Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Государство и право

Криміналістичне почеркознавство: етапи розвитку та становлення

Тип: дипломная работа
Категория: Государство и право
Скачать
Купить
Каліграфічний, прикметоописовий та графометричний етап розвитку судового почеркознавства. Предмет, завдання та об’єкти судово-почеркознавчої експертизи. Можливості експертизи у вирішенні ідентифікаційних, діагностичних та класифікаційних завдань.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Зміст

Вступ

Розділ 1. Історичні аспекти розвитку судово-почеркознавчої експертизи

1.1 Каліграфічний етап розвитку судового почеркознавства

1.2 Прикметоописовий етап розвитку судового почеркознавства

1.3 Графометричний етап розвитку судового почеркознавства

Висновки до розділу 1

Розділ 2. Можливості судово-почеркознавчої експертизи у вирішенні її завдань на сучасному етапі розвитку

2.1 Предмет, завдання та об'єкти судово-почеркознавчої експертизи

2.2 Можливості судово-почеркознавчої експертизи у вирішенні ідентифікаційних завдань

2.3 Можливості судово-почеркознавчої експертизи у вирішенні діагностичних завдань

2.4. Можливості судово-почеркознавчої експертизи у вирішенні класифікаційних завдань

Висновки до розділу 2

Розділ 3. Стан судово-почеркознавчої експертизи та основні напрями її розвитку

3.1 Проблемні питання судово-почеркознавчої експертизи

3.2 Шляхи вирішення проблем судово-почеркознавчої експертизи

Висновки до розділу 3

Висновки

Список використаних джерел

Додатки

Вступ

Українська держава головним своїм пріоритетом, найвищою соціальною цінністю визнала людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпеку. Важлива роль у захисті людини, її прав та свобод належить органам внутрішніх справ, зокрема міліції. В її структурі є підрозділи, які забезпечують проведення на належному рівні судової та почеркознавчої експертиз.

В сучасний період судове почеркознавство являє собою високорозвинену предметну галузь теорії судової експертизи та галузь криміналістики. Почеркознавча експертиза все частіше використовується в кримінальному та цивільному процесах доказування. Все більше коло питань, істотних та важливих для успішного розслідування та правильного розгляду судових справ, вирішують експерти-почеркознавці на підставі своїх наукових знань та практичного досвіду.

Подальший розвиток судового почеркознавства тісно пов'язаний з історією виникнення й розвитку, з теоретичним узагальненням накопиченого за багато років матеріалу. Для того, щоб теорія виконувала свою методологічну функцію та дала основу для найбільш ефективних шляхів розвитку науки, необхідно дослідити історію формування, сформулювати основні положення цієї теорії, представити її як визначену, струнку систему знань.

Характерним є подальший активний розвиток теоретичних засад судового почеркознавства, експериментальних розробок, узагальнень практики, вдосконалення існуючих методик і створення нових, найбільш ефективних методів експертного дослідження почерку. Розвиток теоретичних засад судового почеркознавства характеризується розробкою основних положень вчення та процесу експертного дослідження, як компонента предмету судового почеркознавства; створенням понятійного апарату в галузі теорії і практики судово-почеркознавчої експертизи (словник основних термінів); формулюванням основ математичного моделювання та автоматизації в галузі судово-почеркознавчої експертизи (теорія і практика математичного моделювання); розробкою основних положень теорії та методики судово-почеркознавчої діагностики.

Сучасне судове почеркознавство характеризується реалізацією великої кількості різноманітних підходів, що намітилися в наукових розробках, спрямованих на розвиток теорії і вдосконалення практики судово-почеркознавчої експертизи. Завданням даної роботи є розгляд та дослідження, а також історико-правовий аналіз стану знань про судово-почеркознавчу експертизу та перспективи її розвитку.

Однак слідчі та судді не в усіх випадках використовують в повній мірі можливості судово-почеркознавчої експертизи, не завжди вдало надають порівняльний матеріал для її проведення, а саме це в значній мірі визначає якість результату почеркознавчого дослідження, впливає на правильність прийнятого експертом висновку. Тому, тема даного дослідження є надзвичайно актуальною і потребує детального вивчення.

В роботі розглядається становлення, розвиток судово-почеркознавчої експертизи, характеризується сучасний стан знань, а також аналізується предмет теорії судового почеркознавства, досліджуються проблемні питання судово-почеркознавчої експертизи та шляхи їх вирішення.

Метою праці є раціональна систематизація нових тенденцій судово-почеркознавчої експертизи, шляхом проведення розподілу наукових досягнень через призму тих завдань, які покликані вирішити різні види експертних досліджень, а також використання всіх сучасних розробок науковців і спрямування їх на найбільш ефективне вирішення експертних завдань у сфері судового почеркознавства.

З позиції сучасних природничо-наукових знань та системно-структурного підходу в роботі визначаються передумови виникнення судово-почеркознавчої ідентифікації і характеризується почерк як її об'єкт.

Предметом спеціального розгляду в роботі стало дослідження можливостей судово-почеркознавчої експертизи з позиції завдань, які вона вирішує (ідентифікаційних, діагностичних та класифікаційних).

Магістерська робота є підсумком аналізу літературних джерел, різних наукових напрямів і узагальнень історії розвитку криміналістичної експертизи.

