Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Становлення економічної думки

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Перші відомі спроби систематизації економічних знань. Меркантилізм - перша теоретична школа. Вчення фізіократів. Еквівалентність обміну. Марксистська (пролетарська) політекономія. Виникнення і розвиток неокласичної економічної теорії. Теорії ХХ століття.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота

Становлення економічної думки

Вступ

Життя людей надзвичайно різноманітна, складна і суперечлива. Вона охоплює економіку, політику, культуру і т.д. Різні сторони суспільного життя вивчаються різними науками. Однією з таких наук є економічна наука. Економічна наука має тривалу і багату історію. Людям завжди були небайдужі процеси, прямо чи опосередковано впливають на рівень їхнього добробуту. За цим роздуми з приводу господарського життя супроводжували останню з моменту її зародження. Дана тема займає особливе місце в структурі економічної теорії, так як вона є своєрідним методологічним введенням в досліджуваний курс. Необхідно з'ясувати, що досліджує загальна економічна теорія, які прийоми вона для цього використовує, яку роль відіграє у розвитку суспільства. Сьогодні людина не може вважати себе залученим до освіти і культури, якщо він не вивчив і не зрозумів законів суспільного розвитку, не опанував знаннями економічної теорії. При вивченні цієї теми я як студентка отримую уявлення про цілий ряд нових категорій, інших постановок проблем, оперувати якими, розширюючи їх і збагачуючи, доведеться протягом вивчення всього подальшого курсу економічної теорії. Будь-яка наука виникає в результаті спроб людей вирішити певні питання, що стосуються природи, суспільства та їх взаємодії. Все це повною мірою відноситься і до комплексу наук, що вивчають економіку. З давніх часів люди намагалися з'ясувати, від чого залежить розвиток людського суспільства, за якими законами розвивається економіка. На сьогоднішній день вивчення цієї теми залишається актуальним. Так як час іде, змінюються погляди людей на ті чи інші предмети, події. Кожне покоління вносить свої корективи в розвиток суспільного життя всього людства. За цим вчені-економісти всього світу продовжують вивчати, аналізувати розробки економістів минулих століть. На їх основі вони розробляють нові теорії з метою подолання соціально-економічних проблем, таких як проблема зайнятості, надвиробництва, обмеженості ресурсів, економічна нестабільність і т.д.

1. Становлення економічної теорії як самостійної науки

Зачатки економічної науки з'явилися ще в стародавньому світі. Вже вчені-філософи Стародавньої Греції, Риму, Сходу, Єгипту, Китаю та Індії намагалися вирішити окремі питання економіки: що лежить в основі ціни товару, як наживати стан [5].

Перші відомі спроби систематизації економічних знань пов'язані з грецькими мислителями, в першу чергу Аристотелем (364-322 до н. Е..) І Платоном (428-348 до н. Е..), Які розглядалися в своїх дослідженнях питання економічного життя. Економічна думка Стародавньої Греції і вчені тієї пори сформулювали вихідні положення економічної теорії про корисність як вихідної цінності матеріальних благ, рівновеликі обміні еквівалентів [3].Мислителі Стародавнього Риму - Сенека (4-65 рр.. До н.е.), Лукрецій Кар (39-55 рр.. До н.е.) і ін досліджували економічні причини розкладання і загибелі рабства, головною з яких, на їх думку , була відсутність матеріального інтересу [16].

Сам термін «економіка» походить від давньогрецького слова «економія», яке, як вважають вчені, винайшов грецький письменник і історик Ксенофонт (430-355 до н.е.). Слово «економія» складається з двох слів: «ойкос» (дім, домашнє господарство) і «номос» (знаю, закон). Так що в буквальному сенсі «економія» означає науку про домоведення, про мистецтво ведення домашнього господарства [3].

Отже, як прикладна наука про ведення господарства економічна теорія виникла в період рабовласницького ладу. Але тільки в XVI-XVIII ст. з'явилося її назва - політична економія (від грецьких слів: «політейя» - суспільство, «ойкос» - дім, домашнє господарство, «номос» - знаю, закон). Таким чином, політична економія - наука про закони функціонування суспільного господарства в рамках держави. У самостійну науку політична економія перетворюється на початку XVII ст. [16].

Першою теоретичною школою був меркантилізм (від італійського «мерканте» - купець, торговець). Він висловлював інтереси торгової буржуазії і представляючи собою спробу теоретичного обгрунтування відстоюємо ості нею економічної політики. Ранній меркантилізм виник до великих географічних відкриттів і зжив себе до середини XVI століття. Його найважливіші представники - У.Стаффорд (Англія), Г.Скаруфері (Італія) та ін Центральним пунктом творів раннього меркантилізму є система «грошового балансу», який відстоював політику на збільшення грошового багатства чисто законодавчим шляхом. З метою утримання грошей у країні заборонявся вивіз їх за кордон, створювалися «складеному місця" для торгівлі іноземними товарами і т.п. Щоб залучити гроші з-за кордону, уряд займався псуванням монети, вважаючи, що в результаті знецінення грошей іноземці за те ж кількість національної монети зможуть придбати більше, товарів і тому будуть зацікавлені обмінювати свої гроші на тубільні [5].

Ранні меркантилісти вважали за доцільне: Встановити максимально високі ціни на експортовані товари. Обмежити імпорт товарів. Не допускати вивезення з країни золота і срібла в силу своїх природних властивостей виконували роль грошей і функцію міри вартості [16].

