Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Передумови та форми функціонування внутрішнього економічного механізму підприємства

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Виробничо-організаційна та економічна модель підприємства; структуризація системи управління, форми функціонування внутрішнього економічного механізму; світовий досвід організації. Сутність внутрішньогосподарського ринку; ціни та методи їх формування.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни

Економіка підприємства

на тему:

Передумови та форми функціонування внутрішнього економічного механізму підприємства

Зміст

Вступ

1. Виробничо-організаційна та економічна структуризація підприємства

1.1 Економічна модель підприємства

1.2 Виробнича структура підприємства

1.3 Структуризація системи управління підприємством

2. Структура та форми функціонування внутрішнього економічного механізму

2.1 Структура внутрішнього економічного механізму та принципи його побудови

2.2 Організаційні передумови функціонування внутрішнього економічного механізму

2.3 Форми функціонування внутрішнього економічного механізму

2.4 Еволюція економічного механізму вітчизняних підприємств

2.5 Світовий досвід організації внутрішніх економічних відносин

3. Внутрішні ціни та методи їх формування

3.1 Сутність внутрішньогосподарського ринку

3.2 Методи формування внутрішніх цін

Висновки

Список використаної літератури

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Вступ

В умовах формування в суспільстві системи ринкових відносин, що супроводжується на початковій стадії цього процесу зниженням ефективності матеріального виробництва, особливої актуальності набуває проблема докорінної зміни механізму управління економікою підприємства. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми має стати посилення впливу внутрішньозаводських економічних важелів на кінцеві результати роботи підприємства. Це можливо, якщо ринкові економічні відносини, що формуються в економіці країни, набувають логічного розвитку на внутрішньозаводському рівні.

З виробничо-технічного погляду підприємство являє собою техніко-техно-логічний комплекс, систему робочих машин та механізмів, які відповідають його потужності та видам продукції (робіт, послуг), що випускаються.

Організаційно підприємство є виробничою одиницею економіки країни з певними внутрішньою структурою, зовнішнім оточенням, закономірностями функціонування та розвитку. Організаційна система підприємства охоплює виробничу та організаційну структуру управління підприємством та його підрозділами, а також зв'язки між виробництвом та управлінням, між підприємством та зовнішніми організаціями.

З соціального погляду підприємство - це соціальна підсистема суспільства, завдяки якій здійснюється взаємодія суспільних, колективних і особистих інтересів.

Економічно підприємство є виокремленою ланкою промисловості, яке визначається певною господарською, фінансовою, економічною самостійністю. Економічна система підприємства охоплює економічні відносини підприємства з державою, державним бюджетом, організаціями ринкової інфраструктури, постачальниками компонентів виробництва та споживачами продукції (робіт, послуг), населенням, а також внутрішні відносини, які виникають між підрозділами підприємства, між останніми та апаратом управління. Таким чином, підприємство є відкритою системою з відносно стабільною внутрішньою структурою та зі складною системою взаємозв'язків із зовнішнім оточенням.

З інформаційної точки зору підприємство - складна динамічна система, яка характеризується великим обсягом, інтенсивністю та різноспрямованістю інформаційних зв'язків між підсистемами й елементами, а також зовнішнім оточенням. Інформаційна підсистема підприємства охоплює планову, звітну, нормативно-технічну документацію, а також різноманітну інформацію, яка характеризує стан і рух компонентів підприємства.

В екологічному аспекті підприємство - це виробничо-екологічна система, яка взаємодіє із зовнішнім оточенням шляхом матеріально-енергетичного обміну.

Щодо адміністративно-правового статусу, то з цього погляду підприємство є юридичною особою з установленими державою в законодавчому порядку правами та обов'язками.

Промислове підприємство, як і будь-яка система, може перебувати у двох станах:

1. Стійкому;

2. Нестійкому.

Стійкий стан характеризується ритмічним випуском високоякісної продукції та існуванням стійкого попиту на неї, рівномірним процесом виробництва в усіх підрозділах, належним матеріально-технічним та кадровим забезпеченням, нормальним психологічним кліматом у колективі.

Нестійкий стан характеризується порушеннями у виробничому процесі, неритмічним випуском продукції та незадовільним попитом на неї, несвоєчасним матеріально-технічним постачанням, незадовільним психологічним кліматом. Таке становище може бути результатом впливу як зовнішніх, так і внутрішніх чинників. Стійкий стан виробництва забезпечується головним чином створенням адекватної та ефективної системи управління.

