Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Физика и энергетика

Магніторезистивний ефект в тонких феромагнітних плівках

Тип: курсовая работа
Категория: Физика и энергетика
Скачать
Купить
Феромагнітні речовини, їх загальна характеристика та властивості. Магнітна доменна структура, динаміка стінок. Аналіз впливу магнітного поля на електричні і магнітні властивості феромагнетиків. Магніторезистивні властивості багатошарових плівок.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Курсова робота

Магніторезистивний ефект в тонких феромагнітних плівках

Вступ

Тонкі феромагнітні плівки останнім часом викликають значний інтерес фізиків і техніків. Це зумовлено наступними причинами. Перша з них полягає в тому, що плівка, особливо монокристалічна, товщиною в кілька десятків або сотень атомних шарів, має ряд цікавих особливостей, відсутніх або слабко виражених у масивних феромагнетиків. Сюди в першу чергу треба віднести залежність спонтанної намагніченості і точки Кюрі від товщини плівки, що представляє істотний інтерес для теорії феромагнетизму. Доменна структура тонких плівок значно різноманітніше доменної структури масивних феромагнетиків. При малих товщинах, порядку декількох сотень і тисяч ангстрем, міждоменні стінки наскрізні, структура однакова при спостереженні з двох сторін плівки, що сильно полегшує вивчення цієї структури. Застосування методів електронної мікроскопії дозволило виявити та дослідити тонку структуру доменів і стінок. Анізотропія тонких плівок також різноманітніше анізотропії масивних матеріалів.

Другою причиною підвищеного інтересу до тонким феромагнітним плівкам є їх дуже перспективні практичні застосування. Найважливішим із цих застосувань є використання плівок як елементів пам'яті запам'ятовуючих пристроїв електронних цифрових машин. В цьому випадку важливу роль грає швидкість перемагнічування тонких пермалоєвих плівок. Якщо електроніка інших вузлів машини дозволить використовувати такі великі швидкості перемагнічування елементів.

В різноманітних тонких феромагнітних плівках при внесенні їх у магнітне поле виникає магнітоопір, що викликаний перебудовою структури плівок. В мультишарах на основі феромагнетику і немагнітного металу спостерігається доволі перспективний ефект з точки зору магнітних носіїв пам'яті, що називається гігантським магнітоопором.

1. Феромагнетизм. Феромагнетик. Основні поняття

1.1 Феромагнітні речовини

Першопричиною магнітних властивостей речовини є внутрішні приховані форми руху електричних зарядів, що представляють собою елементарні кругові струми, які володіють магнітними моментами. Такими струмами є електронні спіни і орбітальне обертання електронів в атомах. Макроскопічне проявлення магнітних властивостей матеріалу стає помітним при узгодженій орієнтації елементарних магнітних моментів, яка спостерігається у магнетиків [1].

Передбачається, що майже весь магнітний момент феромагнітних речовин виникає завдяки руху електронних спінів, а не внаслідок орбітального руху електронів навколо ядра. Такий висновок грунтується на результатах вимірювання магнітомеханічного (гіромагнітного) відношення. Магнітомеханічне відношення є відношення магнітного моменту до механічного, яке теоретично повинно бути рівним е/mc для руху спіна і е/2mc - для орбітального руху. Результати експериментальних спостережень, як було показано Барнеттом, близькі до значення е/mc з невеликими, але, очевидно, принциповими відхиленнями; з величини цих відхилень ми можемо наближено припустити, що орбітальний рух обумовлює близько 10%, а спіновий рух - близько 90% намагніченості насичення. Цей висновок підтверджується результатами експериментів з мікрохвильовим резонансом. Однак у більшості випадків орбітальної частиною магнітного моменту можна знехтувати [2].

Феромагнетизм - магнітовпорядкований стан речовини, в якому більшість атомних магнітних моментів паралельні один одному, так що речовина володіє мимовільною (спонтанної) намагніченістю. Феромагнетизм встановлюється при температурі Т нижче точки Кюрі Тс при відсутності зовнішнього магнітного поля Н. У більш широкому сенсі феромагнетизмом називають сукупність фізичних властивостей речовини у вказаному стані. Речовини, в яких виникає феромагнітне упорядкування магнітних моментів (рис. 1.1), називаються феромагнетиками, до них відносяться як тверді кристалічні речовини, так та деякі аморфні магнетики і металеві стекла, а також магнітні рідини. Відповідальним за феромагнетизм є обмінна взаємодія в магнетизмі, що прагне встановити спіни (а отже, і магнітні моменти) сусідніх атомів або іонів паралельно один одному [3].

