Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Медицина

Ароматерапія в комплексній реабілітації дітей, хворих на гострі респіраторно-вірусні інфекції

Тип: дипломная работа
Категория: Медицина
Скачать
Купить
Етіологія, патогенез, клінічні прояви гострих респіраторно-вірусних інфекцій. Особливості дихальної системи у дітей. Підходи до використання ароматерапії в реабілітації дітей з ГРВІ у поєднанні з іншими засобами. Розробка програми реабілітаційних заходів.
Краткое сожержание материала:

73

Размещено на

АРОМАТЕРАПІЯ В КОМПЛЕКСНІЙ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ХВОРИХ НА ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНО-ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ

Дипломна робота

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ З ГРВІ

1.1 Етіологія, патогенез та клінічні прояви ГРВІ

1.2 Особливості дихальної системи у дітей

1.3 Сучасні підходи до використання ароматерапії в реабілітації дітей з ГРВІ у поєднанні з іншими засобами

1.3.1 Поняття про аромалікування. Історія ароматерапії

1.3.2 Вплив ефірних олій на організм при респіраторних інфекціях

1.3.3 Лікувальна фізична культура

1.3.4 Застосування лікувального масажу

Висновки до першого розділу

РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ

2.1 Організація і методи дослідження

2.2 Комплексна реабілітаційна програма

Висновки до другого розділу

РОЗДІЛ 3. ВИЗНАЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ АРОМАТЕРАПІЇ В КОМПЛЕКСНІЙ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ХВОРИХ НА ГРВІ

3.1 Результати апробації розробленої комплексної реабілітаційної програми

Висновки до третього розділу

ВИСНОВКИ

ДОДАТКИ

Додаток А

Додаток Б

Додаток В

Додаток Г

Додаток Д

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ

ГРЗ - гострі респіраторні захворювання

ГРІ - гострі респіраторні інфекції

ГРВІ - гострі респіраторно-вірусні інфекції

ЧЧС - частота серцевих скорочень

ЧД - частота дихання

Т.п. - таке подібне

Т.д. - так далі

ЛФК - лікувальна фізична культура

ЛГ - лікувальна гімнастика

ЗРВ - загально-розвивальні вправи

В.п. - вихідне положення

ЦНС - центральна нервова система

БАТ - біологічно-активні точки

ОГК - окружність грудної клітки

ВСТУП

Актуальність: Гострі респіраторні інфекції (ГРІ) є найбільш частими захворюваннями, що зумовлює їх медичне та соціальне значення. У структурі дитячої захворюваності респіраторним хворобам відводиться провідне місце. Середня захворюваність у світі, за даними ВООЗ, становить близько 2 випадків за рік на кожного жителя планети. На частку ГРІ припадає більше 90% інфекційних захворювань людини [61]. Особливу занепокоєність викликають діти, які часто і тривало хворіють на ці захворювання. Етіологія та клінічні прояви ГРВІ різноманітні, що утруднює діагностику і лікування вірусних інфекцій. Імунітет після перенесених ГРВІ типоспецифічний, чим і обумовлені повторні випадки захворювань [29].

Статистика свідчить, що кожна дитина 4-6-8 разів на рік хворіє на респіраторні інфекції [47]. У кожної десятої дитини ГРІ ускладнюються бактеріальними синуситами (гайморити, етмоїдити), отитами, які мають схильність до рецидивів. Нерідко формуються хронічні осередки бактеріальної інфекції в носоглотці (хронічний тонзиліт, хронічний аденоїдит) [11].

Поширеність даної патології та її ускладнення у дитячому віці ставлять задачі, пов'язані не лише з розробкою сучасних програм лікування, але й з реалізацією та впровадженням на ранніх етапах лікування фізреабілітаційних заходів [72]. Такою програмою є комплекс реабілітації, в основі якого лежить метод ароматерапії, яку ми вирішили застосувати для дітей з ГРВІ.

Значення, яке надавалось використанню ароматерапевтичних речовин для корекції функціонального стану організму, змінювалося від епохи до епохи. Різноманітні варіанти ароматерапії використовуються людством в якості лікувального та профілактичного засобу на протязі п'яти тисячоліть, про що свідчать археологічні розкопки в Месопотамії, Греції, Індії. На сьогоднішній день спеціалісти в області аромалікування відмічають, що ароматерапія серед не медикаментозних методів корекції є найбільш швидким та ефективним методом; вона являє собою ідеальний шлях корекції нейропсихо-імунологічного статусу [8].

За даними ряду досліджень застосування ароматерапії з лікувальною метою сприяє досягненню наступних цілей: 1) попередження і зниження захворюваності ГРВІ; 2) стимулювання загальної імунологічної реакції; 3) розширення комплексу реабілітаційних заходів у хворих із захворюваннями дихальних шляхів; 4) розширення адаптаційних можливостей організму та ін. [56].

В даний час ароматерапія широко використовується для лікування та профілактики цілого ряду захворювань різних органів та систем, в тому числі і дихальних інфекцій. Одним із найбільш ефективним видом ароматерапії є інгаляційне використання природних концентрацій ефірних олій для надання лікувально-профілактичної дії при захворюваннях органів дихання [29].

