Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Трудовий потенціал підприємства

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Характеристика трудового потенціалу підприємства. Аналіз ефективності використання трудового потенціалу за ресурсним, витратним і результатним підходами. Системний аналіз складових економічної і соціальної ефективності мотивації трудової діяльності.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ВСТУП

Актуальність теми. На даному етапі економічного розвитку трудовий потенціал являє собою одну з основних складових підвищення результативності діяльності підприємства, а трудові ресурси відіграють важливу роль у визначенні конкурентоспроможності підприємства. Тому, важливим аспектом є забезпечення ефективної діяльності підприємства є підтримка належного стану трудового потенціалу та забезпечення його постійного розвитку. На сьогодні існує ряд негативних тенденцій, погіршення якісних та кількісних характеристик трудового потенціалу, а також незадовільний стан його використання на більшості підприємствах України. Тому проблема визначення сутності трудового потенціалу підприємства та його розвитку є актуальною та потребує подальшого дослідження.

Аналіз досліджень і публікацій. Дослідженню трудового потенціалу підприємства присвячені численні наукові роботи як вітчизняних, так і зарубіжних вчених: Маслов С.В., Чижова Л.С., Миронова Л.Г., Демко І.І, Ровенська В.В., Пучкова С.І, Череп А.В., Янковська Л.А. та інші.

Метою курсової роботи є визначення сутності трудового потенціалу підприємства, показників моніторингу трудового потенціалу, оцінки інвестицій в трудовий потенціал підприємства, виявлення проблем формування трудового потенціалу та напрямів їх вирішення.

Мета роботи зумовлює виконання таких завдань:

- розкрити сутність трудового потенціалу підприємства;

- розглянути основи управління розвитком трудового потенціалу;

- вивчити систему показників моніторингу трудового потенціалу підприємства;

- розкрити ефективність використання трудового потенціалу;

- оцінити ефективність інвестицій в трудовий потенціал підприємства;

- виявити проблеми формування та оцінювання трудового потенціалу підприємств;

- визначити напрями розвитку трудового потенціалу підприємства.

Об'єктом дослідження є трудовий потенціал підприємства.

Предмет дослідження - відносини, які виникають у процесі формування, оцінювання і використання трудового потенціалу підприємства, а також напрями його оптимізації.

Інформаційне забезпечення: Закон України «Про професійний розвиток працівників», монографічні дослідження вітчизняних вчених, автореферати дисертацій та періодичні видання.

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАНЯ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

1.1. Сутнісна характеристика трудового потенціалу підприємства

Трудовий потенціал - це можливості використання трудових ресурсів підприємства на перспективу. Сюди входять можливості та вміння працівників, які на сьогоднішній день можуть не використовуватися на фірмі, але в перспективі можуть бути залучені в діяльності підприємства. Тобто, трудовий потенціал - людські можливості, ресурси праці, найповніша і всебічна характеристика працездатного населення як продуктивної сили.

Трудовий потенціал є складним суспільно-економічним явищем, структура якого формується за просторовою, часовою ознаками, за рівнем спеціалізації.

Так, за просторовою ознакою виділяють такі види трудового потенціалу: на макрорівні - трудовий потенціал країни, на мезорівні - трудовий потенціал регіону, на макрорівні - трудовий потенціал підприємства. Часова ознака відображає процес відтворення трудового потенціалу відповідно до етапів життєвого циклу: формування, розподіл, перерозподіл, використання та розвиток. За рівнем спеціалізації виділяють трудовий потенціал окремої галузі та трудовий потенціал окремого підприємства [16, с. 15] .

Трудовий потенціал підприємства - це сукупні можливості працівників підприємства активно чи пасивно брати участь у виробничому процесів рамках конкретної організаційної структури, виходячи з матеріально-технічних, технологічних та інших параметрів [23, с. 209].

Складниками трудового потенціалу, які характеризують його на рівні окремого виду економічної діяльності та на рівні підприємства, є такі взаємопов'язані поняття, як «кадри» і «персонал», оскільки «персонал» - це весь особовий склад підприємства, організації чи установи, включаючи найманих працівників, працюючих акціонерів і власників, тобто зайнятих суспільно корисною діяльність, а «кадри» - це основа (штатна) частина зайнятих. При цьому кожен елемент персоналу є носієм індивідуального трудового потенціалу. [16, c. 17-19].

Трудовий потенціал підприємства (labour potential of the enterprise) формується з внутрішніх якостей, можливостей найманих працівників та засобів реалізації цих можливостей. При цьому до внутрішніх можливостей працівника належать здоров'я, працездатність, рівень професіоналізму та кваліфікації, а до засобів реалізації цих можливостей - умови праці та побуту, рівень оплати праці, системи мотивації та стимулювання праці, технічне оснащення робочих місць тощо. Ефективність реалізації трудового потенціалу як кожного працівника, так і трудового колективу залежить від умов, у яких здійснюється трудова діяльність [1, с. 119].

