Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Литература

Аналіз п’єси "Ляльковий дім"

Тип: курсовая работа
Категория: Литература
Скачать
Купить
Критичне ставлення Ібсена до суспільства як один із методів дослідження людини. Ступені розвитку конфлікту у драмі, роль жінки на прикладі головної героїні. Проблеми взаєморозуміння жінки і чоловіка у шлюбі. Загальноєвропейське поняття "лялькового дому".
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Вступ

У даній курсовій роботі розглядається і аналізується п'єса Генріка Ібсена «Ляльковий дім».

Актуальність теми дослідження полягає в тому, що проблематика даної п'єси залишається актуальною, в сучасному суспільстві. Більшість проблем є соціальними, так як показують важливі питання суспільства часів початку ХХ ст., так і сучасного світу.

Метою дослідження є проаналізувати п'єсу Генріка Ібсена «Ляльковий дім», вивчити та описати соціальні конфлікти, виявивши найважливіші та центральні проблеми твору, встановити зв'язок проблем у драмі з подібними в суспільстві.

Об'єктом дослідження є п'єса Генріка Ібсена «Ляльковий дім» проблематика якої досліджується. Дана проблематика постає предметом дослідження. На проблемах, які вимагають безпосереднього вивчення, сконцентрована найбільша увага. При написанні даної роботи використовувалися такі методи дослідження як психологічний аналіз тощо.

Наукова новизна полягає у тому, що був здійснений відмінний від інших критиків підхід до аналізу і оцінювання певних проблем та мотивів персонажів з точки зору сучасності.

Практичне значення даної роботи полягає в тому, що її результати можуть використовуватися в подальшому вивченні та аналізі п'єси Генріка Ібсена «Ляльковий дім». При написанні цієї роботи була використана певна кількість джерел. Проаналізувавши критичний матеріал, можна зазначити, що більшість доступних джерел хоча і є застарілими, проте дають об'єктивну оцінку піднятим у творі проблемам із відповідними підходами до аналізу і критики. Важливо відмітити, що драма пройшла шлях численних театральних постановок.

Структура роботи складається зі вступу, двох розділів і висновків, списку використаної літератури.

1. Соціальні конфлікти у п'єсі «Ляльковий дім»

1.1 Критичне ставлення Ібсена до суспільства як один із методів дослідження людини

Генрік Ібсен є одним із новаторів в літературі, які використовували методи психологічного аналізу у роз'ясненні проблем суспільства. П'єса «Ляльковий дім» є наочним прикладом дослідження особистості, її психологічної сутності, яка зумовлює соціальну поведінку людини. Генрік Ібсен намагається пояснити суть соціальних конфліктів, без яких людина не може розвиватися як особистість. Як успішний драматург, Ібсен наближає п'єсу до реального життя, що робить її легшою для сприймання читачем. Проте не всі рішення, на які зважуються герої автора є однозначними, що й змушує читача робити індивідуальний вибір [4; 67].

Генрік Ібсен у своїй творчості завжди намагався перемогти консервативні упередження суспільства. Він вніс в європейську драму психологічну глибину і суспільне значення, нестачу якого відчував театр за часів Шекспіра. Ібсен наділив драму рисами давньогрецької трагедії. Сучасна реалістична драма Ібсена стала продовженням традиційної європейської трагедії, де зображені люди середнього класу. Ці люди ідуть наосліп по життю, що і приводить їх до розчарувань. Що ж саме надає драмі Ібсена специфічний відтінок? Відчуття загубленості і трагізм людини, що «просто так» прожила життя. Альтернатива цьому - утопічна свобода, правда і любов - щасливе життя. Проблема героїв Ібсена - проблема вибору. Важко зробити розумний крок, коли обидва варіанти здаються прийнятними [8; 54].

Однією з головних тем у п'єсі «Ляльковий дім» є людина, що намагається досягнути своєї мети, незважаючи на інших людей навколо неї. У психологічних аналізах автор вказує на негативні сили, називає їх «демонами», «тролями», які живуть у людській свідомості. Популярність «Лялькового дому» відкриває Ібсену Європу, до того ж, п'єса написана за реальними мотивами [6; 15].

Великий вплив на Ібсена зробила і його батьківщина. Велична і сувора природа Норвегії, самотнє та ізольоване життя змушує людей не зважати на інших, сконцентровуватися лише на собі. Тоді люди стають серйозними і заглибленими в себе філософами. Саме такому впливу піддався і Генріх Ібсен, більше того, він заповзявся роз'яснити проблему буття людини за допомогою літератури. Ібсена вважають прихильником скандинавського реалізму Георга Брандера з Норвегії. В реалістичній драмі Ібсен безжальний у своєму переконанні розкрити негативні сторони суспільства: лицемірство, знущання над особистістю і маніпулювання людьми. Він постійно висуває вимоги правдивості і свободи дій. Ключові слова у його драмі - правда, емансипація, самореалізація і свобода особистості [13; 23].

