Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Аналіз фітосанітарного стану озимого ячменю в умовах СВК "__" Саратського району Одеської області

Тип: дипломная работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Морфо-біологічні особливості озимого ячменю. Аналіз фітосанітарного стану озимого ячменю та природоохоронної роботи в СВК "__" Саратського району Одеської області. Шкодочинні хвороби озимого ячменю. Рекомендації щодо вирощування озимого ячменю в СВК.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

АГРОБІОТЕХНОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ РІВЕНЬ

Кафедра захисту, генетики і селекції рослин

АНАЛІЗ ФІТОСАНІТАРНОГО СТАНУ ОЗИМОГО ЯЧМЕНЮ В УМОВАХ СВК «----» САРАТСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДИПЛОМНА РОБОТА

ОДЕСА - 2012р.

ВСТУП

Серед сільськогосподарських культур, які вирощують в світі та в нашій країні зернові культури займають перше місце. Сьогодні ячменю в Україні належить друге місце серед зернових культур за площами посівів та валовими зборами після пшениці. Основними зернофуражними культурами в Україні є ячмінь, овес, кукурудза на зерно та зернобобові.

Ячмінь -- основна фуражна і частково продовольча зернова культура. Має короткий вегетаційний період (60--90 днів) з невеликими сумами активних температур (950--1450°). Озимий ячмінь дає зерно нового врожаю на 10-14 днів раніше за озиму пшеницю, ярий ячмінь та інші зернові. Зерно містить 12% білка, понад 75% вуглеводів, 2,1% жиру. В 1 кг зерна міститься 1,2 корм.од. і 100 г перетравного протеїну. Використовують його на корм худобі, для виробництва круп, у пивоварній промисловості.

Ячмінь краще перетравлюється тваринами, ніж овес. До складу білкового комплексу входить більше 20 амінокислот, 8 з них незамінні. Білок ячменю повноцінніший, ніж у інших культур.

Озимий ячмінь дає високі врожаї лише в південних степових районах України. 90% озимого ячменю припадає на південні регіони: Одеську, Миколаївську, Херсонську області та Крим.

Зернові культури можуть уражуватися понад 300-350 видами різноманітних організмів. Це комахи, гриби, бактерії, віруси, нематоди, кліщі, птахи, гризуни, косулі, кабани, бур'яни тощо. Але основну загрозу для втрати врожаю становлять збудники грибних інфекцій, комахи, гризуни та бур'яни. Кожен з цих чинників становить загрозу посівам зернових культур і може призвести до часткового та навіть повного їх знищення.

РОЗДІЛ 1. ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

1.1. Народногосподарське значення озимого ячменю

Зерно озимого ячменю, яке містить у середньому понад 12 % білка, до 65 % БЕР, близько 2,1% жиру, використовують як концентрований корм (в 1 кг його 1,2 корм. од. і 100 г перетравного протеїну), для виробництва круп, а також у пивоварній промисловості; солому (в 1 ц 36 корм. од.) і полову згодовують худобі у вигляді грубих кормів. Вирощують його також у зеленому конвеєрі [ 1,2].

Озимий ячмінь має певні переваги над ярим: при нормальній перезимівлі більш урожайний; достигає раніше, ніж ярий ячмінь (на 10 -- 16 днів), що дає змогу поліпшити забезпечення тварин концентратами у період літнього вичерпання минулорічних резервів зерна. [1]

Культура ячменю у світі щорічно посідає четверте місце - 60-80 млн. га після пшениці, рису та кукурудзи. Валовий збір зерна складає 135-160 млн. т. Cередня світова врожайність - близько 20 центнерів з гектара. Найвищі середні багаторічні врожаї збирають у Бельгії - 79 ц/га; Ірландії - 65; Франції 62; Нідерландах - 60; Німеччині - 59 центнерів з гектара.

Таблиця 1.1 Середні багаторічні валові збори врожайність ячменю у кранах, провідних світових виробниках ячменю (2001-2009 рр.)

Країни

Посівні площі, млн. га

Урожайність, ц/га

Валові збори, млн.т

Внутрышне споживання, млн.т

Експорт, млн.т

ЄС

13,7-14,7

40-47

55,8-65,6

54,1-58,0

2,6-7,2

Росія

9,1-10,4

15-19

14,1-19,5

15,5-16,5

1,3-1,7

Канада

3,2-4,6

22-34

7,5-13,2

7,9-11,6

0,4-3,0

Україна

4,1-5,2

15-30

6,0-12,6

4,9-6,5

1,0-5,1

Австралія

3,5-4,6

10-23

3,9-10,4

2,2-3,8

1,9-6,4

За площами культивування та обсягами виробництва ячменю Україна входить до групи найпотужніших світових виробників цієї культури разом з ЄС, Росією, Австралією та Канадою. Ці ж країни є й провідними експортерами.

Сьогодні ячменю в Україні належить друге місце серед зернових культур за площами посівів та валовими зборами. Бувають роки, коли ячменю збирають приблизно стільки, як і пшениці( рис 1.1.). Ячмінь в Україні завжди був провідною зернофуражною культурою. Cобівартість виробництва зерна ячменю значно нижча від інших зернових культур.

Рис 1.1 Площі збирання та валові збори ячменю в Україні

Найбільші валові збори озимого ячменю в Україні отримують Одеська, Миколаївська, Дніпропетровська, Донецька, Харківська, Запорізька області та Автономна Республіка Крим. 90% озимого ячменю припадає на південні регіони: Одеську, Миколаївську, Херсонську області та Крим.

