Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Психология

Вплив незалежних змінних на мотивацію хворих на туберкульоз до участі у програмі: "позбавлення звички курити"

Тип: курсовая работа
Категория: Психология
Скачать
Купить
Вплив психологічних чинників на мотивацію хворих до покращення якості власного життя. Вплив профілактичної бесіди на зміну уявлень хворих щодо куріння. Практичні рекомендації щодо залучення хворих на туберкульоз до програми позбавлення звички курити.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Зміст

Вступ

Розділ 1. Методичне забезпечення експериментального дослідження впливу профілактичної бесіди на мотивацію хворих на туберкульоз до участі у програмі позбавлення звички курити

1.1 Мета, завдання, методики та організація експериментального дослідження

1.2 Обґрунтування вибору та застосування методик дослідження

Розділ 2. Експериментальне дослідження впливу профілактичної бесіди на мотивацію хворих на туберкульоз до участі у програмі позбавлення звички курити

2.1 Описова статистика первинних даних

2.2 Основні результати дослідження

2.2.1 Особливості ставлення до хвороби, мотивації досягнення та інтернальності хворих з експериментальної та контрольної груп

2.2.2 Особливості уявлень про куріння хворих, котрі одразу долучаються до програми та хворих, котрі долучають до програми після профілактичної бесіди

2.2.3 Вплив профілактичної бесіди на зміну уявлень хворих щодо куріння

2.2.4 Зв'язок особистісних характеристик хворих з їхніми уявленнями про куріння

2.3 Рекомендації щодо залучення хворих на туберкульоз до програм позбавлення звички курити

Висновки

Список використаних джерел

Додатки

Вступ

В Україні триває епідемія туберкульозу, 70% хворих курять і самостійно не завжди можуть позбутись цієї шкідливої звички. Відтак існує спеціально розроблена психологічна програма, скерована допомогти хворому позбавитися звички курити. Однак, дуже часто хворі не мають достатньої мотивації, щоб самостійно розпочати участь у цій програмі. Тому існує нагальна потреба у розробці різних просвітницьких заходів, котрі би стимулювали хворих стати учасниками відповідної програми. Дана робота цілком зосереджена довкола питань ефективності просвітницької роботи, а саме проведення з хворими профілактичних бесід, для формування у них мотивації участі у програмі позбавлення звички курити. Тема курсової роботи: «Вплив незалежних змінних на мотивацію хворих на туберкульоз до участі у програмі: «позбавлення звички курити».

Об'єкт дослідження: незалежні змінні в психологічних дослідженнях мотивації хворих до покращення якості власного життя.

Предмет: вплив такої незалежної змінної як профілактична бесіда на підсилення мотивації хворих на туберкульоз до участі у програмі позбавлення звички курити.

Мета дослідження полягає у теоретичному вивченні та експериментальному дослідженні ефективності профілактичної бесіди в формуванні у хворих на туберкульоз мотивації до участі у програмі позбавлення звички курити.

Виходячи з мети дослідження було висунуто наступні завдання:

1. Здійснити теоретичний аналіз проблеми мотивації хворих на туберкульоз до участі у психологічних програмах покращення якості життя.

2. Підібрати психологічні методики та розробити план експериментального дослідження мотивації хворих на туберкульоз до участі у програмі: «позбавлення звички курити».

3. Експериментально перевірити ефективність профілактичної бесіди у формуванні у хворих на туберкульоз мотивації до участі у програмі : «позбавлення звички курити».

4. Розробити практичні рекомендації щодо ефективності профілактичних бесід у психологічній роботі з хворими на туберкульоз.

Методологічна та теоретична основа дослідження:

В даній роботі ми спираємося на наукові праці наступних вчених:

1. Теорія очікувань В. Врума. Згідно з теорією очікувань не тільки потреба є необхідною умовою мотивації людини для досягнення мети, але і обраний тип поведінки.

2. Теорія мотивації Л. Портера -- Е. Лоулера. Ця теорія побудована на поєднанні елементів теорії очікувань і теорії справедливості. Суть її в тому, що введені співвідношення між винагородою і досягнутими результатами. Л. Портер і Е. Лоулер ввели три змінні, які впливають на розмір винагороди: зусилля, особові якості людини, його здібності і усвідомлення своєї ролі, що затрачаються в процесі праці.

3. Ієрархія потреб за А. Маслоу, згідно з якою мотив саморозвитку - це прагнення до саморозвитку, самовдосконалення, це важливий мотив, який спонукає індивіда багато працювати і розвиватися.

4. В.К. Вілюнас, мотивація - це складна система процесів, що відповідають за мотив і діяльність.

5. Локус контролю -- поняття, яке характеризує суб'єктивне сприйняття локалізації причин поведінки чи керівного початку у себе чи інших. Введено американським психологом Дж. Роттером.

Емпірична база дослідження. Дослідження проводилося в 2013 році на базі Львівського регіонального фтизіопульмонологічного лікувально-діагностичного центру. Групу досліджуваних склали 24 пацієнти, що знаходились на стаціонарному лікуванні даного закладу, різної статі, віком від 21 до 61 року.

