Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »ПРОГРАММИРОВАНИЕ

Кулінарна книга

Тип: курсовая работа
Категория: ПРОГРАММИРОВАНИЕ
Скачать
Купить
Розробка програми, яка зможе групувати кулінарні рецепти в категорії, забезпечить запис нових рецептів, видалення будь-якого рецепту (одночасно з бази даних і з диску). Редагування рецепту, його перейменування, переміщення, копіювання до іншої категорії.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Вінницький національний технічний університет

Факультет КІ

Кафедра ПЗ

Курсова робота

Кулінарна книга

З дисципліни «Основи програмування та алгоритмічні мови»

Керівник доцент, к. ф-м. н.В.Х. Власюк

Студент гр. 1КН-09 О.О. Алєксєєв

Вінниця 2010р.

Вступ

В сучасному світі людство оперує безмежною кількістю інформації, яку зберігати та сортувати без допоміжних засобів просто неможливо. Тому актуальність програм-каталогізаторів сьогодні дуже висока. Вони допомагають упорядковувати, знаходити та порівнювати певну структуру даних.

Задача розробки кулінарної книги також вимагає створення каталогізатора кулінарних рецептів, щоб можна було легко, а головне, швидко знайти потрібний рецепт, створити новий, перемістити будь-який рецепт до будь-якої категорії тощо.

Програма «Кулінарна книга» повинна бути універсальною, такою, щоб підходила як для домашнього користування, так і для установ громадського харчування. Універсальність програми є в тому, що кожний користувач має повний доступ до бази даних категорій рецептів і до рецептів, має можливість групувати рецепти таким чином, щоб йому було зручно ними користуватися.

Для розробки подібного продукту потрібно орієнтуватися на те, що користувач цієї програми може мати початкові навики роботи з персональним комп'ютером, тому інтерфейс програми повинен бути якомога простішим, з підказками, з контекстним меню, з приємним дизайном, щоб зробити користування цією програмою простим і приємним.

кулінарний рецепт база диск

1. Розробка і обґрунтування технічного завдання

1.1 Вимоги користувача

Потрібно зробити програму, яка зможе групувати кулінарні рецепти в категорії, забезпечить запис нових рецептів, видалення будь-якого рецепту (одночасно з бази даних і з диску), редагування рецепту, його перейменування, переміщення, копіювання рецепту до іншої категорії, завантаження рецепту з текстового файлу, збереження рецепту в текстовий файл, створення нової категорії, видалення категорії (при видаленні категорії потрібно видаляти всі рецепти, що в ній знаходяться), перейменування категорії, допоможе в пошуку потрібного рецепту за ключовими словами його назви.

Програма повинна бути насичена діалогами як інформаційними так і підтверджувальними, щоб повідомляти користувача про неможливість виконання якоїсь операції (наприклад збереження рецепту, не ввівши його ім'я), запитувати підтвердження перед дією яка веде до втрати даних (видалення рецепту, категорії), щоб користувач випадково натиснувши «не ту клавішу», не знищив потрібну йому інформацію.

Програма має мати приємний дизайн, щоб користувач відразу побачив істотні переваги комп'ютерної програми над звичайним паперовим записником чи звичайною книгою.

У програмі має передбачатися виконання недопустимих дій користувачем, такі як видалення рецепту, коли рецепти відсутні, видалення категорії, якщо ця категорія є єдиною. Подібні спроби виконати такі дії повинні блокуватись, а користувач інформуватися про його помилки в користуванні програмою. Програма перевірятиме на диску наявність необхідних файлів з рецептами, файлів баз даних. Якщо було втрачено файл рецептів, програма автоматично видалить цей рецепт з бази даних. Якщо було втрачено файл з базою даних, програма автоматично створить нову чисту базу.

При запуску програми на екрані повинна з'являтися заставка, в якій міститься назва програми та короткі відомості про автора програми. Через деякий проміжок часу заставка буде зникати і запускатиметься головна форма програми.

Головна форма програми містить такі елементи:

- випадаючий список категорій рецептів;

- список рецептів поточної категорії;

- область перегляду поточного рецепту;

- панель управління рецептами, яка складається з 10 кнопок («створення нового рецепту», «редагування нового рецепту», «переміщення рецепту в іншу категорію», «копіювання рецепту в іншу категорію», «видалення рецепту», «пошук рецепту», «перейменування рецепту», «перейменування категорії», «завантаження рецепту з файлу», «збереження рецепту у файл»);

- головне меню форми;

- контекстне меню списку рецептів;

1.2 Вимоги до програмної реалізації

Програма повинна відповідати вимогам користувача.

Для розробки програми було використано середовище Turbo Delphi 2006. Це середовище має багато можливостей для розробки повноцінних програм на платформі Win32. Мова Delphi бере свої початки від мови Pascal і зараз є дуже потужним засобом об'єктно-орієнтованого програмування. Вона містить багато стандартних модулів для роботи з вікнами, контролами, базами данних, і тому повністю підходить для реалізації поставленої задачі.

