Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Шляхи вирішення екологічних проблем, пов’язаних з видобутком корисних копалин

Тип: реферат
Категория: Экология
Скачать
Купить
Значення корисних копалин в житті людства. Основні проблеми, пов’язані з експлуатацією надр та видобутком корисних копалин, їх регулювання на законодавчому рівні. Заходи по вирішенню екологічних проблем, пов’язаних з видобутком корисних копалин.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Вступ

Екологія - це не абстрактне поняття, не віддалені катастрофи та катаклізми, а все, що оточує нас, що має відношення до кожного - проблеми середовища нашого мешкання. Можна прожити без багатьох досягнень науково - технічного прогресу. Без природи, без чистого повітря, неотруєної їжі та води прожити неможливо.

З появою на планеті Земля біологічного виду найвищої організації - людини, з її розвитком, розмноженням, міграціями , адаптацією й небаченою активізацією діяльності в біосфері почали розвиватися процеси особливого , антропогенного характеру. Із самого початку поведінка людини в довкіллі стала відрізнятися від поведінки інших істот агресивністю. Людина була не рівноправним співмешканцем у середовищі існування, а підкорювачем , насильником , жадібним споживачем , не здатним до самообмеження.

Першого удару природі люди завдали , почавши інтенсивно розвивати землеробство , особливо коли для підготовки площ під сільськогосподарські угіддя стали випалювати тисячі гектарів лісів.

За допомогою вогню люди полювали на диких звірів , завдаючи відчутних збитків природі. А розвиток скотарства супроводжувався виїданням худобою трав'янистих масивів на великих площах аж до повної деградації.

Ще коли людина винайшла лук , спис , та інші ефективні знаряддя вбивства , дуже швидко , можливо , за кілька тисячоліть , майже на всій планеті були винищені мамонти , шаблезубі тигри та інші великі тварини - вичерпалося основне джерело харчування .

Почалася перша глобальна екологічна криза. Історія свідчить про наявність сумної закономірності : вибухи чисельності популяцій виду Homo sapiens , що відбувалися періодично у зв'язку з його розселенням на планеті , як правило , супроводжувалися цілковитим винищенням великих травоїдних тварин і птахів.

Від кінця ХVІІІ і до першої половини ХХ ст. , в період бурхливого розвитку фізики , хімії , техніки , винайдення парового й електричного двигунів, освоєння атомної енергії, розвитку авіації , коли кількість населення перевищила 3,5 млрд чоловік, негативні екологічні процеси почали набувати глобального характер, хоча ще не досягли масштабів кризи. Останні 35 - 40 років ХХ ст.. - це період атомної енергетики й комп' ютеризацї , на який припав активний розвиток другої глобальної екологічної кризи. Вона проявлялась у перевиснаженні природних ресурсів , часом - у вичерпанні їх , у перезабрудненні довкілля, деградації біосфери , до чого призвели суперіндустріалізація, суперхімізація, супермілітаризація та суперспоживання.

І. Значення корисних копалин в житті людей

Надра - це основні мінеральні ресурси Землі , які знаходяться в її товщі. Деякі ресурси знаходяться у верхніх шарах кори, інші - на її поверхні.

Як відомо корисні копалини - кам'яне вугілля , нафта , природний газ , руди металів тощо - відносяться до групи ресурсів , що не відновлюються . Загальні запаси корисних копалин по мірі використання зменшуються.

Більшість мінеральних ресурсів може бути використана для різноманітних цілей . Так , похідні матеріали з нафти , кам'яного вугілля та природного газу використовуються для виробництва різноманітних предметів побутового призначення , медичних приборів і навіть будівельних матеріалів

На мінеральних ресурсах повністю працює кольорова та чорна металургія , атомна промисловість та промисловість будівельних матеріалів,увесь авто- авіа- та більша частина залізничного транспорту. Надра дають 75 % сировини хімічній промисловості та 83 % електроенергії з енергетичних видів корисних копалин.

Людство в наш час стоїть перед близькою перспективою гострої нестачі корисних копалин , особливо органічних видів палива , потреба в яких весь час зростає. Україна може забезпечити себе власним кам'яним вугіллям на 40 % , газом - на 20 % , лісом - на 7 % Видобування багатьох корисних копалин подвоюється кожні 8- 10 років.

Споживання мінеральних ресурсів зростає значно скоріше росту чисельності населення . Запаси мінеральних ресурсів у надрах ще точно не визначені. Багато родовищ виснажені , але розвідка відкриває нові. В останні десятиліття з'явилася космічна геологія . з її допомогою вже розробляються нові родовища.

Мінеральні ресурси мають для народного господарства таке значення :

- як джерело енергії - безпосереднє отримання тепла для побутових та промислових цілей , отримання електроенергії ;

- як сировина для виробництва станків , локомотивів , будівельних кранів, засобів зв'язку та ін. , а також для виробництва предметів побутового призначення ;

- як будівельний матеріал або сировина для нього.

В зв'язку з тим , що запаси мінералів зменшуються , а використання постійно збільшується , велике значення має економне витрачання мінеральних ресурсів.

В масштабах колишнього СРСР економія тільки 1% відповідної сировини давала б додатково 1 млн. т сталі , 5 млн. т нафти , 6 млн. м3 газу.

