Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Отруєння тварин фосфорорганічними пестицидами

Тип: курсовая работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Перелік препаратів фосфорорганічних сполук. Фізичні й хімічні властивості фосфорорганічних сполук. Патолого-анатомічна картина, клінічні симптоми отруєння. Діагностика, лікування та профілактика. Ветеринарно-санітарна оцінка продуктів тваринництва.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Національний університет

біоресурсів і природокористування України

Кафедра фармакології

Факультет ветеринарної медицини

Курсова робота з токсикології

на тему:

Отруєння тварин фосфорорганічними пестицидами

Виконав: студент 9 групи 2 курсу

Зацепанюк В.О.

Перевірив: Панько М.Ф.

Київ-2013

План

  • Вступ
  • 1. Перелік, значення й застосування препаратів фосфорорганічних сполук
  • 2. Фізичні й хімічні властивості фосфорорганічних сполук
  • 3. Патолого-анатомічна картина
  • 4. Клінічні симптоми отруєння тварин
  • 5. Діагностика
  • 6. Лікування
  • 7. Профілактика отруєнь
  • 8. Ветеринарно-санітарна оцінка продуктів тваринництва
  • Висновок
  • Список літератури

Вступ

В багатьох країнах, зокрема в Україні, знаходиться велика кількість залишків невикористаних токсичних пестицидів. За офіційними даними на території України знаходиться понад 20 тис. тонн отрутохімікатів, 2 тис. тонн з яких знаходяться у Вінницькій області. Інтенсифікація сільського господарства сполучена з залученням в кругообігу природи великої кількості небезпечних для здоров'я людини і тварини хімічних речовин, багато з яких являються ксенобіотиками, тобто незвичайними, чужорідними для організму, раніше не зустрічалися створені хімічним шляхом. Це пестициди, стимулятори росту рослин, кормові добавки, мінеральні добрива.

Крім того природне середовище все більше і більше підлягає небезпечній дії шкідливих викидів фабрик і заводів, теплових і атомних електростанцій, двигунів внутрішнього згорання, забрудненню промисловими та побутовими стоками, які вже зараз набувають загрозливих розмірів. Широке, не рідко не правильне застосування в тваринництві вітамінних і гормональних препаратів, різних преміксів і синтетичних лікувальних засобів також являються несприятливим фактором для тварин, а через них з продуктами харчування і для людини.

По ланцюгу "повітря - земля - рослина - тварина - людина” мігрує навколо 70 000 ксенобіотиків, гнітюче більшість яких фактично не провірені на канцерогенність, мутагенність, тератогенність, ембріотоксичність і алергогенність. Ускладнює ситуацію те, що всі небезпечні речовини дуже часто діють на організм людини і тварини в самих незвичайних сполученнях, проявляючи одночасно синергічну, потенціюючу і антагонічну дію.

Ветеринарний лікар на практиці частіше за все натикається на ситуації гострих і хронічних отруєнь тварин. Безперечно, самою надійною і ефективною мірою боротьби являється їх профілактика, проте так як вони все ще зустрічаються, необхідно операційно лікувати тварин і приймати правильне рішення по відношенню використання м'яса, молока, риби, яєць і продуктів бджільництва. В такому випадку від дії ветеринарного лікаря залежить здоров'я багатьох людей.

В теперішній час питома вага кількості отруєнь тварин і їх масовості змістилася в сторону отруєння пестицидами в результаті неправильного застосування і тяжкого порушення установленого часу чекання.

Отруєння ФОС відносяться до найбільш частих видів інтоксикації. Воно перебігає у важкій формі, уражуючи одночасно велику кількість тварин, має внаслідок високу летальність. Часті випадки оруєння ФОС пояснюється широким використанням в захисті рослин великої кількості препаратів, частина з яких розсіюється в навколишньому середовищі, забруднюючи рослинність, корми, воду і з ними поступає в організм тварин. Важке протікання інтоксикації обумовлено високою токсичністю ФОС і багатосторонньою їх дією на життєво важливі системи організму, в яких вони визивають вираженні функціональні і структурні зміни. ФОС складають найбільш численну групу засобів захисту рослин, що використовуються як інсектециди, акарециди і гербіциди. Більшість фосфоорганічних сполук являють собою рідину з різким, неприємним запахом, погано розчиняються у воді і добре в органічних розчинниках [1].

Через широку розповсюдженість ФОС та часті випадки отруєння, лікарям ветеринарної медицини необхідно вміти своєчасно діагностувати інтоксикації та вміти надати допомогу тваринам, що надасть змогу попередити незворотні зміни в організмі тварини і навіть загибель. Своєчасна постановка діагнозу може запобігти масовій інтоксикації (вилучення, перевірка кормів, води).

Частіше отруюються великі продуктивні тварини, продукція від яких вживається людиною, тому на спеціаліста ветеринарної медицини покладається відповідальність не тільки за здоров'я тварин, а і людей, які будуть споживати продукцію від цих тварин.

