Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Государство и право

Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів

Тип: курсовая работа
Категория: Государство и право
Скачать
Купить
Ознаки наркотичних та психотропних речовин, прекурсорів, маку і коноплі. Аналіз законодавства України про протидію незаконному обігу наркотиків. Кримінальна відповідальність за порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни «Кримінальна справа»

на тему „Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів”

Зміст

Вступ

I. Поняття та ознаки

II. Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (стаття 320 ККУ)

III. Задачі

Висновки

Література

Вступ

Наркоманія є однією з найгостріших проблем сьогодення. Викликають занепокоєння масштаби і темпи її поширення. Домінуючою тенденцією розвитку наркотичних проблем в Україні є постійне зростання зареєстрованої кількості хворих на наркотичну залежність. За даними Департаменту інформаційних технологій МВС України, перебувало на обліку споживачів наркотиків у 2003 році - 119965, у 2004 році - 124805 осіб. Тенденція зростання рівня наркотизації населення зберігалося і в 2005 році та інших роках. Із загальної кількості осіб, які перебувають на обліку, понад 90% - молоді люди віком до тридцяти років. Наркоманія стала джерелом зла для сучасного людства. Вона перешкоджає прогресу суспільства, охоплює всі верстви населення, руйнує фізичне і моральне здоров'я молоді, є кримінальним чинником, який сприяє вчиненню злочинів.

Організація Об'єднаних Націй проголосила 1991-2000 роки Десятиліттям боротьби зі зловживанням наркотиків, та закликала світове співтовариство до рішучої конструктивної боротьби з цим різновидом соціальної патології. Україна підтримує ініціативу міжнародної спільноти щодо боротьби з незаконним розповсюдженням наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. [4, с.3].

Суспільно небезпечні наслідки поширення наркоманії і токсикоманії викликали потребу із вжиттям соціальних, економічних, медичних та інших заходів.

Україна на організаційному рівні вживає чимало заходів щодо розробки концептуальних підходів до запобігання наркотикам, визначені комплексні методи боротьби з ними. Зокрема, це знайшло вияв у підтримці міжнародних ініціатив, ратифікації відомих конвенцій ООН 1961, 1971, 1988 років, розробці Концепції реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2002-2010 роки, у якій наголошується на подальшому зростанні проблем, пов'язаних з незаконним обігом (культивування наркотиковмісних рослин, розробка, виробництво, відпуск, виготовлення, зберігання, розподіл, торгівля, використання, переміщення на території Украйни та за її межами) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що створює безпосередню загрозу генофонду нації, забезпеченню, правопорядку, національній безпеці країни.

Саме це, як зазначається в постанові Пленуму Верховного Суду України від 26 IV 2004 р. №4 «Про судову практику в справах про злочин у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів» «поширення наркоманії та зростання злочинності, пов'язане з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, набувають все більших масштабів і стають серйозним соціальним чинником, який негативно впливає на життя та благополуччя людей». [3, с.6].

Наркоманія - це не тільки соціальне, а й економічне явище. Оскільки незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів - це тіньовий бізнес, який дає можливість одержувати надприбутки, залучати до нього нових учасників, розширювати соціальну сферу наркоманів. Тому необхідна консолідація зусиль науковців і практиків в їх концентрації на пошуку ефективних засобі боротьби з наркозлочинами, передусім з організованим наркобізнесом, який є одним з найнебезпечніших видів злочинного промислу.

Наркобізнес є проявом організованої злочинності, а отже, наділений усіма рисами, характерними для організованої злочинності в цілому. Найбільш небезпечною формою організованого наркобізнесу є транснаціональний, який сягає далеко за межі кордонів, має розгалужену мережу злочинних підрозділів у різних країнах, що використовують міжнародні зв'язки для постійного здійснення незаконних операцій, пов'язаних з виготовленням та переміщенням наркотичних засобів та доходів від наркобізнесу. Останній набуває глобального характеру і є однією з головних загроз безпеці світової спільноти.

