Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Характеристика стану національної економіки Білорусі протягом останніх 5-10 років

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Визначення рівня реального ВВП на душу населення та місце, яке посідає Білорусь за цим показником серед інших країн світу. Оцінка темпу інфляції за індексом споживчих цін. Державний борг, сальдо державного бюджету та платіжного (торгівельного) балансу.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Загальні відомості про країну
  • Розділ 2. Аналіз основних характеристик національної економіки Білорусі
  • Розділ 3. Характеристика основних галузей економіки Білорусі
  • Висновок

Вступ

Метою роботи є загальна характеристика стану національної економіки Білорусі протягом останніх 5-10 років. Завдання полягає в аналізі конкретних макроекономічних показників:

1. ВВП та його складові (за категоріями кінцевого використання та секторами економіки).

2. Рівень реального ВВП на душу населення (місце, яке посідає країна за цим показником серед інших країн світу).

3. Темпи зростання реального ВВП (характеристика економічного циклу).

4. Рівень безробіття.

5. Темп інфляції (за індексом споживчих цін).

6. Ставки оподаткування (на доходи фізичних осіб, на прибуток корпорацій, ПДВ або податок з обороту).

7. Сальдо державного бюджету (в абсолютних величинах або у відсотках до ВВП).

8. Державний борг (в абсолютних величинах або у відсотках до ВВП).

9. Облікова ставка Центрального банку.

10. Сальдо платіжного (торгівельного) балансу (в абсолютних величинах або у відсотках до ВВП).

11. Динаміка валютного курсу.

Виходячи із статистичної інформації, слід проаналізувати стан національної економіки Білорусі, зробити висновок про характер фіскальної, монетарної та зовнішньоекономічної політики, що проводиться в країні, та про їхні результати.

Розділ 1. Загальні відомості про країну

інфляція держаний борг бюджет

Білорусь, застаріла назва - Білорусія (біл. Беларусь, офіційна назва - Республіка Білорусь) - держава у східній Європі, що проголосила незалежність від СРСР 1991 року. Раніше існувала, як Білоруська Радянська Соціалістична Республіка.

27 липня 1990 р. Верховна Рада БРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет. 25 серпня 1991 р. Верховна Рада Білорусі проголосила незалежність країни від СРСР. 19 вересня 1991 р. Білоруську Радянську Соціалістичну Республіку перейменовано в Республіку Білорусь. 15 березня 1994 р. Верховна Рада прийняла Конституцію Республіки Білорусь, згідно з якою вона оголошувалась унітарною демократичною соціальною правовою державою. Відповідно до Конституції Республіка Білорусь є президентською республікою.

У липні 1994 року відбулися вибори Президента. У результаті всенародного голосування першим Президентом Республіки Білорусь був обраний Олександр Лукашенко. Починаючи з його обранням Білорусь пішла більш соціалістичним шляхом розвитку, ніж всі сусідні країни.

Державна влада здійснюється на основі поділу її на законодавчу, виконавчу й судову. Білорусь - напівпрезидентська республіка. Президент Республіки Білорусь є главою держави, гарантом Конституції, прав і волі людини й громадянина. Згідно з Конституцією законодавчим органом влади Республіки Білорусь є Парламент, що складається з двох палат. Виконавчу владу в республіці здійснює Уряд - Рада Міністрів, яка є центральним органом державного управління.

З початку президентства Олександра Лукашенка, Білорусь рухалась у російському напрямку, з офіційною метою побудови єдиного союзу двох держав. Відносини з країнами - членами ЄС і НАТО є складними. Євросоюз і США заборонили в'їзд в свої країни членам білоруського уряду.

Після енергетичного конфлікту з Російською Федерацією наприкінці 2006 року, Мінськ активізував спроби диверсифікувати свою зовнішню політику. Сучасна зовнішня політика Білорусі спрямована на активізацію та поліпшення відносин з такими країнами як Індія, Іран та Венесуела.

Білорусь є членом ООН, ЮНЕСКО, ЮНІДО, МОП, ВООЗ, СНД, ОБСЄ.

Розташування: Білорусь - держава в східній Європі, яка межує на заході з Польщею (605 км), на північному заході - з Литвою (502 км) і Латвією (141 км), на сході і північному сході - з Росією (959 км), на півдні - з Україною (891 км).

Площа території: загальна - 207 600 кмІ. Довжина з півночі на південь - 560 км, зі сходу на захід - 650 км.

Столиця - Мінськ (1711 тис. жителів).

Валюта - білоруський рубль (рубель). В обігу знаходяться купюри вартістю 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 і 100000 рублів. Долари США, Євро й російські рублі - найбільше широко прийняті валюти. Обміняти валюту можна в банках і в обмінних пунктах.

Білорусь - індустріально-аграрна країна. Основні галузі економіки: тракторна, металообробна, машинобудівна, торфорозробна, велосипедна, виробництво добрив, телевізійна. Основний транспорт - залізничний, автомобільний, річковий. Повітряний транспорт розвинений відносно слабко; найбільший аеропорт країни знаходиться поблизу Мінська.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A., 2010]: ВВП - 22,5 млрд. $. Темп зростання ВВП - 8,3%. ВВП на душу населення - 2198 $. Прямі іноземні інвестиції - 31,4 млн. $. Імпорт (у т. ч. рідке паливо, природний газ, промислова сировина, текстиль, цукор) - 15,8 млрд. $ (г. ч. Росія - 53%; Україна - 11%; Німеччина - 8%; Польща - 3%; Литва - 2%). Експорт (т. ч. продукція машинобудування, хімікати, продовольство) - 13,9 млрд. $ (г. ч. Росія - 65,5%; Україна - 5,8%; Польща - 2,5%; Литва - 2,2%).