Останній меркантилізм, більш розвинена меркантилістська система, виник у другій половині XVI століття і досяг розквіту в середині XVII століття. Його головні представники Т.Мен (Англія), А.Серра (Італія), А. Монкретьєн (Франція) та інші [6].

Пізніше з'являється теоретичне вчення фізіократів. У XVIII столітті Франція продовжувала залишатися аграрною країною. У боротьбі проти феодального ладу буржуазія висунула своїх ідеологів, серед яких одне з перших місць займав Ф. Кене - основоположник і глава школи фізіократів [16].

Фізіократи - Французькі економісти XVIII століття, представники класичної буржуазної політичної економії.Фізіократи виступали з рішучою критикою меркантилізму. На противагу меркантилістів, зосередив свою увагу на аналізі явищ у сфері обігу, до аналізу виробництва. Вони досліджували питання про походження додаткового продукту у сфері виробництва [6].

Кене висунув вчення про еквівалентності обміну. Він довів, що «обмін або торгівля не породжують багатств, здійснення обміну, нічого, стало бути не, виробляє» і пояснив це тим, що у сфері обміну, в умовах вільної конкуренції відбувається обмін рівновеликих вартостей, якими товари мають ще до того, як надходять на ринок. Звідси випливало, що в обміні багатство не створюється і прибуток не виникає [6].

Центральне місце в економічній системі фізіократів займало вчення про "чистий продукт", під яким Кене стверджував, що «чистий продукт» створюється лише в землеробстві, де під впливом сил природи збільшується кількість споживчих вартостей. У промисловості «чистий продукт» не виникає, багатство не створюється [4].

Заслугою фізіократів є дану ними у межах буржуазного кругозору аналіз капіталу. Причому капітал вони розглядали не як гроші (вони лише кошти придбання капіталу), а як продуктивний капітал.На відміну від меркантилістів фізіократи відкидали втручання держави в економічне життя, вимагали надання повної свободи капіталістам, промисловцям, фермерам і торговцям [16].

Поворот до дослідження виробництва відкрив шлях для виникнення наукової політичної економії. Найбільш обгрунтовані відповіді на дані питання дала класична школа [5].

Класична школа виникла в епоху, коли капіталізм завойовував своє панування. Він уже створив потужні промислові підприємства і йшов по шляху їх вдосконалення, здійснюючи промисловий переворотМеркантилісти шукали походження багатства в зовнішній торгівлі. Фізіократи перенесли дослідження зі сфери обігу в сферу виробництва. Заслуга класичної школи полягає в розробці теорії трудової вартості [16].

Раннім економістом-класиком можна визнати найбільшого англійського економіста XVII століття Вільяма Петі, найбільш великим економістом-класиком мануфактурного періоду є видатний мислитель XVIII століття Адам Сміт. Найбільшого розвитку і свого завершення класична школа досягла до кінця промислового перевороту в Англії (початок XIX століття) в працях Давида Ріккардо [18].

Проведений А. Смітом аналіз природи людини, взаємодії та взаємозв'язку людини і суспільства був покладений в основу формулювання поняття «економічна людина», хоча саме це поняття виникло пізніше. А.Сміт вважав, що основним стимулом економічної активності людини є приватний інтерес. Процвітання суспільства, таким чином, можливо тільки на шляхах індивідуального благополуччя, а приватний інтерес - це настільки потужний стимул, який готовий подолати сотні прикрих перешкод, якими безумніше людських законів так часто утруднює його діяльність.Основою економічного вчення Сміта був принцип вільної конкуренції. Тільки при вільному пересуванні капіталу, товарів, грошей і людей ресурси суспільства можуть використовуватися оптимально. Політика «природної свободи» була фундаментально заснована в теорії Сміта і включала наступні елементи:

- Вільний рух робочої сили;

- Вільна торгівля землею;- Скасування урядової регламентації функціонування промисловості і внутрішньої торгівлі;

- Свобода зовні торгівлі.

Економічна політика багатьох країн через століття випробувала на практиці теорію А.Сміта, домігшись економічного відродження [1]. Найвизначнішою постаттю англійської класичної політекономії став Давид Рекардо, що опублікував свої роботи на початку XVIII століття. Відмінною рисою його наукової системи стало визнання закону вартості, фундаментом на якому...

Другие файлы:

Історія єкономічної теорії
2.1 Перший — інтенсивне творче осмислення матеріалу, накопиченого світовою наукою.2.2 Другий — критичне осмислення проблем минулого розвитку економіки...

Класичний напрям в українській економічній думці
Історія української економічної думки. Творча спадщина і життєвий шлях І. Вишенського. Його економічні погляди на тлі тогочасної доби. "Економічна сис...

Історія економічних учень
У підручнику висвітлено історію розвитку економічної думки від стародавніх часів до наших днів. Основну увагу приділено викладенню провідних економічн...

Економічна думка Древнього Сходу
Характеристика еволюції економічної думки Стародавнього світу. Староєгипетська економічна думка. Основне завдання законів Хаммурапі. Основні проблеми...

Основні етапи еволюції економічної думки
Панування меркантилізму у XV—XVIII столітті. Загальна характеристика класичної політичної економії. Теорія "невидимої руки" та "економічної людини" А....