Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Государство и право

Контракт як форма трудового договору

Тип: курсовая работа
Категория: Государство и право
Скачать
Купить
Теоретичні та методологічні особливості змісту контрактної форми трудового договору. Аналіз сфери застосування контракту з врахуванням останніх змін, внесених до Кодексу законів про працю. Порядок укладення, умови та підстави зміни і припинення контракту.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого

Кафедра трудового права

КУРСОВА РОБОТА (ПРОЕКТ)

з трудового права

на тему: «Контракт як форма трудового договору»

м. Харків 2013 рік

План

Вступ

1. Поняття контракту

2. Сфера дії контракту

3. Порядок укладення контракту

4. Зміст контракту

5. Умови та підстави зміни і припинення контракту

Висновок

Список літератури

Вступ

Перехід України до ринкової економіки потребує не тільки суттєвих змін в економіці, але й в правовому регулюванні трудових відносин на рівні «роботодавець-працівник». З розвитком нових форм організації виробництва чітко виробилась тенденція до застосування нових форм реалізації трудових відносин, оскільки трудовий договір вже не може бути єдиною підставою їх виникнення. Контракт стає вагомим регулятором правовідносин, що складаються на ринку праці, що і обумовлює актуальність даної курсової роботи. Об'єктом курсової роботи є теоретичні та методологічні особливості змісту контрактної форми трудового договору, а предметом - контракт як вид трудового договору. Мета роботи полягає у дослідженні трудового законодавства щодо контракту та визначення таких його аспектів:

· Поняття контракту

· Сфера дії контракту

· Порядок укладення контракту

· Зміст контракту

· Умови та підстави зміни і припинення контракту.

Для досягнення цієї мети були поставлені та вирішені наступні завдання:

· обґрунтовано теоретичні аспекти контракту як форми трудового договору,

· наведено аналіз сфери застосування контракту з врахуванням останніх змін, внесених до Кодексу законів про працю,

· систематизовано законодавство України, яке здійснює регулювання контрактної форми трудового договору,

· наведено характеристику змісту контракту, його умов,

· описано порядок укладення, зміни і припинення контракту, враховуючи практику застосування цієї форми трудового договору.

1. Поняття контракту

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Право громадян України на працю, тобто на отримання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, забезпечується державою.

Основним актом, що визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права на працю є Кодекс законів про працю України (далі - КЗпП). Статтею 2 даного Кодексу визначено, що працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.

Відповідно до статті 21 КЗпП трудові відносини між працівником і роботодавцем можуть бути оформлені у вигляді трудового договору або контракту.

В Україні контракт було легалізовано Законом УРСР від 20 березня 1991 р. «Про внесення змін і доповнень до Кодексу законів про працю Української РСР при переході республіки до ринкової економіки». З цього часу розпочався активний розвиток законодавства у сфері контракту, але слід зазначити, що в законодавстві та юридичній літературі чіткого визначення поняття контракту наразі немає.

Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір - це індивідуальна угода між працівником і роботодавцем. Контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватись угодою сторін (частина третя цієї статті)[1].

Однак Алексєєнко Л. у своїй статті «Особливості застосування контракту в трудовому праві» наводить альтернативне визначення поняття контракту, запропоноване О. Хусточкіним, що «контракт не просто письмова угода, а договір особливої форми про працю та її зміст» [2]. Автор у своєму твердженні спирається на винятковість контракту і принципову відмінність від трудового договору, що підтверджується положенням: «Контракт як особлива форма трудового договору повинен спрямовуватися на забезпечення умов для проявлення ініціативності та самостійності працівника, враховуючи його індивідуальні здібності й професійні навички, підвищення взаємної відповідальності сторін, правову і соціальну захищеність працівника» [3].

У юридичній літературі існує безліч підходів до визначення поняття «контракт». Т. П. Яценко у своїй роботі «Контракт як підстава виникнення трудових правовідносин» наводить деякі з них [4]. Зокрема, В.І. Нікітінський визначає контракт як особливий вид строкового договору, який укладається в письмовій формі [5,с.53].

Російські науковці С.Ю.Головіна та В.Д.Шахов зазначають, що контракт слід розглядати не як різновид трудового договору, а як специфічний вид угод про працю, що оформлює зміст трудового правовідношення, як спосіб індивідуально-договірного регулювання прав і обов'язків його сторін [6,с.47].