Отже, зміст наркобізнесу визначають наркозлочини, які мають на меті одержання прибутку від незаконного обігу наркотиків, наприклад такі як незаконне виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодінням ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем тощо. [3, с.5-6].

Законодавство про протидію незаконного обігу наркотиків і про відповідальність за наркозлочини або антинаркотичне законодавство України є однією з найбільш досконалих галузей вітчизняного законодавства. Його основу складають три базові закони, які регулюють основні питання обігу в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів та протидії незаконним діям в цій сфері, а саме:

Закон України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» від 8 липня 1999 р.

Закон України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними» від 15 лютого 1995 р. №60/95 ВР.

Закон України «Про внесення змін до доповнень до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» та Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними»» від 15 лютого 1995 р. №64/95-ВР. [5, с.14].

наркотичний кримінальна відповідальність законодавство

I. Поняття та ознаки

Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів регулюється Законом України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» від 8 липня 1999 р. Ці питання регламентуються Положенням про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 1996 р., наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 грудня 1997 р. №356, наказом Мінпраці України від 19 червня 1997 р. №104, яким затверджена Інструкція про порядок виробництва, зберігання, перевезення і реалізація прекурсорів.

В Законі чітко окреслені об'єкти антинаркотичного контролю в Україні.

До них віднесені:

1) наркотичні засоби;

2) психотропні речовини;

3) прекурсори;

4) аналоги наркотичних засобів та психотропних речовин;

5) снотворний мак і конопля.

1) Наркотичні засоби - це включені до Переліку речовини природного чи синтетичного походження, препарати, рослини, які становлять небезпеку для здоров'я населення в разі зловживання ними.

а) Наркотичні засоби рослинного походження - похідні різних сортів рослин, а саме:

- Гашиш - відділена смола, очищена чи неочищена, яку одержують з рослин роду Cannabis. Найчастіше зустрічається у вигляді спеціально приготовленої суміші відділеної смоли, пилку рослин та подрібнених верхівок рослин каннабіс з рослинними наповнювачами (це може бути паста, плитка, кулька, таблетки тощо).

- Екстракти каннабісу - засоби, одержані з каннабісу або його смоли шляхом екстрагування будь-якими розчинами.

- Кока лист - лист кокаїнового куща, за винятком листя, з якого видалено весь екгонін, кокаїн та інші наркотично активні алкалоїди.

- Кокаїновий кущ - рослина будь-якого виду роду Eryrhoxylon.

- Макова соломка - всі частини цілі чи подрібнені (за винятком дозрілого насіння), рослини виду мак снотворний, зібрані яким завгодно способом, що містять наркотично активні алкалоїди опію.

- Марихуана - цілі або різного ступеня подрібнення верхівки рослин каннабіс з квітками, залишками стебла чи плода (за винятком центрального стебла, насіння та листя, якщо вони не супроводжуються верхівками) або окремі їх частини (квітки, пилок), з яких не була видалена смола і які містять тетрагідроканнабіноли.

- Опій - сік снотворного маку, що згорнувся.

- Опій ацетильований - засіб, що отримують шляхом ацетилювання опію або екстракційного опію, який містить у своєму складі крім алкалоїдів опію моноацетилморфін, диацетилморфін, ацетилкодеїн чи їх суміш.

- Опій екстракційний (екстракт макової соломки, концентрат макової соломки) - засіб, що отримують із макової соломи шляхом виділення (екстракції) наркотично активних алкалоїдів за допомогою води або органічних розчинників; може зустрічатися в рідкому, смолоподібному або твердому стані.

- Морфій - виготовлений з опію препарат, який являє собою безколірні кристали, що погано розчиняються у воді.

- Героїн - дуже сильний наркотик, що виготовляється з морфію; у 10 разів сильніший за морфій і у...