Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Культура и искусство

Календарі знаменних та пам’ятних дат провідних бібліотек України як важливе джерело вивчення історії та культурології

Тип: дипломная работа
Категория: Культура и искусство
Скачать
Купить
"Календарі знаменних та пам’ятних дат" Національної парламентської бібліотеки України в системі бібліографічних ресурсів країни. Класифікація календарів за формою та призначення. Видання наукових бібліотек України в системі науково-технічної інформації.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Огляд джерел та методи дослідження
  • 1.1 Огляд використаних джерел за темою дипломної роботи
  • 1.2 Методи дослідження
  • Розділ 2. "Календарі знаменних та пам'ятних дат" національної парламентської бібліотеки України в системі бібліографічних ресурсів країни
  • 2.1 Класифікація календарів за формою та призначенням
  • 2.2 Питання вітчизняної історії на сторінках "Календаря знаменних та пам'ятних дат" за роки незалежності країни
  • 2.3 Питання культурології на сторінках рекомендаційного видання за останні двадцять років
  • Розділ 3. Видання універсальних наукових бібліотек України в системі науково-технічної інформації (на прикладі закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки)
  • 3.1 Історія краю на сторінках регіональних "Календарів знаменних та пам'ятних дат"
  • 3.2 Культурологічні аспекти на сторінках означених "Календарів знаменних та пам'ятних дат" та їх значення
  • Висновки
  • Список використаних джерел
  • Додатки

Вступ

Актуальність теми. Бібліографічні ресурси України на сучасному етапі являють собою складну структуру, яка поєднує діяльність усіх бібліографічних центрів України та їх продукцію з тими бібліографічними виданнями, що залишилися від часів існування Радянського Союзу, коли значна частина бібліографічних посібників готувалася і видавалася центрами так званого всесоюзного рівня, які інформували про видання всіх республік Союзу або для всіх республік. Разом вирішувалися певні питання теорії і методики бібліографії, розмежування у створенні бібліографічних посібників певного змісту.

Національна парламентська бібліотека України є найбільшим в Україні центром створення рекомендаційних бібліографічних посібників, колишня Державна республіканська бібліотека УРСР, потім Державна бібліотека України. Вона здійснювала перспективне зведене планування підготовки та видання Рекомендаційної бібліографії і підводила підсумки виконання плану, узагальнювала досвід видання, надавала допомогу бібліотекам у використанні рекомендаційної бібліографії, провадила наради, науково-практичні конференції і семінари, організовувала наукові дослідження, видавала методичні поради, готувала статті з питань рекомендаційної бібліографії.

Національна парламентська бібліотека України традиційно виконувала значну роботу в галузі бібліографії художньої літератури і літературознавства та бібліографії мистецтва. Ця бібліотека виступила організатором створення універсальної ланки системи рекомендаційної бібліографії, яка може складатися з декількох галузевих частин, і сама підготувала й видала ті частини, що відповідають її галузевій спеціалізації.

Серед рекомендаційних бібліографічних посібників, що готуються і видаються Національною парламентською бібліотекою України, "Календар знаменних та пам'ятних дат": періодичне видання, що оперативно інформує бібліотекарів та вихователів, пропагандистів знань про найвизначніші дати календаря, вказує літературу про видатні події.

"Календар знаменних та пам'ятних дат" - одне з найпоширеніших видань бібліографічної системи посібників, що склалася в Україні, він є важливим складником національної культури. Цей вид посібників займає особливе місце серед інших бібліографічних видань, завдяки поєднанню в них фактографічних і бібліографічних відомостей, універсальності змісту, регулярності виходу у світ,що робить їх цінним джерелом інформації, корисним для найширшого загалу читачів. Рекомендаційна бібліографія завжди пов'язана з популяризацією кращих, найбільш цінних документів. У рекомендаційній бібліографії можна виділити три основні напрями:

1) на допомогу загальній освіті та самоосвіті;

2) на допомогу вихованню та пропаганді знань;

3) на допомогу професійній освіті та самоосвіті.

В умовах глобального впровадження в практику роботи нових інформаційних технологій роль рекомендаційної бібліографії в популяризації літератури збільшується. В рекомендаційних посібниках відображаються книги і статті за певний період часу, тобто вони мають ретроспективний характер. Типологія ретроспективних бібліографічних видань надзвичайно різноманітна, це видання зі всесвітньої історії загалом, окремих її періодів, історії окремих країн, історії окремих місцевостей, з окремих галузей історичних знань, історії історичної науки, бібліографія праць наукових установ, навчальних закладів, окремих учених, покажчики змісту історичних журналів, джерел.

Регіональні центри у переважній більшості створюють бібліографічні посібники, що відбивають місцеві особливості розвитку економіки або краєзнавчу літературу. Центром науково-допоміжної бібліографії регіонального рівня є обласні універсальні наукові бібліотеки, зокрема Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека, матеріали якої було використано в роботі.