В Україні створено багато цінних сортів ячменю, які здатні давати високі врожаї, а при дотриманні технологій вирощування середні врожаї ячменю по Україні можна легко довести до більш ніж 40 ц/га, як це є в цілому в європейських державах.

На жаль, характерною рисою виробництва зерна ячменю в Україні завжди були нестабільність врожайності і валових зборів зерна [10].

1.2 Морфо - біологічні особливості ячменю

Озимий ячмінь -- підвид Hordeum vulgaer L., шестирядний ячмінь, різновид var. pallidum ser. Зерно плівчасте, колоскові луски вузькі, колос солом'яно-жовтий, нещільний, ості довгі. Кількість члеників колосового стрижня 10,5-- 13 на 4см. Форма колоса чотиригранна, прямокутна; опушення колосового стрижня коротке або довге.

Ості довші за колос в 1,2 -- 2 рази. Перехід квіткової луски в ость поступовий, іноді різкий.

Серед озимих культур озимий ячмінь є найменш морозостійким. Він гине вже при зниженні температури біля вузла кущення до мінус 12 -- 14 °С. У нього коротша стадія яровизації (35 - 45 днів), ніж в озимої пшениці та жита (40 -- 65 днів). Дуже шкодить озимому ячменю різка зміна температур у зимовий і ранньовесняний періоди. Добре витримує високі літні температури (понад 35 °С). Відзначається високою посухостійкістю протягом всього періоду вегетації. Транспіраційний коефіцієнт не перевищує 400. Має недостатньо розвинену кореневу систему, вибагливий до ґрунтів і формує максимальний урожай на родючих чорноземах, каштанових і темно-сірих ґрунтах. Погано росте і розвивається на кислих і на засолених ґрунтах [ 1, 3].

Озимий ячмінь рано навесні швидко йде в ріст і, як наслідок, у нього скорочується вегетаційний період. Він швидше достигає на 12 -- 16 днів раніше, ніж ярий ячмінь. Тому в нього ще до настання літньої спеки формується більш виповнене зерно. Цвітіння відбувається після виходу колоса з листкової трубки. Вегетаційний період в озимого ячменю, залежно від умов вирощування, становить 230 -- 290 днів.

На півдні України поширеними районованими сортами озимого ячменю є: Барвінок, Вавилон, Дністер, Миронівський 87, Одеський 167, Радон, Тайна, Фермер та ін.

Кращими попередниками для озимого ячменю в сівозміні є чисті або зайняті пари, озима пшениця, зернові бобові культури, кукурудза. Залежно від попередників, проводять основну й передпосівну підготовку ґрунту. Озимий ячмінь добре реагує на внесення мінеральних добрив, особливо азотних. Мінеральні добрива, залежно від попередників, вносять у нормі: після кукурудзи, озимих культур на південних чорноземах 60 - 90 кг/га азоту та 60 кг/га фосфору і 30-45 кг/га калію; після зернобобових культур -- по 30 кг/га азоту і 45 - 69 кг/га фосфору й калію; Азотні добрива вносять у два прийоми: половину норми -- до сівби, половину -- у підживлення навесні на ІІ етапі органогенезу; після зернобобових -- повну норму у весняне підживлення у фазі кущення (ІІ етап органогенезу), [2,5].

Для озимого ячменю має значення правильно встановлений строк сівби. При ранній сівбі він восени переростає, особливо при розміщенні після кращих попередників, і втрачає зимостійкість; при запізнілій сівбі може увійти в зиму недорозвиненим зі зниже­ною морозостійкістю. Встановлено, що озимий ячмінь найкраще розвивається і витримує несприятливі умови зимівлі при сівбі через 10 -- 12 днів після висівання озимої пшениці або під кінець оптимальних строків її сівби.

Сівба. Озимий ячмінь чутливий до строків сівби. Оптимальними строками сівби вважаються у південних степових областях - з 10 по 25 вересня. На т...

Другие файлы:

Удосконалення технології вирощування озимого ячменю в ТОВ "імені Суворова"
Походження, поширення і сільськогосподарське значення озимого ячменю. Структура земельних угідь та економічна характеристика господарства. Аналіз ріль...

Проектування комплексу агротехнічних заходів, які забезпечують одержання високих врожаїв насіння озимого ячменю, в умовах КООП "Мрія" Хмельницької області Новоушицького району
Господарсько–економічна характеристика КООП "Мрія"; грунтові та кліматичні умови господарства. Ознайомлення із технологією вирощування сортів та гібри...

Впорядкування території Сергіївської сільської ради Саратського району Одеської області
Загальні відомості про землекористування, характеристика рельєфу. Агроекологічна типізація земель. Тваринництво: структура, напрямки. Потреба в кормах...

Проектування технології вирощування озимого жита в умовах СТОВ "Стандарт Агро" Гадяцького району Полтавської області
Короткі дані аграрного сектору: загальні відомості про господарство, грунтово-кліматичні умови. Рекомендована для господарства інтенсивна технологія в...

Аналіз причин виникнення гастроентеритів та методи лікування з використанням фітопрепаратів
Визначення та оцінка ефективності використання у комплексній терапії телят, хворих на гастроентерит, збору лікарських трав місцевого походження: кмину...