Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Характеристика екологічної ситуації в місті Запоріжжя

Тип: курсовая работа
Категория: Экология
Скачать
Купить
Основні природні та техногенні чинники, які негативно впливають на стан природного геологічного середовища. Фізико-географічні процеси, які розвиваються на території Запоріжжя. Характеристика джерел забруднення атмосфери, літосфери та гідросфери міста.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Введення

Головною задачею курсового проекту є визначення основних факторів впливу на навколишнє середовище природних та техногенних чинників. Визначити основні фізико-географічні процеси, які розвиваються на території Запоріжжя та охарактеризувати джерела забруднення міста.

Запоріжжя -- місто в Україні на Запорожжі, адміністративний центр Запорізької області, розташований на річці Дніпро. Місто, разом з навколишніми поселеннями, утворює Запорізьку агломерацію. Населення -- 770 тис. осіб, площа міста 240 кмІ.

Площа міста Запоріжжя становить 33 099 га. Показник території на 1000 жителів -- 39 га, що приблизно збігається з такими ж показниками по містах України (40 га) і міста такого ж рівня -- Дніпропетровська (33 га).

Більше 4 тис. га зайняті водними просторами (12,8%), порядку 8 тис. га займають промислові, комунально-складські об'єкти, спецтериторії, 17,6% міських земель використовується в сільському господарстві.

Клімат -- атлантично-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, що проявляються в окремі роки з особливою інтенсивністю. Літо тепле, звичайно починається в перших числах травня і продовжується до початку жовтня, охоплюючи період біля п'яти місяців. Зима помірно м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву становить 14см, найбільша -- 35см.

Середня річна температура + 9,0°C, середня температура в липні + 22,8°C, а в січні -- 4,9°C.

Запоріжжя -- великий промисловий центр та технополіс, створений за комплексною схемою. Тут сконцентровано найпотужніші:

1) металургійні -- Запоріжсталь, Дніпроспецсталь, Запорізький алюмінієвий комбінат, Запорізький титано-магнієвий комбінат, Запорізький завод феросплавів;

2) машинобудівні -- Мотор Січ, ТОВ Завод під'ємно-транспортних машин -- один з найбільших кранобудівних заводів України, Завод імені Войкова;

3) енергетичні -- ДніпроГЕС, Запорізький трансформаторний завод;

4) гірничодобувні підприємства та численні науково-дослідні заклади.

«Мотор Січ» є одним із найпотужніших у світі виробників авіаційних двигунів для літаків «Мрія», «Руслан», а також для гелікоптерів Мі-26 та багатьох інших машин. ДП ЗМКБ «Прогрес» ім. академіка О.Г. Івченка -- один з найбільших у СНД та світі проектувальників авіаційних двигунів та енергетичних установок.

Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ) -- єдине в країні підприємство, яке має повний виробничий цикл виготовлення автомобілів. Що раніше виробляв автомобілі «Запорожець», «Таврія» й «Славута», а зараз -- «Sens», «Lanos», «Forza», «Opel», автобус «I-VAN».

Техногенно-небезпечні підприємства на території міста

Запоріжжя є потужним індустріальним центром, де здійснюють діяльність підприємства металургії, машинобудування, хімічної промисловості, такі як: ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запоріжкокс», ВАТ «Український графіт», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», ПАТ «Запоріжсклофлюс», ПАТ «Запоріжвогнетрив», ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», ЗДП «Кремнійполімер», ПАТ «Мотор Січ» та інші.

Обсяги викидів вищезазначених підприємств складають 97,0% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел по місту.

На території міста 116 підприємств мали викиди забруднюючих речовин (без вуглецю діоксиду) в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення та звітували за формою 2ТП-повітря.

Орієнтовні обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) за 2011 рік складали 117,01 тис. т, що становить 106,8% до обсягів викидів за 2010 рік.

Постійно збільшуються обсяги викидів від автотранспорту, частка яких у загальному обсязі викидів складали 30,0%.

1. Теоретичний розділ

1.1 Оцінка стану природного геологічного середовища

Місто Запоріжжя є одним з найбільших адміністративних, індустріальних і культурних центрів півдня України. Воно розташоване на головній воднотранспортній магістралі -- річці Дніпро, у місці її перетинання транспортно-комунікаційними коридорами, що з'єднують південь України з центром Росії,Донбас із Криворіжжям і Закарпаттям.

Небезпечне природне явище -- подія природного походження або результат діяльності природних процесів, які за своєю інтенсивністю, масштабом поширення і тривалістю можуть вражати людей, об'єкти економіки та довкілля.

Стихійні явища, як правило, виникають в комплексі, що значно посилює їх негативний вплив. Небезпечні природні явища в основному визначаються проявом трьох головних груп факторів -- ендогенних, екзогенних та гідрометеорологічних процесів.

Зсуви -- зміщення мас гірських порід вниз по схилу під дією сили земного тяжіння без втрати контакту з нерухомою основою на більш низький гіпсометричний рівень. Вони характерні для зон тектонічних зрушень, високих терас, схилів ерозійних систем, рік та водосховищ.

Зсуви є одним із найнебезпечніших і дуже поширених природних явищ. Зсуви розвинуті на 50% освоєних схилових площ з основними здеформованими горизонтами від глин карбону до плейстоценових суглинків.

