Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Спорт и туризм

Розвиток спеціальної витривалості біатлоністів високої кваліфікації у підготовчому періоді

Тип: дипломная работа
Категория: Спорт и туризм
Скачать
Купить
Основи методики виховання і вдосконалення спеціальної витривалості в циклічних видах спорту. Аналіз методик провідних фахівців з розвитку спеціальної витривалості в циклічних видах спорту. Забезпечення безпеки навчально-тренувальних занять в біатлоні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ДИПЛОМНА РОБОТА

Розвиток спеціальної витривалості біатлоністів високої кваліфікації у підготовчому періоді

ЗМІСТ

ВСТУП

Розділ 1 . Особливості тренувального процесу біатлоністів

1.1 Основи методики виховання і вдосконалення спеціальної витривалості в циклічних видах спорту

1.2 Функціональна і біомеханічна економізація витривалості

1.3 Аналіз методик провідних фахівців з розвитку спеціальної витривалості в циклічних видах спорту

1.4 Розвиток спеціальної витривалості біатлоністів високої кваліфікації в підготовчий період

Розділ 2. Забезпечення безпеки навчально-тренувальних занять в біатлоні

Розділ 3. Організація та методика дослідження

3.1 Методи дослідження

3.2 Організація дослідження

3.3 Розробка експериментальної методики розвитку спеціальної витривалості біатлоністів

Висновки

Список використаної літератури

ВСТУП

Стрімке зростання результатів у біатлоні постійно змінює багато положень методики тренування. Практика висуває нові варіанти побудови тренувального процесу , вимагає їх вивчення.

У цілому тренувальний процес розвивається при збільшенні обсягу та інтенсивності підготовки, а також підвищення частки спеціальних вправ. Однак практиці явно бракує нових теоретичних ідей.

Питання розвитку швидкісно-силової витривалості біатлоністів на сучасному етапі набувають все більшої актуальності. До останнього часу в теорії та методиці тренування біатлоністів вважалося, що розвиток спеціальної витривалості здійснюється в достатній мірі при пересуванні на лижах і при виконанні спеціальних підготовчих вправ. Такий стан, очевидно, потребує перегляду , так як швидкість пересування найчастіше лімітується рівнем розвитку спеціальної витривалості.

Застосування правильної методики розвитку витривалості, має відігравати значну роль в успішному виступі на лижних трасах і в біатлоні.

У зв'язку з актуальністю поставленої проблеми мною був організований і проведений педагогічний експеримент, метою якого стало експериментальне обгрунтування ефективності застосування розробленої методики з підвищення швидкісно-силової витривалості у біатлоністів високої кваліфікації в підготовчому періоді.

Об'єкт дослідження - тренувальний процес біатлоністів високої кваліфікації.

Предмет дослідження - розвиток спеціальної витривалості біатлоністів високої кваліфікації у підготовчому періоді.

Відповідно до поставленої мети в ході дослідження вирішувалися такі завдання:

1 . Охарактерезувати витривалість.

2 . Проаналізувати методики розвитку витривалості в біатлоні.

3. Розробити експерементальну методику розвитку спеціальної витривалості біатлоністів в підготовчому періоді.

4. Виявити ступінь ефективності застосування розробленої методики в тренувальному процесі.

Методи дослідження:

1 . Аналіз історичних та спеціальних літературних джерел, теоретичне узагальнення досвіду провідних фахівців.

2 . Педагогічний експеримент.

3 . Педагогічне спостереження.

4 . Контрольні випробування.

5 . Методи математичної статистики.

Розділ 1. Особливості тренувального процесу біатлоністів

1.1 Основи методики виховання і вдосконалення спеціальної витривалості в циклічних видах спорту

Стратегічним напрямком виховання специфічної витривалості спортсменів, які спеціалізувалися в циклічних видах з тривалістю змагальної вправи від 1,5 хвилин до декількох годин, є побудова спеціального фундаменту підготовленості.

І хоча на етапі головних змагань окремі показники, що визначають спеціальний фундамент, декілька знижуються, сумарна сукупність всіх функціональних і рухових проявів повинна залишатися найвищою для конкретного спортсмена.

Аналіз тренувальних програм видатних спортсменів показує , що для створення необхідного рівня спеціального фундаменту, адекватного планованим результатам , потрібні багато років, а в макроциклі - кілька місяців, а для його реалізації в спортивні результати в річному циклі - тільки тижнів, що і визначає співвідношення приватних обсягів тренувальних навантажень.

Багатьох видатних спортсменів сучасності в різних циклічних видах спорту, пов'язаних з переважним проявом витривалості, об'єднують загальні особливості - різнобічна підготовленість, що дозволяє з успіхом виступати на дистанціях різної тривалості, що відносяться до різних зон відносної інтенсивності, що вимагає різного вкладу енергетичних ресурсів організму (Е. Хейден і Г. Німан - в ковзанах ; Б. Делі, В. Смирнов та В. Єгорова - у лижах; М. Кіптануі і Ван - Цюнь -ся - бігу; В. Сальников і В. Садовий - плаванні; І. Пацайкін і А. Шапоренко - у веслуванні; В. Єкимов і М. Індурайн - у велоспорті та ін.) При цьому їх перемоги на різних дистанціях проходили з інтервалом у кілька днів.

