Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Ринок праці в соціально-економічній системі

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Сутність, функції та елементи ринка праці, його типи, форми і сегменти. Основні напрями і механізми його державного регулювання. Проблеми безробіття та шляхи зменшення його рівня. Попит, пропозиція та рівновага робочої сили на ринку праці в Україні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Запорізький національний технічний університет

Кафедра економічної теорії та підприємства

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни «Макроекономіка»

Ринок праці в соціально-економічній системі

Реферат

Курсова робота «Ринок праці в соціально-економічній системі»: с. 67, рис. 2, 32 джерела.

Об'єкт дослідження - є ринок праці в Україні.

Предмет дослідження - є особливості, факроти та сучасні тенденції розвитку на ринку праці України.

Мета дослідження - є аналіз стану ринку праці України, та його ролі сучасних тенденцій функціонування ринку праці в соціально-економічній системі.

Методи дослідження- є підхід на базі системного аналізу процесів економічного життя й відносин зайнятості, який дає змогу простежити процеси становлення, функціонування та розвитку відносин .

Значимість роботи та висновки. Результати дослідження можуть бути використані при підготовці до конференцій, практичних занять, для виконання самостійної роботи та написання дипломної роботи.

Ключові слова: РИНОК ПРАЦІ, СЕГМЕНТАЦІЯ РИНКУ ПРАЦІ, БЕЗРОБІТТЯ , ФРИКЦІЙНЕ БЕЗРОБІТТЯ, СТРУКТУРНЕ БЕЗРОБІТТЯ, ЦИКЛІЧНЕ БЕЗРОБІТТЯ, ГРОШОВО - КРЕДИТНА ПОЛІТИКА ПОПИТ ТА ПРОПОЗИЦІЯ.

Зміст

Реферат

Вступ

Розділ 1. Теоретичні аспекти функціонування ринку праці

1.1 Ринок праці: сутність, функції, елементи

1.2 Основні типи, форми і сегменти ринків праці

1.3 Безробіття як макроекономічне явище

Розділ 2. Стан та аналіз ринку праці в Україні

2.1 Проблеми молодіжного безробіття та функціонування національного ринку праці в сучасних умовах

2.2 Попит, пропозиція та рівновага робочої сили на ринку праці в Україні

2.3 Аналіз сучасного стану ринку праці в Україні

Розділ 3. Особливості регулювання ринку праці в Україні

3.1 Основні напрями і механізми державного регулювання ринку праці в України

3.2 Шляхи зменшення рівня безробіття в економіці країни

Висновки

Список використаної літератури

Додаток А. Ринок праці та його регулювання

Вступ

Актуальність роботи полягає в тому, що в сьогоднішній економічній ситуації, яка склалась в Україні, необхідна розробка ефективних заходів щодо соціального захисту населення і насамперед його найбідніших верств; формування потреби народного господарства в робочій силі та розвиток структури зайнятості; створення інститутів інфраструктури ринку праці.

Курсова робота складається з трьох частин, в яких поступово розкривається її мета.

В першому розділі розглянуто теоретичні аспекти функціонування ринку праці. Тут досліджено основні підходи до визначення ринку праці, його структуру і взаємозв'язки з іншими ринками та розкрито сутність явищ та процесів, що відбуваються на ринку праці.

Другий розділ присвячено розгляду сучасного стану ринку праці та особливостей його державного регулювання. В цій частині проаналізовано найважливіші проблеми ринку праці України.

В третьому розділі запропоновано основні напрями і механізми державного регулювання на ринку праці та шляхи зменшення рівня безробіття в економіці країни.

Дослідженням ринку праці України займалися і займаються багато вітчизняних вчених, оскільки це питання на сучасному етапі набуло значної актуальності. Зокрема, А.В. Никоненко досліджував особливості формування промислового сегмента ринку праці, Афендікова Н.О. вивчає особливості формування ринку робочої сили в сільському господарстві, Большая О.В. присвятила свої праці проблемі неформальної зайнятості, А.П. Гайдуцький зосередив увагу на дослідженні української трудової міграції за кордон, Терюханова І.Н. розглядає проблему працевлаштування інвалідів.

У більшості наукових праць, як бачимо, розглядаються тільки окремі проблеми використання трудових ресурсів та формування ринку робочої сили, але в умовах ринкових відносин виникла необхідність комплексного вивчення українського ринку праці та розробці пропозицій щодо покращення соціального становища працівників.

Мета даної роботи - є аналіз стану ринку праці України, та його ролі сучасних тенденцій функціонування ринку праці в соціально-економічній системі

Виходячи із мети можна сформувати наступні завдання даної роботи: 1) визначити структуру та економічну природу ринку праці як елемента ринкової економіки;

2) проаналізувати основні проблеми розвитку ринку праці в Україні;

3) охарактеризувати напрями державного регулювання трудових відносин в Україні;

4) запропонувати шляхи покращення сучасного стану ринку праці;

Розділ 1. Теоретичні аспекти функціонування ринку праці

1.1 Ринок праці: сутність, функції, елементи

Серед економістів існують рiзнi точки зору щодо змісту i економічної природи ринку праці. Основу розбіжностей складають предмети продажу: робоча сила або сама праця.

