Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Ризикологія

Тип: курс лекций
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Класифікація видів ризику. Ризик зміни покупної спроможності грошей. Визначення цін основних активів. Ризики на ринках форвардних, ф’ючерсних та опціонних контрактів. Визначення ціни опціону. Методи прийняття ризикованих рішень в економіці і бізнесі.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Харківський національний університет радіоелектроніки

Кафедра економічної кібернетики

Конспект лекцій

З дисципліни “Ризикологія”

Для студентів спеціальності “Економічна кібернетика

Лектор доц. Путятіна Г.М.

Харків 2008

Лекція № 1. Вступ. Основні поняття. Класифікація ризиків

ризик ринок опціон

Ризик являється обов`язковою складовою любої економіки. Обмеження матеріальних, фінансових, трудових та інформаційних ресурсів сприяють виникненню ризику.

Ризик - це можлива небезпека втрат, котра з`являється зі специфіки явищ природи та видів діяльності суспільства.

Ризик - це подія чи група споріднених подій, котрі наносять шкоду обекту.

Ризик як сукупність подій володіє набором його реалізацій, кожна з котрих володіє своєю ймовірністю та розміром втрати. Невизначеність та неповнота інформації сприяють ризику.

На рисунку 1 приведена класифікаціяя видів ризику.

Рисунок 1 - Класифікація видів ризику

Ризики ппідрозділяють на дві великі групи: чисті та спекулятивні. Чисті - визначають можливість отримання відємного та нульового результату. До них відносяться - природно - натуральні, екологічні та підприємницькі. Спекулятивні - в отриманні як (+), так і (-) результатів. До них належать фінансові ризики, котрі являються і частиною підприємницьких ризиків.

До природно - натуральних ризиків відносять ризики, повязані з проявом стихійних сил природи: землетрусом, повінню, пожаром, бурею, епідемією.

Екологічні ризики повязані з забрудненням оточуючої середи.

Політичні ризики - це збитки, в наслідок державної політики.

Майнові ризики - це ризики втрат майна підприємця з приводу від нього не залежного.

Комерційний ризик - небезпека втрат в процесі фінансово-господарчої діяльності.

Транспортний ризик повязан з перевозом вантажу.

Виробничий ризик повязан зі збитком від зупинки виробництва, пошкодженням основних та оборотних фондів, а також в результаті впровадження нової техніки.

Торгові ризики - збитки з вини затримки платежів, відмови від платежу в період транспортировки, не поставка товару.

Ризик ліквідності - це ризик, повязаний з можливістю втрат при реалізації цінних бумаг чи інших товарів із -за внесення змін до оцінювання їх якості та споживчої вартості.

Інвестиційні ризики - включають в себе підвиди ризиків - ризик втраченої вигоди, ризик зниження доходності, ризик прямих фінансових втрат.

Портфельні інвестиції - повязані з формуванням інвестиційного портфеля.

Кредитний ризик - небезпека несплати позичальником основного довга та %, котрі повинен був отримати кредитор. Кредитний ризик може бути різновидом прямих фінансових втрат - біржовий ризик, селективний ризик, ризик банкротства, а також кредитний ризик.

Біржовий ризик - це втрати від біржових угод.(ризик несплати по комерційним угодам)

До ризиків повязаних з покупною можливістю грошей відносяться: інфляційні та дефляційні ризики, валютні ризики, ризики ліквідності.

Інфляційний ризик - ризик того, що при зростанні інфляції грошові доходи втрачають свою вартість з точки зору реальної покупної властивості швидше, ніж зростають. Підприємець має реальні втрати.

Дефляційний ризик - ризик того, що при зростанні дефляції станеться падіння рівня цін, погіршання економічних властивостей підприємництва та зниження доходності його інвестицій.

Валютні ризики - небезпека валютних втрат, повязаних з внесенням змін до курсу одної іноземної валюти по відношенню до другої при проведенні кредитних та інших валютних операцій.

Ризик банкрутства - небезпека втрат в наслідок неправильного вибору вкладу капіталу, повна втрата власного капіталу та неможливість розрахунку по взятим зобов'язанням.

Ризик є обов'язковою складовою економіки. Бо матеріальні ресурси, фінансові і трудові, інформаційні ресурси обмежені. Такий дефіцит сприяє появі ризику.

Лекція №2. Тема: Фінансовий ринок. Відсотковий ризик

Цінний папір - це право на отримання потоку платежів або деякої послідовності платежів у майбутньому.

Перший тип цінних паперів - облігації.

