Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Поширення золотистої картопляної нематоди в Сумському районі

Тип: курсовая работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Вивчення та аналіз динаміки поширення золотистої картопляної нематоди в Сумському районі, особливості та напрямки її розповсюдження. Вплив золотистої картопляної нематоди на продуктивність картоплі, сортових особливостей культури на її розвиток.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Вступ

Картопля - цінна сільськогосподарська культура, займає одне з перших місць серед інших культур і є важливою продовольчою, кормовою й технічною культурою. В бульбах картоплі в залежності від місця вирощування і сорту міститься 11 - 25% крохмалю, близько 2 - білка, 0,3% - жиру. Білок картоплі найбільш повноцінний із усіх рослинних. Він багатий на амінокислоти і відноситься до повноцінних. Із мінеральних речовин картопля найбільш багата на калій (568 мг на 100 г. сирої маси) і фосфор (50 мг). У ній містяться солі кальцію, магнію, заліза, вітаміни С і групи В. Значення картоплі у харчуванні людини важко переоцінити, тож невипадково її називають другим хлібом. Бульби картоплі навіть вареними містять у собі вітаміни [15].

Сучасна світова площа картоплі - близько 18 - 29 млн га. Вирощують її у 130 країнах світу, зокрема в Україні площі під картоплею становлять 1,6 - 1,7 млн га. Основні масиви їх розміщення на Поліссі - близько 60% та в Лісостепу - до 30% загальної площі, решта припадає на Степ. Середня врожайність картоплі в Україні у сприятливі роки складає 125 -130 ц/га [34].

Актуальність теми. Для отримання високих врожаїв необхідно проводити захисні заходи проти комплексу шкідливих організмів. На протязі вегетації картопля уражується збудниками хвороб та пошкоджується шкідниками. Особливої уваги потребує такий карантинний об'єкт, як золотиста картопляна нематода (ЗКН). Для захисту картоплі пропонується використовувати нематодостійкі сорти та виконувати рекомендацій Державної інспекції з карантину рослин. Нами проведена науково-дослідна робота по впровадженню нематодостійких сортів картоплі на заражених глободерозом ділянках.

Мета і задачі досліджень. Метою досліджень є вивчення динаміки поширення золотистої картопляної нематоди в Сумському районі та удосконалення системи захисту.

Основними задачами є:

· встановити динаміку поширення золотистої картопляної нематоди в Сумському районі;

· простежити особливості розвитку ЗКН в умовах Сумського району;

· встановити вплив золотистої картопляної нематоди на продуктивність картоплі;

· простежити вплив сортових особливостей картоплі на розвиток золотистої картопляної нематоди.

Наукова новизна одержаних результатів. Розроблено пропозиції щодо захисту картоплі від золотистої картопляної нематоди в умовах Сумського району.

Практичне значення отриманих результатів. Практичне використання дипломних досліджень надасть можливість господарствам району удосконалити систему захисту картоплі від небезпечного карантинного організму ЗКН та знизити його чисельність до економічно та біологічно безпечного рівня.

1. Сучасний стан вивчення проблеми (огляд літератури)

1.1 Географічне розповсюдження та шкодочинність золотистої картопляної нематоди

Золотиста картопляна нематода - Globodera rostochiensis Woll. вузькоспеціалізований вид, який паразитує на коренях картоплі і томатів, уражує інші рослин з родини пасльонові. Є обмежено розповсюдженим на території України об'єктом внутрішнього карантину (рис. 1.1) [6,7,20].

Рис. 1.1. Цисти на корінні [42]

картопля нематода золотистий продуктивність

Вважається, що батьківщиною картопляної нематоди є гірські області Анд у Південній Америці, звідки, наприкінці ХIX ст., вона потрапила до Європи. Подальше розповсюдження золотистої картопляної нематоди в світі пов'язують з господарською діяльністю людини і насамперед - з обміном та торгівлею картоплі [21].

На території України золотиста картопляна нематода розповсюджена обмежено, в 13 областях: Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано - Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Сумській, тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській [28].

Картопляна нематода особливо значної шкоди завдає за умов вологого помірного клімату на присадибних ділянках і на полях із скороченою спеціалізованою сівозміною, де картопля вирощується беззмінно, або повертається на попереднє місце на другий - третій рік. Ступінь збитковості визначають кількістю життєздатних личинок в 100 см3 ґрунту.

Середні втрати врожаю картоплі від ураження рослин золотистою картопляною цистоугворюючою нематодою (захворювання - глободероз) складають 30%, але за високого рівня чисельності нематод у ґрунті можлива й повна загибель рослин. Особливо великої шкоди ЗКН завдає на присадибних ділянках та на полях, де картопля вирощується з порушенням сівозмін і повертається на попереднє місце вже на другий-третій рік. Вважається, що за присутності в 1 грамі ґрунту лише 20 яєць втрачається до 2 т/га картоплі з гектару. Крім зазначених прямих втрат є й опосередковані, обумовлені забороною або обмеженням перевезення продукції із зон зараження, оскільки картопляна цистоутворююча нематода є об'єктом зовнішнього і внутрішнього карантину [29].

Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis) займає наступне систематичне положення: підцарство Багатоклітинні - Меtazoa, тип Круглі черви - Nemathelminthes, клас Власне круглі черви - Nematoda, ряд Шишкоіглі нематоди - Tilenchida, родина Різнокожі нематоди - Неteroderidae.

