Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Монополія: причини виникнення, основні форми і роль в економічній системі

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Головні монополістичні тенденції в ринковій економіці. Антимонопольна політика на сучасному етапі розвитку суспільства. Аналіз використання антимонопольної політики і законодавства США і країн Західної Європи і можливість їх застосування в Україні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Передмова

В економічній теорії монополія є однією з найбільш суперечливих, але в той же час однією з найбільш цікавих тем. Різні провідні економісти постійно намагалися висловити свої думки з приводу теорії виникнення та розвитку монополії. Ще вчені давнини, такі як Аристотель, виявили існування такого явища в суспільному житті.

Серед причин появи монополій вирізняють різноманітні передумови. Деякі вважають, що це був об'єктивний процес, інші стверджують, що їх було створено штучно. Монополії бувають різні: економічні, політичні й технологічні; глобальні і локальні; державні і приватні; абсолютні і відносні; внутрішні і зовнішні; монополії влади, управління та власності, й інші. Монополія являє собою виключне право, що надається державі, підприємству, організації, фізичній особі на здійснення якої-небудь діяльності. В той же час монополія - це концентрація виробництва, об'єднання технологічних, інтелектуальних та фінансових ресурсів. На сучасному етапі розвитку людства виникли 3 шляхи утворення монополістичних об'єднань: концентрація виробництва і капіталу, централізація того самого виробництва того ж таки капіталу, диверсифікація. Ці шляхи виникали послідовно на кожному етапі прогресивного розвитку суспільства і кожен з них мав та має свій механізм дії та застосування.

В Концепції національної безпеки однією із «економічних» загроз названа і наявність монополізму виробників. «Монополія», «монополізований ринок», «монопольна ціна», «монополістичний протекціонізм» - все це є антиподи обов'язковому атрибуту ринкової економіки, без якого не можна будувати ринкові відносини - вільній та необмеженій конкуренції, що є особливо важливим для розвитку економіки України. Саме тому питання монополії є дуже актуальним та значимим.

« Монополізм» - поняття змінне, діалектичне. Так, в міру наближення до ринкових відносин відбувається модифікація звичних структур і на зміну традиційним монополіям приходять нові. Для прикладу: за рахунок обвальної приватизації в Україні таких елементів інфраструктури ринку, як складське господарство та транспортування вантажів, виникла нова монополія - монополія посередників у сфері вантажообігу.

Основна мета моєї роботи - це з'ясувати причини виникнення монополій, розглянути основні форми та роль монополій в економічній системі, а також дослідити чинне на Україні антимонопольне законодавство і перспективи його вдосконалення, включаючи законодавство країн із розвинутою ринковою економікою в області антимонопольної практики, досвід якої є досить вагомим для України.

Монополія, як економічний процес, має результатами своєї діяльності певні наслідки. Переважна частина із них буде перерахована в роботі, та слід зазначити, що серед цих наслідків, як і скрізь є позитивні, але є й негативні. Нажаль, реальність на сьогодні така, що негативні набагато переважають позитивні. Одним із найголовніших таких наслідків є придушення конкуренції, що веде до стримування запровадження технологічних новинок, уповільнення нововведень, і як наслідок порушує нормальне функціонування ринку.

Для того, щоб запобігти деяким з негативним наслідків, держава змушена проводити регулюючу антимонопольну політику, до складу якої входить видання різних актів, які мають силу законів, обмеження сфери впливу монополістичних об'єднань і, звісно, застосування різних санкцій щодо порушників - від економічних (штрафи, пені) до кримінальних(тюремні ув'язнення). Що ж стосується України, то процес створення державного контролю по недопущенню несумлінної конкуренції фактично почався з нуля, тому що присутня ще зовсім нещодавно в керуванні економікою командно - адміністративна система по своїй суті виключала наявність вільної конкуренції в господарській діяльності. Тому на даному етапі величезне значення має створення й вдосконалення законодавчої бази з приводу регулювання монополістичних процесів і розуміння населенням України необхідності економічних реформ.

Вплив монополій на розвиток світового господарства був і залишається різноманітним: як шкідливий, так і корисний. Тому відповідним може бути відношення до них різних людей, проте їхнє існування - це частина історії розвитку світового суспільного виробництва, і сутність цього суперечливого явища ніколи не залишить байдужим провідних спеціалістів від економіки. Питання монополії на сучасному етапі розвитку світової економіки є дуже актуальними, саме тому широко висвітлюється в засобах масової інформації.

