Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Структура управління підприємством. Прибуток, його формування і розподіл

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Чинники, що впливають на формування загальної та виробничої структури підприємства. Види та типологія виробничої структури фірми, напрямки її вдосконалення. Класифікація видів прибутку підприємств. Функції прибутку, принципи його формування та розподілу.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

16

Размещено на

Зміст роботи

1. Виробнича та загальна структура підприємства

1.1 Поняття структури підприємства

1.2 Загальна структура підприємства

1.3 Виробнича структура підприємства

1.4 Основні чинники, що впливають на формування загальної структури підприємства

1.5 Основні чинники, що впливають на формування виробничої структури підприємства

1.6 Вдосконалення виробничої структури підприємства

1.7 Напрями вдосконалення формування загальної структури підприємства

Висновок

2. Прибуток підприємства, його формування та розподіл

2.1 Поняття прибутку підприємства

2.2 Формування прибутку та основні чинники його формування

2.3 Основні функції прибутку

2.4 Класифікація видів прибутку підприємств

2.5 Розподіл прибутку та його принципи

Висновок

1. Виробнича та загальна структура підприємства

1.1 Поняття структури підприємства

В Україні інтенсивно йде процес формування ринкових відносин. В умовах ринкових відносин центр економічної діяльності переміщається до основної ланки ринкової економіки - підприємству. Саме на цьому рівні створюється потрібна суспільству продукція, надаються необхідні послуги. Тут зосереджені самі кваліфіковані кадри, розв'язуються питання використання сучасної, високопродуктивної техніки і технології, економного використання ресурсів. На підприємстві добиваються зниження витрат виробництва продукції і надання послуг, тут розробляються плани, застосовується маркетинг, здійснюється ефективне управління - менеджмент.

Кожне підприємство складається з певних підрозділів, що спільно беруть участь у випуску продукції, виконанні робіт або наданні послуг. Вони, як правило, територіально відособлені, займають певну площу підприємства. У кожному підрозділі зайнята певна чисельність працівників. Між ними існують взаємозв'язки в процесі виробництва продукції.

Будь яку складну систему, як відомо можна розкласти на підсистеми. Їх виділення проводиться відповідно до мети спостереження. Відповідно до різноманіття цілей дослідження підприємства як соціально-економічної системи необмеженої складності існує різноманіття структур підприємства.

Структура підприємства -- це склад його підрозділів, система взаємозв'язку, підлеглості і взаємодії між ними. Розрізняють загальну, виробничу і організаційну структури підприємства.

1.2 Загальна структура підприємства

Сучасне підприємство є складною економічною системою, в якій лежить взаємодія матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Підприємство складається з окремих структурних підрозділів, що забезпечують його розвиток. Тобто, можна сказати, що, як будь яка організація, підприємство володіє структурою.

Загальна структура підприємства характеризує склад виробничих ланок, а також організацій по управлінню підприємством і обслуговуванням його працівників, їх взаємозв'язки в процесі виготовлення продукції і обслуговування колективу підприємства, співвідношення за чисельністю зайнятих працівників, виробничою площею і устаткуванням, їх територіальне розміщення.

Під загальною структурою підприємства розуміється комплекс виробничих і обслуговуючих підрозділів, а також організаційних ланок управління підприємствами, їх кількість, величина, взаємозв'язки і співвідношення між цими підрозділами за розміром зайнятих площ, чисельності працівників і пропускної спроможності.

Загальну структуру підприємства можна представити в наступному вигляді:

Мал. 1.Загальна структура фірми

Як видно на мал. 1, до складу підприємства входять два крупні блоки підрозділів: виробничі та управлінські і обслуговуючі.

Ведучу роль у складі виробничих підрозділів відіграють основні цехи і виробничі ділянки. В них виконуються операції по безпосередньому виготовленню основної продукції, призначеної для продажу.

Виробничі підрозділи, призначені для обслуговування своєю продукцією і послугами основних цехів і ділянок, називаються допоміжними. До них відносяться підрозділи по забезпеченню тепловою і електричною енергією, по ремонту устаткування, виготовленню інструменту, технологічного оснащення і ін.

Підрозділи, що забезпечують нормальне функціонування всіх основних і допоміжних цехів і ділянок, називаються обслуговуючими. До них можна віднести складське господарство внутрішній транспорт підприємства, зв'язок.

1.3 Виробнича структура

Провідне місце в структурі підприємства займає виробнича структура, яка виражає форму організації виробничого процесу і відчутно впливає на економіку підприємства.

