Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Теоретичні основи фінансування поточної діяльності комунальних підприємств

Тип: реферат
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Поточна діяльність як сукупність різновидів виробничої, господарської, фінансової діяльності підприємства. Основні форми, методи та особливості фінансування поточної діяльності комунального підприємства. Зміст поточної оперативної фінансової роботи.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА

ІНСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСІВ

КАФЕДРА ФІНАНСІВ ТА БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ

РЕФЕРАТ

"ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСУВАННЯ ПОТОЧНОЇ

ДІЯЛЬНОСТІ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ "

Спеціальність - 8.050107

Економіка підприємства

Дніпропетровськ 2011

Зміст

  • Вступ
  • 1. Сутність та роль поточної діяльності у загальній діяльності підприємства
  • 2. Форми та методи фінансування поточної діяльності підприємства
  • 3. Особливості фінансування поточної діяльності комунального підприємства
  • Висновки
  • Список використаних джерел

Вступ

В умовах фінансово-економічної кризи, збиткової діяльності багатьох підприємств та обмеженості фінансових ресурсів особливої уваги потребує всебічний аналіз господарської діяльності, пошук внутрішніх резервів, використання базового потенціалу, дії найбільш ефективним способом для генерування грошових коштів й покриття витрат і підтримки потенціалу підприємства, вибір найбільш оптимальної структури фінансування з урахуванням наявності, доступності, вартості та ризиковості джерел коштів, що є умовами успішного функціонування в умовах нестабільності.

Дестабілізація економіки в умовах фінансової кризи потребує від підприємств оптимізації їх діяльності, виконання ключових завдань фінансової системи, таких як:

визначення розміру та оптимальної структури активів для реалізації основного завдання підприємства;

визначення оптимальної структури та пошук доступних джерел фінансування діяльності;

організація поточного та перспективного управління фінансовою діяльністю як основи забезпечення прибутковості, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства.

Підприємства використовують власні та залучені джерела короткострокового і довгострокового характеру для фінансування своєї господарської діяльності. Довгострокові джерела фінансування, або капітал, мають значення для стратегічного розвитку підприємства, а короткострокові - для ефективного забезпечення поточної діяльності підприємства.

Формування оптимальної структури капіталу тісно пов'язано з обсягом отримуваного прибутку та безпосередньо впливає на рівень рентабельності власного капіталу, а управління короткостроковими джерелами фінансування має безпосередній вплив на успішність поточної діяльності підприємства.

Оскільки в більшості випадків немає чіткого розмежування в призначенні джерел фінансування оборотних й необоротних активів проблеми фінансування поточної та стратегічної діяльності тісно взаємопов'язані.

Фінансування стратегічної та поточної діяльності підприємства пов'язано з певними витратами: акціонерам потрібно сплачувати дивіденди, банкам - відсотки за кредити, інвесторам - відсотки за здійснені інвестиції. Тому актуальним і своєчасним завданням наукового дослідження є ефективне управління капіталом, яке передбачає зменшення цих витрат з урахуванням ризиків для підвищення ринкової вартості підприємства, тобто досягнення основної мети фінансового і ризик-менеджменту.

Аналіз останніх досліджень. Проблемам фінансового менеджменту прис-вячені праці багатьох вітчизняних і зарубіжних учених, зокрема І.Т. Балабанова, І.А. Бланка, Є. Брігхема, В.М. Власова, М. Герчикової, О. Є. Ґудзь, М.Я. Дем'янен-ка, Л.А. Дробозіної, О.Д. Заруби, О.М. Карасик, В.В. Ковальова, Г.Г. Кірейцева, М.Й. Маліка, Є.Ф. Стоянової, В.М. Родіонової, Л.Н. Павлової, А.М. Поддєрьогіна, Г.Б. Поляка, Н.Ф. Самсонова, Є.А. Уткіна, А.Д. Шеремета, Ван Хорна Дж.К., Сигела, Джоела Г. та інших. Однак як засвідчує огляд літературних джерел, існує ціла низка ще не розв'язаних проблем з теорії та практики фінансового менеджменту в діяльності підприємств, які ще недостатньо вивчені і вимагають більш поглибленого вивчення.

1. Сутність та роль поточної діяльності у загальній діяльності підприємства

Під поточною діяльністю прийнято розуміти сукупність різновидів виробничої, господарської, фінансової діяльності підприємства, що не носить капітального й іншого довгострокового характеру [33]. Фінансування поточної діяльності підприємства здійснюється в порядку фінансування його поточних фінансових потреб (ПФП). Виникнення, зміна й фінансування ПФП органічно пов'язане з виробництвом і веденням бізнесу. Формування поточних фінансових потреб і їхнє фінансування здійснюється в процесі обороту й кругообігу коштів. ПФП виступають як потреба підприємства в короткострокових фінансових і кредитних ресурсах.

