Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Земельні ресурси та підвищення ефективності їх використання в ДППГ "Зелені кошари"

Тип: курсовая работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Наукові основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в сільському господарстві, сутність показників економічної ефективності використання землі. Земельні ресурси сільськогосподарського підприємства та рівень їх використання.
Краткое сожержание материала:

18

Размещено на

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра економіки сільського господарства

КУРСОВИЙ ПРОЕКТ

з дисципліни

«Землекористування»

на тему:

Земельні ресурси та підвищення ефективності їх використання в ДППГ “Зелені кошари

МИКОЛАЇВ - 2009

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Наукові основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в сільському господарстві
    • 1.1 Земельні ресурси - основа виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств
    • 1.2 Сутність показників економічної ефективності використання землі та методика їх визначення
  • Розділ 2. Сучасний рівень та економічна ефективність використання землі в підприємстві
    • 2.1 Виробничо-економічна характеристика підприємтва
    • 2.2 Земельні ресурси сільськогосподарського підприємства та рівень їх використання
    • 2.3 Економічна ефективність використання земельних ресурсів в господарстві
    • 2.4 Шляхи підвищення ефективності використання землі в умовах переходу до ринкових відносин
  • Розділ 3. Динаміка та фактори ефективності використання землі
    • 3.1 Динаміка валової продукції сільського господарства на 100 га с.г. угідь
    • 3.2 Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції сільського господарства від рівня інтенсивності виробництва
  • Розділ 4. Шляхи підвищення ефективності використання земельних ресурсів
  • Висновки
  • Список використаних джерел

Вступ

Земля -- це продукт природи і лише у процесі виробничої діяльності людей стає засобом виробництва (інші засоби виробництва є результатом людської праці). Оскільки вона не е продуктом людської праці, то не має й вартості і не може бути заново створена, замінена іншим засобом виробництва, збільшена в розмірах або переміщена в просторі, що накладає свій відбиток на особливості її функціонування в сільському господарстві, визначає на практиці той або інший підхід до організації її використання як засобу і предмету праці. Обмеженість розмірів землі потребує бережливого ставлення до неї, охорони від руйнівних сил природи, раціонального розподілу між галузями народного господарства і максимального збереження для сільського господарства.

І тому не дивно, що серед матеріальних умов, необхідних для життя і виробничої діяльності, особливе місце належить землі з її грунтами, водними ресурсами, лісами і надрами. Від рівня ефективності використання землі значною мірою залежить розвиток продуктивних сил, масштаби і обсяг суспільного виробництва, добробут народу

Роль землі в різних галузях суспільного виробництва різні, проте у сільському господарстві земля, має певні особливості. Систематичне підвищення родючості грунту--важлива умова високої продуктивності землеробства. Тому впровадження раціональної системи сівозмін, оптимальної структури посівних площ, удобрення ґрунтів та інших досягнень науково-технічного прогресу сприяє значному підвищенню родючості землі.

Мета курсового проекту -- визначити основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в господарстві, економічну ефективність використання землі і шляхи підвищення ефективності використання земельних ресурсів в ДППГ “Зелені кошари” Первомайського району Миколаївської області.

Розділ 1. Наукові основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в сільському господарстві

1.1 Земельні ресурси - основа виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств

Земля -- головна умова існування людського суспільства і найважливіше джерело національного багатства, найперша передумова і природна основа суспільного виробництва, універсальний фактор будь-якої діяльності людини. Характеризуючи значення землі в суспільному виробництві, слід зазначити, що праця -- це не єдине джерело вироблюваних продуктів ы речового багатства. За висловом Уільяма Петті, праця -- батько багатства, земля -- його мати.

Земля -- це головний засіб виробництва, без якого неможливий сам процес виробництва продукції рослинництва і тваринництва. Земля одночасно є предметом і засобом праці, а отже, і головним засобом виробництва. Земля значною мірою визначає темпи розвитку і рівень ефективності сільськогосподарського виробництва.

Земля як засіб виробництва в сільському господарстві має специфічні особливості:

по-перше, на відміну від інших засобів виробництва земля не є результатом людської праці; як дар природи і продукт її багатовікового розвитку земля передує праці, є природною і невід'ємною її умовою;

по-друге, земля є незамінним засобом виробництва; якщо всі інші засоби виробництва можна замінити новими і більш продуктивними, то без землі виробничий процес здійснюватись не може;

по-третє, земля просторово обмежена і в процесі розвитку продуктивних сил сільського господарства її не можна заново створити або збільшити її розміри; однак в умовах раціонального використання землі її продуктивні сили постійно розвиваються і зростають;

по-четверте, в процесі виробництва земля не зношується, а при правильному використанні постійно поліпшується. Отже, на відміну від усіх інших засобів виробництва, які зазнають фізичного і морального зносу і стають непридатними для дальшого використання, земля є вічним засобом виробництва. Ця особливість землі зумовлена такою важливою її властивістю, як родючість, що є основою теорії раціонального ведення землеробства.