Так, наприклад, укрупнення цехів і виробничих ділянок сприяє упровадженню прогресивної техніки і продуктивнішому її використанню; співвідношення між основними і допоміжними господарствами впливає на рівень продуктивності праці і т.д. Продуктивна структура визначає розподіл праці між окремими її частинами, тобто внутрізаводську спеціалізацію і кооперацію виробництва.

Склад виробничих підрозділів підприємства. Первинною структурною виробничою одиницею підприємства є робоче місце. Робочим місцем називається частина виробничої площі, оснащена відповідними знаряддями праці, де робітник або група робітників здійснює окрему операцію по виготовленню готового продукту або обслуговуванню виробничого процесу. Група робочих місць об'єднується у виробничі дільниці.

Виробнича дільниця є сукупністю робочих місць, територіально відособлених, на яких виконується технологічно однорідна робота або різні операції по виготовленню однакової або однотипної продукції. На крупних і середніх підприємствах дільниці об'єднуються в цехи.

Цех -- це адміністративно і технологічно відособлена частина підприємства, що спеціалізується на виготовленні певного виробу (деталей, вузлів) або на виконанні технологічних процесів (операцій). Цехи діляться на основні, допоміжні, побічні і обслуговуючі господарства

Мал.2 Виробнича структура підприємства

Основні цехи зайняті безпосередньо виготовленням продукції або напівфабрикатів для цієї продукції. Основні цехи ділять на:

заготовчі: ливарні, ковальські пресові на машинобудівних заводах; закрійні -- на швейних і взуттєвих фабриках;

оброблювальні: механічні, термічні - на машинобудівних заводах; столярні на деревообробних підприємствах; пошивочні - на швейних і взуттєвих фабриках;

складально-обробні цехи, складальні цехи машинобудівних заводів; обробні цехи взуттєвих, швейних і трикотажних фабрик.

До допоміжних цехів відносять цехи, які забезпечують нормальну роботу основних цехів. Вони оснащують основні цехи інструментом, штампами, виконують ремонт технологічного оснащення і устаткування. До них відносяться інструментні, ремонтно-механічні, цехи по виготовленню нестандартного устаткування.

До обслуговуючих господарств відносять електричні підстанції, транспортний цех, склади, заводські лабораторії.

Побічні цехи з відходів виробництва виробляють продукцію ширвжитку, утилізують відходи виробництва.

Види виробничої структури підприємства. Розрізняють наступні види виробничої структури підприємства: безцехова, цехова, корпусна, комбінатська.

Якщо підприємство розчленоване тільки на дільниці, то тут має місце безцехова структура. Найкрупнішим виробничим підрозділом в цьому випадку є дільниця. Безцехова виробнича структура є прогресивною особливо для малих і середніх підприємств.

Найчастіше на підприємствах зустрічається цехова структура. При корпусній системі однорідні цехи об'єднані в блоки. Кожен блок цехів розміщується в окремій будівлі (корпусі). При такій структурі зменшується потреба в території, знижуються витрати по її впорядкуванню, скорочуються транспортні витрати і довжина всіх наземних і підземних комунікацій.

Там, де процес виробництва пов'язаний з послідовною переробкою сировини (металургія, текстильна промисловість), підприємства підрозділяються на окремі виробництва. Наприклад, текстильна фабрика (комбінат) підрозділяється на прядильне, ткацьке, обробне виробництво, кожне з яких складається з групи цехів і дільниць. Така структура одержала назву комбінатської.

Типи виробничої структури. Залежно від форм спеціалізації цехів розрізняють три типи виробничої структури підприємства: технологічний, предметний, змішаний

ТИПИ

ОЗНАКИ

Технологічний

цехи (дільниці) спеціалізуються на виконанні окремих технологічних процесів;

устаткування розташовується по однотипних групах.

Предметний

цехи (дільниці) спеціалізуються на виготовленні певної обмеженої номенклатури виробів;

Другие файлы:

Формування та розподіл прибутку
Прибуток як результат фінансово-господарської діяльності підприємства. Прибуток від реалізації продукції, його формування. Методи розрахунку прибутку...

Структура управління підприємством і розподіл прибутку
Поняття структури підприємства, опис її видів. Основні чинники, що впливають на формування загальної і виробничої структури підприємства, напрями їх в...

Фінансовий менеджмент як складова частина загальної системи управління підприємством
Ефективність управління трудовим потенціалом підприємства. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту. Формування капіталу корпорації з внутрі...

Організаційна структура управління підприємством
Поняття організації управління на підприємстві. Поняття організаційної структури управління виробництвом і фактори, що її визначають. Основні класи ор...

Організаційна структура управління підприємством
Поняття,функції,та принципи управління суб'єктами господарювання. Основні елементи та класифікація методів загальнодержавного управління. Аналіз та оц...