Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Визначення економічної ефективності інноваційних проектів

Тип: дипломная работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Сутність проблеми оцінки ефективності інновацій. Аналіз методики визначення економічної ефективності витрат на наукові дослідження та розробки, їх впровадження в виробництво. Фінансування науково-технічної та інноваційної сфер діяльності в Україні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК УМОВНІХ ПОЗНАЧЕНЬ

ВСТУП

1. ПОНЯТТЯ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

1.1 Значення інновацій для розвитку економіки України

1.1.1 Стан інноваційної сфери в Україні

1.1.2 Інноваційні процеси в Україні

1.2 Сутність проблеми оцінки ефективності інновацій

1.2.1 Аналіз методичних матеріалів по визначенню економічної ефективності інновацій

1.2.2 Оцінка ефективності інновацій при ринковій економіці

1.3 Види ефекту

1.3.1 Кількісна оцінка науково-технічної ефективності

1.3.2 Соціальна ефективність

1.3.3 Економічна ефективність

1.3.4 Бюджетна ефективність

1.4 Фінансування науково-технічної та інноваційної сфер діяльності в Україні

2. АНАЛІЗ МЕТОДИК ВИЗНАЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИТРАТ НА НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ І РОЗРОБКИ І ЇХНІ ВПРОВАДЖЕННЯ У ВИРОБНИЦТВО

2.1 Аналіз методики визначення ефективності науково-технічних розробок на кафедрі “будівельних і дорожніх машин ім. А. М. Холодова ”

2.2 Аналіз існуючих методик з питань системного підходу до розрахунку економічної ефективності

2.3 Аналіз Методики визначення економічної ефективності витрат на наукові дослідження та розробки і їх впровадження в виробництво, рекомендованої Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції та Міністерством фінансів України

2.4 Методи оцінки економічної ефективності інноваційних проектів

2.4.1 Призначення і класифікація методів

2.4.2 Статичні методи оцінки ефективності

2.4.3 Дисконтування грошових потоків

2.4.4 Динамічні показники оцінки ефективності

3. НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ І РОЗРОБКИ ЯК ОБ'ЄКТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

3.1 Іінтелектуальні інвестиції в економіку України

3.2 Методы оценки стоимости интеллектуальной собственности

4. АДАПТАЦІЯ МЕТОДИКИ, РЕКОМЕНДОВАНОЙ МІНІСТЕРСТВОМ ФІНАНСІВ І МІНІСТЕРСТВОМ ЕКОНОМІКИ, ВІДПОВІДНО ДО ОСОБЛИВОСТЕЙ КАФЕДРИ БУДІВЕЛЬНО-ДОРОЖНІХ МАШИН

4.1 Оцінка економічної ефективності впровадження науково-технічних розробок

4.1.1 Функціонально-вартісний аналіз - метод удосконалювання об'єкта

4.1.2 Показники економічної ефективності

4.1.3 Моделі дослідження ризику

4.2 Показники бюджетної ефективності

4.3 Показники соціальної ефективності

ВИСНОВКИ

ПОСИЛАННЯ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ

НТП - науково-технічний прогрес

НДДКР - науково-дослідницькі та дослідно-конструкторські роботи

ОІВ - об'єкт інтелектуальної власності

ЄОЕІ - Європейське об'єднання по економічних інтересах

ЄС - Європейське Співтовариство

НАНУ - Національна Академія наук України

Грн. - гривни

НДІ - науково-дослідницькі інститути

ВНЗ - вищій навчальні заклади

НТР - науково-технічна революція

ФВА - функціонально - вартісний аналіз

ФД - фундаментальні дослідження

ПД - прикладні дослідження

ВСТУП

Головне питання державної науково-технічної і інноваційно-промислової політики - це реалізація власних конкурентних переваг, зміцнення позицій вітчизняних виробників на глобальному ринку. Необхідно сконцентрувати фінансовий і інтелектуальний капітал на нових пріоритетних напрямках, створювати великі конкурентноздатні фінансово-господарські корпорації.

Науково-технічна та інноваційна активність - один з основних показників стану та конкурентоспроможності економіки. Зі зниженням цього показника національна економіка втрачає позиції на ринках, швидко старіють виробничі фонди, відбувається прискорення падіння рівня інвестиційного, технологічного процесів. З розширенням науково-технічних та базисних інновацій починається інвестиційний бум як передумова подолання кризи та депресії, переходу до підйому виробництва. Це вказує на механізм циклічності динаміки науки, інновацій, техніки, економіки, який підтверджено досвідом багатьох держав, що пройшли усі фази середньострокових та довгострокових циклів розвитку протягом майже двох століть.

У світовій економічній літературі поняття «інновація» інтерпретується як перетворення потенційного науково-технічного прогресу в реальний, що втілюється в нових продуктах, технологіях, послугах. Неодмінними властивостями інновації виділяють: науково-технічну новизну, виробничу застосовність, комерційну реалізуємість. І ми згодні з таким формулюванням, тому що воно найбільш повно відбиває суть інновації.