Рисунок 1.1 - Феромагнітна колінеарна атомна структура в гранецентрованій кубічній решітці нижче точки Кюрі Тс; стрілками позначено напрями атомних магнітних моментів [3]

Найбільш важливими характеристиками феромагнетика є точка Кюрі Тс, атомний магнітний момент Мат при О К, питома спонтанна намагніченість M0 (на 1 г) при О К і питома намагніченість насичення М? (на 1 см3) при О К. Серед чистих хімічних елементів до феромагнетиків відносяться тільки 3 перехідних 3d-метала-Fe, Со, Ni - і 6 рідкісноземельних металів (РЗМ) - Gd, Tb, Dy, Ho, Еr і Тm (табл. 1). У 3d-металах і РЗМ Gd реалізується колінеарна феромагнітна атомна структура, а в інших РЗМ - не колінеарна (спіральна, циклоїдальна, синусоїдальна) [3].

Таблиця 1.1-Феромагнітні метали (хімічні елементи) [3]

Метали

Тс, К

Мат, ма

М0, Гс/г

М?, Гс/см3

Fe (ОЦК)

1044

2,217

221,7

1735,2

Co (ГЦК)

1388

1,753

166,1

1471

Co (ГЩУ)

1360

1,721

163,1

1445

Ni (ГЦК)

627,4

0,6157

58,57

508,8

Gd (ГЩУ)

293,4

7,56

268,4

1980

Tb (ГЩУ)

219

9,34

328

2713

Dy (ГЩУ)

90

10,65

350,5

1991,8

Ho (ГЩУ)

20

10,34

347

3054,6

Er (ГЩУ)

19,6

8,3

206,9

1872,6

Tm (ГЩУ)

22

7,14

-

-

Спонтанна намагніченість 3d-елементів в основному утворюється з спінових моментів гібридизованої системи колективізованих 3d+4s-електронів, а в РЗМ 4f-елементах - з локалізованих 4f-шарів і підмагніченних 6s - та 5d-електронів.

Крім цих 9 феромагнетиків (чистих елементів) є величезна кількість феромагнітних сплавів і з'єднань, як біпарних, так і більш складних (багатокомпонентних) металевих і неметалевих (напівпровідникових, напівметалевих, діелектричних, надпровідних), кристалічних та аморфних. Класифікацію феромагнітних сплавів і з'єднань металевого типу можна провести, наприклад, по електронній структурі атомів (іонів) їх компонент.

Сплави перехідних d- і f-елементів між собою: а) сплави 9 феромагнітних елементів (Fe-Ni, Fe-Co, Co-Ni, Fe-Co-Ni, Fe-Gd, Gd-Dy і т.д.); б) сплави перехідних феромагнітних металів з антиферомагнітними (Mn і Cr) і парамагнітними неперехідними металами (Fe-Cr, Fe-Mn, Co-V, Ni-Ti, Fc-Pd, Со-Рt, Gd-V, Eu-Ti і т. п.); в) сплави перехідних антиферомагнітних металів (Mn і Cr) з парамагнітними перехідними металами (Cr-Pt, Mn-Pd, Cr-Pd і т. п.).

Сплави перехідних металів з нормальними елементами: а) сплави перехідних феромагнітних металів з нормальними елементами (Ni-Cu, Со - Ag, Ni-Al, Ni-Si, Fe-Si, Fe-Al, Ni-N і т. п.); б) сплави перехідних антиферомагнітних d-металів (Mn і Cr) з нормальними елементами (гейлерові сплави): Cu2МnМ (де М-А1, Ge, Zn, Sn, As, In, Sb, Bi, Ga та ін.), а також Mn4N, ZnCMn3, AlCMn3, CuCMn3, Mn-Au, Mn-P, Mn-As, Mn-Sb, Mn-Bi, Mn-S, Mn-Se, Mn-Te, Mn-C, Mn-Sn, Mn-H, Mn-B і т. п.; в) сплави перехідних парамагнітних металів з нормальними елементами: ZrZn2, Sc3In (точніше в інтервалі складів Sc0,762In0,239 - Sc0,753In0,242) та Au4V (в інтервалі складів...

Другие файлы:

Фазовий розмірний ефект
Фазові перетворення та кристалічна структура металів. Загальний огляд фазових перетворень, стійкість вихідного стану. Фазово-структурні особливості в...

Використання магнітних полів для визначення параметрів напівпровідникових матеріалів та структур
Ефекти в напівпровідникових матеріалах, що виникають у магнітному полі. Геометрія зразків і положення контактів. Методи дослідження ефекту Холла. Магн...

Ефект доходу та ефект заміщення на товарному ринку
Характеристика ефекта доходу та ефекта заміни. Два підходи до визначення реального доходу: ефект заміни і ефект доходу по Хіксу та по Слуцькому. Рівня...

Розрахунок фазового переходу для танталу
Поняття елементарної комірки. Основні типи кристалічних ґраток. Індекси Міллера. Основні відомості про тантал: його отримання, застосування, фізичні т...

Фазові перетворення цирконію
Фазові перетворення, кристалічна структура металів. Загальний огляд фазових перетворень. Стійкість вихідного стану. Фазово-структурні особливості в то...