Не дивлячись на сучасне наукове обґрунтування і сприятливі клінічні результати, ароматерапія не має поки достатньо широкого практичного застосування. Саме тому, ми вирішили її застосувати в комплексній реабілітації дітей на стаціонарному етапі лікування у поєднанні з фізіотерапією, лікувальною гімнастикою і масажем.

Мета роботи: теоретично оцінити, обґрунтувати, впровадити та експериментально дослідити ефективність застосування ароматерапії в комплексному поєднанні з іншими засобами фізичної реабілітації для дітей хворих на ГРВІ.

Завдання дослідження:

1. Охарактеризувати сучасний стан щодо захворюваності дітей на ГРІ та визначити необхідність використання аромалікування.

2. Проаналізувати науково-методичну та спеціальну літературу з питань гострих респіраторно-вірусних інфекцій та можливості використання ефірних олій в сполученні з лікувальним масажем, лікувальною гімнастикою на стаціонарному етапі лікування дітей.

3. Розробити та впровадити програму реабілітаційних заходів, в основі якої лежить застосування ароматерапії.

4. Оцінити ефективність реабілітаційної програми.

Об'єкт дослідження: комплексна реабілітація дітей хворих на гострі респіраторно-вірусні інфекції.

Предмет дослідження: ароматерапія в комплексній реабілітації при ГРВІ.

Гіпотеза дослідження: використання ароматерапії у поєднанні з іншими заходами фізичної реабілітації сприяло активізації захисних сил організму і, тим самим, підвищенню його опірності.

Методи дослідження:

1. Аналіз літератури, яка стосується ароматерапії в комплексній фізичній реабілітації дітей хворих на гострі респіраторні інфекції.

2. Педагогічні методи: вивчення даних медичних карток, опитування, бесіда, спостереження.

3. Інструментальні методи: вимірювання ЧСС, ЧД, екскурсії грудної клітини.

4. Методи математичної статистики.

Наукова новизна дослідження: у лікувальному закладі була застосована комплексна програма щодо реабілітаційних заходів при ГРВІ у дітей на стаціонарному етапі лікування, основним методом якої виступає ароматерапія, та була оцінена її ефективність.

Апробація роботи: статтю за темою «Ароматерапія і комплексній фізичній реабілітації дітей хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції» опубліковано в науковому виданні «Сучасні проблеми фізичного виховання і спорту школярів та студентів України: матеріали ХІІ Всеукраїнської науково - практичної конференції молодих учених з міжнародною участю (Суми, 19-20 квітня 2012)».

Структура наукової роботи: дипломна робота складається з переліку умовних скорочень, вступу, 3 розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел. Повний письмовий обсяг складає 80 сторінок.

дихальний інфекція ароматерапія реабілітація

РОЗДІЛ 1

НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ З ГРВІ

1.1 Етіологія, патогенез та клінічні прояви ГРВІ

Гострі респіраторні інфекції (ГРІ) є серйозною проблемою охорони здоров'я через їх широку поширеність як у дітей, так і у дорослих. ГРІ у дітей в даний час представляють не тільки медичну, а й соціально-економічну проблему [1].

ГРВІ складають близько 90% всієї інфекційної патології дитячого віку. Найбільш високий рівень захворюваності респіраторними інфекціями відзначається у дітей дошкільного віку, які відвідують організовані колективи. Частій захворюваності дітей сприяє нестійкий імунітет до ряду вірусів (РС- і парагрипозних), різноманітність серо- і біотипів пневмотропних бактерій (пневмококів, стафілококів, гемофільної палички), рино- і аденовірусів, а також мінливість вірусів грипу [69]. Висока частота інфекцій дихальної системи обумовлена, також, особливостями дихальної системи та дозрівання імунної системи дитини, високою контагіозністю вірусних інфекцій, великою кількістю вірусів: щорік всі діти переносять декілька інфекцій, найчастіше легких і субклінічних, які не вимагають лікування і не залишають наслідків. Важче протікає грип, аденовірусна інфекція; ризик ускладнень є при всіх бактерійних інфекціях. Але навіть неважка ГРІ може стати причиною хронічного загострення так, як носійство патогенної бактерійної флори дихальних шляхів є резервуаром інф...

Другие файлы:

Інфекційні хвороби у дітей
В посібнику описані найбільш поширені серед дітей інфекційні захворювання (герпесвірусні інфекції, гострі респіраторні вірусні інфекції, стрептококова...

Фізична реабілітація при інфаркті міокарда на стаціонарному та санаторному етапах
Проблема відновлення після перенесеного інфаркта міокарда. Клініка, патогенез, етіологія інфаркта міокарда. Стаціонарний і санаторний етап реабілітаці...

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та бронхіти у дітей
Збудники грипу (А1, А2, В) частіше спричинюють ринофарингіт, Круп з лихоманкою, бронхіт, синдром Рея, пневмонію. Епідемії виникають взимку кожні 1—2 (...

Вплив освітньої програми на ефективність лікування бронхіальної астми в дітей
Психологічні особливості дітей, хворих на бронхіальну астму і методи психологічної допомоги. Методика фізичної реабілітації дітей, хворих на бронхіаль...

Реабілітація бронхіальної астми у дітей
Форми бронхіальної астми у дітей, її етіологія та патогенез, клінічні прояви і діагностика. Обгрунтування застосування танцювальної терапії та методик...