Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Проблема опустелювання в Україні

Тип: реферат
Категория: Экология
Скачать
Купить
Причини опустелювання земель. Стан проблеми деградації грунтів у світі, в Україні. Проблеми охорони земель, основні напрями покращення ситуації. Шляхи і способи розв’язання проблем. Економічне стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Вступ

Один із найзагрозливіших, глобальних і швидкоплинних процесів сучасності -- розширення опустелювання, падіння, повне знищення біологічного потенціалу Землі, що приводить до умов, аналогічних умовам природної пустелі.

1. Основні поняття

опустелювання грунт земля

Опустелювання або дезертіфікація - деградація земель в арідних, полуарідних (семіарідних) і посушливих (субгумідних) областях земної кулі, викликане як діяльністю людини (антропогенними причинами), так і природними факторами і процесами. Термін "кліматичне опустелювання" був запропонований в 1940-х роках французьким дослідником Обервілем. Поняття "земля" в даному випадку означає біопродуктивну систему, що складається з грунту, води, рослинності, іншої біомаси, а також екологічні і гідрологічні процеси всередині системи.

Деградація земель - зниження або втрата біологічної та економічної продуктивності орних земель або пасовищ в результаті землекористування. Характеризується висушуванням землі, в'яненням рослинності, зниженням звязанності грунту, в результаті чого стає можливою швидка вітрова ерозія та утворення пилових бур. Опустелювання відноситься до наслідків кліматичних змін, що важко компенсуються, так як на відновлення одного умовного сантиметра родючого грунтового покриву сягає в аридної зоні в середньому від 70 до 150 років. [1]

1.1 Причини опустелювання земель

До причин опустелювання слід віднести:

- Водний дефіцит. Відсутність потрібної кількості грунтових вод для забезпечення норм водного балансу для різних видів рослинності і сільськогосподарських культур.

- Тривала посуха. Спровокована змінами в кліматі, засуха впливає на екосистему в цілому. Процес опустелювання в такому випадку прискорюється.

- Кліматична аридизация. Надмірне пониження вологості повітря через збільшення температури і низького рівня опадів.

- Збільшення поголів'я худоби. Це призводить до надмірної Проріджена рослинності пасовищ. Через це кількість вологи в грунті значно зменшується. Особливо до висушення грунту призводить вибір пасовища біля джерел води, наприклад, свердловин. Практикована раніше методика кочових пасовищ втратила для багатьох скотарів актуальність, і тому пасовища знаходяться статично в одному місці, що призводить до неможливості відновлення рослинності.

- Вирубка лісів. При різкій вирубці лісу може початися ерозія грунту, особливо на схилах гір і окологорних рівнин. Утворюються яри. Через зменшення лісових насаджень змінюється баланс вологи, тому не відбувається поступового танення снігу і збереження вологи в грунті.

- Соленакопичення. Збільшення рівня солей в грунті може відбуватися по ряду причин. Перша, це перенесення солей з нижніх шарів грунту грунтовими водами в верхні шари. Між грунтовими водами, насиченими солями та мінералами, знаходяться проникні грунти - пісок, гравельние відкладення та ін Цей процес може мати і зворотний напрямок - з верхніх шарів сольові відкладення будуть проникати з грунтовими водами в більш глибокі шари грунту. Це характерно для низин і низьких рівнин.

- Вітряний клімат. Через вітер, який переносить породи, відкриваються більш глибокі шари грунту. Також соленакопление може бути викликано техногенною діяльністю. Відходи шахт, фабрик і металургійних заводів зазвичай накопичуються в ярах і низинах. Звідти з грунтовими водами хімічні речовини потрапляють в грунт.

- Низький рівень грунтових вод. Основною причиною цього є природне осушення водойм. Пов'язаний цей процес зі зниженою кількістю опадів, які не можуть заповнити і нормалізувати потрібний водний баланс. Також рівень грунтових вод може знижуватися через штучно створених дренажів.

- Помилки у веденні сільського господарства. Надмірне осушення дрібних водойм для зрошення угідь і для підтримки рибних господарств призводить до опустелювання. Порушується водний баланс регіону, і це приводить або до осушенню грунту, або до підвищення рівня солей. Також сприяє иссушению грунту вирощування надмірно вологолюбних культур. На їх зрошення потрібно буде витратити куди більшу кількість води. Збільшується кількість населення планети вимагає великих врожаїв. Через це багато фермерів ігнорують обов'язкові терміни поклади земель, при яких шар чорнозему відновлюється, і грунт стає знову родючою. Постійна експлуатація родючих грунтів призводить до виснаження грунту і ерозії. [2]

1.2 Способи ліквідації опустелювання

Способи запобігання і впливу на фактори опустелювання різні. Оскільки однією з основних причин висушення грунту є соленакопление в грунті і рух грунтів, то дуже допомагає меліорація пасовищ. У зоні з сухим кліматом, при низькому рівні опадів, висаджують трави та чагарники. Попередньо грунт обробляється добривами. У випадку більш пустельного клімату застосовується ще й оазисне зрошення.

Іноді місцевий уряд може винести заборону на використання певних зон земель на період їх повного природного відновлення. Боротьба з опустелюванням також ведеться після гірничодобувних робіт. Після закінчення даних робіт проводиться т.зв. рекультурізація. Це відновлення рослинного покриву штучним шляхом.

