Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Литература

Релігійна проблематика у філософській творчості Клайва Льюїса

Тип: курсовая работа
Категория: Литература
Скачать
Купить
К. Льюїс - класик англійської християнської літератури. "Листи Баламута" - найцікавіша "богословська" фантастика. Розв’язання проблеми теодицеї в праці "Страждання". "Хроніки Нарнії" як переказ Біблії для дітей. Філософський підтекст "Космічної трилогії".
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. Клайв Льюїс - класик англійської християнської літератури

ВИСНОВКИ ДО 1 РОЗДІЛУ

РОЗДІЛ 2. Релігійні твори Клайва Стейплза Льюїса

2.1"Листи Баламута" - найцікавіша "богословська" фантастика Льюїса

2.2 Теологічний трактат Клайва Льюїса "Диво"

2.3 Розв'язання проблеми теодицеї в праці «Страждання»

ВИСНОВКИ ДО 2 РОЗДІЛУ

РОЗДІЛ 3. Фентезі та наукова фантастика Льюїса

3.1"Хроніки Нарнії" як переказ Біблії для дітей

3.2 Філософський підтекст «Космічної трилогії»

ВИСНОВКИ ДО 3 РОЗДІЛУ

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ВСТУП

льюїс філософська фантастика релігійна

Філософська творчість Клайва Льюїса і сьогодні користується великою популярність серед своїх читачів. Проблеми, які висвітлює автор у своїх книгах мають безпосередній зв'язок з духовністю, релігією, християнством, Святим Письмом, поняттям людського буття, осмисленням призначення і діяльності людини на землі, позаприроднім світом. Тому літературна спадщина письменника є актуальною і на даний час та корисною для дітей і дорослих. Адже твори надзвичайно цікаві, вони мають глибоке філософське підгрунтя.

Релігійна проблематика творів Льюїса вже досліджувалась у всьому світі дослідниками його творчості. Наприклад, православний публіцист, дослідник творчості Льюїса священик Яків Кротов виявив християнську підоснову його творчого доробку. Серед дослідників його книг можна віднести такі імена: Трауберг Н., Маслюх А., Гопман В., Бірюкова М., Єфімова Л. та ін. У їхніх дослідженнях певною мірою виражена богословська проблематика, яка наявна навіть у фентезійних чи науково-фантастичних творах англійського письменника. Звісно є і теологічна література, яка майже виключає фантастику як таку, зате в ній головним чином автор порушує філософські питання та проблеми на релігійну тематику. Зокрема до творів релігійного змісту належать: "Диво", "Досліджуючи скорботу", "Розірвання шлюбу", "Роздуми про псалми", "Чотири любові" та ін.

Метою дослідження є творчість письменника, основне завдання - виявити якою мірою книги Льюїса пронизані релігійним змістом, філософським підтекстом, в яких книгах поєднується фантастика, релігія та філософія, і, власне, виявити які саме релігійні проблеми порушує автор у своїх роботах.

Об'єкт дослідження - твори англійського філософа і письменника. Предмет дослідження - релігійна проблематика у працях Льюїса. Основними методами дослідження є прочитання фантастичних і теологічних творів Льюїса та аналіз критичних матеріалів, статей, публікацій про релігійну та філософську творчість письменника на основі книг, журналів та за допомогою електронних ресурсів.

Під час роботи я виявила, що доведена залежність між релігігією, християнством та фантастикою у семикнижжі "Хроніки Нарнії", між філософією та фантастикою у "Космічній трилогії" а також те, що практично весь літературний доробок Клайва Льюїса має безпосередній зв'язок з теологією - у філософських міркуваннях про людське буття та його основи, про розвиток цивілізації, про природній світ та про позаземне існування речей, предметів, явищ та істот. Яскравим прикладом богословської фантастики є "Листи Баламута", в якій головним чином йдеться про проблему вибору життєвого шляху - праведного або грішного. Окрім того серед питань та проблем на релігійну тематику є такі: віра, гріх, любов, милосердя, духовність, першооснови людського буття, а також проблеми світобудови та проблеми розвитку сучасної цивілізації.

Таким чином, творчість класика християнської літератури має глибокий релігійний, фантастичний та філософський зміст. Це не лише теологія, а література, яка пробуджує до думки та розвиває уяву.

Вважаю, що його твори будуть корисними, цікавими та пізнавальними для читачів будь-якого віку, особливо для дітей. І оскільки у творах проглядається релігійний (християнський) та філософський підтексти, які часто приховує автор за майстерною фантастичною вигадкою, то, думаю, такі книги є і будуть корисними для суспільства в цілому. Адже спочатку людина мріє, думає, а потім реалізовує те, що уявила у реальному житті. Ось чому богословська фантастика Льюїса буде мати свого читача і надалі.

РОЗДІЛ 1. Клайв Льюїс - класик англійської християнської літератури

Народився видатний фантаст, теолог та філософ 29 листопада 1898 року в Белфасті (Північна Ірландія), у родині адвоката Альберта Джеймса Льюїса. Перші десять років його життя були доволі щасливими. У Льюїса був старший брат, Воррен Гамільтон Льюїс.

З дитинства Клайв захоплювався казковими тваринами і любив читати оповідання Беатріс Потер, нерідко пишучи свої власні оповідання про тварин та створюючи до них ілюстрації. Разом зі своїм братом Уорні вони створюють казковий світ Боксен, де живуть і правлять звірі.

Льюїс любив читати, і цьому сприяв той факт, що будинок його батька був переповнений книгами, де неважко було щось вибрати.

