Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Моделі і методи прийняття рішень в аналізі і аудиті

Тип: контрольная работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Постановка задачі планування виробництва та побудова оптимальної моделі. Вибір методу розв'язання поставленої задачі. Умови оптимального виробництва методом Гоморі та з використанням Excel. Аналіз допустимих планів та обмежуючих чинників виробництва.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ і НАУКИ УКРАЇНИ

Чернігівський націольний технологічний університет

Кафедра обліку і аудиту

Контрольна робота

"Моделі і методи прийняття рішень в аналізі і аудиті"

Чернігів ЧНТУ 2014р.

Зміст

1. Постановка задачі оптимального планування виробництва

2. Побудова математичної моделі

3. Обґрунтування вибору методу розв'язання поставленої задачі

4. Вирішення задачі оптимального виробництва методом Гоморі

5. Пошук оптимального плану виробництва з використанням Excel

6. Аналіз допустимих та оптимальних планів виробництва, аналіз обмежуючих чинників виробництва

Література

1. Постановка задачі оптимального планування виробництва

Підприємство, що планує організувати виробництво двох нових видів виробів, має обмежену суму власних коштів для капіталовкладень - 70 гр. од., але може збільшити обсяг цих вкладень за рахунок використання банківського кредиту, сума якого обмежена - 100 гр. од. Природно, що залучення позикових коштів виявиться економічно виправданим тільки в тому випадку, якщо нове виробництво буде прибутковим з урахуванням виплачуваних відсотків 101 %.

Визначити обсяги виробництва виробів кожного виду, що забезпечать одержання максимуму прибутку, якщо відомо, що капіталовкладення на одиницю виробництва виробів першого і другого видів складають відповідно, 2.2 гр. од. і 1,8 гр. од.; дохід від реалізації одиниці виробу кожного виду дорівнює, відповідно, 3 гр. од. і 2 гр. од.; мінімально припустимий обсяг виробництва виробу першого виду дорівнює 10 одиниць, виробу другого виду - 10 одиниці.

2. Побудова математичної моделі

Для побудови математичної моделі поставленої задачі введемо наступні позначення:

- обсяг виробництва підприємством виробів першого виду, шт.;

- обсяг виробництва підприємством виробів другого виду, шт.

В такому випадку дана задача зводиться до визначення плану виробництва Х (;), що буде забезпечувати підприємству максимальний прибуток від реалізації продукції, тобто:

max: =

Тоді, якщо підприємство не бере кредит, обмеження за даних умов матимуть наступний вигляд:

При цьому, вимоги невід`ємності змінних () не записуються, оскільки передбачаються двома останніми обмеженнями. Перше обмеження вказує на те, що собівартість продукції не може перевищувати кількість власних коштів. Друге і третє обмеження вказує на мінімальні обсяги виробництва першого і другого виду продукції.

Оскільки, у підприємства є можливість отримати кредит для капіталовкладень, то можна видозмінити перше обмеження в такий спосіб:

,

де введена змінна не обмежена в знаку.

Розглянемо цільову функцію, оскільки мета завдання полягає в максимізації чистого прибутку, що являє собою прибуток від реалізації виробів з урахуванням кредиту, зменшений на розмір виплачуваних відсотків. При чому, плата за кредит враховується лише при >0 і розраховується в такий спосіб:

Причому обсяг виробів одного і другого видів не може бути дробовим, оскільки випуск іде поштучно.

Таким чином, математичне формулювання задачі матиме наступний вигляд:

Знайти Х (;)

max: =

при обмеженнях:

- цілі числа

Для приведення моделі до лінійної форми доцільно використати підстановку , що еквівалентна умовам або і , оскільки від'ємний коефіцієнт при r у виразі для цільової функції впливає на неї таким чином, що в процесі оптимізації буде вибиратися найменше з можливих невід'ємних значень, тобто 0 або g.

Тоді математична модель задачі лінійного програмування буде мати наступний вигляд:

Знайти Х (;)

max: = (2.1)

при обмеженнях:

(2.2)

, - не обмежена, - цілі числа (2.3)

3. Обґрунтування вибору методу розв'язання поставленої задачі

За виглядом математичної моделі дану задачу можна віднести до задач цілочисельного лінійного програмування (ЗЦЛП), оскільки математична модель складається з трьох елементів: цільової функції (2.1), системи обмежень (2.2) та умов, що накладаються на змінні (2.3), і при цьому як цільова функція, так і обмежувальні умови - це лінійні вирази; до того ж, модель містить вимогу цілочисельності змінних.

Оскільки, метод Гоморі швидше приводить до оптимального розв'язку (доказано на практиці), то використаємо його для вирішення поставленої задачі.

Алгоритм методу Гоморі

1. Задача розв'язується без урахування вимоги цілочисельності змінних, як задача лінійного програмування. Якщо в результаті рішення буде одержаний цілочисельний результат - процес завершується, у протилежному випадку переходять до етапу 2.

