Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Особливості вирощування вишні

Тип: курсовая работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Характеристика вишні як кісточкової плодової культури, її морфологічні та біохімічні властивості. Характеристика сортів вишні, вирощуваних в Україні. Агротехніка вирощування вишні. Догляд та збереження врожаю. Причини слабкого плодоношення та їх усунення.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота

Особливості вирощування вишні

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Основні характеристики вишні як кісточкової плодової культури
  • 1.1 Морфологічні та біохімічні властивості вишні
  • 1.2 Характеристика сортів вишні вирощуваних в Україні
  • 1.3 Особливості структури, росту та плодоношення вишні
  • Розділ 2. Агротехніка вирощування вишні
  • 2.1 Підготовка ґрунту
  • 2.2 Вирощування посадочного матеріалу
  • 2.3 Закладка насаджень
  • 2.4 Догляд за молодими плодоносними насадженнями
  • Розділ 3. Догляд та збереження врожаю вишні
  • 3.1 Причини слабкого плодоношення та їх усунення
  • 3.2 Шкідники та хвороби, засоби боротьби з ними
  • 3.3 Охорона врожаю від птахів
  • Висновки
  • Список використаної літератури

Вступ

Актуальність теми роботи. Вишневе дерево має свою давню історію і поширилося по всій Європі ще за часів Римської імперії, хоча як культурна рослина була відома ще в глибоку давнину, про що свідчать письмові вказівки по обробленню і вживанню вишні відповідних періодів. За свідченням Плінія Старшого, римський полководець Лукулл, здобувши перемогу над царем Мітрідатом, вивіз із собою з району нинішнього Криму та прилеглих районів Чорноморського узбережжя Кавказу в буквальному сенсі ціле вишневе дерево, яке в якості трофея несли воїни під час тріумфального в'їзду полководця в Рим.

В Україні вишня культивується досить давно (перші згадки про вишню на території нашої держави датуються 1657 роком). На сьогодні вишня - найпоширеніше в Україні плодове дерево. Вишня представляє собою кісточковий фрукт, споріднений сливі і, більш віддалено, персики і нектарини. Відрізняється зимостійкістю, раннім вступом у плодоношення, відсутністю періодичності плодоношення, щорічними високими врожаями. Плоди вишні з пофарбованим соком вживають в свіжому вигляді та переробляють на різні компоти, соки, варення, з рожевим і незабарвленим соком і Дюкі (гібриди вишні з черешнею) - у свіжому вигляді, хоча можлива їх переробка на варення та джеми.

Враховуючи сприятливі кліматичні умови для вирощування вишні та популярність її в Україні, то актуальність дослідження засобів агротехніки її вирощування та способів підвищення врожайності стає очевидно.

Основи методики досліджень в садівництві заклали П.Г. Шитт (1930), Н.Д. Співаковський (1956), С. Пирс (1969), В.А. Потапов (1976, 1998), Г.А. Лобанов (1980), Б.А. Доспехов (1985), Г.К. Карпенчук (1987), Е.Н. Сєдов (1995), В.Ф. Мойсейченко (1997) та інші.

Провідними українськими установами, які займаються питаннями садівництва є Мліївський інститут садівництва ім. Л.П. Симиренка УААН (Черкаська обл.), Інститут садівництва УААН (м. Київ) із Львівським та Донецьким філіалами та мережею дослідних станцій - Кримською, Краснокутською, Подільською та ін., Інститут зрошувального садівництва УААН (Запорізька обл.) та ін.

Метою даної курсової роботи є дослідження комплексу прийомів агротехніки вирощування вишні.

У зв'язку з поставленою метою було сформульовано наступні завдання:

- охарактеризувати властивості вишні як кісточкової плодової культури;

- розглянути сорти вишні, що вирощуються в Україні;

- дослідити прийоми агротехніки вирощування вишні;

- висвітлити способи догляду за плодоносними деревами;

- проаналізувати ефективність засобів захисту врожаю.

Об'єктом дослідження є культура вишні.

Предметом дослідження даної курсової роботи є система агротехніки вирощування вишні.

Методи дослідження. У дослідженні технології вирощування вишні застосовано методи аналізу, спостереження та узагальнення, монографічний підхід.

Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури. У першому розділі "Основні характеристики вишні як кісточкової плодової культури" ми надамо характеристику морфологічних та біохімічних властивостей вишні, а також розглядаємо сорти вишні, що вирощуються на Україні. У другому розділі "Агротехніка вирощування вишні" ми досліджуємо систему агротехнічних заходів вирощування вишні. У третьому розділі "Догляд та збереження врожаю вишні" ми розглядаємо методи та способи захисту врожаю вишні від шкідників та хвороб.

Розділ 1. Основні характеристики вишні як кісточкової плодової культури

1.1 Морфологічні та біохімічні властивості вишні

Вишня (Cerasus) сімейства розоцвітих - плодове дерево або кущ. Надземна частина рослини вишні може бути у вигляді дерева або куща різних розмірів і форми. Розподіл вишні на деревоподібний і чагарниковий типи носить умовний характер.

Основу надземної частини рослини вишні становить стовбур або кілька стовбурів. Стовбур складається з штамба і центрального провідника. Зазвичай центральний провідник у рослин вишні виражений лише в молодому віці, і дуже швидко його роль беруть на себе гілки, що відходять від штамба. Скелетні гілки несуть на собі пагони, вегетативні та генеративні бруньки, листя, квіти і плоди [6, с.27].