"Я мріяв споруджувати речі своїми руками: кораблі, будинки, мотори, - але замість цього довелося писати оповідання". - Клайв Стейплз Льюїс.

Клайв Стейплз Льюїс - англійський та ірландський письменник, учений та богослов. Відомий своїми роботами по середньовічній літературі і християнській апологетиці, а також художніми творами в жанрі фентезі.

Напередодні Трійці 1929 року тридцятирічний оксфордський викладач англійської мови і літератури Клайв Стейплз Льюїс став на коліна у своєму кабінеті і визнав, що Бог є Бог. Тієї ночі народився один з найвидатніших фантастів 20 віків, класик англійської християнської літератури, автор всесвітньо відомих "Хронік Нарнії". Правда, християнином Льюїс став тільки через два роки, під впливом Джона Р. Р. Толкіна, а літературою став займатися дещо раніше, - проте поза сумнівом, що добровільне і усвідомлене прийняття віри зіграло в житті письменника вирішальну роль. Він ніколи не писав фантастику заради фантастики, не займався літературою заради літератури: книги для Льюїса стали можливістю поділитися з кожним набутою ним Радістю. Втім, йому вдається чітко розмежувати в собі дві особи: письменника і проповідника. Головні твори Льюїса виходять за релігійні або ідеологічні рамки, нехай людина, що створила їх, була переконаним християнином. [13]

"Зовні він нагадував швидше фермера, ніж професора, філософа і поета. Недбало одягнений, з великим, червоним обличчям, він любив голосно сміятися за кухлем пива серед друзів. Але за цією прозаїчною зовнішністю ховалася людина рицарського благородства і глибокої духовності, що уміла проникати в таємниці душі". Таким побачив Клайва Стейплза Льюїса його колега по Оксфорду, російський емігрант Микола Зернов. Зараз ім'я письменника міцно пов'язується з його семикнижжям про Нарнії, проте цим шедевром дитячого фентезі спадщина Льюїса не вичерпується.

До творів на релігійну тематику належать такі: "Страждання" (The Problem of Pain, 1940), "Листи Баламута" (The Screwtape Letters, 1942), "Розірвання шлюбу" (Great Divorce, 1945), "Диво" (Miracles: A Preliminary Study, 1947), "Баламут пропонує тост" (Screwtape Proposes a років), "Поки ми не набули облич" (Till We Have Faces, 1956), "Роздуми про псалми" (Reflections on the Psalms, 1958), "Чотири любові" (The Four Loves, 1960, про види любові і християнське її розуміння), "Досліджуючи скорботу" (A Grief Observed, 1961).

Цікавими фактами біографії письменника, як на мене, є такі - предками Льюїса зі сторони матері був знатний шотландський рід Гамільтонів: прадід -- єпископ, дід -- священик, до того ж лютий ворог католиків, служив капеланом в Кримській війні. Зі сторони батька рід ішов від уельських фермерів, останнім з яких був прадід (прадід -- методистський пастор, чудовий проповідник; дід -- інженер-кораблебудівник, співвласник компанії; батько -- відомий юрист). У Льюїса при цьому не було і краплі англійської крові і (хоча він народився в Ірландії) -- ірландської. Гамільтони -- шотландський рід, Льюїси -- з Уельсу. Думаю, не даремно уся його літературна спадщина має безпосередній зв'язок з релігією, з християнством.

Льюїса вважають англійським та ірландським письменником, та зважаючи на його славу письменника у Європі та поза її межами, гадаю варто віднести його до видатних світових прозаїків 20 століття.

ВИСНОВКИ ДО 1 РОЗДІЛУ

Постать Клайва Стейплза Льюїса у світовому літературному просторі займає чільне місце і має важливе значення для суспільства і сьогодні. Адже творчий доробок Льюїса складає близько сорока книг, які дійсно цікаво читати. Сам письменник згадував, що його сюжети народжувалися так само спонтанно, як відбулося його навернення до християнства: спочатку під натхненням з'являвся окремий образ, а потім він обростав деталями й оформлювалася історія. Кожна з історій, народжених уявою цього колишнього безбожника, неминуче знаходила свого читача - сотні тисяч людей у всьому світі стали християнами завдяки казкам, розказаним Люїсом.

Таким чином, я вважаю, що письменник заслуговує на увагу своїх майбутніх читачів і впевнена, що його твори і далі будуть досліджуватись, вивчатись і будуть корисними для людей різного віку, особливо для дітей. Його твори пронизані філософським змістом, в них багато мудрості, а не лише релігійна спрямованість, хоча і вона дуже важлива у творчості теолога і фантаста. Унікальність його творів полягає ще й у тому, що якимось дивним чином в них п...

Другие файлы:

Особливості творчості Льюїса Керролла
Життєвий та творчий шлях Льюїса Керролла, англійського письменника-романтика, історико-соціологічний підхід до його творчості та "психологічна загадка...

Ідейні джерела та проблема людини в філософській творчості М.О. Бердяєва

Релігійна толерантність
Що таке толерантність? Стаття із журналу "День": "Своі і чужі". Громадянська непокора та релігійна толерантність в Україні. Указ толерантності. Релігі...

Творчість і уява
Аналіз проблеми творчого мислення у філософській літературі. Питання про можливість навчання творчості. Теорія особистості Г. Олпорта. Способи боротьб...

Формування пісенної творчості у дітей дошкільного віку
Особливості музичного виховання в дошкільному закладі. Розгляд пісенної творчості у працях вчених. Дитячий фольклор - один з видів пісенної творчості....