2. Якщо серед значень змінних в оптимальному плані є дробові, то обирається змінна з найбільшою дробовою частиною і складається додаткове обмеження, що ніби то "відтинає" дробову частину розв'язку, але залишає в силі всі інші умови, які має задовольняти оптимальний план. Для цього використовується поняття конгруентності чисел і дробової частини числа, та властивості конгруентності чисел.

Число a конгруентне числу b ( a ? b ), лише у тому випадку, коли різниця a-b є цілим числом.

Дробовою частиною числа a ((a)) називається найменше від'ємне число, конгруентне числу a.

Властивості конгруентності чисел:

1. Якщо числа конгруентні ( a ? b ), то їх дробові частини рівні ((a) = (b)).

2. Дробова частина суми чисел дорівнює сумі їх дробових частин, тобто (a+b) = (a) + (b).

3. Якщо n - ціле число,то для будь-якого числа a виконується рівність

3. Додаткове обмеження приєднується до вихідних обмежень задачі і до розширеної таким чином задачі знову застосовується симплекс - процедура. Коли і цього разу оптимальний розв'язок виявиться нецілочисельним переходимо до етапу 4.

4. Складається ще одне додаткове обмеження і процес обчислень повторюється.

Алгоритм дозволяє за скінченну кількість кроків прийти до оптимального цілочисельного розв'язку (якщо він існує).

4. Вирішення задачі оптимального виробництва методом Гоморі

Отже, на першому етапі розв'язуємо задачу без урахування вимоги цілочисельності змінних симплекс - методом. Для цього переходимо до канонічної форми запису математичної моделі. Канонічною задачею лінійного програмування називається задача виду (як у даному випадку), при виконанні обмежень , і обмеження мають такі змінні , які завжди мають знак плюс. Оскільки дана задача містить у системі 4 нерівності та 1 рівняння, то для перетворення нерівностей у рівнянні вводимо додаткові невід'ємні змінні х3, х4, х5, х6, що додаються до лівої частини нерівностей зі знаком "?", віднімаються з лівої частини нерівностей зі знаком "?", а у рівняння - штучну змінну та вводяться ці додаткові змінні в цільову функцію з нульовим (оскільки безпосередньо на результат максимізації вони не впливають) та М коефіцієнтом. А також представимо змінну g як різницю двох невід'ємних змінних:

Таким чином, у канонічній формі поставлена задача записується наступним чином:

Знайти Х (;)

max: =

при обмеженнях:

;

; ; ;

- цілі числа.

Додаткові змінні мають наступну економічну інтерпретацію:

- показує наскільки фактичний обсяг виготовлених виробів першого виду перевищує мінімально допустимий обсяг, шт.;

- наскільки фактичний обсяг виготовлених виробів другого виду перевищує мінімально допустимий обсяг, шт.;

- сума не використаних власних коштів (без врахування кредиту);

- сума невикористаних власних коштів і кредит.

Далі, щоб приступити до розв'язання даної задачі лінійного програмування необхідно виділити базисні змінні. Їх має бути стільки, скільки рівнянь в системі обмежень ( у даному випадку 5) до того ж кожна з них має входити лише в одне з рівнянь з коефіцієнтом "+ 1". Ті рівняння, які містять змінні, що можуть бути базисними при зміні знаку, то домножуємо їх ліві та праві частини на "- 1". Отже, модель даної задачі після всіх перетворень матиме вигляд:

Знайти Х (;)

max: =

при обмеженнях:

;

; ; ;

- цілі числа.

В даному випадку у якості змінних можуть виступати , х3, х4, х5, х6 .

Отже, решта етапів методу Гоморі за допомогою симплексної процедури реалізуємо з використанням таблиці 4.1.

Базис

С

План

3

2

0

0

Другие файлы:

Матричні методи та моделі прийняття стратегічних рішень в аналізі та аудиті
Поняття про матричні методи в проведенні портфельного аналізу та його етапи. Упровадження матричного інструментарію в процес ухвалення стратегічних рі...

Моделі і методи прийняття рішень в аналізі та аудиті
Сутність та функціональна наповненість управлінського рішення. Життєвий цикл цільових комплексних програм. Теоретичні основи аналізу беззбиткового вир...

Моделі та методи прийняття управлінських рішень в умовах економіки України
Сутність, класифікація і характерні риси управлінських рішень. Фактори, що визначають їх якість і ефективність. Стадії, структура, методи та моделі пр...

Прийняття рішень по функціонуванню операційної системи на промисловому підприємстві
Суть оптимізації управлінських рішень як вибір найефективнішого варіанта із можливих альтернатив, формування вихідних даних. Поняття моделі та характе...

Оцінка проекту
Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту. Використання імітаційних моделей в процесі розробки та аналізу ефективності. Методи аналізу інвести...