У сільському господарстві змінюють напрямок оранки. Великі території оставляются, а замість цього поля, що знаходяться близько пагорбів, піддаються т.зв. контурної обробки. Основну роль тут також грає агромеліорації. Цей процес полягає в степовому лесоразведении, освіті грунто - та лісозахисних порід рослин. [2]

2. Коротка оцінка стану проблеми опустелювання та деградації грунтів у світі

Деградації піддається третина поверхні Землі, що, відповідно, впливає на життя понад 1 млрд. чоловік. Наслідками опустелювання та посухи є голод, відсутність продовольчої безпеки та злидні. Пов'язана з цим політична, соціальна та економічна напруженість може приводити до виникнення конфліктів, подальшого зубожіння і посиленню деградації земель.

На сьогоднішній день 2,1 мільярда чоловік або приблизно 40% населення світу проживають у пустельних або посушливих районах. 90% цього населення - жителі держав, що розвиваються. Опустелюванням порушено 3,6 мільярда гектарів землі у всьому світі - 25% суші. На сьогоднішній день ризику деградації схильні землі в 110 країнах. Щорічно в результаті опустелювання втрачається 12 млн гектарів землі - територія за площею рівна Болгарії.

Від 10 до 20 відсотків посушливих територій вже піддалися деградації. Найбільш гостро ця проблема стоїть в країнах, що розвиваються . Загальна площа землі, що постраждала від опустелювання становить від 6 млн. до 12 млн. кв. км . Для порівняння: площа таких країн, як Бразилія, Канада і Китай, становить від 8 млн. до 10 млн. кв. км.

На посушливі райони припадає до 43 відсотків оброблюваних земель у світі. Деградація земель призводить до втрат сільськогосподарської продукції на суму приблизно в 42 млрд. дол США в рік. Близько третини всіх оброблюваних земель у світі в останні 40 років були закинуті з причини втрати своєї продуктивності в результаті ерозії грунту. Щорічно ще 20 млн. гектарів сільськогосподарської землі настільки деградують , що перестають використовуватися для вирощування сільськогосподарської продукції або поглинаються містами внаслідок прискорення темпів урбанізації.

Протягом останніх трьох десятиліть необхідність збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва, для того щоб прогодувати зростаюче населення Землі , надавала дедалі більший тиск на земельні та водні ресурси. У порівнянні з 1970 роками в даний час прогодувати необхідно на 2,2 млрд. чоловік більше. Досі темпи виробництва продовольства не відставали від темпів зростання чисельності населення, однак триваюче його збільшення означає, що в найближчі 30 років нам може знадобитися на 60 відсотків більше продовольства. Ця зростаюча потреба в сільськогосподарських площах є причиною знелісення 60-80 відсотків земель на нашій планеті.

В тій чи іншій мірі опустелювання має місце на 30 відсотках штучно зрошуваних земель, 47 відсотках зволожуваних природними опадами сільськогосподарських угідь і на 73 відсотках пасовищних угідь. За оцінками, щорічно від 1,5 млн. до 2,5 млн. гектарів зрошуваних земель, від 3,5 млн. до 4 млн. гектарів сільськогосподарських угідь, зволожуваних природними опадами, і близько 35 млн. гектарів пасовищних угідь повністю або частково втрачають продуктивність внаслідок деградації земель.

Відновлення грунтів , втрачених в результаті ерозії, - процес вкрай повільний. Для формування грунтового шару завтовшки 2,5 см може знадобитися близько 500 років. У багатьох районах все більш серйозною проблемою стають пилові бурі, які як в епіцентрі, так і на значній відстані від нього впливають на здоров'я людей і стан екосистеми. Сильні бурі, зароджуються в пустелі Гобі, вражають великі території Китаю, Кореї та Японії і в посушливі сезони у багатьох людей викликають напади лихоманки, кашлю і почервоніння очей. Пил, який вітром переноситься з пустелі Сахари, викликає проблеми з диханням навіть у жителів Північної Америки і руйнує коралові рифи в Карибському басейні. Генеральна Асамблея ООН проголосила 2006 Міжнародним роком пустель і опустелювання. 2006 також знаменує десяту річницю прийняття Конвенції Організації Об'єднаних Націй по боротьбі з опустелюванням у тих країнах, які відчувають серйозну посуху та/або опустелювання, особливо в Африці. Дана Конвенція повністю підтримується 191 країною, тобто майже всіма державами - членами Організації Об'єднаних Націй.

Наслідки опустелювання включают...

Другие файлы:

Проблема гендерної нерівності та шляхи її подолання в Україні
Питання про рівність між чоловіком та жінкою. Становлення громадянського суспільства в Україні. Поняття і проблеми гендерної політики. Міжнародне та у...

Житлове будівництво в Україні
Проблема забезпечення населення житлом - одна з найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Питання створення сприятливого інвестиційного кл...

Проблеми іпотеки в Україні
Поняття та суть іпотеки. Правове регулювання організації та діяльності іпотечних банків. Стан кредитування в Україні. Проблема залучення кредитних рес...

Фінансова криза в Україні
Вивчення основних причин виникнення фінансової кризи в Україні. Проблема нестабільності валютно-фінансової системи країни. Аналіз макроекономічних пок...

Бюджет України
Теоретичні та історичні аспекти походження бюджету. Бюджетний процес в Україні, його характеристика, сильні та слабкі сторони. Актуальні проблеми напо...