Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Інфляція та її вплив на національну економіку

Тип: реферат
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Загальна характеристика інфляції як економічного процесу. Динаміка інфляційних процесів в Україні, їх вплив на економіку країни. Антикризова та антиінфляційна політика керівництва держави та засоби її здійснення. Заходи захисту національного виробника.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра економічної теорії

Тема

«Інфляція та її вплив на національну економіку»

Виконала: студентка групи ЕК-11

Штик Я.І.

Перевірив: к. е. н. Возьний К.З.

Тернопіль. 2014

ВСТУП

Інфляція - знецінення грошей, що проявляється через ріст цін на товари і послуги, не обумовлений підвищенням їх якості. Інфляція є відіграє важливу роль у стихійному перерозподілі фінансових ресурсів між різними галузями національної економіки та групами населення, і здійснює, здебільшого, негативний вплив на національну економіку загалом. Вона виступає як один із найважливіших проявів макроекономічної нестабільності.

Актуальність теми. З часу отримання статусу незалежної держави, Україна поступово почала переходити до ринкових форм господарювання, а тому особливу роль почала відігравати державна політика, що спрямована на врегулювання та врівноваження макроекономічних параметрів економічного розвитку. Останні мають безпосередній зв'язок з інфляцією, оскільки ці параметри зумовлюють специфічний характер перебігу інфляційних процесів та дають можливість керувати ними, пристосовуватися та стримувати їх.

Економіку нашої держави ще важко назвати ринковою, вона належить до перехідного типу, а для такого роду економічних систем характерні деякі особливості протікання інфляційних процесів, тому вони вимагають нових методів управління ними у поєднанні з факторами економічного зростання та рівнем зайнятості.

Масштаби інфляційних процесів та рівень добробуту населення є обернено пропорційними, а отже питання росту інфляційних процесів є одним із найгострішим для державної політики, що займається справами національної економіки.

Метою даного дослідження є вивчення особливостей інфляції як економічного процесу, дослідження її впливу на національну економіку загалом та та розробка практичних рекомендацій з метою стимулювання інфляції в економіці нашої держави.

Реалізація мети дослідження включає в себе такі завдання:

§ Визначити основні теоретичні засади інфляційних процесів та ознайомитись із різними точками зору економістів на проблему інфляції.

§ Дослідити характер впливу інфляції на економіку держави та темпи економічного зростання.

§ На основі отриманих даних про вплив інфляції на національну економіку, висунути гіпотези щодо можливого стимулювання інфляції.

Методологічною та теоретичною основою даної роботи стали наукові розробки іноземних та вітчизняних науковців з питань інфляції, особливості її формування та негативного впливу на національну економіку.

1. Загальна характеристика інфляції як економічного процесу

Початок свого існування інфляція бере з ХVI ст., саме з того часу вона почала проявлятися у житті суспільства і мала місцевий обмежений характер. Постійного характеру вона набула з інтенсивним розвитком ринкової економіки. На сьогоднішній день не існує жодної країни, яка б не стикалась проблемою інфляції.

Інфляція являє собою зростання загального рівня цін на протязі певного часу, поряд з яким спостерігається знецінення національної грошової одиниці.[1, с.281]. Це зростання спричинене перевищенням обсягу грошей в обігу над сумою товарних цін.

Економічна наука здійснює класифікацію видів інфляції за різними характеристиками. Залежно від того, що є причинами підняття рівня цін виділяють інфляцію попиту та інфляцію пропозиції.

Інфляцію попиту можна спостерігати тоді, коли обсяг супного попиту більший за обсяг сукупної пропозиції. ЇЇ суть полягає в тому, що кількість грошей в обігу більша за сукупну ціну виготовленої продукції.

Інфляція пропозиції спостерігається при зростанні витрат на ресурси, що використовуються у виробництві.

Виділяють такі типи інфляції:

- щодо темпів зростання виділяють помірну, галопуючу та гіперінфляцію;

- щодо характеру інфляційного процесу - відкриту та приховану;

- щодо ступеня збалансованості - збалансовану та незбалансовану;

- щодо характеру очікування - очікувану та неочікувану;

- щодо характеру поширення - локальну та світову.

Також існує поділ інфляції на класичну та сучасну. Характерною ознакою класичної інфляції був її непостійний характер і вона поступалась місцем дефляції - зниженням загального рівня цін.

Сучасна інфляція почала проявлятися у другій пол.. ХХ ст. і з того часу вона носить хронічний характер.

