Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Потенціал і розвиток підприємства

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Узагальнення економічної сутності поняття потенціал підприємства. Дослідження методів оцінки виробничого потенціалу і визначення ролі економічних показників для оцінки його елементів. Розробка рекомендацій щодо вдосконалення фінансування підприємств.
Краткое сожержание материала:

89

ЗМІСТ

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи управління потенціалом підприємства

1.1 Потенціал підприємства як об'єкт управління

1.2 Теоретичні основи управління потенціалом підприємства у сфері використання матеріальних активів

1.3 Показники оцінки ефективності управління підприємством

Розділ 2 Оцінка стану підприємства(пишеться по підприємству, необхідні розрахунки по звітності)

2.1 Оцінка стану економічної роботи підприємства

2.2 Діагностика організаційної моделі структури підприємства як об'єкта ринкової економіки

2.3 Аналіз формування, використання матеріальних активів

Розділ 3. Оптимізація потенціалу підприємства

3.1Оцінка потенціалу підприємства (Квадрат потенціалів підприємства (філії «Меркс груп»)

3.2 Шляхи покращення

Висновки та пропозиції

Список використаної літератури

Вступ

Управління виробничим потенціалом підприємства -- досить нова сфера економічних досліджень останнього десятиліття. Розвиток ринкових принципів господарювання в рамках національної економіки дає поштовх до створення нових адекватних практиці менеджменту методів аналізу й оцінювання можливостей підприємства з урахуванням вітчизняної й закордонної практики економічної діагностики внутрішнього й зовнішнього середовища організації. Для оцінки виробничого потенціалу пропонується використовувати систему показників економічної та підприємницької могутності підприємства, що враховує величину накопичених ресурсів, ступінь використання потенційних можливостей. До того ж, більш актуальним стає питанням не тільки здатності виробляти товари і послуги і задовольняти потреби, але і визначати при цьому обсяги ресурсів, що витрачаються.

У вітчизняній практиці для оцінки економічної могутності використовувався такий показник, як економічний потенціал господарської системи.

В етимологічному значенні термін „потенціал” походить від латинського . У словнику іноземних слів приводиться тлумачення терміна як міць, сила. В етимологічних словниках відзначається походження слова „потенційний” як запозиченого в 19 столітті з французької мови, де potentіel з латинського potentіalіs похідного від potens „здатний” буквально „здатний бути”. У енциклопедіях наводиться визначення терміна „потенціал” як „засоби, запаси, джерела, що є в наявності і здатні бути мобілізовані, приведені в дію, використані для досягнення визначених цілей, здійснення плану; рішення якої-небудь задачі; можливості окремої особи, суспільства, держави у визначеній області”.

Широке трактування змісту терміна „потенціал” дозволяють застосувати його до різних галузей науки і діяльності людини в залежності від того, про яку силу, засоби, запаси, джерела, ресурси йде мова.

Зміст економічного потенціалу складають два компоненти: об'єктивний - сукупність трудових, нематеріальних, матеріальних і природних ресурсів, залучених і не залучених по яким-небудь причинам у виробництво; суб'єктивний - здатності працівників, колективів до використання ресурсів і створенню максимального обсягу матеріальних благ і послуг і здатності управлінського апарата підприємства, організації, галузі, господарської системи в цілому до оптимального використання наявних ресурсів.

Для оцінки потенціалу в економічній теорії використовують наступні показники:

· чисельність населення;

· чисельність трудових ресурсів;

· основні виробничі і невиробничі фонди;

· валовий суспільний продукт і національний доход;

· обсяги мінеральних, сировинних, водяних, енергетичних і інших ресурсів;

· обсяг продуктивних сил;

· обсяг випуску промислової продукції;

Для реальної оцінки економічного стану підприємств і прийняття адекватних управлінських рішень необхідний точний і всебічний аналіз нинішнього стану і перспектив розвитку. Для цього традиційно здійснюють фінансовий аналіз (оцінюють фінансовий стан на основі об'єктивних даних результатів господарської діяльності підприємства ).

Адже вивчення питань управління виробничими й фінансовими можливостями підприємств необхідно проводити не лише з метою фінансового аналізу , для оцінки економічної безпеки, але й для оцінки потенціалу промислового підприємства в умовах ринкової економіки.