Видатні досягнення цих спортсменів можна пояснити одним фактором - наявністю найвищого спеціального фундаменту підготовленості, що дозволяє показувати рекордні результати в широкому діапазоні дистанцій.

Функціональну систему, відповідну високому рівню спеціального фундаменту підготовленості, можна охарактеризувати наступними показниками: високим рівнем МСК ( з відхиленням - не більше 5% від індивідуального максимуму), високою швидкістю пересування і споживанням кисню на рівні анаеробного порогу в межах 85-90 % від МСК, високої функціональної і біомеханічної економізацією, згладжуванням суперечностей між жировим і вуглеводним обміном , ефективної спортивної технікою, необхідним рівнем сили м'язів, що забезпечують руховий акт , і її утилізацією в змагальній діяльності .

Більшість компонентів, що складають спеціальний фундамент підготовленості у спортсменів високої кваліфікації , як усередині одного виду спорту, так і в різних дисциплінах, мають певні варіації, що вимагає при плануванні тренування спортсменів високої кваліфікації йти шляхом індивідуалізації.

Створення спеціального фундаменту підготовленості забезпечує високий рівень працездатності і спортивних результатів протягом значної частини річного циклу (до 6-9 місяців), і, за умови хорошої емоційної стійкості, а, головне, відповідної мотивації, дозволяє за рахунок нетривалої підвідної інтенсивного тренування та серії змагань на різних дистанціях вивести спортсмена на видатні досягнення як на основний, так і на суміжних дистанціях.

Основу тренувальних програм, спрямованих на створення спеціального фундаменту, складають тренувальні навантаження на рівні анаеробного порогу (3-5 ммоль/л), більше 50% від загального річного обсягу, і вправи на силову витривалість, які є адекватним стимулом для розвитку м'язів, що виконують основну роботу в змагальних вправах.

Специфічні змагальні та спеціально-підготовчі вправи володіють найбільшим тренувальним впливом , і обсяг їх в багаторічному процесі поступово збільшується. Залежно від кліматичних умов і матеріально-технічної бази частка таких вправ у різних видах спорту становить від 60 до 100%.

Всі специфічні засоби виконуються методами безперервного вправи ( рівномірний і змінний ) і методами інтервальної вправи.

Ці методи можна також комбінувати, що дає можливість забезпечити найбільш повну відповідність їх спрямованості занять.

Традиційне застосування методів тренування має характерні особливості, притаманні окремим видам спорту. Так , одні види : велоспорт, лижний спорт, ходьба, біг - використовують при вихованні витривалості, особливо в підготовчому періоді, в основному безперервні методи; інші види спорту: плавання, ковзани - майже цілорічно - інтервальні, що обумовлено специфікою використання для тренування спортивних споруд.

Силові вправи, використовувані в тренуванні спортсменів у циклічних видах, що вимагають прояву витривалості, слід розглядати як засоби інтенсифікації роботи м'язової системи в специфічному руховому режимі, ефективно сприяє процесу адаптації до цього режиму і підвищенню двох головних властивостей силових і окислювальних можливостей м'язової тканини.

У багаторічному плануванні з віком і стажем силова витривалість стає все більш специфічною, з орієнтацією не стільки на збільшення показників сили, скільки на реалізацію силового потенціалу в русі на змагальній швидкості.

Для повного розуміння вище написаного пропоную загальну характеристику витривалості та її види.

Загальна характеристика витривалості

В системі фізичної підготовки спортсменів витривалість за своєю структурою є найбільш багатокомпонентною якістю в порівнянні з іншими руховими здібностями людини .

Витривалість - це здатність протистояти фізичному стомленню в процесі м'язової діяльності.

Євсєєв Ю.І. (2002), Литвинов О.М. (1984), Романенко В.А. (1986) дають визначення трохи інакше. Під витривалістю розуміють здатність до тривалого виконання роботи без помітного зниження працездатності.[11]

Високий рівень витривалості практично необхідний у всіх видах спорту для збереження високої специфічної працездатності в процесі як одиночного старту ( забігу , ігри , сутички , серії і т.д. ), так і всього змагання ,...

Другие файлы:

Метрологічний контроль рівня спеціальної фізичної підготовки легкоатлетів в підготовчому періоді до змагань
Один з найважливіших елементів системи управління підготовкою спортсменів - метрологічний контроль, під яким розуміється сукупність організаційних зах...

Рухова витривалість школярів в легкій атлетиці та її розвиток
Здатність організму протистояти втомі. Загальні поняття, фізіологічні та біоенергетичні основи, вікові, статеві та індивідуальні особливості розвитку...

Розвиток силових якостей кваліфікованих боксерів на етапі спеціальної базової підготовки
Аналіз проявів силових якостей боксерів. Підвищення ефективності засвоєння техніки боксу на основі розробки концентрованої системи спеціальної силової...

Фізіологічні основи сили і витривалості у спортсменів
Основні види силових якостей. Фактори, що обумовлюють рівень силових якостей спортсмена. Психофізіологічні механізми збільшення м'язової сили. Розвито...

Розвиток витривалості і ойого особливості
Характерною рисою сучасного підходу до розвитку витривалості є прагнення до вдосконалення аеробних і анаеробних механізмів енергозабезпечення [8,19,23...