Основні методики дослідження: паспортичка, до та після екпериментальна авторська анкета, ЛОБІ (Ленінградський опитувальник інституту ім. Бехтєрева.)для визначення типу психологічного реагування на соматичний стан; модифікований варіант опитувальника американського психолога Дж. Роттера для вивчення інтернальності/екстернальності досліджуваних; опитувальник Т. Елерса для дослідження мотивації до успіху. Отримані первинні данні оброблялися за допомогою методів математичної статистики в програмі SPSS.

Надійність і достовірність результатів дослідження забезпечено комплексним аналітичним та експериментальним дослідженням проблеми; використанням валідного і надійного методичного інструментарію, адекватного меті й завданням дослідження.

Практичне значення роботи полягає у підборі та апробації комплексного психодіагностичного інструментарію дослідження мотивації залучення хворих до психологічних програм підвищення якості їхнього життя, котрий може бути використаним і в інших психологічних дослідженнях. Висунуті на основі результатів дослідження рекомендації щодо ефективності профілактичних бесід у психологічній роботі з хворими на туберкульоз можуть бути застосовані у роботі лікарів та психологів відповідних установ.

Структура та обсяг роботи. Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел 25 найменувань, з них 8 російською мовою, та додатків на 15 сторінках. У роботі подано загалом 14 таблиць, 8 рисунків.

Розділ 1. Методичне забезпечення експериментального дослідження впливу профілактичної бесіди на мотивацію хворих на туберкульоз до участі у програмі позбавлення звички курити

1.1 Мета, завдання, методики та організація експериментального дослідження

Мета експериментального дослідження: полягає у з'ясуванні, на скільки ефективним є вплив профілактичної бесіди про шкідливість куріння на підвищення мотивації до прийняття участі в програмі: «позбавлення звички курити».

Завдання експериментального дослідження:

Підібрати психологічні методики дослідження соматичного реагування на хворобу, мотиваційної сфери досліджуваних та локусу контролю.

Створити авторську анкету та паспортичну з метою отримання особистих даних про досліджуваних, про стаж куріння, дізнатись чи бажають курці позбавитись звички курити.

Провести анкетування з мето збору інформації про процес куріння до профілактичної бесіди.

Провести профілактичну бесіду про шкідливість куріння з досліджуваними, котрі самостійно не взяли участь в програмі: «позбавлення звички курити», з метою мотивування їх вступити в програму.

Провести анкетування з мето збору інформації про процес куріння після профілактичної бесіди.

Порівняти контрольну та експериментальну групи досліджуваних за різними шкалами отриманих даних в результаті проведених анкетувань та за шкалами проведених психологічних методик.

Згідно мети та завдань експериментальне дослідження проводилось у чотири етапи:

1 етап - був спрямований на інформування пацієнтів про можливість прийняти участь у програмі: «позбавлення звички курити».

2 етап - передбачав діагностування досліджуваних, котрі після інформаційної бесіди зголосилися прийняти участь в програмі: «позбавлення звички курити».

3 етап - проводився з метою впливу на мотивацію хворих до участі в запропонованій програмі, задля покращення якості їхнього життя.

4 етап - був спрямований на отримання психологічних даних про досліджуваних, що склали експериментальну групу, шляхом проведення тестувань та анкетувань до та після впливу незалежної змінної, а також на проведення мотиваційної бесіди з кожним досліджуваним.

В першому етапі експериментального дослідження взяли участь 55 пацієнтів, що знаходились на стаціонарному лікуванні Львівського регіонального фтизіопульмонологічного лікувально-діагностичного центру. Ми провели бесіду з 55 пацієнтами, котрі мають звичку курити, в якій проінформували пацієнтів про можливість взяти участь в психологічній програмі: « позбавлення звички курити».

В другому етапі експериментального дослідження взяли участь 15 пацієнтів різної статі, що знаходились на стаціонарному лікуванні Львівського регіонального фтизіопульмонологічного лікувально-діагностичного центру. Вік досліджуваних становить від 23 до 61 років. На...

Другие файлы:

Особливості порушень деяких факторів місцевого захисту та їх корекція при лікуванні хворих на вперше діагностований туберкульоз легень у поєднанні з хронічним обструктивним захворюванням легень
Стан місцевого захисту у хворих на туберкульоз легень у поєднанні з хронічним обструктивним захворюванням легень та підвищення ефективності лікування...

Клініко-імунологічне обґрунтування комплексної терапії хронічного обструктивного захворювання легенів у хворих, які перенесли туберкульоз легенів
Особливості цитокінового гомеостазу хворих на хронічні обструктивні захворювання легенів. Клінічна ефективність застосування плацентарного гормону як...

Оптимізація ведення вагітності та пологів у жінок, хворих на активний туберкульоз легень
Актуальність теми. З моменту відкриття збудника туберкульозу (палички Коха) - з 1882 р від цієї хвороби померло не менше 200 мільйонів чоловік. За дан...

Застосування флуренізиду в комплексному лікуванні виразкової хвороби: вплив на клініко-лабораторні показники і варіабельність серцевого ритму
Вплив флуренізиду на кислототвірну функцію шлунка у хворих на ВХ ДПК. Особливості варіабельності серцевого ритму. Порівняння ефективності ерадикації....

Клініко-патогенетичне обґрунтування корекції шлункових дисритмій у хворих на цукровий діабет 2-го типу
Клінічні особливості перебігу шлункових дисритмій у хворих на ЦД 2-го типу та ФД. Дослідженняи і аналіз вмісту гастроінтестинальних гормонів та стану...