Нематоди або круглі чемрви (Nematoda, Nematodes, Nemathelminthes) - тип двобічно-симетричних червоподібних тварин, який налічує близько 300 тис. видів. Вони живуть у різних середовищах: морських і прісних водах, ґрунті, органічних речовинах, які гниють або бродять [8].

1.2 Морфологія золотистої картопляної нематоди

Золотиста картопляна нематода проходить три стадії розвитку - це яйце, личинка і доросла особина. Самки мають стадію цисти, в якій міститься 50 - 600 яєць [14].

Самки лимоноподібні спочатку білі, а потім золотисто - жовті, а осінню, коли вони перетворюються в цисту - бурі або темно-коричневі. Довжина самок цист 0,13 - 1 мм, ширина 0,1 - 0,96 мм. Самці мають прозоре ниткоподібне тіло довжиною 0,9 - 1,3 мм шириною - 0,25 - 0,3 мм. Тіло личинок витягнуте довжиною 0,52 мм і діаметром 0,018 - 0,023 мм (рис. 1.2) [6,8].

Рис. 1.2. Золотиста картопляна нематода: 1 - цисти 2 - самка 3 - яйце з личинкою 4 - личинка [20]

Тіло ЗКН складається з трьох відділів, які не мають чітких кордонів між собою - передній, середній та задній. Головний відділ містить головну капсулу та глоткову ділянку, кінець середнього відділу тіла є початком середньої кишки спереду та анального отвору ззаду. За анальним отвором починається задній, або хвостовий відділ. У нерухомих самок хвіст відсутній. В кінці тіла самців знаходиться бурса, яка служіть органом прикріплення до тіла самки при спарюванні [3].

Покриви нематод утворені гіподермою та покриваючою її кутикулою. Товщина кутикули може сягати 20% діаметру тіла. У фітонематод кутикула частіше кільчаста, кілець різна кількість і вони мають певну специфічну для віку та виду ширину. Ця ознака використовується для діагностики. Нерідко кільця несуть потовщення різної величини і форми (крапки, палички, пластини тощо). На спинній та черевній сторонах і по боках гіподерми утворюються валики вздовж тіла. Всередині бокових «хорд» проходять видільні канали [24].

М'язи шкіряно-мускульного мішку добре розвинуті і представлені розташованими вздовж тіла чотирма стрічками м'язових волокон. Вони розділені по боках тіла валиками гіподерми, а на спині та черевці - нервовими стволами. Ці м'язові стрічки утворені одним шаром веретеноподібних клітин, які витягнуті вздовж тіла червів і містять велику кількість скорочувальних волокнин - міофібрилл. Від м'язових клітин відходять розгалужені протоплазматичні відростки, котрі проникають в порожнину тіла. Первинна порожнина тіла добре розвинута і відіграє важливу роль в процесах переміщення та в інших видах життєдіяльності нематод [26].

Центральний відділ нервової системи складається із нервового кільця навколо глотки, з яким зв'язані два нервові ганглії. Від кільця до переднього кінця тіла відходять шість коротких стовбурів (нервових тяжів): черевний, спинний, два субмедіальні та два бокові. Найбільш розвинуті спинні та черевні стовбури, з'єднані комісурами. Нервове кільце складається з нервових тканин.

За ротовим отвором відкривається ротова порожнина (стома), яка є початком переднього відділу кишечника. У типових фітогельмінтів стінки стоми утворюють спис, або стилет, і тоді просвіт ротової порожнини стає капілярним.

За ротовою порожниною знаходиться стравохід. На межі стравоходу та середньої кишки знаходиться кардій, який пропускає рідину середньої кишки назад до стравоходу. Середня кишка представлена трубкою, з середини висланою шаром епітелію. Частіше вона диференційована на розширену частину, яка є резервуаром для їжі, і більш вузьку, трубчасту частину. Остання переходить в задню кишку, яка вислана кутикулою. Задня кишка відкривається назовні анальним отвором [24].

1.3 Біологічні особливості золотистої картопляної нематоди

Золотиста картопляна нематода пошкоджує лише рослини родини пасльонових (картоплю, томати, баклажани, деякі види пасльону та блекоти).

Нематодам властивий статевий диморфізм, який характеризується наявністю вторинних статевих ознак....

Другие файлы:

Розповсюдження лептоспірозу собак в місті Шостка і Шосткинському районі Сумської області та заходи боротьби
Відомості про лептоспіроз, поширення захворювання та економічні збитки. Характеристика збудника, клінічні ознаки. Вивчення епізоотичної ситуації в м....

Найбільш чисельні і рідкісні
Поширення видів: перевага на боці наземних тварин. Різноманітність умов існування на суші як причина значної дивергенції. Чисельність і маса наземних...

Ентомопатогенні мікроміцети, нематоди, членистоногі
Мікроміцети у захисті рослин. Препарати на основі Beauveria bassiana. Безхребетні фіто- та зоофаги. Ентомопатогенні нематоди. Членистоногі фіто- та зо...

Поширення політичної реклами
Засоби та головні способи поширення інформаційно-пропагандистських матеріалів. Обсяг тиражів для розклеювання і прямого розповсюдження. Умови оптиміза...

Визначення метеорологічних і кліматичних факторів міста Миколаїва
Побудова діаграми добового розподілу радіаційного балансу. Визначення характеристик вологості повітря. Аналіз рівня забруднення атмосфери в районі роз...