Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Медицина

Анатомо-фізіологічні особливості будови статевої системи жінки в різні вікові періоди

Тип: контрольная работа
Категория: Медицина
Скачать
Купить
Анатомія зовнішніх та внутрішніх статевих органів жінки. Закладка даних органів у період внутрішньоутробного розвитку; розвиток у період новонародженості і дитинства. Особливості статевого дозрівання в підлітковому віці. Менопауза і настання старості.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Комунальний заклад охорони здоров'я

Харківський медичний коледж №2

Самостійна робота

Анатомо-фізіологічні особливості будови статевої системи жінки в різні вікові періоди

Виконала студентка групи М-32

Глазунова Тетяна

Перевірила викладач Руднєва Н.І.

Харків, 2014

До зовнішніх статевих органів належать: лобок, великі і малі статеві губи, клітор і переддень піхви, обмежене зверху дівочою плівою. В переддень піхви відкриваються вивідні протоки великих вестибулярних (бартоліневих) залоз.

Піхва є трубчастий м'язовий орган, вкритий зсередини багатошаровим плоским неороговевающим епітелієм. Велика частина органа розташована позабрюшинно, і лише верхня частина задньої стінки має очеревинний покрив. Стінка піхви представлена трьома шарами:

а) зовнішній шар - сполучна тканина;

б) середній - м'язова оболонка;

в) внутрішній представлений слизовою оболонкою.

Матка являє собою непарний порожнистий м'язовий орган. У ній розрізняють передню (міхурну) і задню (кишкову) поверхню, а також дві бічні поверхні. Матка складається з тіла і шийки. В деяких спостереженнях можна виявити невелику перетяжку (перешийок). Між тілом і шийкою матки мається кут 90-120° (anteflexio), звернений кпереди. Вся матка також нахилена кпереди (anteversio). Стінка матки представлена трьома слоями: серозним, м'язовим і слизовим. Основними джерелами кровопостачання служать маткові і яєчникові артерії, а також артерія круглої зв'язки матки. Відтік крові здійснюється в основному у внутрішні клубові вени. Іннервується матка з верхнього підчеревного сплетіння, обох нижніх підчеревних сплетінь, маточного и матково-вагінального сплетінь. Придатки матки представлені яєчниками і матковими трубами. Маточні труби - порожні органи, що з'єднують порожнину матки з черевною порожниною в області кутів матки. Маткова труба має чотири відділи: матковий (інтерстиціальний), перешийок труби, ампула маткової труби, воронка маткової труби - найбільш широкий її відділ, який закінчується бахромками довжиною 1-1,5 см. Стінка труби має чотири шари: серозний, підсерозний, м'язовий і слизову оболонку. Яєчник - парний орган, що є місцем дозрівання статевих клітин і одночасно залозою внутрішньої секреції. Одна сторона його звернена в черевну порожнину і носить назву "внутрішня поверхня", інша - назовні. Верхній полюс яєчника звернений до вирви маткової труби і називається трубним, нижній - звернений до матки (матковий кінець), передній край брижових.

Прийнято виділяти три поверхи порожнини малого таза: 1) очеревинний; 2) підбрюшинний; 3) підшкірний.

У житті жінки прийнято розрізняти такі вікові періоди:

a) період внутрішньоутробного розвитку;

b) дитинства (від моменту народження до 9-10 років);

c) препубертатний (10-11 років);

d) пубертатний або період статевого дозрівання (12-16 років);

e) підлітковий або перший перехідний період (16-18 років);

f) статевої зрілості або репродуктивний (18-40 років);

g) клімактеричний період:

1) пременопаузальний (41-45 років);

2) менопауза;

3) постменопаузальний;

4) перименопаузальний (1,5-2 роки до і 1,5-2 роки після менопаузи);

h) період старіння (починається через 6-8 років від менопаузи).

У період внутрішньоутробного розвитку відбувається закладка і розвиток усіх органів і систем плода, в тому числі і статевої системи. У внутрішньоутробного плоду жіночої статі до 8-го тижня розвитку в ембріональних зачатках майбутніх яєчників виникають примордіальні клітини - овогонії. В подальші місяці внутрішньоутробного розвитку овогонії диференціюються в овоцити, а потім в первинні, або примордіальні, фолікули. Період антенатального розвитку є дуже важливим, так як органи статевої системи, і в першу чергу гонади, є дуже чутливими до впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища, інфекційних захворювань і т.д., що може в наслідку відбитися на функції статевого апарату при вступі в менархе і репродуктивної функції. Дівчинка народжується з чітко диференційованими за жіночим типом зовнішніми статевими органами, але малі статеві губи лише частково прикриті великими статевими губами, клітор значно виступає. Шкіра зовнішніх статевих органів тонка, вестибулярні залози не функціонують, а дівоча пліва розташована більш глибоко в статевої щілини, ніж в більш пізні роки життя.

Період новонародженості триває перші 10 днів від моменту народження. У цей період в гонадах міститься від 500 до 700 тисяч примордіальних фолікулів і різко виражений процес їх атрезії на ранніх стадіях розвитку. Піхва новонародженої дівчинки має довжину 25-35 мм. Матка величиною 30 мм розташовується в черевній порожнині. Співвідношення довжини шийки і тіла матки 3:1, кут між ними практично відсутній, але орган відхилений допереду. Внутрішній зів шийки матки не сформований, а зовнішній зів має щілинну форму. Маткові труби довгі, покручені, при цьому права довша на 5 мм лівої. Яєчники розташовані в черевній порожнині, довжина їх коливається від 15 до 25 мм, а форма може бути циліндричної або призматичної.