Всі дії в програмі мають бути забезпеченні для виконання як мишою, так і клавіатурою. При запуску команд клавіатурою потрібно враховувати застосування загальновідомих комбінацій («гарячих клавіш»). Наприклад, для пошуку рецепту потрібно застосувати комбінацію клавіш Ctrl + F, для створення нового рецепту - Ctrl + N, для видалення рецепту Del, видалення категорії - Shift + Del і т.д.

Програма повинна мати не один спосіб виконання певної дії. Наприклад, для редагування поточного рецепту користувачу необов'язково шукати відповідний пункт меню, або відповідну кнопку на панелі. Йому достатньо лише зробити подвійний клік, або натиснути Enter на цьому рецепті в списку рецептів.

Передбачимо, що програма буде мати ряд синхронізацій. При виборі категорії відразу завантажуватиметься список рецептів цієї категорії, при виборі рецепту відразу завантажуватиметься поточний рецепт в область перегляду рецепту.

Програмний комплекс буде містити стандартні модулі і модулі користувача, авторську заставку, процедури і функції користувача.

Оскільки в програмі потрібно працювати з упорядкованим набором інформації, необхідно користуватись двома різними базами даних: базою категорій та базою рецептів. Кожен рецепт буде завантажуватись із окремого файлу.

Планується, що всі кнопки на панелі управління будуть з підказками, будуть змінювати свій колір при наведенні-відведенні миші, при натисненні клавіші миші.

1.3 Функціональні можливості програми

Програма містить два меню (головне та контекстне), а також панель управління. Можна звертатися до пунктів меню або кнопок панелі управлінння у будь-якому порядку. Вибір відповідних пунктів меню здійснюється мишкою. Також є можливість користуватися гарячими клавішами. Про відповідність гарячих клавіш можна дізнатися із головного меню, кожний пункт якого містить інформацію про відповідну йому комбінацію клавіш. Програма дозволяє створювати необмежену кількість категорій і рецептів. Є лише одна умова: для користування програмою необхідно мати хоча б одну категорію, тому програма не дозволить користувачеві видалити єдину категорію. Є можливість виконувати багато дій над рецептами і категоріями. До них відносяться: створення, редагування, видалення, копіювання, переміщення, перейменування, пошук, завантаження з текстового файлу, збереження в текстовий файл.

При редагуванні рецепту редактор рецепту показує кількість рядків і символів у поточному рецепті.

1.4 Аналіз і вибір методу вирішення основної задачі

Оскільки програма розробляється на мові об'єктно-орієнтованого програмування Delphi, для реалізації її роботи потрібно написати ряд функцій і процедур, які будуть виконувати ті дії, що виконуються у програмі більше одного разу.

Основна задача програми забезпечити збереження та завантаження інформації з баз даних. В програмі використовується стандартна бібліотека для роботи з текстовими базами даних tdb_lib (text database library). Набір методів цієї бібліотеки повністю достатній для реалізації необхідних дій, що виконуються з базами даних у даній програмі. Програма працює з двома базами даних.

Перша база даних знаходиться у файлі CatDB.dbe. Це база даних категорій. У ній є 2 поля: ID і Name. ID - поле типу longint, це унікальний номер кожної категорії (ID). Друге поле Name типу string, це назва категорії.

Друга база даних знаходиться у файлі RecDB.dbe. Це база даних рецептів. Вона містить 3 поля: ID, CatID, Name. ID (поле типу longint) - це унікальний номер кожного рецепту. CatID (поле типу longint) вказує до якої категорії відноситься рецепт. Name (поле типу string) - це назва рецепту.

Текст кожного рецепту знаходиться у окремому файлі з розширенням «rec». Бази даних і рецепти знаходяться в каталозі «data».

Програма має дві основні форми: MainForm - головна форма програми, RecEditorForm - форма редактора рецептів, та ZastForm - форма заставки.

В головній формі є такі елементи: випадаючий список категорій типу TCombobox, список рецептів типу TListbox, область перегляду вмісту рецепту типу TMemo, 10 кнопок панелі управління типу TImage. Тип TImage для кнопок було вибрано, тому що він має істотні переваги при графічному оздоблені. Кнопки панелі управління при наведені на них...

Другие файлы:

Ресторан приміщення кулінарна характеристика меню обслуговування

На добрий вечір. Святкові рецепти
Книжка Дарії Цвек покликана зберегти багаті українські традиції, оскільки без них немає, майбутнього. Автор — відома кулінарна майстриня....

Харчування хворої людини
У книзі викладаються докладні, з урахуванням найновіших даних, відомості про дієтичне харчування в домашніх умовах хворих з хронічними захворюваннями...

Карлос Кастанеда. Собрание сочинений.
Описание: Книга 01. Учение Дона ХуанаКнига 02. Отдельная реальностьКнига 03. Путешествие в ИкстланКнига 04. Сказки о силеКнига 05. Второе кольцо силыК...

My Bedtime Library
In My Courtyard - Книга о птицах, которые живут на ферме.Tap! Tap! Tap! - Книга о дятле и белке.The Butterfly. - Книга о бабочке.The Fighters - Книга...