Коріння вишні скелетні і мичкуваті. Безпосередньо всмоктувальну функцію виконують мичкуваті коріння, скелетні - провідну. Основна маса всмоктуючих коренів вишні розташовується в ґрунтовому горизонті на глибині 20 - 40см. Окремі вертикально зростаючі скелетні корені всмоктують ґрунтовий розчин з глибини до 1,5 м. У деяких сортів і підщеп на коренях, що ростуть горизонтально, з придаткових бруньок можуть утворюватися кореневі нащадки.

Білі квітки зібрані в суцвіття-парасольку (по 3 - 4). Цвітіння проходить в безлистому стані, після сливи, перед яблунею, тому квітки вишні менше пошкоджуються весняними заморозками. Самоплідних сортів мало. У період глибокого спокою квіткові бруньки деяких сортів здатні переносити морози до - 35° С [6, с.29].

У вишні плід - одногнізда кістянка, що має соковитий навколоплідник червоного кольору різної інтенсивності: від світло-червоного до темно-червоного з чорнотою. За розмірами плоди бувають дрібні (до 3г), середні (3,1 - 4,5 г) і великі (більше 4,5 г). Переважає округла форма плодів, що має деякі різновиди: плоско, широкоокругло, а також зустрічаються серцеподібна і овальна. Забарвлення м'якоті та соку плодів, поєднання в них цукрів і кислот - важливі ознаки, що визначають цінність сортів. Оскільки плоди вишні використовують переважно для приготування варення, компотів і соків, то переважно червона і темно-червоне забарвлення м'якоті. Сорти з жовтою і кремовою м'якоттю, слабозабарвленим і незабарвленим соком використовуються головним чином як столові, цінність їх для переробки нижче.

Плоди вишні надзвичайно поліморфні. Морфологічні ознаки визначаються індивідуальними особливостями сортів і сіянців: маса плодів у сіянців коливається від 0,6 до 1,1 г; у кращих, добірних форм - від 1,2 до 2 г; у сортів - від 2 до 4,5 м. У посушливі періоди плоди дрібнішають, але не обсипаються.

У вишні листя повинні бути темно-зеленими - це необхідна умова для хорошої продуктивності рослин. Вони зазвичай овальної або обернено яйцевидної форми, з витягнутою, загостреною верхівкою, глянсові або матові. У деяких сортів лист складний уздовж головної жилки "човником" [12, с.15].

З однієї генеративної бруньки вишні формуються 2-4 квітки з білими пелюстками, одним товкачем із зав'яззю і 20-30 тичинками. Квіти можуть бути різними за діаметром: дрібні (до 28 мм), середні (29-34мм) та великі (більше 35мм). До суцвіттю квітка прикріплений квітконіжкою, яка у різних сортів може бути від 30мм і більше. Квітка має багато морфологічних ознак, що характеризують сорту або групи кольорів.

Налічує близько 120 видів, але в декоративному садівництві найбільш поширене всього три види вишень: піщана, повстяна, залозиста. У СНД, а також вона поширена в середній смузі Європейської частини, на Україні, в Середньому Поволжі.

вирощування вишня плодоношення сорт

На даний час в Україні районовано 16 сортів вишні: шість місцевих вітчизняних, один новий селекційний і дев'ять іноземних сортів. За ознакою якості плодів і забарвленості соку сорти вишні поділяють на дві групи: гріоти, або морелі, і аморелі [11].

Посадка вишневих дерев проводиться стратифікованим насінням. Деревам необхідні сонячні промені і захищені від вітру ділянки. Саджанці вишні вимагають родючий, багатий добривами ґрунт

Плоди вишні містять 7,3-17,5% цукрів, 0,8-2,4% кислот, 0,15-0,88% дубильних речовин. Комплекс органічних і мінеральних сполук, які містяться в них, зокрема, сухі речовини (11,5 - 27,8%), серед яких переважають цукор (до 21,5), органічні кислоти (0,7%), вітамін С (15 - 30 мг на 100 г м'якоті), зумовлює підвищену калорійність, лікувальні і тонізуючі властивості. Плоди вишні вдвічі багатшими залізом, ніж яблука, а також містять фолієву кислоту і рибофлавін, що за...

Другие файлы:

Типи фразеологізмів у творах Остапа Вишні
Поняття фразеологізму та його особливості. Класифікація фразеологічних одиниць. Особливості української фразеології та типи українських фразеологізмів...

Біологічні особливості та технологія вирощування нуту
Загальна біологічна та ботанічна характеристика нуту. Кліматичні умови зони вирощування зернобобових, особливості складу ґрунту. Обґрунтування техноло...

Біологічні та морфологічні особливості кукурудзи та вплив їх на технологію вирощування
Ботанічна та морфологічна характеристика кукурудзи. Вимоги культури до умов вирощування. Особливості росту і розвитку культури у визначеній зоні. Анал...

Вирощування рослиноїдних риб в ВАТ "Лисянська рибоводно-меліоративна станція"
Теоретичні питання заводського відтворення рослиноїдних риб, отримання статевих продуктів, запліднення, вирощування рибопосадкового матеріалу. Основні...

Технологія вирощування і селекція буряка цукрового
Господарське значення, ботанічна характеристика та біологічні особливості буряка цукрового; особливості вирощування: технологія, селекція, живлення, с...