На думку О. Хусточкіна, контракт - це така форма трудового договору, в якій права й обов'язки визначаються погодженням сторін. У цьому полягає його особливість, і тому контракт є договором про працю [7, с. 20].

П. Д. Пилипенко вважає, що контракт є винятковою підставою виникнення трудових правовідносин і має спрямовуватися на створення умов для виявлення ініціативи та самостійності працівника, враховувати його індивідуальні здібності й професійні навички, забезпечувати йому соціальний і правовий захист [8, с. 189-190].

Паламарчук В. В. визначає контракт як форму реалізації громадянами права на зайнятість, однак погоджується з твердженням, що контракт є різновидом трудового договору [9].

Всупереч визначенням інших науковців,В. І. Прокопенко вважає, що контракт не несе в собі відмінного від договору змісту, бо, виходячи з етимологічного його значення, контракт - це договір [10, с. 214].

Саме тому доречно було б вказати на особливості контракту, що демонструють його принципову відмінність від трудового договору.

В. В. Жернаков зазначає такі критерії розмежування контракту і трудового договору:

· контракт укладається тільки в письмовій формі;

· сфера дії контракту визначається законом (тобто контракт може бути укладений тільки в тих випадках, якщо це прямо зазначено в законі);

· у контракті можуть встановлюватися додаткові підстави припинення трудових відносин;

· у контракті сторони можуть передбачити можливість відшкодування конкретної моральної шкоди;

· у трудовому контракті більш повно конкретизуються взаємні права і обов'язки сторін трудових правовідносин;

· у контракті визначаються пра-ва, обов'язки і відповідальність сторін, а також умови матеріального забезпечення й умови праці працівників.

В.І. Нікітінський виділяє ряд ознак контракту:

· не є контрактами такі договори (угоди) про працю, що призначені для вирішення окремих поточних питань, які виникають у ході реалізації трудового договору (угоди про переведення на іншу роботу, про відкликання працівника з відпустки, про надання йому відпустки без збереження заробітної плати, про відпрацьовування такої відпустки тощо);

· контракт у всіх випадках повинен містити, крім основних, додаткові (факультативні) зобов'язання сторін;

· на відміну від звичайного трудового договору, контракт у всіх випадках має письмову форму;

· дія контракту завжди обмежена певним строком [5,с.52].

Науковці кафедри трудового права НУ ЮАУ імені Ярослава Мудрого наводять більш широкий перелік особливостей контракту, що одночасно є критеріями розмежування контракту і трудового договору:

· індивідуальний характер контракту;

· контракт сприяє поглибленню індивідуально-договірного регулювання трудових відносин за рахунок встановлення як необхідних, так і додаткових умов праці;

· умови оплати праці працівника за контрактом є результатом домовленості його сторін;

· зміст контракту є ширшим, більш комплексним порівняно з іншими видами трудового договору;

· форма контракту обов'язково є письмовою;

· контракті можуть бути встановлені спеціальні заходи забезпечення виконання прийнятих на себе сторонами зобов'язань, не притаманні іншим видам трудового договору;

· контрактом можуть встановлюватися заходи відповідальності його сторін (у тому числі щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної неправомірним розірванням контракту) та додаткові підстави припинення трудових відносин, не передбачені трудовим законодавством;

· сторони контракту можуть визначити певний результат, який має бути досягнуто працівником у процесі його виконання;

· контракт має строковий характер, але за певних умов він може бути перетворений на безстроковий трудовий договір (ст. 39' КЗпП...

Другие файлы:

Трудовий договір та порядок його укладення
Гарантії при укладенні, зміні та припинення трудового договору. Строки трудового договору. Укладення трудового договору. Випробування при прийнятті на...

Трудовий договір і контракт
Загальне поняття трудового договору. Поняття контракту як форми трудового договору. Сфера застосування контракту. Характеристика законодавства, що пер...

Підстави припинення трудового договору
Поняття "припинення трудового договору" за трудовим законодавством України. Розірвання трудового договору за ініціативою працівника. Припинення трудов...

Розірвання трудового договору з ініціативи працівника
Родове поняття терміну "припинення трудового договору". Припинення трудового договору за угодою сторін, як укладеного на невизначений строк, так і ст...

Трудовий договір та порядок його оформлення
Зміст та поняття трудового договору. Загальний порядок прийняття на роботу. Види трудового договору. Переведення на іншу роботу. Підстави припинення...