1. Перелік, значення й застосування препаратів фосфорорганічних сполук

Отрутохімікати, або пестициди, становлять велику групу різних речовин і сполук для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських рослин та бур'янами.

Отрутохімікати у процесі застосування можуть потрапляти в атмосферу, воду, грунт, забруднюючи

харчові продукти. Небезпека цих речовин зумовлюється гонадотоксичною, ембріотоксичною, тератогенною (вади розвитку плода), мутагенною (зміни в генетичному матеріалі) та канцерогенною дією.

За призначенням отрутохімікати поділяють на:

· інсектициди (застосовуються для боротьби зі шкідливими комахами);

· бактерициди (направлені проти збудників бактеріальних хвороб);

· фунгіциди (протигрибні препарати);

· зооциди (застосовуються для винищення гризунів);

· нематоциди (направлені проти круглих черв'яків, зокрема нематод);

· гербіциди (застосовуються для боротьби з бур'янами) та ін.

Основними характеристиками отрутохімікатів є їх леткість, здатність проникати крізь шкіру, нагромаджуватися, розкладатися й виводитися з організму. Промисловість виробляє переважно 7 груп отрутохімікатів: хлорорганічні, фосфорорганічні, ртутьорганічні сполуки, карбамати, нітрофеноли, специфічні гербіциди та мідьвмісні фунгіциди.

2. Фізичні й хімічні властивості фосфорорганічних сполук

Фосфорорганічні сполуки (ФОС) досить широко застосовують у сільському господарстві, промисловості та медицині.

Будова більшості фосфорорганічних сполук можна представити у вигляді наступної схематичної формули:

RO (S)

P

R1 X

Де: R іR1 можуть бути різними чи однаковими алкілами, алксилами, чи алкіл амінами.

Х - залишок органічної чи неорганічної кислоти.

До групи фосфорорганічних сполук відноситься велика кількість високоефективних препаратів, які використовуються в сільському господарстві як інсектициди, акарициди та для інших цілей. Висока токсичність деяких фосфорорганічних сполук стала основою для використання їх в якості бойових отруйних речовин (заман, зарин, табун та інші).

Ці сполуки вирізняються широким діапазоном активності щодо шкідників сільськогосподарських культур. ФОС використовують як високоефективні інсектициди, акарициди, дефоліанти. Особливо ефективні в боротьбі зі шкідниками бавовни, плодових дерев, зернових культур, декоративних рослин та ряду інших сільськогосподарських культур. [12]

У промисловості ФОС використовують як активні багатофункціональні присадки до мастил, при флотації руд, у виробництві розчинників, пластифікаторів, негорючих пластмас. Вони поєднують у собі властивості мийних, протикорозійних і протизносних присадок і є антиокиснювачами і депресорами. Як лікарські засоби ФОС застосовують для лікування глаукоми, міастенії, атонії кишок, хіміотерапії туберкульозу і раку.

ФОС вирізняються високою біологічною активністю, а багато з них є найсильнішими серед відомих отрут. За хімічною структурою вони є складними ефірами та амідами фосфорних і фосфонових кислот.

Серед ФОС є речовини з різною токсичністю для тварин - від мало - до високотоксичних сполук. Вони часто викликають отруєння бджіл, домашніх і сільськогосподарських тварин. Описані випадки отруєння у людей. Ряд високотоксичних ФОС є бойовими отруйними речовинами нервово-паралітичної дії. [6]

Фосфорорганічні сполуки за механізмом дії для комах поділяють на дві групи: контактної та системної дії.

Препарати контактної дії потрапляють в організм комах через зовнішні покриви. До них відносяться:

· хлорофос,

· карбофос,

· дифос,

· метафос,

· дихлорметафос,

· діазенон,

· дурсбан,

· циодрін.

Вони викликають швидку загибель комах і кліщів у момент контакту з ними.

До препаратів системної дії:

· гордона,

· селекрон,

· тонутіон,

· фозалон,

· бутифос.

Вони всмоктуються через листя і кореневу систему...

Другие файлы:

Отруєння тварин нітратами
Значення, перелік і застосування нітратів у сільськогосподарському виробництві. Хімічні властивості отруйних речовин. Шляхи їх надходження в організмі...

Професійні отруєння
Професійні отруєння з переважним ураженням нервової, кровоносної, гепатобіліарної систем, нирок та сечових шляхів неорганічними сполуками. Загальноклі...

Отруєння жуйних тварин рослинами, що містять серцеві глікозиди
Серцеві глікозиди - потенційно найтоксичніші препарати. Історія вивчення отруєння ними. Хімічний склад отрути, її характеристика. Діагностика і лікува...

Гострі отруєння
Отруєння – група захворювань, обумовлена впливом на організм отрут різного походження (можуть бути гострими, хронічними, виробничими, харчовими, лікар...

Отруєння чадним газом
Основні причини та об`єкти виникнення чадного газу. Характеристика ступенів отруєння організму людини чадним газом. Способи і методика виконання штучн...