Розділ 1. Монополістичні тенденції в ринковій економіці

1.1 Причини виникнення та розвиток монополій

монополія ринковий економіка політика

Наприкінці XIX ст. ринок чи не вперше за багатовікову історію свого існування та розвитку зіткнувся з серйозними проблемами. Саме в той час виникла досить реальна загроза функціонування того атрибуту, існування якого було необхідним для існування самого ринку - конкуренції. На її шляху виникли вагомі перепони у вигляді монополістичних утворень. Монополістичні тенденції в різних формах і не в однаковому ступені виявляється на всіх етапах розвитку ринкових процесів і супроводжують їх. Ще видатний давньогрецький філософ Аристотель згадував про неї, відносячи її до «мистецтва наживати майно», зазначаючи, що «вигідно в розумінні наживання майна, якщо хтось зуміє захопити будь - яку монополію». Тому появу монополій пов'язують із накопиченням багатства, прибутків, а засобом досягнення цього вважається панівне становище на ринку. Взагалі монополістичні тенденції в різних формах та з різною силою проявлялися на всіх етапах розвитку ринкового суспільства (з IV тис. до н.е. до останньої третини XIX ст.), проте панівними вони стають лише наприкінці XX ст. Саме в цей час (а особливо під час економічної кризи 1873 р.) почалася їх новітня історія. Взаємопов'язаність цих двох явищ - криз та монополій - показує одну з причин монополізації, а саме: намагання багатьох фірм вберегтися від кризових потрясінь у монополістичні практиці. Не випадково тогочасна економічна література давала влучну назву монополіям: «діти криз».[9; 177]

Що являє собою монополістичне утворення? Якщо звернути увагу на промислове виробництво, то це окремі значні підприємства, об'єднання підприємств, господарські товариства, що роблять значну кількість продукції визначеного виду. У вузькому розумінні монополія означає виключне право на володіння будь-чим або на здійснення певних заходів. В економічній теорії під монополією розуміють велике підприємство, фірми, що контролюють значну частину виробництва і збуту певного виду продукції, пануючи на ринку з метою одержання монопольного прибутку. Завдяки цьому такі підприємства посідають домінуюче становище на ринку, набувають можливості впливати на процес ціноутворення, домагаючись для себе вигідних цін. Отже, найбільш визначальним критерієм монопольного утворення є панування на ринку (проте слід звернути увагу, що для контролю над акціонерним товариством потрібно зосередити в одних руках 20, а інколи й 10% акцій, і цього буде достатньо, так як і панування на ринку одному великому підприємству буде достатнім виробляти 10-20% продукції. У світовій же практиці монополією вважається зосередження в одних руках 30% ринку). Таке домінування дає змогу підприємцю самостійно, або разом з іншими підприємцями обмежити конкуренцію на ринку певного товару. [7; 68]

Думки з приводу причини виникнення та подальшого розвитку монополістичних тенденцій в економічній літературі розділилися. Перша точка зору звинувачує державу, яка, з одного боку, сама організовує монополії і провокує до цього підприємців, а з другого - своєю бездіяльністю дозволяє їм створити і використовувати монопольне становище. Бачимо, що монополізм тут розуміється не як притаманний ринковому господарству, а як випадковий процес.

Більш реалістичною виглядає інша точка зору, яка стверджує, що монополістичні утворення є закономірними. Англійський економіст Пігу, який є прихильником таких поглядів наголошує на тому, що «монополістична влада не виникає випадково». Вона є логічним завершенням ринкової стратегії підприємців. Ще Адам Сміт сформулював принцип економічної вигоди, який змушує підприємців постійно шукати нових можливостей до збільшення своїх прибутків. А якраз однією з найбільш бажаних можливостей є досягнення монопольного становища. Ще однією важливою причиною монополістичних тенденцій в економіці є перетворення індивідуальної капіталістичної власності на гальмо розвитку продуктивних сил. Це означає, що в останній третині XIX ст. під впливом ряду нових прогресивних винаходів потрібно було будувати великі заводи, будівництво яких було не під силу окремим монополістам. Щоб зібрати потрібну суму монополіст мав чекати не один десяток років, тому потрібна була кардинально нова форма власності, яка змогла швидко розв'язати ці проблему. Нею стала акціонерна капіталістична власність яка виникла в результаті злиття, об'єднання декількох капіталістів.[5; 18]

Виникнувши в масовому порядку акціонерна власність за період понад 100 років стала надзвичайно поширеною. В наш час кожне велике підприємство, і навіть середні, існує у формі акціонерних. Щоправда, акції цих середніх та дрібних підприємств не котуються на фондових біржах, бо вони є акціонерними підприємствами закритого типу. Так на початку 90-х років на Нью-Йоркській фондовій біржі котувалися акції лише близько 2000 наймогутніших американських корпорацій (із загальною кількістю близько 3 млн. усіх корпорацій Америки)

Теорія монополії є порівняно молодою. Через домінування потягом всього XIX ст. першої точки зору на причини виникнення монопо...

Другие файлы:

Монополія: причини виникнення, основні форми і роль в економічній системі
Поняття та причини виникнення монополій, їх основні форми та роль в економічній системі. Дослідження чинного на Україні антимонопольного законодавства...

Монополія і конкуренція: поняття, функції і види
Позитивні та негативні риси ринку і ринкової економіки. Суть і основні види монополій, причини їх виникнення. Форми монополістичних об’єднань, їх хара...

Світова фінансово-економічна криза і її наслідки
Поняття економічних криз, їх циклічність та основні причини розвитку в світовій економіці. Механізм виникнення та закономірність розвитку цих явищ в е...

Монополія сутність та причини виникнення

Транснаціональні корпорації та їх роль у сучасній економіці
Сутність та причини виникнення транснаціональних корпорацій, їх основні властивості. Форми транснаціональних корпорацій. Позитивні та негативні сторон...