Проте такі принципи потерпіли фіаско у тогочасному суспільстві, тому Ібсен, а також ті, хто поділяв його погляди стали небажаними постатями свого часу. Озираючись назад, можна зробити висновок, що п'єса «Ляльковий дім» мала величезне значення для жінок, визнання їхньої соціальної ролі. Задум автора заключався в тому, щоб у п'єсу влився класичної форми трагедії сучасний матеріал. У «Ляльковому домі» драматург не намагався кардинально змінити форму. Наприклад, він зберігає три класичні аспекти - єдність часу, місці і дії. Новизною стала основа конфлікту, актуальність того, що відбувається на сцені [14; 5].

Генрік Ібсен за допомогою п'єси «Ляльковий дім» відкриває нам усі негаразди європейського суспільства ХІХ ст. Актуальність драми у тому, що вона піднімає проблеми, які раніше вважалися табу: обмеження прав жінок, свобода особистості, право вибору тощо. Намагаючись розв'язати повсякденні негаразди людей, автор вносить проблеми в окремо взяту родину, добробут якої, як згодом виявиться, напряму залежить від суспільства.

1.2 Ступені розвитку конфлікту у драмі

Генрік Ібсен першим підняв завісу над стосунками в окремо взятій родині. Це потрібно було для того, щоб розібратися в механізмі подружнього і сімейного щастя. На думку автора, саме від цього залежить доля суспільства.

Головна героїня знаходить сенс життя у любові до близьких, а саме до чоловіка і дітей. Нора щиро вірить, що в її сім'ї панує мир і любов, тому що вони з чоловіком по-справжньому кохають один одного. Торвальд, її чоловік скоро обійме посаду директора банку, у них троє малих дітей, і здається, що нічим не затьмарити їхнього сімейного добробуту. В експозиції твору, тобто у першій дії, з'ясовується, що у Нори є таємниця, якого згодом кардинально вплине на долю усіх персонажів. Одразу після весілля Торвальд захворів і лікарі порадили йому поїхати на південь. Для цієї поїздки Нора змушена була позичити грошей у приватної довіреної особи - Крогстада, знайомого Торвальда ще зі студентської лави. Як гарантію повернення грошей, вона підробила підпис свого помираючого батька. Уве6сь цей час Нора економила гроші, потрібні для господарства, брала невеликі замовлення, щоб повернути борг з відсотками [2; 17].

П'єса починається зі сцени приїзду давньої подруги Нори, фрау Лінне, що перебуває у місті у пошуках роботи. Дружина просить Торвальда взяти фрау Лінне на роботу в банк, і той обіцяє виконати її прохання. Проте в цьому випадку з роботи буде звільнений Крогстад, який і приходить у відчаї до нори, погрожуючи розповісти Торвальду про борг і підробку, якщо він втратить місце в банку. Це і є зав'язкою твору, яка підводить читача до розуміння проблем, поставлених у творі. Саме лист Крогстада вказує на проблеми подружжя, а також хто є хто у самому творі. Перипетії конфлікту показують нам шляхи до розв'язання проблем, часто ці шляхи виявляються хибними. Нора намагається зарадити своїй біді, але разом з тим вона впевнена, що навіть якщо Торвальд дізнається правду, то заради кохання він пожертвує собою і візьме вся відповідальність за вчинене Норою на себе. Нора хоче позичити грошей у доктора Ранка, давнього друга родини, але, коли він освідчується їй в коханні, то розуміє неможливість такого прохання [2; 24].

Хід подій виражений однією сюжетною лінією, яка час від часу переривається ще однією лінією багаторічного минулого. Кульмінація твору наступає тоді, коли Торвальд, нарешті, дізнається правду дружини. Він відчуває гнів, огиду і навіть не збирається брати на себе відповідальність за фальсифікацію, побоюючись за своє ім'я. Його страхи є цілком адекватними, адже в ті часи будь-яка порядна людина могла стати предметом пліток, пересудів і скандалів. До того ж, Торвальд бореться за своє місце в банку. Він говорить з дружиною, як зі справжньою злочинницею. «О, яке страшне пробудження! Усі ці вісім років вона, моя радість, моя гордість була мізерна, брехлива О, яка бездонна прірва бруду, брехні!» [1; 240]<...

Другие файлы:

Економічний аналіз та фінансові показники підприємства
Оцінка фінансового стану підприємства, аналіз прибутковості продукції, оборотності активів, заборгованості та платоспроможності. Аналіз ефективності в...

Аналіз основних фондів в умовах шахти ім. О.О. Скочинського
Характеристика підприємства, умов виробництва. Аналіз техніко-економічних показників. Аналіз обсягу випуску і реалізації продукції. Аналіз основних фо...

Аналіз операцій з оперативної фінансової оренди (лізингу) майна підприємства
Оренда, види та значення. Аналіз ефективності оперативної оренди. Аналіз ефективності фінансової оренди. Аналіз стану розрахунків за орендовані основн...

Фінансовий аналіз становища підприємства в умовах ТОВ "ТПО "Аріста" в 2006 році"
Загальна оцінка майна підприємства і джерел його формування. Аналіз активу балансу. Аналіз ліквідності балансу і платоспроможності підприємства. Аналі...

Оперативний та фінансовий лізинг майна підприємства
Оренда, види та значення. Аналіз ефективності оперативної оренди. Аналіз ефективності фінансової оренди. Аналіз стану розрахунків за орендовані основн...