Одновідсоткова економія металу була достатня для виготовлення 300 тис. вантажних автомобілів або 230 тис. тракторів.

Економне використання мінеральних багатств - це :

- максимально повне видобування корисних копалин під час добування , збагачення та переробки ;

- комплексне використання ресурсу ;

- охорона родовищ від псування .

ІІ. Основні проблеми , пов'язані з видобутком корисних копалин.

Серед основних проблем , пов'язаних з експлуатацією надр та видобутком корисних копалин , найгострішими можна назвати:

- вичерпання запасів корисних копалин: втрата їх під час видобутку та навантаження;

- руйнування грунту , утворення териконів , неприродних ландшафтів;

- утворення тектонічних розломів , внаслідок вибухів , виникнення карстових пустот , наближення рівня вод , підтоплення територій;

- утворення великої кількості відходів.

В наш час індустрія світу виробляє у сім разів більше промислових товарів і добуває в три рази більше по вазі мінералів , ніж у 1970 році.

Під час превезення втрачається понад 3 % вугілля .Для колишнього СРСР це було понад 20 млн т на рік - таку кількість добувають за рік деякі країни Європи . Те ж саме відбувається з нафтою . Під час добування в надрах залишається понад половина нафти! А якщо ще врахувати втрати під час превезення , переробки , зберігання ?

У свій час Менделєєв писав , що палити нафтою безглуздо , це те саме, що палити піч грішми. Але й досі нафта - ця унікальна сировина для отримання багатьох видів цінної продукції - займає одне з провідних місць в паливному асортименті країн світу .

У рудах хімічні елементи ніколи не зустрічаються поодиноко , вони завжди утворюють мінеральні угруповання . Наприклад , природному газу супроводжують гелій , сірка, азот , ; нафті - газ , сірка , йод , бром ; залізним рудам - титан , ванадій , мідь , кобальт, нікель , золото тощо.

Використання супутніх елементів дуже вигідне. Нерідко вони коштують більше , ніж основні. З 70 хіиічних елементів , які використовують підприємства кольорової металургії , майже половина отримується попутно . Під час видобутку вугілля в атмосферу викидається значна кількість газу. Лише на шахтах Донецької області - 3 млрд.м3 в рік.

За 85 років ХХ століття світовий видобуток вугілля збільшився у 3,5 рази , нафти - у 150 разів , природного газу - 800 разів. Скільки після цього залишилося загубленої землі ? Землі , що вилучається з сільськогосподарського та лісового виробництва , погіршується рельєф , створюються відвали , терикони, кар'єри. У всьому світі швидкими темпами відбуваються деградація й ерозія грунтів. Через те , що грунти стали неродючими , активізувалося спустелювання й триває вирубування лісів , лише в 21 державі Африки в 1984 - 1985 р.р. потерпіло близько 30 млн чоловік , 10 млн людей змушені були змінити своє місце проживання , ставши « екологічними біженцями » . Щорічні збитки через спустелювання становлять щонайменше 42 млрд доларів , у тому числі для Азії - 21 млрд , Африки - 9 млрд , Північної Америки й Австралії - по 3 млрд , Європи - 1 млрд доларів. Близько 100 держав , землі яких схильні до цього згубного явища , належать до найнеблагополучніших з погляду й інших екологічних проблем , найсерйозніші з яких мають глобальний характер . Із цих країн 81 належить до тих , що розвиваються , тобто мають іще слабкий економічний потенціал , потерпають від голоду , злиднів , хвороб , де рівень освіти й науки дуже низький . Тут екологічні проблеми тісно пов'язані з соціально- економічними й призводять до політичних збурень , революцій , воєн , що , знову ж таки закінчується екологічними катастрофами.

Видобування корисних копалин призвело до руйнації 226 тис. га господарських земель України ( близько 1 % всієї площі країни), проте щорічно відбувється відчуження майже 100 тис. га під нові об'єкти . Зараз підприємства України , що здобувають корисні копалини , мають 2700 різного роду відвалів , в яких накопичено майже 4 млрд. м3 порід , а під їх розміщення відібрано від сільського господарства понад 30 тис. га земель.

Отже , головна проблема не стільки в нестачі тих чи інших корисних копалин , а в тих наслідках , яких зазнає природа в ході їх видобування , переробки та використання . Захаращення грунтів відходами виробництва , створення порожнин в землі чи нанесення пошкоджень її поверхні у вигляд...

Другие файлы:

Природні умови залягання корисних копалин. Поняття про відкриту розробку корисних копалин
Природні умови розташування родовищ корисних копалин. Класифікація родовищ корисних копалин. Елементи залягання родовищ корисних копалин. Способи розр...

Гірничий енциклопедичний словник, том 3
Третій том “Гірничого енциклопедичного словника” (ГЕС) і містить бл. 1200 статей – описів материків, океанів як об’єктів гірничої науки та практики, к...

Екологічні проблеми пов язані з видобутком корисних копалин Ресурсно-екологічна безпека

Корисні копалини Африки
Скупчення корисних копалин. Тверді, рідкі і газоподібні копалини. Геологічна будова Африки. Формування родовищ корисних копалин. Закономірності пошире...

Природні умови залягання корисних копалин Поняття про відкриту розробку корисних копалин