Фінансування ПФП - це фінансування потреб підприємства, пов'язаних із закономірним формуванням виробничих запасів; необхідних фондів обігу у вигляді запасів готової продукції на складі, коштів у розрахунках (дебіторської заборгованості); нагромаджень коштів, необхідних для авансування в господарський оборот; забезпеченням короткострокових фінансових вкладень [31]. Сукупність цих вкладень (розміщень коштів), зроблених за рахунок всіх джерел, з'являється перед фінансовим менеджером як поточні активи. Отже, фінансування ПФП підприємства може трактуватися як фінансування (формування) його поточних або короткострокових активів. На фінансування таких активів залучаються поточні пасиви, що складаються із джерел формування власних і прирівняними до них оборотних коштів (оборотного капіталу) і позикових короткострокових джерел. Трактування фінансування ПФП як фінансування поточних активів, зовсім не означають, що поточні фінансові потреби підприємства це його поточні активи. ПФП охоплюють наприклад, платежі в бюджети й позабюджетні платежі, які часто не формують дебіторську заборгованість. Отже, сплата таких платежів може не проходити як актив на балансі й здійснюється в порядку безперервного загального грошового кругообігу коштів підприємства.

Наявність і потреба в коштах, у тому числі в тимчасово вільних, включаючи залишки на розрахунковому рахунку (після надходження виторгу і її наступного авансування для поновлення виробничого циклу) є важливий сутнісний компонент ПФП підприємства й основа їхнього реального фінансування. Перед фінансовим менеджером встають дві проблеми: визначення в оперативному плані величини перевищення поточних грошових видатків над надходженнями коштів і вибір джерел покриття тої частини ПФП, що виявилася незабезпеченої грошима. Перша проблема практично вирішується на основі систематичного складання, коректування й контролю за виконанням платіжного календаря. Друга - на основі практичної реалізації існуючих можливостей сполучення власних і позикових коштів, короткострокових і довгострокових джерел фінансування.

Поточна та оперативна фінансова робота на підприємстві спрямовується на практичне втілення фінансового забезпечення підприємницької діяльності, постійне підтримування платоспроможності на належному рівні.

У процесі виробничо-господарської, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства вступають у взаємини з іншими суб'єктами господарювання. Наприклад, це взаємини підприємства з:

постачальниками матеріально-енергетичних ресурсів і покупцями продукції з приводу форм, способів і термінів розрахунків, а також способів забезпечення виконання зобов'язань (сплата неустойки, передача застави);

інвесторами (акціонерами, учасниками, власниками) з приводу формування й ефективного використання власного капіталу, а також виплати дивідендів і відсотків;

фінансовими (кредитними) інститутами й іншими підприємствами з приводу залучення і розміщення вільних коштів (депозитних внесків, одержання і погашення кредитів, позик, страхових платежів і страхових відшкодувань);

головним і дочірнім підприємствами з приводу внутрикорпораційного перерозподілу ресурсів;

найманими робітниками з приводу оплати праці і виплати преміальної винагороди, при утриманні прибуткового податку, внесків єдиного соціального податку, а також інших утримань і відрахувань;

державою з приводу формування оподатковуваної бази для нарахування податків, зборів і здійснення цих платежів;

державою при сплаті податків і зборів у бюджетну систему і відрахувань у позабюджетні фонди;

державою при фінансуванні з бюджету і позабюджетних фондів підприємства на цілі, передбачені чинним законодавством.

Зрозуміло, що в реальному економічному житті кількість суб'єктів і характер взаємин між ними набагато ширше, але загальним для них є те, що вони супроводжуються рухом коштів. Грошові відносини, у які вступають підприємства з приводу первинного чи вторинного розподілу створеної вартості, відбивають економічний зміст сфери фінансів підприємств і, відповідно, фінансових відносин. Однак не всі грошові відносини відносяться до фінансових відносин. Грошові відносини перетворюються у фінансові тільки тоді, коли рух коштів здобуває відносну самостійність. Це відбувається в процесі формування і руху (розподілу, перерозподілу і використання) капіталу, доходів, фондів, резервів і інших грошових джерел засобів підприємства, тобто його фінансових ресурс...

Другие файлы:

Теоретичні основи проектного фінансування
Зміст, характеристика і мотивація проектного фінансування як об'єднання різних джерел і методів фінансування конкретного інвестиційного проекту. Принц...

Фінансово-господарська діяльність ТОВ "Чернівці Поліхімбуд"
Основи фінансової діяльності суб’єктів господарювання. Фінансування підприємств різних форм організації бізнесу. Дивідендна політика організації. Фіна...

Менеджмент інвестиційних проектів в зовнішньо економічній діяльності підприємств (на прикладі ВАТ "СМНВО ім. М.В. Фрунзе")
Теоретичні основи менеджменту інвестиційних проектів у ЗЕД підприємств. Здійснення зовнішньоекономічної діяльності на ВАТ "СМНВО ім. М.В. Фрунзе". Шля...

Фінансове забезпечення діяльності підприємств
Характеристика підприємства як суб’єкта фінансових відносин, оцінка його діяльності на макрорівні. Фінансове забезпечення діяльності підприємств різни...

Економіка і організація діяльності об’єднань підприємств
Засади діяльності фінансового об'єднання підприємств, функціонування складних корпоративних структур. Методичні основи оцінки ефективності діяльності...