Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Психологічні аспекти екології

Тип: реферат
Категория: Экология
Скачать
Купить
Розвиток суспільства і його взаємодія з навколишнім середовищем. Екопсихологія та предмет і об’єкт її вивчення. Еколого-психологічне трактування особистості. Психологічні аспекти у дослідженні впливу екологічних факторів та катастроф на психологію людини.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Філософський факультет

Кафедра психології

Психологічні аспекти екології

Виконала Студентка

Філософського факультету

Кафедри психології

групи ФФП- 22с

Воробій Катерина

Львів 2010

Зміст

Вступ

Розділ 1. Екопсихологія та предмет і об'єкт її вивчення

Розділ 2. Завдання екологічної психології

Розділ 3. Еколого-психологічне трактування особистості

Розділ 4.Психологічні аспекти у дослідженні впливу екологічних факторів та катастроф на психологію людини.

Розділ 5. Соціально-психологічні проблеми, що виникають під час екологічних катастроф

Висновок

Список використаних джерел

Вступ

Сучасна наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з навколишнім середовищем показує що саме людина та її технологічні досягнення та покращення умов існування стало причиною низки екологічних катастроф, а вони пов'язані не тільки із загрозою фізичному здоров'ю людини, вони викликають ще і психічні негаразди в людини. Це й стало основним чинником виникнення екологічної психології як науки про психологічні аспекти взаємодії людини з навколишнім середовищем. Екологічна проблема виходить на перший план перш за все у зв'язку із загрозою фізичному та психічному розвитку й навіть виживанню. Та не тільки вплив екології на свідомість людини вивчає егопсихологія . Також, екологічна психологія вивчає ставлення людини до екології. На мою думку, у наш час людина відноситься до природи та навколишнього середовище хижацько та експлуататорко. Внаслідок бездумності виникають екологічні катастрофи.

Психологія людини щодо екології є двозначною, навіть індивідуальною. Люди не тільки психічно відтворюють явища і події, а ще й ставляться до них по-своєму, своєрідно переживають їх і займають відповідну позицію, відповідно діють. Іншими словами, суб'єктивне у нашій екологічній свідомості не завжди співпадає з об'єктивним. Різноманітні екологічні катастрофи та наближення екологічної кризи підштовхнула вчених до вивчення саме цих явищ людської психіки. Здобутки таких знань і принципів дослідження переносяться в інші сфери суспільної практики, орієнтують нас на шляхи розв'язання екологічних проблем.

У цій роботі я висвітлила проблеми, завдання ти психологічні аспекти екології,оскільки ці проблеми останнім часом стали дуже актуальними.

Розділ 1. Екопсихологія та предмет і об'єкт її вивчення

екологічний психологія катастрофа людина

Екологічна психологія - це відносно новий напрямок, що оформився в закордонній психології два-три десятиліття тому і бурхливо розвивається у вітчизняній психології в останнє десятиліття на стику психології , екології, педагогіки, психотерапії, соціології, історії, філософії й т.д. Вихідним для екопсихологічних досліджень є подання про те, що психічний розвиток, навчання й поведінка людини в різних умовах, а також і його психологічне й психічне здоров'я не можна розглядати поза зв'язком даного індивіда з навколишнім середовищем (природної, інформаційної, утворювальної, сімейної й т.п.) і природою в цілому.

Розробці психологічного аспекту екології сприяло розвиток психології як практики й науки, що ставала усе більше значимим фактором сучасного життя. Психологія присутня в повсякденності в різних формах і на різних рівнях. Психологічні прийоми й методи використаються як у професійної, так і в непрофесійному середовищі. Широко поширилися сьогодні курси й тренінги, засновані на високоефективних психологічних технологіях і психотехніках. Активно використаються психологічні прийоми в засобах масової інформації, а в художніх творах прямо або побічно пропагуються концепції психологічних наукових шкіл і напрямків. Це не тільки данина моді, але й прояв тенденції повороту цивілізації у бік гуманістичних цінностей, повороту до людини.

В екологічній психології вивчаються психічні властивості індивіда, особистості й індивідуальності у взаємозалежності від властивостей середовища різного рівня: фізичного, хімічного, біотичного, психологічного, соціального, культурно-історичного, духовного.

З іншого боку, ефективність застосування психологічних знань при рішенні широкого кола вузькопрофесійних завдань досить висока. У цьому змісті психологія універсальна й застосовна скрізь, де є людина, суб'єкт або об'єкт діяльності.

Екологічні проблеми з психологічними тісно пов'язані тому що для екології значимий людський фактор. Щоб це зрозуміти, можна розглянути діяльність людини , у якій поєднується екологія та психологія людини.

Об'єктом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є психологічні аспекти систем «Людина - Середовище» і «Людина-Природа».

Даний об'єкт існував і тоді, коли не було самої науки -екології. Таким чином, категорія “оточуючого середовища” є однією з базових. Зазначимо, що позиції дослідників поділилися на дві групи. Одні вважають, що об'єктом екологічної психології включає лише відносини “людина - природа”, інші - включають у поняття “оточуючого середовища” також техногенні та соціогенні характеристики умов життя.