Родючість землі -- це здатність грунту створювати врожай, рівень якого характеризує її продуктивні сили. Родючість землі на різних її ділянках неоднакова. Продуктивність землі залежить від об'єктивних властивостей грунту і рівня культури землеробства.

Зростання продуктивності землі досягається систематичним підвищенням родючості грунту на основі природних і економічних процесів відповідно до конкретних умов і систем ведення землеробства. Розрізняють природну, штучну та економічну родючість грунту.

Природна родючість грунту характеризується запасом поживних речовин, що створився в результаті природного процесу грунтотворення. Вона зумовлена дією природних і біологічних властивостей грунту, а також кліматичних умов. Природна родючість грунту залежить від його хімічного складу, тобто вмісту необхідних для рослин поживних речовин.

Штучна родючість грунту створюється в процесі виробничої діяльності людини за допомогою праці і засобів виробництва шляхом підвищення культури землеробства. Вона є результатом додаткових вкладень праці і коштів в обробіток землі, проведення ґрунтозахисних та меліоративних заходів. Природна і штучна родючість пов'язані між собою, практично існують у нерозривній єдності.

Економічна родючість грунту -- це сукупність його природної і штучної родючості в умовах певного розвитку продуктивних сил. Вона характеризує потенціальні можливості грунту, які реалізуються в процесі сільськогосподарського виробництва, і відображує дійсний та ефективний рівень його родючості. Отже, економічна родючість грунту є сукупним вираженням його природної і штучної родючості, що визначається досягнутою в певний період продуктивністю земель.

Економічна родючість грунту виявляється в результаті використання його в сільському господарстві, а її рівень характеризується врожайністю сільськогосподарських культур. Розрізняють абсолютну і відносну економічну родючість грунту. Абсолютна родючість грунту характеризується кількістю продукції з одиниці земельної площі, а відносна -- на одиницю виробничих витрат.

Рівень економічної родючості землі постійно змінюється під впливом розвитку продуктивних сил сільського господарства. Урожайність землі може постійно підвищуватись в результаті прикладання засобів виробництва, праці і наукових досягнень.

Рівень використання та збереження землі як засобу виробництва для майбутніх поколінь залежить від багатьох факторів, насамперед соціально-економічних. В умовах переходу до ринкової економіки потрібні радикальні перетворення аграрних економічних відносин, щоб повернути селянинові становище господаря на землі, заінтересованого у збільшенні виробництва продукції та підвищенні її якості. Велике значення має розвиток агропромислового виробництва на основі різноманітних форм власності і видів господарювання.

1.2 Сутність показників економічної ефективності використання землі та методика їх визначення

Економічна ефективність використання земельних угідь у сільському господарстві характеризується системою натуральних і вартісних показників. До натуральних, показників належатъ урожайність сільськогосподарських культур та виробництво окремих видів сільськогосподарської продукції з розрахунку на 100 га відповідних земельних угідь (молока, м'яса всіх видів, яловичини, вовни - на 100 га сільськогосподарських угідь; зерна, цукрових буряків та інших продуктів рослинництва, а також свинини -- на 100 га ріллі; продукції птахівництва -- на 100 га площі посіву зернових культур). До вартісних показників віднос...

Другие файлы:

Основи раціонального й ефективного використання землі в сільському господарстві
Суть, показники та методика визначення ефективності використання землі. Земельні ресурси сільськогосподарського підприємства та результати їх використ...

Оборотні ресурси підприємства і резерви для підвищення ефективності їх використання в ТОВ СОП "Михайлівське" Вінницької області
Економічна сутність оборотних засобів. Забезпеченість господарства оборотними коштами, їх склад та структура. Принцип створення фінансових резервів та...

Земельні ресурси підприємства
Земельні ресурси підприємства і ефективність їх використання. Основні фонди (основний капітал) аграрних підприємств, оборотний капітал організацій. Тр...

Земельні ресурси та ефективність їх використання СПТ "Урожай" Братського району
Показники економічної ефективності використання землі та методика їх визначення. Виробничо-економічна характеристика СПТ "Урожай". Економічна ефективн...

Підвищення ефективності використання основних виробничих фондів
Підвищення ефективності використання основних виробничих фондів - важливий резерв підвищення ефективності виробництва на підприємстві. Визначення ефек...