Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Розроблення пропозицій щодо оцінки інноваційного потенціалу на ДП ХЕМЗ

Тип: дипломная работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Методичні підходи до оцінки інноваційного потенціалу. Фінансовий та техніко-економічний аналіз ДП ХЕМЗ. Проблематика інноваційного потенціалу, розроблення пропозицій щодо його оцінки. Багатофакторний аналіз показників, які застосовуються для оцінки.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • 1. Теоретичні аспекти методичного забезпечення оцінки інноваційного потенціалу підприємств
  • 1.1 Теоретичні підходи до визначення поняття інноваційного потенціалу
  • 1.2 Методичні підходи до оцінки інноваційного потенціалу
  • Висновки до розділу 1
  • 2. Комплексний аналіз діяльності НДЦ ІПР НАН України та ДП ХЕМЗ
  • 2.2 Коротка характеристика діяльності НДЦ ІПР НАН України та ДП ХЕМЗ
  • 2.3 Аналіз фінансового стану ДП ХЕМЗ
  • 2.4 Техніко-економічний аналіз ДП ХЕМЗ
  • 2.5 Аналіз проблематики інноваційного потенціалу на ДП ХЕМЗ
  • Висновки до розділу 2
  • 3. Розроблення пропозицій щодо оцінки інноваційного потенціалу на ДП ХЕМЗ
  • 3.1 Багатофакторний аналіз показників, які застосовуються для оцінки інноваційного потенціалу підприємства
  • 3.2 Методичне забезпечення оцінки інноваційного потенціалу підприємства
  • 3.3 Економічна ефективність від впровадження методики оцінки інноваційного потенціалу
  • Висновки до розділу 3
  • Висновки
  • Список використаної літератури
  • Додатки

Вступ

В умовах сьогодення в світову економіку активно впроваджуються інновації. Промисловість все активніше застосовує нові технології для виробництва нових товарів. Інновації, в свій час, формують шлях, який забезпечує стійке зростання підприємств та організацій. У галузях, в яких використовуються інновації, підприємства активно змагаються у швидкості їх впровадження. Перемогти в конкурентній боротьбі зараз можливо тільки тоді, коли підприємство буде пропонувати продукцію найвищої якості, виготовлену на новітньому обладнанні за прогресивними технологіями.

Необхідно зазначити, що сьогодні, згідно з оцінкою експертів Світового Економічного Форуму (СЕФ), Україна за конкурентоспроможністю посідає дуже низькі місця серед інших країн світу. Так, за інноваційною компонентою індексу конкурентоспроможності (GCI) Україна займає 86-е місце.

Відставання підприємств України за інноваційною діяльністю від фірм інших країн світу не дозволяє їм забезпечити високу конкурентоспроможність, а значить - і стійке економічне зростання.

Ці обставини зумовлені як проблемами, що склалися у реальній економіці України, так і необхідністю уточнення теоретичних положень і науково - методичних розробок щодо інноваційного розвитку.

Питаннями інноваційної діяльності на різних рівнях ієрархії економіки займалися такі вітчизняні та зарубіжні вчені, як: Геєць В., Гриньов А., Ілляшенко С., Лепейко Т., Чухрай Н.І., Кристенсен К.М., Рейном М.Е., Гончаров В.Н. та інші. Проте потребують подальшого вирішення і уточнення такі питання, як: поняття "інновація" та визначення поняття "інноваційний потенціал підприємства".

У зв`язку з цим дана тема, у якій вирішуються зазначені проблеми, є актуальною.

інноваційний потенціал показник оцінка

Мета дослідження. Метою дипломної роботи є узагальнення і розвиток теоретичних і методичних підходів до оцінки інноваційного потенціалу підприємств.

Предметом дослідження є теоретичні положення та організаційно-методичне забезпечення оцінки інноваційного потенціалу підприємств і стратегії їх розвитку.

Об`єктом дослідження обрано процеси розвитку інноваційного потенціалу підприємств.

Для досягнення поставленої мети дослідження було поставлено такі завдання:

проаналізувати тенденції інноваційного розвитку економіки країни;

узагальнити теоретичні підходи щодо визначення поняття "інноваційний потенціал";

проаналізувати існуючі методи оцінки інноваційного потенціалу підприємств;

визначити теоретичні та практичні основи оцінки інноваційного потенціалу та економічного зростання підприємств на основі інтегральних показників і системи часткових показників;

здійснити оцінку інноваційного потенціалу;

розрахувати економічну та науково-практичну ефективність розроблених пропозицій.

Методи дослідження. Теоретичну та методологічну основу склали фундаментальні положення економічної теорії, менеджменту, наукові праці зарубіжних та вітчизняних учених з проблем інноваційного розвитку. Інформаційною базою дослідження стали нормативно-правові акти України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України й органів статистики Харківської області, фінансові та бухгалтерські звітності наукових організацій, фінансової та бухгалтерської звітності ДП ХЕМЗ.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в розробці й обґрунтуванні теоретичних положень і методичних підходів щодо оцінки інноваційного потенціалу підприємств та міститься в такому:

удосконалено:

визначення поняття "інноваційний потенціал" на основі ресурсного підходу, що дозволяє структурувати його за окремими складовими;

методику оцінки інноваційного потенціалу, яка базується на системі інтегрального та часткового показників, які виявлені методом багатомірного факторного аналізу та враховує наступні складові інноваційного потенціалу: трудова, науково-технічна, майнова, фінансова та організаційна;

організаційну структуру ДП ХЕМЗ.