Предметом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є дослідження психологічних закономірностей і феноменів взаємодії людини з навколишнім середовищем з метою визначення шляхів розвитку людини й середовища в процесі цієї взаємодії.

Від народження до смерті людина знаходиться у певному екологічному просторі, який певним чином впливає на неї, але і сама людина формує цей простір, будує його, або, навпаки, руйнує. Від того, як людина сприйматиме цей простір, як побудує свої стосунки з ним, залежатиме її психологічний стан. Адже відомо, що невдало побудований екологічний простір (наприклад, тісна або темна кімната з затхлим повітрям, невдало підібрані кольори жилого або робочого приміщень ) негативно впливає на психічний стан людини. З іншого боку, сьогодні з'явились нові психотерапевтичні методи: терапія мистецтвом, природотерапія, маринатерапія, ароматерапія, які широко використовують екологічні чинники (як штучні, так і природні) для лікування психічних захворювань, депресивних станів та загального поліпшення настрою і працездатності людини.

І, нарешті, Чорнобильська катастрофа показала, як людська діяльність може вплинути на екологію у планетарному масштабі. Адже аварію на ЧАЕС за її наслідками визнано катастрофою планетарного масштабу. Наслідки цієї катастрофи вивчають не тільки екологи та радіологи, але й медики, біологи, соціологи. Психологічні наслідки Чорнобильської катастрофи вивчають психологи, що працюють у різних галузях психології: соціальної, медичної та екологічної, зокрема, радіоекологічної психології.

Як відмічають експерти, Чорнобильська аварія викликала таке явище, як радіофобія, тобто підвищений страх перед радіацією, збільшення недовіри, необ'єктивності в оцінці свого здоров'я, немотивованої подразливості, емоційні зриви та ін. Виникло невідоме раніше захворювання, одержавши назву «синдром Чорнобиля». У забруднених районах стали більше використовувати алкоголь, у тому числі й підлітки. А у 30 % шестирічних малюків спостерігали відставання у психічному розвитку.

Розділ 2. Завдання екологічної психології

Головним завданням екологічної психології є визначення шляхів гармонізації відносин людини з навколишнім середовищем, їх коеволюційного розвитку. Це завдання конкретизується, виходячи зі специфіки предмету екологічної психології , у наступних, тісно зв'язаних між собою, конкретних завданнях.

Визначення психологічних умов формування ціннісних відносини людини до матеріального середовища, тих внутрішніх особистісних якостей, які дозволяють людині наповнювати індивідуальним змістом, зберігати, розвивати своє матеріальне оточення.

Установлення таких характеристик об'єктів середовища, які спонукали б людину захищати, зберігати, поліпшувати ці об'єкти, оскільки в них зафіксовані певні значення, цінності, сенс людського існування.

Дослідження психологічних умов коеволюційного розвитку особистості і її середовища в онтогенетичному плані з метою визначення психологічно обґрунтованих шляхів і способів екологічного виховання молоді.

Коло проблем екопсихології умовно розбивається на три рівні:

Група задач першого рівня: вивчення екоумов збереження й розвитку психіки людини, визначення гранично припустимих значень різних параметрів середовища, пошуки оптимуму, з'ясування впливу різних типів забруднень, у тому числі й "психологічних". До них ставляться також завдання оцінки екологічної обстановки за допомогою психологічних методів;

Група задач другого рівня: відповідає зворотному відображенню «психічного» на світ, реалізованому в процесі продуктивної діяльності людини, цілеспрямований, свідомий характер якої спричиняє відбиття в сумарному продукті, тобто перетвореному Світі (ейкосі) загальних і особливих психологічних властивостей особистості. До завдань другого рівня ставляться питання, пов'язані з дослідженням психологічних властивостей, що визначають ентропійний (руйнівний) і ектропійний (творчий) характер діяльності, розробка методів...

Другие файлы:

Психологічні аспекти взаємодії в системі "провізор – клієнт"
Аналіз підходів у техніці продажу лікарських засобів. Психологічні аспекти впливу маркетингової діяльності на залучення покупців. Конфліктні ситуації...

Психологічні аспекти сприйняття США і Росії українцями
Теоретичний аналіз та психологічні аспекти взаємодії, якості етнічної психіки та стереотипи сприйняття. Психологічні методи дослідження етнічних особл...

Основи екології
Прикладні аспекти екології як науки. Еволюція антропогенної діяльності. Генетичний фонд та надбання людського інтелекту. Природні та антропогенні забр...

Теоретико-концептуальні аспекти раціонального харчування
Сутність поняття "екотрофологія". Переїдання та недоїдання та їх наслідки. Загальнобіологічні аспекти екології харчування. Енерговитрати та стратегії...

Екологія як теоретико-наукова основа природоохоронної галузі
Визначення, предмет і завдання екології. Характеристика рівнів організації живої матерії. Галузі і підрозділи екології. Закони, категорії і методи еко...