Перехід до ринкових умов господарювання, розпад єдиного наукового, технологічного простору, значний спад виробництва та інвестицій, високий рівень інфляції - все це негативно вплинуло на можливості науково-технічної та інноваційної сфер діяльності, на розробку, освоєння та впровадження нової техніки в Україні.

Основи державної політики у науково-технічній та інноваційній сферах діяльності визначаються Законом України “Про науку та науково-технічну діяльність”. Але чинне законодавство не є ефективним з точки зору системи фінансування інноваційних проектів. А отже необхідно законодавчо забезпечити інноваційну діяльність з урахуванням її специфіки. Довгострокові державні науково-технічна та інноваційна програми мають бути націлені на реалізацію такої стратегії, яка містить у собі цільові програми і великі проекти з освоєння базисних інновацій у тих сферах, де є науково-технічні наробки та можливість піднятися на вищий щабель розвитку.

В умовах становлення незалежної України, переорієнтації поглядів в багатьох сферах науково-технічної діяльності, для стабілізації економіки, підвищення рівня життя населення особливого значення набувають досвід та знання багатьох людей-фахівців у різних галузях науки, техніки, економіки.

Для розбудови України як держави дуже важливо визначити комплексні методичні підходи до прогнозування, встановлення пріоритетних і економічних напрямків інвестиційної діяльності, і на їх основі - реалізувати плани розвитку держави в усіх сферах її науково-технічного і економічного становлення.

Саме тому прийняття рішень та прогнозування результатів впровадження науково-технічних програм, проектів, пропозицій у складних економічних, технічних та адміністративних системах, які характеризуються високим ступенем невизначеності, зумовленим недостатнім обсягом інформативності, неможливе без створення сучасної методики оцінки об'єктів інвестиційної діяльності.

Для одержання об'єктивних та всебічних даних щодо майбутніх об'єктів інвестиційної діяльності (в тому числі і вкладення коштів у виконання науково-технічних проектів та впровадження розробок у конкретні галузі промисловості в конкретних регіонах) до системи комплексної оцінки мають входити взаємопов'язані за єдиними науково-методичними підходами системи забезпечення реалізації сучасних методик оцінки наукових, науково-технічних, технологічних, екологічних, соціальних і економічних аспектів інвестиційної діяльності.

На даному етапі розвитку української науки та економіки проблема формування основних засад розвитку і вдосконалення системи наукової та науково-технічної оцінки як одного з засобів забезпечення реалізації соціально-економічного та організаційно-господарського розвитку України є надзвичайно актуальною.

Саме необхідність створення основних методичних підходів і системи комплексної оцінки науково-технічних програм, проектів, розробок, яка дозволяла б оцінювати наукові, науково-технічні, технологічні та економічні аспекти інноваційної та інвестиційної діяльності ії об'єктів та суб'єктів, зумовила вибір теми наукової роботи.

Ринок науково-технічної продукції, що формується зараз в Україні, країнах СНД і інших державах Східної і Центральної Європи, тобто в країнах з так називаною перехідною економікою, має ряд особливостей, найважливішими з який є наступні:

- різке падіння попиту на інноваційні пропозиції усередині країни;

- неплатоспроможність вітчизняних споживачів, що мають потреби в новій техніці;

- наявність конкуренції на внутрішніх ринках з боку західних фірм-замовників технологій;

- прагнення західних замовників без скільки-небудь істотних інвестицій викачати за непридатними цінами наявний науковий заділ, у першу чергу за технологіями подвійного призначення.

Об'єктивно ринок інноваційних пропозицій завжди був більш насичений, ніж ринок їхнього попиту. Якщо врахувати вищевказані фактори, властиві перехідній економіці, і те, що характерною рисою сучасного ринку науково-технічної продукції є обмежений доступ до інформації про стан товарного ринку, то стане ясно, що все це ще більш утрудняє комерційну реалізацію результатів наукових досліджень у рамках традиційних організаційних структур науки.

Успішний розвиток сучасного суспільства в значній мірі визначається е...

Другие файлы:

Оцінка економічної ефективності інноваційних проектів
Критерії економічної ефективності інноваційних проектів: чиста дійсна вартість, період окупності, внутрішня норма віддачі, індекс прибутковості, серед...

Фінансування інноваційних проектів
Сутність та зміст інноваційних проектів, джерела інвестування та методика їх аналізу. Види та типи інноваційних проектів. Порівняння вигідності джерел...

Інноваційні стратегії
Організаційні структури і фактори впливу інноваційного менеджменту. Вибір організаційних форм інноваційної діяльності. Види інноваційних стратегій. Ін...

Особливості інноваційної стратегії телекомунікаційної компанії на прикладі міжнародної корпорації "Вимпелком"
Інноваційна стратегія підприємства та її види. Основні форми фінансування науково-технічних та інноваційних програм і проектів. Методологія оцінки ефе...

Конфлікти і методи їх вирішення при реалізації інноваційних проектів
Конфлікт як соціальне протиріччя. Моделі конфліктів. Сутність та зміст конфліктів при реалізації інноваційних проектів. Місце конфлікту в корпоративні...