Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Агро-кліматичні райони промислового виноградарства

Тип: курсовая работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Зональна концентрація промислового виноградарства в України. Кліматичні характеристики і ґрунтовий склад зон виноградарства. Площі та характеристика сортів винограду. Віковий склад виноградників. Специфіка розвитку виноградарства в Закарпатській області.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота

Агро-кліматичні райони зони виноградарства

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Зональна концентрація промислового виноградарства на Україні
    • 1.1 Розміщення виноградників за загальним районуванням
    • 1.2 Площі виноградників України
    • 1.3 Господарська організація виробництва
  • Розділ 2. Агроекологічні умови вирощування виноградних насаджень
    • 2.1 Кліматичні характеристики зон виноградарства
    • 2.2 Ґрунтовий склад виноградників
  • Розділ 3. Сортовий склад та стан виноградних насаджень по районах України
    • 3.1 Площі та характеристика сортів винограду
    • 3.2 Віковий склад виноградників та оцінка їх стану
    • 3.3 Специфіка розвитку виноградарства в Закарпатській області
  • Висновки
  • Список використаної літератури

Вступ

Виноградарство та виноробство в Україні завжди були важливою галуззю агропромислового комплексу. Займаючи незначну питому вагу в площі сільськогосподарських угідь (від 0,9% в Миколаївській і Херсонській областях, до 4,4% - в АР Крим), ця галузь суттєво впливає на рівень соціально-економічного розвитку регіонів.

За площами виноградників Україна посідала в колишньому СРСР третє місце, а за виробництвом вина - друге місце. Споживання вина виноградного на душу населення в Україні на рік складало у 1980 р. - 16,9 л./чол., у 1997 р. - 1 л/чол. За останні 20 років площі виноградників в Україні знизилися в 1,6 рази, випуск виноградного вина - у 5,6 рази, споживання вина на душу населення - у 16 разів. В Україні найбільші площі виноградних насаджень були у 1971 р. (188 тис. гектарів) За цим показником Україна посідала четверте місце серед колишніх радянських республік.

На сучасному етапі розвитку економіки, продукція виноградарства та виноробства має виняткове значення для підвищення якості життя населення України. До того ж, галузі виноградарства і виноробства були і є важливими бюджетоутворюючими складовими агропромислового комплексу України.

Актуальність теми даної курсової роботи визначається тим, що виноградарсько-виноробне виробництво традиційно відносять до галузей економіки України, що мають перспективи виходу на світовий ринок. Саме спроможність виноробства представляти Україну на світовому ринку є важливим чинником підвищеної уваги з боку держави, економічної та агропромислової науки до проблем його функціонування та розвитку.

В умовах глобалізації ринку вина та вступу України до СОТ конкуренція загострюється, що потребує перебудови виноградарської галузі таким чином, щоб її продукція відповідала високим вимогам ринку. Саме тому, в світлі цього питання, загострюється проблема ефективного використання вже існуючих насаджень, наукового опрацювання нових способів підвищення врожайності, оптимізації ґрунтів виноградників та можливостей покращення сортів винограду.

Метою даної курсової роботи є надати розгорнуту характеристику зон промислового виноградарства України, висвітлити питання щодо сортового складу по районах галузі.

Відповідно до зазначеної мети поставлено та вирішено наступні завдання:

ѕ надати характеристику зональної концентрації промислового виноградарства на Україні;

ѕ проаналізувати агроекологічні умови вирощування виноградних насаджень;

ѕ визначити сортовий склад та дати оцінку стану виноградників України;

ѕ виявити особливості вирощування винограду на Закарпатті.

Об'єктом дослідження курсової роботи є система зон промислового виноградарства України.

Предметом дослідження курсової роботи є зональні агро-кліматичні умови вирощування винограду на України.

Розвиток виноградарського комплексу не може розглядатись без врахування наукових розробок українських вчених, які присвятили свої роботи цій проблемі: Бондаренко А.О. [8]., Коваль Н.М. [15]., Литвинов П.И. [10]., Гумган А.Б. [11]., Авидзба А.М. [4]., Магійович М.І [17, 18]., Сілецька Н.В. [24]., Шальнєва В.В. [26].та інші.

Методи дослідження. У дослідженні структури виноградарського комплексу застосовано методи аналізу, спостереження, статистичний, порівняння, групування та узагальнення, монографічний, а також логічний підхід. Використано дані офіційної статистики України, відповідні нормативно правові акти України, експертні оцінки відомих фахівців у сфері дослідження.

Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків. У першому розділі «Зональна концентрація промислового виноградарства на Україні» ми надаємо характеристику площ та організації господарства відповідно до зон промислового виноградарства України. У другому розділі «Агроекологічні умови вирощування виноградних насаджень» ми розглядаємо кліматичні характеристики та ґрунт зон виноградарства України. У третьому розділі «Сортовий склад та стан виноградних насаджень по районах України» ми аналізуємо сортовий склад та даємо оцінку стану виноградних насаджень України.