Отже, підприємство -- це складна виробнича система, між елементами (підрозділами) якої існують певні зв'язки, опосередковані економічними інтересами. Між структурними елементами підприємства зв'язки бувають горизонтальними та вертикальними. Горизонтальні зв'язки виникають між підрозділами одного й того самого адміністративно-економічного статусу (цехами, філіями, відділами, дільницями тощо). Вертикальні зв'язки, що за своєю сутністю є управлінсько-координаційними (наприклад, центральний апарат управління > цех > дільниця > робоче місце), притаманні ієрархічним структурам.

Як горизонтальні, так і вертикальні відносини між структурними елементами підприємства набирають певних економічних форм (договори, планування) і здійснюються за допомогою відповідних методів (контроль, оцінювання діяльності, заохочення і матеріальна відповідальність і т. ін.). Впорядковану систему таких форм і методів умовно називають внутрішнім економічним механізмом підприємства. Саме через цей механізм забезпечується функціонування підприємства як системи господарюючих елементів (підрозділів).

Внутрішній економічний механізм підприємства будується при дотриманні чітко визначених та науково обґрунтованих принципів:

1. Принцип ефективності управління.

2. Принцип науковості та обґрунтованості методів управління.

3. Демократичний принцип розподілу функцій управління.

4. Принцип планомірності, пропорційності та динамізму.

5. Принцип безперервності і надійності.

6. Принцип цільової сумісності та зосередженості.

Внутрішній економічний механізм може мати різні форми функціонування. Вони різняться ступенем свободи поведінки підрозділів, формами їх зв'язків і показниками ефективності діяльності.

На форму функціонування економічного механізму підприємства істотно впливає тип виробництва. Від нього залежить виробнича структура підприємства та його підрозділів, характер технологічних процесів та їх оснащеність, форми організації виробництва, праці та управління. У міру підвищення серійності виробництва розширюється застосування високопродуктивного спеціального обладнання, прогресивних технологічних процесів, зменшується необхідність жорсткого контролю за функціонуванням окремих підрозділів та централізації управління підприємством взагалі. Не менш суттєву роль при формуванні економічного механізму відіграє розмір підприємства. Найважливішою рисою підприємства в сучасних умовах господарювання має бути адаптація до змін навколишнього середовища. Вибір тієї чи іншої форми функціонування економічного механізму підприємства значною мірою залежить також і від того, яку ринкову політику проводить підприємство, яких стратегічних цілей воно намагається досягти.

Ефективне функціонування підприємства на основі економічного інтересу внутрішньогосподарських підрозділів в кінцевих результатах діяльності забезпечує система економічних відносин (внутрішньогосподарський ринок).

В основі системи внутрішньовиробничих відносин лежать внутрішні ціни. Вони являють собою умовно-розрахункові ціни, за якими підрозділи передають один одному товари або надають послуги. Ніякі реальні платежі при цьому не здійснюються. Внутрішні ціни формуються з урахуванням взаємозв'язку загальнозаводських критеріїв оцінки роботи з критеріями, що характеризують роботу окремих підрозділів. Через систему внутрішніх цін визначаються орієнтири для роботи структурних підрозділів, і цим опосередковано регламентуються всі дії підрозділів.

Дослідження структури внутрішнього економічного механізму підприємства, передумов та форм його функціонування є основною метою написання даної курсової роботи.

1. Виробничо-організаційна та економічна структуризація підприємства

1.1 Економічна модель підприємства

В економічній теорії існує кілька концепцій підприємства (фірми), які описують його виникнення, діяльність та ліквідацію. Серед них можна виділити чотири основні:

1. Неокласичну;

2. Інституціональну;

3. Еволюційну;

4. Підприємницьку.

У неокласичній теорії підприємство розглядається як цілі...

Другие файлы:

Внутрішній економічний механізм підприємства: Навч. посібник
У навчальному посібнику розглядаються побудова та закономірності функціонування внутрішнього економічного механізму підприємства. Докладно висвітлено...

Внутрішній економічний механізм підприємства
Аналіз діючої моделі на підприємстві внутрішнього економічного механізму. Економічні форми функціонування окремих підрозділів підприємства. Системи пл...

Структура та форми функціонування внутрішнього економічного механізму ВАТ "Молочний комбінат "Фаворит"
Виробничо–організаційна та економічна структуризація підприємства. Характеристика структурних підрозділів підприємства, як центрів витрат і доходів. Ф...

Система об'єктів внутрішнього контролю
Підхід до вибору об'єктів внутрішнього контролю з урахуванням управлінських потреб. Сфери діяльності підприємства і їхній вплив на формування мети вну...

Концептуальні засади формування організаційно-економічного механізму антикризового управління банком
Сутність організаційно-економічного механізму антикризового управління банком й обґрунтування доцільності його впровадження у практичну діяльність. Го...