Основу ринку складають державні облігації. Ці цінні папери є безризикові. ДКО - державні короткострокові обов'язки випускаються з 1993 року. Коли кажемо „без ризику”, маємо на увазі, що потік платежів є визначеним та зафіксованим у цьому цінному папері. Але купівля чи продаж цих цінних паперів пов'язаний з деяким ризиком. Ризик виникає через часові структури відсоткової ставки.

Другий тип цінних паперів - акції корпорацій. В основі акція пов'язана з ризиком: невідомо які ми отримаємо дивіденди. Акція надає право на володіння долею власністі корпорації. Але ринкова ціна корпорації може змінюватись і при купівлі чи продажу акції можна отримувати різний прибуток.

Третій тип цінних паперів - похідні цінні папери.

Учасники фінансового ринку:

Держава, фірми, індивідуальні інвестори, країни.

Держава завжди присутня на фінансовому ринку за для стабілізації.

Фірми випускають акції, щоб мати можливість для розвитку. Але акції за своєю природою породжують ризикований потік платежів через невизначеність вартості майбутніх дивідендів та курсової вартості.

Громадяни. Причиною того, що люди стають учасниками ФР є так званий життєвий цикл: молодий громодянин живе в кредит, у віці - купує цінні папери.

Країни. Є країни-кредитори та ті, що отримують кредит.

Обмін на ФР відбувається тому, що в учасників є різні переваги. Це пов'язано з тим, що прибутки та витрати в учасників ринку відбуваються в різні моменти часу. Тому виникає потреба в обміні цінними паперами. Ставлення до ризику різне і залежить від переваг інвесторів. Перші ладні його продати, інші - купити. Наприклад, стосунки між клієнтом і страховою компанією: клієнт ладен внести в компанію невелику грошову суму, і його страти будуть компенсовано.

Страхова компанія заключає контракт з багатьма клієнтами і ймовірність того, що доведеться платити компенсації багатьом одразу, мала, тобто ризик буде загашено, тобто диверсифіцован. Страхова компанія „купує” ризик. Ризик - це від'ємний продукт, його можна купувати та продавати. Є учасники ФР, що страхують себе (хеджери), але є й такі, що займаються спекуляцією - купують ризик. Без спекулянтів та хедерів не було б фінансової рівноваги.

Для роботи на ФР необхідно знати теорію вартості цінних паперів тому, що ціни на ці товари залишаються незмінними деякий час.

Ринок облігацій

Облігації бувають державні, муніципальні, корпоративні.

Будь який цінний папір є пов'язаним з потоком платежів, тобто є формою деякою формою довгострокового зобов'язання. Вона характеризується:

1.строком погашення - час, після якого цінний папір не має цінність;

2. проміжними платежами - купони та платежі за ними;

3.термінальним платежем - номінальна вартість.

Поточна або сьогоднішня вартість облігації, тобто вартість потоку платежів, зведеного до теперішнього часу.

За оцінку теперішньої вартості приймається такий депозитний вклад Р під банківську ставку r, який до кінця строку n зросте до величини, що дорівнює номінальній вартості F:

; ;

Для одноперіодної облігації (безкупонної), теперішня вартість або теоретична оцінка її ціни дорівнює

,

де F - номінальна вартість;

r - безризикова відсоткова ставка.

Коефіцієнт - коефіцієнт дисконтування, тобто .

Ця формула отримується з процесу нараховування доходу на вкладені засоби.

Так при використанні формули нарахування звичайних відсотків на ставку r кожна майбутня сума буде більша за попередню на :

,

и

- арифметична прогресія.

Приклад: Річна ставка звичайних відсотків r = 12,5. Через скільки років вкладена сума подвоїться?

, , , через 8 років.

Якщо складний відсотковий приріст за ставкою r, то кожна майбутня сума зростає на долю r від попередньої.

- геометрична прогресія.

Рента - це право на щорічне отримання однакового платежу С. Для підрахування вартості ренти (наприклад необмеженої часом), за якою ціною її треба купувати необхідно розрахувати нескінченну суму

:

- геометричну прогресію.

Купонні облігації

F - номінальна вартість купоної облігації, b - відсоток за купоном. Така купонна облігація надає право в будь який момент часу значення , в останній момент . Час життя облігації Т- періодів, тобто платіжи за час Т .

Розрахуємо поточні вартості. Нехай зараз момент t. Нехай відомо, що значення поточної вартості дорівнює в момент часу , зокрема нам відомо, що в наступний момент час...

Другие файлы: