Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Химия

Якісний і кількісний аналіз невідомої речовини

Тип: курсовая работа
Категория: Химия
Скачать
Купить
Якісний аналіз об’єкту дослідження: попередній аналіз речовини, відкриття катіонів та аніонів. Метод визначення кількісного вмісту СІ-. Встановлення поправочного коефіцієнту до розчину азоткислого срібла. Метод кількісного визначення та його результати.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Курсова робота

«Якісний і кількісний аналіз невідомої речовини»

Вступ

Аналітична хімія є науковою дисципліною, яка тісно пов'язана з різними галузями хімічної науки і виробництва. Методами аналітичної хімії користуються також у геології, біохімії, медицині, фізиці, сільськогосподарських та інших науках. А, отже, і у біотехнології. Хімічний аналіз застосовується також для контролю якості сировини, напівфабрикатів і готової продукції. З цього випливає, що кожна галузь науки і виробництва ставить перед аналітичною хімією свої специфічні завдання. Так, для медичної науки велике значення має якісне виявлення й кількісне визначення окремих елементів, які входять до складу тканин живих організмів і обумовлюють їх нормальну фізіологічну діяльність.

У наш час перед аналітичною хімією постали дві нові важливі проблеми. Перша проблема полягає в розробці методів якісного виявлення і кількісного визначення ряду елементів, що почали використовуватися в широких масштабах не так давно. До таких елементів належать, наприклад, ніобій, тантал, цирконій, титан, гафній, молібден, вольфрам, рідкісноземельні елементи тощо.

Другою важливою загальною проблемою є розробка методів виявлення і визначення мікрокількостей елементів. За останні десятиріччя було з'ясовано, що незначні кількості елементів, наявні в основному матеріалі, відіграють важливу роль.

Отже, метою я аналітичної хімії є дослідження і аналіз:

металів і сплавів, неорганічних матеріалів, речовин високої чистоти, органічних речовин, гірських порід та мінеральної сировини, об'єктів природного середовища, біологічних об'єктів, лікарських препаратів, харчових продуктів тощо.

1. Якісні аналіз об`єкту дослідження

Якісний аналіз завжди передує кількісному аналізу. На практиці в якісному аналізі вирішується питання, з яких компонентів складається об'єкт аналізу. Методи аналізу прийнято поділяти на хімічні, фізичні і фізико-хімічні.

Якісний хімічний аналіз базується на перетворенні речовини, що аналізується, на нову сполуку, яка має характерні властивості: колір, кристалічна або аморфна структура, специфічний запах, певний фізичний стан.

Для проведення якісного аналізу визначення атомів, іонів, молекул, що знаходяться в речовині, яка аналізується, застосовують аналітичні якісні реакції. Ці реакції супроводжуються певним зовнішнім ефектом: зміною кольору розчину, виділенням газу, утворенням осаду. Найбільший вплив на проведення аналітичних реакцій мають: кислотність середовища, температура та концентрація іонів.

Якісний аналіз невідомої речовини складається з ряду операцій:

- попередні дослідження;

- відкриття катіонів;

- відкриття аніонів.

1.1 Попередній аналіз речовини

Складається з таких етапів:

1. Зовнішній вигляд;

2. Розчинність у воді

Спочатку я перевірив розчинність речовини у холодній дистильовані воді, дана речовина розчинилася. Отже, вона розчинна у воді, pH нейтральне.

1.2 Відкриття катіонів

аналіз речовина кількісний поправочний

Для приготування робочого розчину я взяв 0,5 г данної речовини і розчинив її у 10 мл холодній дистильованій воді.

Відкриття катіонів потрібно проводити до першої позитивної реакції.

Порядок визначення катіонів:

1. Проба на присутність катіонів IV групи (Pb та Ag):

Додати груповий реагент 2н HCI до окремої порції речовини. Свідченням того, що в розчині присутні дані катіони є утворення білого осаду. Осад не утворився, отже, катіони IV групи відсутні.

2. Проба на присутність катіонів ІІ та ІІІ груп:

До окремої порції досліджуваного розчину додати груповий реактив (NH4)2HPO4. Утворення осаду свідчить про наявність катіонів ІІ чи ІІІ групи Одержаний осад обробити декількома краплями конц. NH4OH. Данний осад розчинився, отже, катіон належить до ІІІ групи.

Проба на присутність Сu2+

До окремої порції розчину задачі додати NH4OH в надлишку. Утворення темно-синього осаду не спостерігалося, отже, катіон купруму відсутній

Проба на присутність Zn2+

До окремої порції розчину задачі додати [K3Fe(CN)6]. Утворення гірчичного осаду не спостерігалося, отже, катіон цинку відсутній.

Проба на присутність Со2+

До окремої порції розчину задачі додати розчин NH4SCN в ацетоні. Спостерігаємо утворення розчину синього кольору, отже присутній катіон кобальту.

1.3 Відкриття аніонів

Порядок визначення аніона:

1. Проба на аніони І групи:

Груповим реагентом на І групу є ВаСІ2 при дії в нейтральному або слабо лужному середовищі виділяє аніони І групи у вигляді білих осадів відповідних барієвих солей. При проведенні досліду осад не утворивсь, а, отже, І група відсутня.

2. Проба на аніони ІІ групи:

Груповим реагентом на другу групу аніонів є АgNO3 в присутності азотної кислоти; ці іони осаджуються груповим реагентом у вигляді солей: AgCІ - білий осад, AgBr - блідо-жовтий, AgI - світло-жовтий. При проведенні досліду в пробірці з?явився білий осад, а, отже присутні аніони ІІ групи, подальші досліди показали, що аніони Br та І відсутні, а отже:

СІ- + Аg+ AgCI

2. Кількісний аналіз об'єкту дослідження

Кількісний аналіз - це сукупність методів та способів, за допомогою яких визначають відносну кількість елементів, іонів чи хімічних сполук у досліджуваній речовині. Основними завданням кількісного хімічного аналізу можна вважати:

- приготування реагентів точної концентрації;

- встановлення точної концентрації робочих розчинів;

- дотримання умов виконання певних аналітичних операцій та виконання кількісних аналітичних процедур контролю кількості реагентів (зважування, вимірювання об`єму тощо);

- математичний розрахунок співвідношень між кількістю витратних реагентів аналізу та вмістом окремих інгредієнтів у досліджуваній речовині;

- математичний розрахунок співвідношень між інгредієнтами досліджуваної речовини та встановлення їх хімічної формули;

- оцінка точності вимірювань.

Класифікацію хімічних методів кількісного аналізу часто здійснюють за типами реакцій, які покладені в основу окремих методів визначень. Відповідно до цього розрізняють два основних методи кількісного хімічного аналізу:

- ваговий або гравіметричний (точно вимірюють лише масу речовини);

- об'ємний або титриметричний (точне вимірювання маси речовини та об'ємів розчинів реагентів);

У кількісному хімічному аналізі використовуються такі типи реакцій:

- реакції осадження малорозчинних солей або гідратів оксидів металів (використовують у методах гравіметрії та осаджувального титрування);

- реакція нейтралізації (використовується в методі кислотно-основного титрування);

- окисно-відновні реакції (використовуються в методах редоксметрії);

- реакції комплексоутворення (використовуються в методах комплексонометрії).

2.1 Метод визначення кількісного вмісту СІ-

Метод оснований на осадженні хлор-іону в нейтральному або слабко лужному середовищі азот кислим сріблом в присутності хромовокислого калію у якості індикатору. Після осадження хлориду срібла в точці еквівалентності утворюється хромокисле срібло, при цьому жовте забарвлення розчину переходить в оранжево-жовте. Точність методу 1-3 мг/л.

2.2 Встановлення поправочного коефіцієнту до розчину азот кислого срібла

У конічну колбу вносять 10 мл розчину хлористого натрію на 90 мл дистильованої води, додають 1 мл розчину хромовокислого калію та титрують розчином азоткислого срібла до переходу лимоно-жовтого забарвлення мутного розчину в оранжево-жовте, що не зникає протягом 15-20 с. одержаний результат вважають орієнтовним. До від титрованої проби додають 1-2 краплі розчину хлористого натрію до одержання жовтого забарвлення. Ця проба є контрольною при повторному, більш точному визначенні. Для цього відбирають нову порцію розчину хлористого натрію та титрують азот кислим сріблом до одержання незначної різниці відтінків слабо-оранжевого в розчині, який титрується, та жовтого в контрольній пробі.

Поправочний коефіцієнт (К) вираховується за формулою:

де V - кількість азот кислого срібла, використаного на титрування, мл.

К =

К = 0.9

...

Другие файлы:

Якісний і кількісний аналіз невідомої речовини
Характеристики досліджуваної невідомої речовини, методи переведення її в розчин, результати якісного аналізу, обґрунтування і вибір методів і методик...

Якісний і кількісний аналіз невідомої речовини
Етапи попереднього аналізу речовини, порядок визначення катіонів та відкриття аніонів при якісному аналізі невідомої речовини. Завдання кількісного хі...

Якісний і кількісний аналіз невідомої речовини
Форма, величина та забарвлення криcтaлів. Гігроскопічність речовини. Визначення рН отриманого розчину. Характерні реакції на визначення катіонів ІІ гр...

Якісний і кількісний аналіз ризиків інвестиційного проекту
Характеристика інвестиційного проекту піцерії "Файна-Піца". Аналіз ринку збуту та конкурентів. Вибір і обґрунтування товарної та цінової політики. Які...

Порівняльний аналіз особливостей судових систем Ізраїлю й Німеччини
Характеристика мирових судів Ізраїлю, їх основні види: звичайні цивільні та спеціалізовані суди. Законодавче регулювання діяльності цих судів, кількіс...