Багато вчених економічної науки досліджували причини виникнення інфляції, для того щоб висунути ефективні методи подолання самої інфляції та негативних соціально-економічних наслідків, до яких вона призводить.

Економісти ХVІІІ-ХІХ ст. розглядали інфляцію тільки як грошове явище.

За твердженнями представників кількісної теорії грошей, центральний банк, що регулює пропозицію грошей, здійснює контроль за рівнем інфляції

Засновник окремого напрямку в економічній думці Дж. Кейнс висунув теорію інфляційного розриву. Він говорить, що інфляція виникає в результаті перевищення сукупних видатків над обсягом ВВП.

Більшість сучасних економістів пояснюють інфляцію як багатофакторний процес, тому і причини вона має різноманітні.

Серед них варто назвати:

v зростання грошової маси швидше ніж зростанням ВНП;

v дефіцит бюджету;

v надмірні військові видатки;

v монополізм та необґрунтовані пільги;

v дисбаланси у структурі національної економіки та ін.

В наш час ми маємо справу з хронічною інфляцією, однією з причин якої є структурні диспропорції в економіці держави. Диспропорція у розвиток окремих галузей, висока залежність від експорту, або імпорту, значно знижують стійкість економіки до інфляції.

2. Вплив інфляційних процесів на національну економіку

Інфляційні процес, як правило негативно впливають на всі галузі не тільки економіки, а і суспільного життя в цілому. Одним із основних наслідків інфляції є перерозподіл фінансових ресурсів між певними секторами економіки, доходів і майна між різними частинами населення, зниження рівня життя населення

До основних негативних проявів інфляції можна віднести:

§ надмірна кількість паперових грошей у каналах грошового обігу, що призводить до їх знецінення;

§ зниження рівня доходів усіх прошарків населення, особливо тих, що мають фіксований дохід;

§ зростання цін, особливо на продукцію масового вжитку;

§ розвиток спекуляції;

§ знецінення грошових заощаджень;

§ хаотичність у процесах виробництва;

§ послаблення національної валюти, зростання іноземних валют;

§ напружені соціально-економічні настрої у суспільстві.

В сучасних умовах інфляцію спричинюють багато факторів, що спричинюють дисбаланс у законі грошового обігу, що визначає необхідну масу грошей для того, щоб економіка нормально функціонувала [3, с. 85]:

М = РY/V

Економічний спад, що спостерігається в Україні уже довгий проміжок часу, є наслідком порушення закону грошового обігу. За таких умов співвідношення між обсягами ВВП та доходами населення значно порушуються. Про не найкраще становище економіки говорять і інші макроекономічні показники. Зміни, що спостерігаються у їх структурі є наслідками економічної кризи та інфляції, врегулювання якої являє собою дуже тяжкий процес для України.

Держкомстат України повідомляє, таку картину основних макроекономічних показників станом на січень-лютий 2014 року.

Таблиця 2.1

Основні макроекономічні показники за січень-лютий 2014 року

До відповідного періоду попереднього року

Реальний ВВП (2013 р.)

0,00%

Обсяг продукції промисловості

4,2%

Валова продукція сільського господарства

6,3%

Капітальні інвестиції (січень-грудень 2013)

11,1%

Експорт товарів та послуг(2013)

7,6%

Імпорт товарів та послуг (2013)

7,4%

Другие файлы:

Дефляція та її вплив на національну економіку
Загальна характеристика національної економіки, її головні ознаки. Бюджет як основа державних фінансів. Чотири фази економічного циклу: спад, депресія...

Вплив фінансової глобалізації на економіку України
Вплив на економіку фінансової глобалізації. Центри економічного впливу та стимулювання вирівнювання розвитку країн. Україна на світових фінансових рин...

Оцінювання політичних ризиків у системі управління суспільним розвитком глобалізації
Аналіз сучасного стану державного сектора української економіки. Сутність і класифікація політичних ризиків, методи їх оцінки та вплив на національну...

Інфляція середини 80-х рр. в ізраїльській економіці
Інфляція як процес знецінення грошей унаслідок надмірної емісії та переповнення каналів обігу грошовою масою. Інфляція в середині 80-х років в Ізраїлі...

Нагромадження і заощадження. Інфляція
Споживанння і нагромадження як функції прибутку. Фактори споживання і нагромадження. Теорія життєвого циклу споживання і заощадження. Заощадження та ї...