Марксистський напрям в економiцi відстоює точку зору, що предметом купiвлi-продажу на ринку праці є специфічний товар -- робоча сила. Праця являє собою процес функціонування робочої сили, результатом якого є не тільки матеріальний продукт, що має споживчу вартість, а й суспільний продукт, що має вартість. Робоча сила має здатність створювати результати праці, що диференціюються як праця основна i добавлена.

Ринок праці -- це система відносин обміну iндивiдуальної спроможності до праці на фонд життєвих благ, необхідних для її розширеного відтворення i розміщення працiвникiв у системі суспільного подiлу праці за законами товарного виробництва [5с,11].

Ринок праці -- це один з ринків, на якому фірма повинна успішно діяти, щоб вижити. Ринок праці i ринок капіталу є основними видами ринків, на яких придбають фактори виробництва, а ринок продуктів (виробів) - це такий ринок, на якому продукція продається. На практиці, звичайно, фірма одночасно виступає на різних ринках (праці, капіталу, продуктів). Ринок праці є сферою реалiзацiї економічних iнтересiв власників засобів виробництва i робочої сили на взаємоприйнятних умовах. Економічні інтереси цих двох власників реалізуються в процесі праці, тобто в процесі функціонування робочої сили у поєднанні із засобами виробництва. У ході праці виявляється її результативність (ефективність). [14] Рівень функціонування ринку праці визначає такі умови: 1) попит та пропозиція на робочу силу певної якості (спецiальнiсть, квалiфiкацiя) 2) конкуренція на ринку праці.

3) інфляція i рівень реальної заробітної плати.

4) вартість робочої сили неквалiфiкованої праці.

5) ціна робочої сили квалiфiкованої i розумовою праці.

6) форми i методи найму робочої сили.

Ринок праці - це передусім система суспільних відносин, пов'язаних із купівлею і продажем товару “робоча сила”. Крім того, ринок праці є сферою працевлаштування, формування попиту й пропозиції на робочу силу. Його можна трактувати і як механізм, що забезпечує узгодження ціни та умов праці між роботодавцями і найманими працівниками.

Особливість ринку праці полягає в тому, що він охоплює не тільки сферу обігу товару “робоча сила”, а й сферу виробництва, де найманий працівник працює. Відносини, що тут виникають, зачіпають важливі соціально-економічні проблеми, а тому потребують особливої уваги з боку держави[9с,12].

Ринок праці, як і будб-якй ринок діє за законами виробництва і основними з них є: закон вартості; закон попиту і пропозиції; закон грошового обігу; закон конкуренції.

Суб'єктами ринку праці є: покупці і продавці

Кожен з них має свою мету на ринку:

-покупці хочуть, як найдешевше купити якісний товар і мати max ефект від його споживання.

-продавці хочуть, як найдорожче продати і отримати max можливий прибуток.

Об'єктами ринку праці є: гроші і товари.

В якості товарів виступають предмети споживання, засоби в-ва, послуги, продукти інтелектуальної праці, інформації, зв'язок.

А в якості грошей виступають усі платіжні і розрахункові грошові документи.

Ринок, як система економічних відносин, яка регулює взаємовідносини виробників і споживачів виконує такі функції:

- здійснює остаточне визначення вартості товару і встановлює ціну товару;

- урівноважує ціни;

- забезпечує безперервний процес суспільного відтворення, і є його важливим етапом.

- стабілізує грошовий обіг, і сприяє його розвитку;

- підтримує авторитет національної валюти;

- має регулюючий вплив на економіку, тобто, сигналізує про появу диспропорцію між попитом і пропозицією і сприяє їх ліквідації.

- має стимулюючий вплив на економіку, оскільки спонукає виробників до запровадження нової техніки і технології, з метою покращення якості та асортименту товарів.

- сприяє розвитку конкуренції;

- забезпечує споживачів необхідними товарами і товаровиробників необхідною с...

Другие файлы:

Ринок праці в економічній системі

Ринок праці
Ринок праці в системі ринкової економіки. Особливості робочої сили як товару. Функції, види ринку праці. Попит та його структура. Пропозиція робочої с...

Ринок праці та капіталу
Поняття ринку праці. Суб’єкт ринку праці, працездатний член суспільства. Проблеми зайнятості, безробіття, рівня заробітної плати. Властивості конкурен...

Ринок праці та його регулювання
Україна – це країна з перехідною ринковою економікою, де формується національний ринок. Це означає, що формується ринок засобів виробництва, ринок пре...

Ринок праці та сучасні тенденції його розвитку
Ринкова система як сукупність взаємозв'язаних ринків, які охоплюють різноманітні сфери людської діяльності. Роль та значення ринку праці в сучасній си...