Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Епізоотологічний моніторинг та діагностика інфекційних захворювань диких птахів

Тип: дипломная работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Дикі птахи як джерело розповсюдження збудників інфекційних захворювань. Епізоотична ситуація щодо вірусних хвороб серед мігруючих водоплавних птахів у заповіднику "Асканія-Нова"та серед синантропних птахів, які мешкають в птахівничих господарствах.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОСИЛАНЬ.

AT

антитіла

ВГК

вірусний гепатит каченят

ВЕГ

вірусний ентерит гусей

ВЗН

вірус Західного Нілу

ГАО -

гемаглютинуючі одиниці

ГЕ

гусячі ембріони

ЕЕР

екстра-ембріональна рідина

ЕЛД50

ембріональна летальна доза, яка викликає загибель

50% інфікованих ембріонів

ЗЕК

Західний енцефаліт коней

ЗН

Західний Ніл

ІБК

інфекційний бронхіт курей

ІЛТ

інфекційний ларинготрахеїт

ІФА

імуноферментний аналіз

КачЕ -

качині ембріони

КЕ -

курячі ембріони

МЕБ ¦>-¦

Міжнародне епізоотичне бюро

МПА -

м'ясо-пептонний агар

МПБ

м'ясо-пептонний бульйон

нх

ньюкаслська хвороба

ПЛР

полімеразна ланцюгова реакція

ПМВ 1-9 -

параміксовіруси серотипів 1-9

РГА

реакція гемаглютинації

РН

реакція нейтралізації

РЗГА

реакція затримки гемаглютинації

РДП

реакція дифузної преципітації

РИГА

реакція непрямої гемаглютинації

СТ

середній титр

СЕК - Східний енцефаліт коней

СЗН-76 - синдром зниження несучості - 76

ФЕГ - фібробласти ембріонів гусей

ХГ - хвороба Гамборо

ХМ - хвороба Марека

ЦПД - цитопатогенна дія

Н 1-15 - позначення гемаглютиніну підтипів 1-15 вірусів грипу

N 1-9 - позначення нейрамінідази підтипів 1-9 вірусів грипу

ВСТУП

Позитивні економічні зрушення, які відбуваються останнім часом у національній економіці, впливають певним чином на розвиток різних галузей, в тому числі й галузі птахівництва. Забезпечення високої життєздатності та інтенсивної продуктивності сільськогосподарської птиці є актуальним науково-практичним завданням сучасного птахівництва. Зміна форми власності птахівничих підприємств та інші зміни, які відбулися в сільськогосподарському виробництві, відразу ж висунули цілу низку надзвичайно гострих ветеринарних проблем, без розв'язання яких рухатися далі стало неможливо. Птахівництво в силу своєї специфіки завжди було об'єктом особливої уваги ветеринарної служби. Одною з головних умов успішного розвитку та економічної ефективності птахівництва є його ветеринарна безпека та благополуччя. Але сьогодні існує багато чинників, які негативно впливають на епізоотичний стан птахівничих господарств. Серед них особливе місце займають дикі птахи. Тому неможливо здійснювати повний контроль за епізоотичною ситуацією у тваринництві, зокрема в птахівництві, без контролю її в популяціях диких птахів.

На цей час за даними Департаменту ветеринарної медицини ситуація в Україні щодо особливо небезпечних інфекційних хвороб птахів стабільна, контрольована та благополучна [25]. Але це не зменшує необхідність проведення моніторингу диких птахів щодо інфекційних хвороб. Вивчення розповсюдження та особливостей прояву хвороб у диких птахів дозволить ветеринарним спеціалістам прогнозувати розвиток епізоотичної ситуації та більш ефективно здійснювати захист свійських і сільськогосподарських птахів та тварин, а також людей від особливо небезпечних інфекційних захворювань.

Актуальність роботи. Одним із головних завдань ветеринарної медицини у птахівництві є забезпечення епізоотичного благополуччя, яке залежить від багатьох чинників. Серед них не останнє місце займають контакти сільськогосподарської птиці з мігруючими та синантропними птахами, що може призвести до погіршення епізоотичної ситуації. В умовах сучасного ведення птахівництва особливу увагу необхідно приділяти вивченню епізоотичної ситуації в орнітологічній фауні, що пов'язано з розвинутим промисловим та фермерським птахівництвом, яке поступово збільшує обсяги виробництва [4, 74], географічним положенням України, яка займає центральне місце в Європі, розташована на перехресті міграційних шляхів багатьох видів диких птахів, кліматичними умовами нашої країни, які сприятливі для існування багатьох живих істот, у тому числі й птахів. Орнітологічна фауна представлена великим різноманіттям видів, кількість яких сягає понад 414 видів птахів [75, 126].