Розділ 1. Зональна концентрація промислового виноградарства на Україні

1.1 Розміщення виноградників за загальним районуванням

Територія України характеризується значною різноманітністю природних і ґрунтово-кліматичних зон. З урахуванням цих особливостей в Україні виділено регіони, макрозони й мікрозони вирощування винограду, визначено їхню спеціалізацію по виноградарству й виноробству та сортимент винограду, що її забезпечує [9, с. 29].

На цей час установлені зони промислового виноградарства на Україні, що охоплюють південні регіони, зокрема, АР Крим, Одеську, Миколаївську, Херсонську й частково Запорізьку області та Закарпаття. Згідно існуючого природного районування на території України виділено 15 виноградарських зон (макрозон), які є основою для сорторайонування, і 58 природно-виноградарських районів (мікрозони). Зокрема, в Автономній Республіці Крим нараховується 6 макрозон і 12 мікрозон, в Одеській області - 3 і 16, Херсонській - 2 і 10, Миколаївській - 2 і 7, Закарпатській - 1 і 12 та в Запорізькій - 1 і 6, відповідно [Додаток А].

Макро- і мікрорайонування сприяє раціональному використанню виноградною рослиною природних умов, широкому діапазону виробництва галузі, високій економічній ефективності виноградно-виноробної продукції, високій економічній ефективності виноградно-виноробного комплексу.

Але, роблячи аналіз наявних виноградарських зон України, слід відмітити їхню недосконалість. Наприклад, території м. Севастополь і м. Бахчисарай, які входять до четвертої зони, характеризуються значними відмінностями, як за ґрунтово-кліматичними умовами, так і за виробничим напрямком використання виноградно-виноробної продукції. У той же час рекомендації за сортиментом даються на всю зону (у відповідності з Каталогом сортів рослин, придатних для поширення в Україні, 2008 р) [1].

Тому розглядаючи питання подальшого розвитку виноградної галузі в Україні, необхідно здійснювати більш диференційований підхід при районуванні й обґрунтуванні зон промислової культури винограду. На підставі ампелоекологічної оцінки земель необхідно уточнити сорторайонування й спеціалізацію районів розміщення виноградарства й виноробства, виділити мікрозони для виробництва вин вищих категорій якості [26, с. 254].

1.2 Площі виноградників України

Як уже зазначалося, найбільшого поширення виноградарська галузь України набула в 6 регіонах: Автономній Республіці Крим, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській області. У межах цих регіонів до даної спеціалізації залучено 60 районів. Загальна площа виноградників у сільськогосподарських підприємствах України станом на 1.09.08 р. становить 84,61 тис. га (табл. 1.1). Серед основних виноградарських регіонів найбільшу площу виноградних насаджень має Одеська область - 38,95 тис. га, що становить 46 % від загальної по Україні. Майже 37 % займають виноградники Автономної Республіки Крим - 31,0 тис. га. Решта (17,4 %) зосереджені в Миколаївській (7,1 %), Закарпатській (2,7 %) та Запорізькій (0,4 %) областях [1].

Частка виноградників у загальній площі сільськогосподарських угідь України становить 0,2 %, у сільськогосподарських угіддях шести виноградарських регіонів - 0,8 %. Серед регіонів найбільшу питому вагу в сільськогосподарських угіддях мають виноградники Автономної Республіки Крим (1,7 %) і Одеської області (1,5 %), а найменшу - Запорізької області (менше 0,1%). Серед багаторічних насаджень найбільшу питому вагу мають виноградники Одеської області (42,8 %) і АР Крим (38,5 %). У загальній площі сільськогосподарських угідь України, яка станом на 1.01.2008 р. становила 41650,0 тис. га, частка виноградних насаджень становить 0,2 %, а в багаторічних насадженнях - 9,4.

Таблиця 1.1

Питома вага виноградників у структурі сільськогосподарських угідь [1].

Регіон

Площа сільськогосподарських угідь, тис. га

Площа багаторічних насаджень, тис. га

Площа вино...

Другие файлы:

Проектування сівозміни, обробітку ґрунту та боротьби з бур’янами в умовах ТОВ "Агро-Альянс"
Загальні відомості про господарство ТОВ "Агро-Альянс", його кліматичні умови. Структура посівних площ та урожайність сільськогосподарських культур. Ро...

Функціональні райони потенційного ринку туристсько-екскурсійної діяльності в Південному регіоні Одеської області
Курортно-рекреаційні райони. Одеський курортно-рекреаційний район. Білгород-Дністровський та Татарбунарський рекреаційні райони. Екотуристичні рекреа...

Развитие виноградарства и виноделия в России и за рубежом
Понятия виноградарства, условия произрастания и техника возделывания. Распространение виноградной лозы по планете. Агроклиматические условия, необходи...

Водні, кліматичні, ландшафтні та біологічні ресурси Хмельницької області
Типи ландшафтів та основні райони Хмельницької області. Підземні та мінеральні води. Проблеми використання та збереження біологічних ресурсів. Радіаці...

Иваново богатство: агро-сказка (Библиотека по агропропаганде)
В связи с огромным толчком, который сообщила нашему хозяйству Всесоюзная Выставка 1923 года, Издательством „Новая Деревня" назначен к выпуску ряд изда...