Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Медицина

Дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта, кісток і суглобів

Тип: реферат
Категория: Медицина
Скачать
Купить
Актуальність проблеми деформуючого артрозу. Корінцеві та судинні спинальні синдроми. Хірургічні методи лікування деформуючого артрозу. Остеохондроз грудного відділу хребта. Консервативні методи лікування. Синдром Стейнброкера або синдром "плече-рука".
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

ДЕГЕНЕРАТИВНО-ДИСТРОФІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ХРЕБТА, КІСТОК І СУГЛОБІВ

1. Актуальність проблеми остеохондрозу хребта

Остеохондроз хребта відноситься до найбільш важких форм дегенеративно-дистрофічних уражень опорно-рухової системи. Із загальної кількості листків непрацездатності, які видаються в поліклініках, більше 70% стосується різних проявів остеохондрозу (Д.С.Губер-Гріц,1960). За даними деяких авторів (Хоцянова Л.К., Кліонер І.Л.1961), це захворювання займає друге місце після сезонного грипу. Захворювання спостерігається у осіб найбільш працездатного віку і тому остеохондроз хребта виходить в ряд соціальних проблем. Наприклад, Швеція щорічно втрачає з причини цього захворювання 2 млн. робочих днів. Значна частина хворих стає інвалідами.

2. Анатомія хребта

Хребет, як основна частина скелету людини, є органом опори, руху і захисту. Він складається з 24 повноцінних окремих хребців: -7 шийних; -12 грудних; -5 поперекових; - крижової кістки з 5 зрощених хребців і куприка з 2-3 недорозвинутих хребців.

Кожний окремий хребець, за виключенням першого шийного, складається із тіла і дуги. Дуга за допомогою двох симетрично розміщених ніжок разом з тілом хребця утворює отвір. Ці отвори в складі багатьох сегментів формують канал хребта, в якому розміщений спинний мозок з нервовими корінцями. Нижня частина дуги хребця з обох боків, зверху і знизу звужена вирізками, які при співставленні двох хребців утворюють міжхребцеві отвори, через які виходять з каналу хребта спинномозкові нерви. На дузі хребця розміщені 7 виростків: непарний остистий, два поперечних, і чотири суглобові , які забезпечують рухове з'єднання хребців між собою.

Хребет людини має своєрідну форму, зумовлену прямоходінням. В ньому розрізняють вигини наперед (лордоз) в шийному і поперековому відділах, а також назад (кіфоз) в грудному і крижовому відділах. Вказані фізіологічні викривлення зменшують осьові навантаження на хребет.

Тіла хребців, крім І і II шийних, з'єднані міжхребцевими дисками. Всього в людини нараховується 23 диски.

Міжхребцевий диск складається з пульпозного ядра в центрі і оточуючого його фіброзного кільця. Зверху і знизу він вкритий гіаліновими пластинками, які тісно зрощені з сусідніми хребцями. Через ці гіалінові пластинки шляхом дифузії відбувається харчування між- хребцевого диску, який в дорослої людини не має особистої судинної системи.

Фіброзне кільце складається із внутрішнього і зовнішнього шарів колагенових волокон, які надзвичайно стійкі на розрив і своїми кінцями проростають в тіла хребців у вигляді волокон Шарпея.

В склад пульпозного ядра входять сполучнотканинні і хрящові клітини, колагенові волокна і желатиноподібна прозора маса - міжклітинна речовина. Пульпозне ядро придає пружність міжхребцевому диску і рівномірно розсіює осьове навантаження згідно законам фізики і біомеханіки. Вказані властивості міжхребцевих дисків обумовлюють їх основні фізіологічні функції:

- функція міцного з'єднання і утримання тіл суміжних хребців;

- функція напівсуглоба, що забезпечує рухомість тіл хребців;

- функція амортизатора, що сприймає і гасить всі навантаження на хребет.

Поряд з дисками в з'єднанні хребців приймають участь зв'язки і міжхребцеві суглоби. Згідно Паризької анатомічної номенклатури в організмі дорослої людини налічується 796 зв'язок, які з'єднують між собою 206 кісток. З них на хребет припадає 6 зв'язок. Вздовж всього хребта, спереду і ззаду тіл хребців від 1 шийного хребця до крижової кістки простягаються передня і задня поздовжні зв'язки. Між дужками хребців розміщені жовті зв'язки, які мають велику амплітуду розтяжіння і найбільш міцні на розрив. Поперечні і остисті виростки з'єднані між собою міжпоперечними і міжостистими зв'язками, а над верхівками остистих виростків пролягає надостиста зв'язка.

Таким чином, міжхребцеві диски, зв'язки, міжхребцеві суглоби разом з багатьма поверхневими і глибокими, довгими і короткими м'язами спини забезпечують надійне з'єднання хребців і рухомість хребта в цілому в необхідних площинах: фронтальній, сагітальній, поперечній і вертикальній.

Не можна не згадати і про особливість кровопостачання хребта і спинного мозку, тому що даний факт відіграє значну роль в патогенезі захворювань хребта.

Відомі дві вертебральні артерії, які відходять від підключичної артерії і проходять в кістковому каналі поперечних виростків хребців шийного відділу хребта.

Адамкевич довів наявність «великої спинальної артерії», що виходить на рівні УШ грудного сегмента і формує висхідну і низхідну гілки передньої спинномозкової артерії.

Депрож-Готтерон (1955) виявив потужну артерію, яка бере початок від а.iliolumbalis і підходить до хребта в складі L5-S1 корінців.