Проблема хвороб диких птахів актуальна не тільки з точки зору ветеринарної медицини, вона актуальна в епідеміологічному, соціальному та економічному відношеннях. Це пов'язано з тим, що серед хвороб, які реєструються серед диких птахів, є зооантрапонози, що вражають людину, свійських та сільськогосподарських тварин.

Проблемі вивчення диких птахів, як джерела розповсюдження збудників інфекційних хвороб, присвячені чисельні наукові дослідження радянських та закордонних вчених, які здебільшого проводилися в 70-80 роки минулого сторіччя, коли була доведена роль мігруючих птахів у розповсюдженні збудників грипу та арбовірусів [46]. Деякий час цьому питанню приділяли мало уваги, але в останнє десятиріччя знову виникла потреба в доскональному його вивченні. Необхідно зазначити, що моніторингові дослідження мігруючих та синантропних птахів на території України практично не проводилися. До того ж, недостатньо досконалими є методичні прийоми з вивчення хвороб диких птахів.

Таким чином, враховуючи епідемічне, епізоотичне, економічне значення інфекційних хвороб, географічне розташування, природні умови і різноманіття орнітофауни нашої країни, надзвичайно актуальним є постійний моніторинг за ситуацією щодо інфекційних хвороб серед диких птахів України. птах вірусна хвороба інфекційний

Розробка науково обґрунтованої програми моніторингу епізоотичного стану дикої орнітофауни України є одним із пріоритетних напрямків забезпечення ветеринарного благополуччя птахівництва України.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт відділу профілактики 8 хвороб птиці Інституту птахівництва УААН, зокрема НТП «Наукове забезпечення сталого розвитку галузей тваринництва», підпрограми «Птахівництво», (номер державної реєстрації 01.0101U001688), та НТП УААН «Ветеринарне благополуччя» Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН (номер державної реєстрації 07.0101U001612), а також згідно „Договору про наукову співпрацю між Інститутом птахівництва УААН та Біосферним заповідником „Асканія-Нова" ім. Ф.Е. Фальц-Фейна.

Мета і задачі досліджень. Мета роботи - вивчити епізоотичну ситуацію серед диких птахів щодо вірусних хвороб сільськогосподарської птиці та визначити роль диких птахів у розповсюдженні збудників цих захворювань. На підставі результатів досліджень розробити науково обґрунтовану програму моніторингу за епізоотичною ситуацією серед диких птахів.

Основні завдання досліджень:

здійснити імунологічний моніторинг птахів, які сезонно мігрують через територію України;

здійснити імунологічний моніторинг синантропних птахів, які є

постійними мешканцями на території птахівничих господарств України;

провести імунологічний моніторинг птахів фонових видів, які є

звичайними для орнітологічної фауни сходу України;

провести вірусологічні дослідження диких птахів, ізоляцію та

Другие файлы:

ДНК-діагностика та її застосування у ветеринарії
Використання методів генної інженерії і біотехнології в діагностуванні захворювань тварин. Комплексна оцінка діагностики інфекційних захворювань за по...

Історичний аспект вивчення інфекційних захворювань
Поняття та характерні ознаки інфекційних хвороб, їх збудники та класифікація. Світові науковці, які зробили значний внесок у відкриття та дослідження...

Українські легенди та перекази про диких птахів
Залишки тваринного епосу в легендах про диких і хижих птахів та вплив на них апокрифічної літератури та спостережливості народу. Перекази найвідоміших...

Особливості перебігу інфекційних захворювань та туберкульозу у тварин та людини
Поняття про інфекційні хвороби, їх різновиди та класифікація. Клініко-морфологічна характеристика інфекційних захворювань. Особливості протікання тубе...

Загальноклінічне дослідження крові
Клінічний аналіз крові - кількісне та якісне дослідження елементів, формуючих кров; діагностика захворювань та подальший моніторинг на фоні медикамент...