Зсуви можуть бути викликані як природними, так і штучними (антропогенними) причинами. До природних належать: збільшення крутизни схилів, підмив їх основи морською чи річковою водою, сейсмічні поштовхи та інше. Штучними причинами є руйнування схилів дорожніми канавами, надмірним виносом ґрунту, вирубкою лісів, неправильним вибором агротехніки для сільськогосподарських угідь на схилах та інше. Згідно з міжнародною статистикою, до 80% сучасних зсувів пов'язано з діяльністю людини (антропогенний фактор).

Виникають зсуви при крутизні схилу 10% і більше. На глиняних ґрунтах при надмірному зволоженні вони можуть виникати і при крутизні 5--7%.

За глибиною залягання зсуви бувають: поверхневі (1 м), мілкі (5 м), глибокі (до 20 м), дуже глибокі (понад 20 м); за типом матеріалу: кам'яні (граніт, гнейс) та ґрунтові (пісок, глина, гравій); а залежно від потужності, вони поділяються на: малі (до 10 тис. м3), великі (до 1 млн. м3), дуже великі (понад 1 млн. м3).

Зсуви можуть бути активними і неактивними. На активність впливає гірська порода схилу, що становить основу зсуву, а також наявність вологи. Швидкість руху зсуву становить від 0,06 м/рік до 3 м/с.

Карст - процес розчинення чи вилуговування гірських порід поверхневими чи підземними водами і формування специфічного поверхневого та підземного рельєфу.

Для розвитку карсту необхідні такі умови:

1) Наявність порід, що карстуються.

2) Достатня кількість опадів (в рідкому стані) чи підземних вод.

3) Можливість інфільтрації поверхневих вод в породи, що можуть карстуватись.

4) Тріщинуватість порід, що можуть карстуватись - порода, що лежить суцільним пластом не буде розмиватися, а стане водотривким для горизонту підземних вод.

Водна ерозія проявляється у змиванні верхнього шару ґрунту або розмиванні його в глибину під впливом талих, дощових і поливних (іригаційних) вод.

За характером руйнування ґрунту водна ерозія поділяється на краплинну - роздроблення агрегатів ґрунту ударами дощових крапель, внаслідок чого шпари ґрунту забиваються мулистими фракціями, зменшується водопроникність і посилюється поверхневий стік і змив ґрунту; площинну, або поверхневу, коли ґрунт рівномірно змивається невеликими струмками талих і дощових вод по всій поверхні площі; лінійну, або глибинну, коли ґрунт розмивається углиб концентрованими потоками води; іригаційну, яка виникає в умовах неправильно організованого зрошення на схилових землях, коли по лінії течії поливної води є схили, здатні до розмивання.

Розвиток водної ерозії тісно пов'язаний з рельєфом місцевості. Як правило, руйнування ґрунтів починається на схилах крутизною 1-2°.

Засолення - це процес накопичення солей натрію, кадмію, марганцю в ґрунті в недопустимих концентраціях. Формування засолених ґрунтів пов'язане з нагромадженням солей у ґрунтових водах і породах та умовами, що сприяють їхній подальшій акумуляції в профілі ґрунтів.

Основне джерело утворення солей (хлоридів, сульфатів, нітратів, силікатів і карбонатів) -- це продукти вивітрювання гірських порід. Другим джерелом засолення ґрунтів є соленосні геологічні породи різного походження. Перенесення солей з цих порід у ґрунт відбувається за участю підґрунтових вод.

1.2 Зміни геологічного середовища під впливом техногенного навантаження

Запорізька область - один з найбільш розвинених промислових регіонів України. Промисловості припадає на частку велика частина ВВП регіону. Основу промисловості регіону складає металургійний і енергетичний комплекси, де виробляється 12,1% загального об'єму чавуну, 14% стали, 15,6% готового прокату, 11,9% коксу, 46,4% електроенергій в Україні, основний виробник якої - Запорізька АЕС в Енергодарі. Також такі підприємства регіону, як "Запорізький алюмінієвий комбінат" і "Запорізький трансформаторний завод", є єдиними в Україні виробниками алюмінію і трансформаторів світової якості.

Рис. 1 - Основна промисловість Запоріжжя

Серед ста найбі...

Другие файлы:

Аналіз екологічної ситуації території
Стан здоров’я населення як показник якості навколишнього середовища. Характеристика природних умов, ресурсів та екологічної ситуації в місті Кременчук...

Екологічні наслідки військової діяльності
Природні та техногенні фактори виникнення небезпечної екологічної ситуації. Екологічна безпека зони впливу Чорнобильської аварії. Законодавство про зо...

Поліпшення фінансових показників функціонування ВАТ ПБК Славутич в місті Запоріжжя

Характеристика й особливості розвитку Чернівецької області
Природно-ресурсний потенціал Чернівецької області. Аналіз демографічної ситуації. Визначення рівня розвитку сільськогосподарського виробництва, а тако...

Екологічна проблема міста Києва
Аналіз та оцінка екологічної ситуації в Києві очима його мешканців. Визначення їх відношення до проблеми забруднення навколишнього середовища при пров...