Таким чином, існують три басейни кровопостачання хребта і спинного мозку:

- верхній або шийний артеріальний басейн - а.vertebralis, яка забезпечує кровопостачання шийного відділу хребта;

- середній або грудний артеріальний басейн - a. Adamkiewicz, забезпечує кровопостачання грудного і частково поперекового відділів хребта;

- нижній або поперековий артеріальний басейн - a. Desproges - Gotteroni кровопостачає поперековий і крижовий відділи хребта.

Венозна система хребта не повторює артеріальну. Система вен є автономною.

Існує внутрішнє венозне сплетення хребта, яке розташоване в епідуральному просторі і утворено 4 поздовжніми судинами з поперечними анастомозами, дві з яких формують переднє, а дві заднє поздовжнє внутрішнє венозне сплетення.

Зовнішнє венозне сплетення також складається з двох частин: одна розміщена на передній поверхні тіл хребців, а друга на задній поверхні дужок. Внутрішнє і зовнішнє венозні сплетення хребта анастомозують на рівні міжхребцевого отвору.

3. Біомеханіка хребта

Встановлено, що формування функціональних параметрів біомеханічної системи «хребет» закладено в її специфічних структурно-функціональних елементах і їх властивостях як матеріалу і як конструкції.

В результаті біомеханічних досліджень хребта можна дати таке визначення даному анатомічному об'єкту: ”Хребет людини є сегментна, відкрита, багатофункціональна, керована біомеханічна система, з складною ієрархічною організацією, що виражається в інтеграції взаємодії структурно-функціональних елементів і підсистем, які забезпечують стабільність параметрів функції опори, захисту і руху”.

Відомо декілька теорій біомеханічної структури хребта, що забезпечує стабільність його функції. Однією із сучасних клініко-біомеханічних концепцій є чотирьохколонна структурно-функціональна організація системи «хребет», яка відповідає принципам методології системного аналізу.

4. Етіологія остеохондрозу

Перед тим, як перейти до етіології остеохондрозу хребта, необхідно зупинитись на одному з дегенеративно-дистрофічних уражень хребта - спондильозі.

Спондильоз виникає в процесі природного старіння організму. Цей процес починається з фіброзного кільця. Його колагенові волокна поступово відокремлюються від тіла хребця, що призводить до зменшення пружності диску, перевантаження передньої поздовжньої зв'язки, вип'ячування диску по зовнішній поверхні тіл хребців. В місцях прикріплення поздовжня зв'язка звапнюється, а на спондилограмах появляються характерні зміни у вигляді шипів, вусиків, клювоподібних розростань, тракційних шпор, які часто між собою зрощуються з утворенням блоку. При спондильозі висота міжхребцевих дисків не змінена, в пульпозному ядрі немає чітких дегенеративних змін. Спондильоз рідко приводить до виникнення різкого болю.

Зовсім протилежною постає проблема етіології остеохондрозу хребта, яка і на сьогодні залишається складною і до кінця не вирішеною.

Юмашев Г.С. в своїй монографії “Остеохондроз позвоночника” приводить цілий ряд теорій, які претендують на з'ясування причини виникнення остеохондрозу. Серед них актуальне значення мають три теорії.

Автоімунна теорія. Пояснює причину виникнення остеохондрозу автоімунними змінами в організмі. І дійсно в крові хворих знаходять антитіла, які взаємодіють з антигенами тканини диска.

Травматична теорія. Остеохондроз настає внаслідок механічного фактору. Дана теорія признана більшістю спеціалістів. За даними деяких авторів доля травматичного фактору в етіології остеохондрозу складає 80%. Роль травми у виникненні остеохондрозу доказана експериментально.

Поліетіологічна теорія. Недосконалість всіх існуючих теорій, відсутність всебічної аргументації причини виникнення остеохондрозу визначила прихильників поліетіологічної теорії. Її розділяють визначні вчені сучасності, такі як КоржО.О., Юмашев Г.С., Хвисюк М.І., та інші. Автори розглядають остеохондроз як поліетіологічне, але монопатогенетичне захворювання, клінічні прояви якого визначаються конкретною ситуацією.

5. Патогенез остеохондрозу

Якщо причину остеохондрозу не завжди вдається встановити, то механізм розвитку захворювання (генез) досить добре вивчений.

Остеохондроз хребта починається з пульпозного ядра. В основі цього процесу лежать біохімічні порушення. Остеохондроз виникає внаслідок порушення рівноваг...

Другие файлы:

Кінезотерапія хворих після хірургічного втручання з приводу переломів кісток суглобів
Етіологія, клініка, патогенез пошкоджень суглобів. Лікування переломів кісток плечового суглоба, травм та ушкоджень колінного та гомілковостопного суг...

Гнійні захворювання кісток і суглобів
Особливості будови трубчастих кісток. Класифікація остеомієлітів етіологічно, за шляхами попадання інфекції, за клінічним перебігом та по локалізації....

Ревматология
У навчальному посібнику розглянуто захворювання внутрішніх органів, суглобів та кісток, що об'єднуються під назвою «ревматичні хвороби». Це насампер...

Медична реабілітація хворих із застарілими переломами та переломовивихами дистального відділу кісток передпліччя
Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, проректор з наукової роботи, професор кафедри травматології, ортопедії та комбустіологі...

Лікувальна фізична культура при артрозах
Актуальність даного дослідження полягає в тому, що артрози найбільш розповсюджене захворювання суглобів, в основі якого лежать передчасне старіння і д...