У процесі дослідження було використано такі наукові методи: системного підходу - для обґрунтування теоретичних засад розвитку інноваційного потенціалу підприємств; аналізу та синтезу, індукції та дедукції - для деталізації і уточнення предмету дослідження; таксономічного і факторного аналізу - для оцінки інноваційного потенціалу підприємств; графічний - для ілюстрації результатів дослідження; прийоми порівняння та узагальнення - для визначення показників оцінки інноваційного потенціалу.

За результатами дипломної роботи опублікована стаття "Інтелектуальний капітал як складова інноваційного потенціалу підприємства", яка наведена у додатку А, положення наукової новизни доповідались на студентській конференції факультету менеджменту і маркетингу Харківського національного економічного університету.

1. Теоретичні аспекти методичного забезпечення оцінки інноваційного потенціалу підприємств

1.1 Теоретичні підходи до визначення поняття інноваційного потенціалу

Головним чинником економічного зростання й забезпечення належного місця вітчизняної економіки у світовій економічній системі є ефективне використання інновацій, які перетворюються на вирішальний фактор соціально-економічного розвитку і відіграють провідну роль у вирішенні економічних, екологічних, соціальних та культурних завдань. У цьому зв'язку особливої актуальності набуває розгляд комплексу питань щодо інноваційної діяльності підприємств і, зокрема, інноваційного потенціалу як системного показника, що характеризує рівень ефективності підприємства у реалізації стратегії інноваційного розвитку.

Надійним підґрунтям для забезпечення ефективності інноваційної діяльності є інноваційний потенціал, який визначає рівень інноваційних можливостей усіх суб'єктів господарської діяльності. Слід зазначити, що питанням формування інноваційного потенціалу в економічній літературі приділяється досить багато уваги, однак існуюча інформація, найчастіше, носить суперечливий характер.

Від величини інноваційного потенціалу залежить вибір тієї або іншої стратегії інноваційного розвитку. Так, якщо у підприємства є всі необхідні ресурси, то воно може піти по шляху стратегії лідера, розробляючи й впроваджуючи принципово нові або базисні інновації. Якщо інноваційні можливості обмежені, то доцільно їх нарощувати й обирати стратегію послідовника, тобто реалізовувати поліпшуючі технології.

У широкому розумінні поняття "потенціал" (лат. "potentia" - сила) - це засоби, запаси, джерела, що є в наявності и можуть бути використані, приве-дені в дію для досягнення певної мети, виконання плану, розв'язання завдань, можливості якої-небудь соціальної системи у певній області. [12, c.47 - 49].

Поняття "інноваційний потенціал" стало концептуальним відображенням феномена інноваційної діяльності та отримало свій розвиток з початку 80-х років XX ст. Не так давно воно стало вводитись в число понять економічної науки як економічна категорія. В останній час все більше дослідників та вчених приділяють увагу вивченню окремих аспектів інноваційного потенціалу.

В науковій літературі відсутнє єдине визначення сутності інноваційного потенціалу. Так, Є.В. Лапін [8, С.173] розглядає його як спроможність створювати нововведення власними силами або придбавати їх збоку, а також: ефективність впровадження інновацій в практику господарської діяльності. Результатом реалізації інноваційного потенціалу він вбачає:

освоєння нової та модернізація продукції, що випускається;

розробка та впровадження у виробництво нових машин, обладнання, інструментів, нових конструкційних матеріалів;

розробка та впровадження у виробництво нових технологій та способів виробництва продукції;

удосконалення та розробка нових методів, засобів та правил організації та управління виробництвом.

Близьким до попереднього визначення є позиція Н....

Другие файлы:

Оцінка інноваційного потенціалу Харківського електромеханічного заводу
Аналіз фінансового стану ДП ХЕМЗ, основна продукція підприємства. Багатофакторний аналіз показників, які застосовуються для оцінки інноваційного потен...

Аналіз інноваційного потенціалу промислового підприємства
Теоретичні засади оцінки інноваційного потенціалу підприємства. Сутність та види інновацій на підприємстві. Структура інноваційного потенціалу підприє...

Інноваційний потенціал промисловості України
Теоретичні аспекти інноваційного потенціалу промисловості. Сучасний стан інноваційного потенціалу промисловості України. Проблеми впровадження інновац...

Механізми реалізації державної інноваційної політики в регіоні
Стан науково-технічного та інноваційного потенціалу регіону. Дослідження теорії і практики реалізації державної інноваційної політики в регіоні, розро...

Діагностика достатності потенціалу інноваційного розвитку підприємства
Діагностика потенціалу підприємства як один інструментів з’ясування реальної конкурентоспроможності. Вивчення економічної діагностики організації на п...