Робота над упорядкуванням календаря досить важка і потребує зусиль не однієї людини. До роботи залучаються знані в Україні фахівці окремих галузей науки, учасники тих чи інших історичних подій. Як правило, це відбувається в тих випадках, коли тема мало розроблена, недостатньо про неї матеріалів у літературі, коли виникає потреба подати новий погляд на загальновідомі події, розкрити нові імена. Така співпраця позитивно позначається на змісті та якості видання, збагачує його маловідомими фактами і матеріалами, які іноді публікуються вперше.

За останні роки читачі календаря дізналися про багатьох наших колишніх співвітчизників, які стали видатними зарубіжними діячами, залишившись не визнаними у себе на батьківщині. Свого часу вони змушені були емігрувати, а згодом їх визнав й оцінив увесь світ.

Аналізуючи сучасне інформаційне поле України та місце в ньому персональної бібліографії, можна зробити висновок про те, що цей напрям бібліографії займає чільне місце в бібліотечній роботі. Про це свідчить, зокрема, вивчення бібліографічних посібників, які видані бібліотеками та іншими установами країни у 1991-2012 рр.

Виняткового значення "Календар знаменних та пам'ятних дат" набув на сучасному етапі національного і культурного відродження України. Календар не тільки розкриває доробок за піввіку, а й завдяки допоміжним покажчикам (імен, установ і організацій, професій та галузей знання, історичних подій, міжнародних і національних свят) сприяє підвищенню практичної значимості всього масиву календарів.

Актуальність теми дослідження зумовлена популяризацією літератури з актуальних питань життя України, нових імен славетних співвітчизників, висвітлюється їх внесок у скарбницю світової культури, у справу дальшого поступу державності країни, її економіки, науки, літератури, мистецтва, що є основою для формування історичної пам'яті, виховання національної гордості народу.

календар наукова бібліотека україна

Мета дослідження - проаналізувати "Календарі знаменних та пам'ятних дат" як джерело вивчення історії та культурології періоду незалежності України та рекомендаційні видання Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Мета дослідження зумовлює вирішення таких завдань:

– охарактеризувати джерельну базу досліджуваного питання;

– проаналізувати основні методи дослідження;

– прокласифікувати календарі за формою та призначенням;

– визначити основні питання вітчизняної історії на сторінках "Календаря знаменних та пам'ятних дат" за роки незалежності країни;

– охарактеризувати питання культурології на сторінках рекомендаційного видання за останні двадцять років;

– проаналізувати історію краю на сторінках регіональних "Календарів знаменних та пам'ятних дат";

– охарактеризувати культурологічні аспекти на сторінках регіональних "Календарів знаменних та пам'ятних дат";

Об'єкт даного дослідження "Календарі знаменних та пам'ятних дат" як історична категорія, на якій будується пізнання та вивчення історії та культурології.

Предметом дослідження є структура "Календаря знаменних та пам'ятних дат" та його роль у вивченні історії та культурології.

В основі дослідження лежить використання як загальнонаукових так і конкретно-наукових методів наукового дослідження. Загальнонаукові методи дослідження представлені у роботі такими методами як аналіз, синтез, аналогія, узагальнення, метод системності та комплексності. Конкретно-наукові методи, які використані в роботі: метод історичного описування (історичний), історично-порівняльний метод, синхронний, хронологічний, проблемно-хронологічний метод, ретроспективний та метод історіографічного аналізу.

Наукова новизна одержаних результатів. Дипломна робота є одним із перших комплексних наукових досліджень, присвячених аналізу найбільш важливих пам'ятних дат, які входять до "Календарів знаменних та пам'ятних дат" за період незалежності України.

Практичне значення дослідження полягає у можливості використання його результатів для підвищення рівня ефективності роботи з календарем, опанування основних видів робіт з відшукуванням дат, які мають важливе значення для документальної пам'яті країни, системати...

Другие файлы:

Списки Руської Правди
Руська Правда - найвизначніший збірник стародавнього українсько-руського права, важливе джерело для дослідження середньовічної історії права та суспіл...

Економічна історія України і світу
На основі новітніх досягнень історичної науки висвітлено історію господарства України та провідних держав світу. Дослідження економічної історії Украї...

«Історичні зошити» (огляд видань Інституту історії України НАНУ за останнє 10-річчя)
У монографії на основі аналізу видань Інституту історії України НАНУ за останнє 10- річчя розглядаються різні аспекти питань історії України з часів Д...

Іван Франко - історик України
У роботі висвітлюється вклад великого Каменяра — найвидатнішого після Т. Г. Шевченка представника української революційно-демократичної історіографії...

Культурологія як інтелектуальна тенденція нашого часу
Вивчення історії становлення виокремлення гуманітарної культурології (культурознавства) в окрему науку. Структура комплексу культурно-антропологічних...