Для досягнення цієї мети менеджери підприємства повинні формулювати і вирішувати такі питання:

· оцінка ступеня погодженості основних елементів підприємницького потенціалу підприємства в рамках організаційної структури підприємства;

· вибір найбільш ефективних показників для оцінки організаційних можливостей підприємства в системі організаційного розвитку, проектування й зміни виробничої структури підприємства;

· оцінка виробничого потенціалу підприємства й окремих технологічних ланок;

· вибір та аналіз економічних показників для оцінки елементів виробничого потенціалу;

· економічна оцінка збутових можливостей підприємства в системі стратегічного маркетингу;

· аналіз організаційно-єкономічних концепцій виробничої діяльності підприємства;

· вивчення основ мотиваційного механізму розвитку підприємництва, мотивів господарювання;

· оцінка інноваційного потенціалу підприємства з погляду збільшення можливостей випуску нової продукції; оцінки широти займаних сегментів, ступеня зрілості ринку;

· оцінка можливостей і доцільності збільшення розмірів підприємства, диверсифікованості діяльності, зміни організаційної структури в результаті злиття, поглинання іншим підприємством;

· пошук нових джерел фінансування (використання стратегічного інвестора) для виходу підприємства зі стану тимчасової неплатоспроможності.

Отже, дуже широке коло питань має бути вирішеним для успішного формування і управління зростанням підприємницького потенціалу.

Особливості управління в рамках вітчизняної практики господарської діяльності диктують специфічний підхід до визначення аспектів зростання потенціалу підприємства. Ефективність реалізації такого підходу можлива шляхом оцінки різних сторін та елементів підприємницького потенціалу з урахуванням результатів економічного діагностування маркетингового середовища, а також результатів оцінки організаційних і мотиваційних сторін діяльності підприємства, послідовного аналізу перспектив зростання виробничих можливостей шляхом ідентифікації внутрішніх ресурсних резервів підприємства, у рамках конкретної галузі.

При вирішенні питань управління потенціалом підприємства з урахуванням вітчизняного й закордонного досвіду, підприємство потрібно розглядати як виробничу систему, у якої беруть участь різні його підрозділи, елементи, тобто складові цілого, що створюють різні функціональні, організаційні, виробничі, управлінські підсистеми. При поєднанні їх у єдину загальну інтегровану систему утворюється цілісне підприємство, як складна соціально-економічна система виробничого призначення.

Отже, вивчення питань управління виробничим потенціалом підприємства можливе на основі наукового, системного підходу.

Метою даної курсової роботи є узагальнення теоретичних аспектів та економічної сутності поняття потенціал підприємства, дослідження методів оцінки виробничого потенціалу, визначення ролі економічних показників для оцінки елементів виробничого потенціалу та визначення своєчасного виявлення потенціалу для розвитку підприємства; розробка рекомендацій щодо вдосконалення фінансування підприємств за рахунок власних та залучених ресурсів.

Досягнення поставлених цілей зумовило вирішення наступних завдань:

Висвітлити теоретичні засади управління потенціалом підприємства.

Провести діагностику економічного стану Житомирської філії ТОВ «Меркс Груп»

Визначити шляхи вдосконалення управління ресурсним потенціалом підприємства.

Об'єктом дослідження курсової роботи є процес управління потенціалом підприємства у сфері використання матеріальних активів.

Предметом дослідження є методи раціонального використання підприємствами матеріальних ресурсів.

Інформаційною основою дослідження є дані фінансової звітності філії ТОВ «Меркс Груп», різноманітні навчальні посібники, підручники, монографії економістів, періодичні видання.

Розділ 1. Теоретичні основи управління потенціалом підприємства

1.1 Потенціал підприємства як об'єкт управління

В даний час, в умовах існування різних форм власності в Україні, особливо актуальним стає вивчення питань формування, функціонування і відтворення підприємницького потенціалу. Можливості становлення підприємницької діяльності і її подальшого розвитку можуть бути реалізовані лише тільки в тому випадку, якщо власник розумно управляє і ефективно використовує увесь підприємницький потенціал.

Сучасне економічне становище потребує від власників та менеджерів підприємств уважного контролю, ефективного управління, потенціалом підприємства, бо оптимальна його структура дозволяє отримувати максимальний прибуток, рентабе...

Другие файлы:

Економічний потенціал підприємства
Основні елементи виробничого потенціалу підприємства. Потенціал землі та природно-кліматичні умови. Потенціал основних фондів. Потенціал оборотних фон...

Методи оцінки потенціалу підприємства
Термін потенціал походить з латинської мови і означає - скриті можливості, у виробничій практиці завдяки деяким зусиллям можуть перейти в реальну дійс...

Економічна ефективність переробного підприємства
Особливості функціонування та економічна сутність переробного підприємства. Ресурсний потенціал, обсяги виробництва. Розрахунок економічної ефективнос...

Розвиток фінансових ресурсів підприємства
Фінансові ресурси підприємства. Оптимізація джерел фінансових ресурсів підприємства. Ефективність формування фінансових ресурсів підприємства. Джерела...

Характеристика виробничого потенціалу. Методи оцінки вартості нематеріальних активів
Потенціал та цілі виробничої діяльності підприємства. Управління формуванням і розвитком потенціалу підприємства. Нематеріальні активи як складова час...