Трудовий потенціал підприємства у загальному розумінні характеризує можливості працівника трудового колективу, спрямовані на досягнення певної мети. Проте трудовий потенціал підприємства як система завжди більший за сумою його складових - індивідуальних трудових потенціалів окремих працівників, оскільки саме по собі об'єднання працівників у єдиному та планомірно організованому процесі праці дає ефект колективної праці, або синергічний ефект.

Якщо сукупність фізичних та духовних якостей людини є основою трудового потенціалу працівника, то колективна продуктивна сила, що виникає у спільній діяльності окремих осіб, є основою трудового потенціалу колективу.

При цьому необхідно враховувати, що трудові колективи володіють різними потенціалами в залежності від територіального розташування підприємства, галузевої приналежності, розмірів виробництва, статевовікової структури та іншого. Крім того, кожне підприємство має свої особливості формування колективу, трудові традиції, взаємовідносини між робітниками.

Структура трудового потенціалу підприємства перебуває у тісному зв'язку зі структурою трудового потенціалу працівника (рис. 1.1).

Рис. 1.1 Взаємодія складових трудового потенціалу працівника та підприємства Акіліна О. В. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навчальний посібник. 2-ге вид., допов. і перероб. / О. В. Акіліна, Л. М. Ільїч. - К.: Алерта, 2012. - 820 с.

Вона може бути представлена як система з певним співвідношенням демографічних, соціальних, функціональних, професійних та інших характеристик груп працівників і відносин між ними.

У трудовому потенціалі підприємства можна виділити такі компоненти: природно-біологічний, професійно-кваліфікаційний, творчий , мотиваційний, моральний.

Природно-біологічна складова трудового потенціалу характеризує його носіїв у аспекті психофізичної придатності до праці та відповідності вимогами виробництва з урахуванням тенденцій сучасного науково-технічного прогресу. Іншими словами, ця складова характеризує стан здоров'я, статевовікову структуру персоналу, які, в свою чергу визначають здатність колективу до праці.

Професійно-кваліфікаційна складова трудового потенціалу підприємства, з одного боку, характеризує готовність працівників до виконання певних функцій на робочому місці, професійну мобільність, а з іншого - виступає системним чинником, що формує ставлення до праці, трудову дисципліну, визначає інтенсивність праці. Кваліфікаційна складова класифікується за ознаками, що відображають індивідуальні особливості кожного працівника: рівень освітньої та професійної підготовки, творчі здібності, трудова активність, мобільність, результативність.

Творчий потенціал характеризує здібності носіїв та їхню активність щодо генерування нових ідей та їх реалізації, створення образів, творів мистецтва, наукових винаходів та розробок. Творчий потенціал підприємства характеризують винаходи та наукові відкриття, раціоналізаторські пропозиції, патенти.

Мотиваційний потенціал характеризується рівнем суспільної свідомості та відповідальності, соціальною зрілістю, економічними інтересами та потребами працівників. Суттєвим елементом мотиваційної складової є потреба в праці, що формується під впливом багатьох чинників, вирішальну роль у структурі яких відіграють економічні інтереси. Їх особливе місце в умовах становлення ринкових відносин зумовлюється здатністю інтегрувати в єдине ціле всю компонентну структуру трудового потенціалу.

Моральний потенціал - це сукупність таких характеристик, як чесність за будь-яких умов, повага до людей похилого віку та інвалідів, позитивне ставлення до дітей, повага до історії своєї країни, сумлінність, відповідальність за свої вчинки, працелюбність, законослухняність. Будь-який колектив діятиме згуртовано та продуктивно, маючи високу моральність. Без перебільшення можна констатувати, що від рівня моральності суспільства залежить його економічний, соціальний розвиток та історична перспектива. Виробничий колектив, що складається з нечесних та безвідповідальних індивідів з несумлінним ставленням до роботи, з неповагою один до одного, ніколи не досягне високих результатів у праці.

Стан і розвиток кожного з перелічених компонентів трудового потенціалу залежить від сучасного й повноцінного фінансування та уваги до нього з боку відповідних служб системи управління людськими ресурсами на підприємстві [1, с. 121].

Трудовий потенціал і механізм його формуванн...

Другие файлы:

Економічний потенціал підприємства
Основні елементи виробничого потенціалу підприємства. Потенціал землі та природно-кліматичні умови. Потенціал основних фондів. Потенціал оборотних фон...

Методи оцінки потенціалу підприємства
Термін потенціал походить з латинської мови і означає - скриті можливості, у виробничій практиці завдяки деяким зусиллям можуть перейти в реальну дійс...

Діагностика трудового потенціалу підприємства та аналіз впливу факторів на підвищення ефективності використання трудового потенціалу підприємства
Трудовий потенціал підприємства як основа його функціонування. Збалансована система показників, як інструмент діагностики економічного потенціалу підп...

Трудовий потенціал промислового підприємства
В останні роки загальною стала думка про те, що ефективність економічного розвитку сучасних держав у великому ступені залежить від ресурсів, вкладених...

Сутність кадрового потенціала
Оцінка значення внутрішніх факторів організації в її подальшому розвитку, місце кадрових ресурсів серед даних факторів. Співвідношення понять "кадри",...