Зазначені вище обставини визначили можливість віднесення розглянутої проблеми до актуальних і обрання теми даного дослідження.

Об'єктом дослідження є судове почеркознавство як самостійне вчення і теоретично-методологічна база почеркознавчої експертизи.

Предметом дослідження є криміналістичне почеркознавство: етапи розвитку та становлення.

Завданням дослідження є розгляд основних історичних аспектів розвитку судово-почеркознавчої експертизи, можливостей судово-почеркознавчої експертизи у вирішенні її завдань на сучасному етапі розвитку, а також основні напрями її розвитку.

Методологічна основа і методи дослідження. Методологічну основу роботи складають принципи і головні категорії теорії пізнання соціальних явищ і процесів, розвитку і взаємозв'язку об'єктів реальної дійсності, а також концептуальні положення судового почеркознавства і почеркознавчої експертизи.

У процесі здійснення цього дослідження застосовувалися системний, структурно-функціональний, формально-логічний, порівняльно-історичний, статистичний аналіз і оцінка експертних висновків, екстраполювання та інші загальнонаукові та окремі наукові методи.

Правову основу дослідження становлять Конституція України, закони, постанови Кабінету Міністрів України, пленумів Верховного Суду України, відомчі нормативні акти, що регулюють діяльність експертної служби України.

Теоретичну основу дослідження склали роботи Л.Є. Ароцкера, Р.С. Бєлкіна, В.Ф. Берзіна, Є.Ф. Бурінського, А.І. Вінберга, Л.Г. Еджубова, Є.У. Зіцера, Н.І.Клименка, З.І. Кірсонова, В.Я. Колдіна, О.М. Комаринця, І.Ф. Крилова, Р.М. Ланцмана, А.М. Лисенка, В.К. Лисиченка, О.І. Манцвєтової, З.С. Меленевської І.М. Можара, В.Ф. Орлової, М.Я. Сегая, С.А. Ципенюк, О.Р. Шляхова та інші.

Характер дослідження обумовив необхідність використання філософської (Б.Т. Алексєв, Д.І. Блохінцев, О.О. Бреславський, П.В. Копнін), соціологічної (О.О. Ачкурін, В.М. Бєлов, Т.І. Заславська, В.О. Лисичкін) і психологічної (Н.О. Бернштейн, В.Д. Глезер, Р.Л. Грегорі, Ю.М. Мухін) літератури, а також сучасного апарату логіки, кібернетики, інформатики та інших галузей знань.

Структура роботи визначається її метою, завданнями та предметом дослідження і композиційно складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку літератури. Обсяг роботи становить 140 сторінок, список використаних літературних джерел - 10 сторінок (104 найменування).

Розділ 1. Історичні аспекти розвитку судово-почеркознавчої експертизи

1.1 Каліграфічний етап розвитку судового почеркознавства

Розвиток судового почеркознавства, аналіз теорій експертизи почерку розглядаються в багатьох наукових роботах криміналістів. Це пояснюється тим, що багато питань судового почеркознавства вивчені ще недостатньо. Так, не в повному обсязі висвітлені розвиток та становлення теорії судово-почеркознавчої експертизи.

Експертиза письма безпосередньо пов'язана з виникненням та поширенням писемності і має тривалу історію свого розвитку. Ще в древньому Римі під час правління імператора Юстиніана судові суперечки про справжність документів вирішувались за допомогою експертизи письма.

Перші відомості про проведення експертизи письма відносяться до початку ХVІІ сторіччя. За Російським Зводом законів звіренням почерків могли займатися люди, що володіють «таємницею» писемності - секретарі присутствених місць, вчителі краснопису та інші. Головна якість, що визначала експерта, полягала в умінні красиво писати. Треба зазначити, що довгі роки, в минулому, висновок експертів-каліграфів був вирішальним у суперечці про виконавця того чи іншого документа.

Крилов І.Ф. згадує історичні документи, що зберегли свідчення про одну з перших таких експертиз, яка була проведена в Росії на початку ХVІ сторіччя [26, c. 157-159]. Князі Данило і Давид Кемські купили у князя Федора Кемського «вотчину Кодобое и сельцо Гридинское с деревнями». Про продаж, як заведено було в той час, склали купчу грамоту, покликану бути доказом укладеної угоди. Продаве...

Другие файлы:

Історичні та медико-соціальні аспекти становлення і розвитку вчення про сибірку
Фундаментальні праці загальних патологів, мікробіологів, епідеміологів і інфекціоністів. Логічно реконструйовано найважливіші етапи генезису, становле...

Процес розвитку форм суспільного виробництва
Еволюція суспільного виробництва, етапи його розвитку. Натуральне й товарне виробництво як форми суспільного. Товарна форма виробництва як умова стано...

Виникнення і становлення філософських учень. Предмет філософії, його історичне трактування
Формування філософських ідеї в Древній Індії, осмислення явищ світу у "Упанішадах". Філософська думка в Древньому Китаї - творчість Лаоцзи і Конфуція....

Основні етапи становлення і розвитку політичної економії
Характеристика та сутність політичної економії. Характеристика основних етапів та напрямків розвитку політичної економії. Значення українських вчених-...

Етапи становлення музеєзнавства в Україні
Музеєзнавство як наукова дисципліна. Етапи становлення музеєзнавства в Україні. Перші музеї на етнічній території України. Музеї радянської доби. Куль...