Білорусь - багатонаціональна держава. У ній мешкають білоруси, росіяни, євреї, українці, поляки, литовці, вірмени, азербайджанці й інші народи. Загальне населення країни становить 9,461 млн. чол. (за даними на 1 березня 2013 року).

Національний склад населення характеризується переважанням білорусів і зростанням їх частки у населення країни. При скороченні населення країни на 5,6 %, кількість білорусів скоротилась тільки на 2,5% і досягла 83,7%.

Кількість інших національностей продовжувала скорочуватись швидкими темпами. За 1999-009 кількість євреїв зменшилась на 55%, українців - на 33%, росіян - на 31%, поляків - на 26%.

Білорусь складається з 6 областей з центрами у Мінську, Бересті, Вітебську, Гомелі, Гродно і Могильові. Кожна область поділяється на райони, міста та інші територіальні та адміністративно-господарські одиниці. У Білорусі станом на 1 серпня 2008 налічується 112 міст, у тому числі 12 з населенням понад 100 тис. осіб.

Розділ 2. Аналіз основних характеристик національної економіки Білорусі

За результатами 9 місяців 2009 року соціально-економічна ситуація в Республіці Білорусь характеризується збереженням низки негативних тенденцій, спричинених, насамперед, світовою фінансово-економічною кризою. При цьому, кризові явища в економіці країни посилюються недостатністю структурних реформ, збереженням командно-адміністративних методів управління господарським комплексом, а також - досить повільним проведенням приватизації.

Упродовж січня-вересня 2009 року в роботі реального сектору економіки Білорусі продовжувалося накопичення наднормативних складських запасів виробленої продукції, спостерігалося суттєве зниження надходжень в країну валютної виручки, а також зростання негативного сальдо зовнішньої торгівлі з країнами світу.

За даними Національного статистичного комітету Республіки Білорусь, ВВП країни у січні-вересні 2009 року порівняно з аналогічним періодом минулого року знизився на 0,3% (99,98 трлн. біл. руб. або 36,49 млрд. дол. США; прогноз на рік - 10-12%, відповідний період минулого року - +10,9%), обсяги промислового виробництва - на 4,5% (прогноз 10-12%, минулого року - +13,4%).

Рис. 2.1. Темпи росту ВВП Білорусі, %

Рис. 2.2. Розмір реального ВВП Білорусі, млрд. доларів США

Рис. 2.3. Розмір ВВП по ППС Білорусі, млрд. доларів США

У ВВП Білорусі 2012 року на сільське господарство довелося Br8,4%, промисловість - 29%, проведення й розподіл електроенергії, газу й води - 6,9%, будівництво - 6,9%, торгівля - 14,3%, транспорт і зв'язок - 7,1%. За рік небагато збільшилася частка торгівлі (з 12,5% до 14,3%). В іншому структура білоруського ВВП залишається практично незмінної. Інакше й бути не могло, адже уряд навіть не намагався робити вигляд, що воно проводить структурні реформи.

У регіональному розрізі лідерами по темпах росту валового регіонального продукту (ВРП) виявилися Мінська (6,5%) і Вітебська (5,3%) області. Цей результат був забезпечений за рахунок нафтохімічних товарів. Із усіх регіонів тільки місто Мінськ скотився в рецесію, показавши зниження ВРП на 4,3%. Не допомогли голосні інвестиційні форуми й десятки задекларованих проектів у сфері нерухомості. Впусту були витрачені модернізаційні потуги.

Темп зростання виробництва продукції сільського господарства склав 2,4% (прогноз 8,5-9,5%, минулого року - 6,5%), інвестиції в основний капітал - 14,5% (прогноз 23-25%, минулого року - 23%).

Обсяг виробництва споживчих товарів зменшився порівняно з відповідним періодом 2008 року на 0,6% (прогноз 12-13%, минулого року - +13,1%), у т.ч., продовольчих товарів - збільшився на 5,2% (прогноз 12-13%, минулого року - +13,4%), непродовольчих товарів - зменшився на...

Другие файлы:

Економічні теорії та базисні інститути національної економіки
Формування національної економіки та ринкових інститутів. Базисні інститути національної економіки. Закономірності та специфічні особливості національ...

Національна економіка та її кількісна визначеність
Поняття національної економіки, її сутність і особливості. Елементи національної економіки, характеристика. Поняття валового національного продукту де...

Оцінка фінансового стану підприємства
Протягом останніх років В Україні спостерігається загрозливе падіння економіки, що є наслідком фінансової кризи та поступове перетворення її у фінансо...

Національна економіка
Пропонований підручник є узагальненням надбань зарубіжної та вітчизняної економічної науки у сфері питань щодо особливостей формування та функціонуван...

Чинники та рівень інвестування національної економіки
Приток в інвестиційну сферу іноземного та приватного національного капіталу. Аналіз інвестування національної економіки. Чинники, що впливають на інве...