У період дитинства статеві органи дівчинки знаходяться в стані спокою. Приблизно з 3-річного віку починається поступове опускання внутрішніх статевих органів в малий таз. До 6-7 років великі статеві губи не повністю прикривають малі статеві губи. Сечовий міхур наближається до передньої стінки піхви, а сама піхва подовжується до 40 мм. Піхвова середа залишається нейтральною, флора піхви нестабільна і може містити різноманітні мікроорганізми, які можуть стати причиною розвитку вульвовагінітів. У ці роки матка збільшується в розмірах. Яєчники раніше за інших відділів внутрішніх статевих органів починають опускатися в порожнину малого тазу. Розміри і форма яєчників при цьому не змінюються, а кількість примордіальних фолікулів зменшується до 250000-300000. Дозрівання фолікулів НЕ спостерігається, рівень статевих гормонів в крові низький, чим і пояснюється відсутність різких стрибків у розвитку статевих органів.

В препубертатном періоді яєчники різко збільшуються, і маса їх сягає 4-5 г; кількість примордіальних фолікулів зменшується до 100000-300000, але гормональна функція яєчників до 8-9 років зростає, підвищується секреція естрогенів, проте циклічний зв'язок з ядрами гіпоталамуса і гіпофізом відсутня. Матка збільшується в розмірах, а її співвідношення з шийкою змінюється і становить 3: 1. Піхва подовжується, збільшується отвір в дівочої пліви, починається функція великих вестибулярних залоз, а вагінальна середа зсувається в кислу сторону.

В пубертатному періоді завершується формування зовнішніх статевих органів, і вони набувають схожість з органами дорослої жінки. Довжина вагінальної трубки досягає 90-100 мм, повністю формуються склепіння піхви. Встановлюється зв'язок між гіпоталамусом і гіпофізом, в результаті чого починається циклічне вироблення гонадотропних і статевих стероїдних гормонів. Матка швидко збільшується в розмірах, і якщо маса її в препубертатному віці становила 6,6 г, то до кінця пубертатного періоду вона досягає 23 г (у родили жінки - 46 г). Деяка асиметрія яєчників і маточних труб не зникає, але останні набувають здатність до перистальтики.

В підлітковому періоді у дівчаток завершується розвиток статевого апарата, встановлюється сувора циклічність процесів у вищих центрах регуляції репродуктивної системи і залозах внутрішньої секреції. До початку цього періода у більшості з них встановлюється менструальна функція (12-16 років).

Найбільш тривалим у житті жінки є репродуктивний період (18-40 років). Цей період характеризується суворою циклічністю функцій статевої системи (ріст і дозрівання фолікула, овуляція, розвиток жовтого тіла), що створює сприятливі умови для наступу і виношування вагітності.

Климактерий супроводжується старінням ядер гіпоталамуса, порушенням циклічності викиду в кровотік гонадотропін-релізинг-гормону, зміщенням піку його викиду, що веде до тривалих затримок менструацій і іноді до подальших тривалих кровотеч. Пременопаузальний період характеризується початком інволюціонної перебудови ядер гіпоталамічної області, зниженням функції яєчників, в результаті чого спостерігається періодичне порушення ритму менструальних виділень.

Повне припинення менструальних кровотеч спостерігається у віці 46-52 року.

Менопауза - це період, коли відзначається остання маткова кровотеча, обумовлена гормональною функцією яєчників.

Постменопауза, яка передує настанню старості (6-8 років після менопаузи) характеризується припиненням функції яєчників і повним припиненням менструацій. При цьому яєчники зменшуються в розмірах і ущільнюються, зменшується секреція великих вестибулярних залоз, матка різко зменшується в розмірах і її дно опускається нижче площини входу в малий таз, атрофується жирова клітковина в товщі великих статевих губ і т.д. Ці процеси поєднуються зі старінням всього організму жінки.

Під оваріальним (яєчниковим) циклом мається на увазі періодично повторювані морфологічні та функціональні зміни, що відбуваються в період menarche в яєчниках жінки, причому, як правило, через кожні 28 днів (один раз в місячний місяць). Іноді спостерігаються досить значні індивідуальні відхилення від цієї регулярності. анатомія статевий жінка вік

Під час оваріального циклу відбувається процес дозрівання я...

Другие файлы:

Анатомо-фізіологічні особливості і патології дитячого організму
Анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму та характерні патологічні стани в різні вікові періоди. Семіотика порушень фізичного розвитку, виз...

Анатомо-фізіологічні особливості нервової системи в дітей. Нервово-психічний розвиток дитини
Анатомічно-фізіологічні особливості нервової системи в дітей раннього віку. Методика дослідження нервової системи в дітей, оцінка їх нервово-психічног...

Організація вирощування ремонтного молодняку в умовах ПП "Радівське" с. Радівка Калинівського району
Закономірності росту органів у різні вікові періоди тварин і використання їх при вирощуванні ремонтного молодняку. Фізіологічні особливості відтворюва...

Профілактика захворювань пародонта
Епідеміологія, види профілактики, а також основні екологічні чинники захворювань пародонта. Індивідуальні профілактичні заходи у різні вікові періоди....

Анатомо-фізіологічні особливості щелепно-лицевої ділянки
Кістковий апарат щелепно-лицьової області. Вікові особливості щелепних кісток. Будова і функції альвеолярного відростка. Елементи нижньощелепного сугл...