Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод

Тип: курсовая работа
Категория: Экология
Скачать
Купить
Розрахунок екологічної ефективності заходів, спрямованих на охорону та відновлення водних ресурсів. Забруднення атмосферного повітря Харківського району. Аналіз економічного збитку від забруднення водних об’єктів. Платежі за скиди забруднюючих речовин.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Вступ

Проблема охорони навколишнього середовища продовжує залишатись однією з найбільш складних у глобальному аспекті. Особливо гострою вона є у регіонах з високим промисловим потенціалом, де в навколишнє середовище потрапляє велика кількість різноманітних речовин, більша частина яких є токсичними. Більшість техногенних речовин дуже стійкі і хімічно активні, що призводить до незворотних наслідків або утворення похідних, які мають велику ступінь шкідливості.

Для підтримання певної якості атмосферного повітря та водних ресурсів, які відповідають за створення безпечних умов життєдіяльності живих організмів і збереження природного різновиду, необхідно встановлення розрахункових нормативних обмежень складу шкідливих речовин. Також необхідно розробити оптимальну програму природоохоронних заходів, які б могли як забезпечити раціональне використання природних ресурсів, так і бути вигідними з точки зору економіки підприємств.

Інтенсивна антропогенна перебудова природного середовища, великі об'єми залучення у господарський обіг природних ресурсів, забруднення їх відходами виробництва призвели до низки протиріч між традиційним ресурсокористуванням і вимогами екологічно збалансованого природокористування. Результати аналізу екологічної ситуації в Україні зосереджують увагу на необхідності перебудови державної політики на засадах сталого соціально-економічного розвитку та забезпеченні екологічно збалансованого природокористування, поліпшенні якості ресурсопостачання населення і галузей економіки на найближчу та подальшу перспективу.

В умовах становлення економічної самостійності суб'єктів господарювання (підприємств, регіонів), недостатності бюджетного фінансування, зниження ефективності державного контролю, необхідності зменшення негативного впливу екологічно шкідливих виробництв на природне середовище важливим стає впровадження нових інструментів економічного регулювання ресурсокористування. Разом з цим актуальними залишаються питання економічного стимулювання ресурсозбереження, впровадження екологічно чистих і природовідновлюваних техніко-технологічних систем у промисловості.

Суттєві недоліки мають місце у діючій системі управління ресурсами, недостатньо використовуються економічні методи регулювання природокористування, що відображають дію об'єктивних економічних законів.

Екологічна криза, що збіглася за часом з економічною зумовила активізацію досліджень еколого-економічних проблем природокористування та наукового обгрунтування збалансованого розвитку природно-господарських комплексів.

З огляду на сьогоднішнє економічне положення, питання економічності заходів стає як ніколи гостро. Враховуючи, що антропогенний вплив на оточуюче середовище зростає з кожним роком, то постає гостре питання з приводу розрахування найбільш ефективних природоохоронних заходів з найбільшою економічною перевагою. На регіональному рівні це питання є актуальним через відносно невелику територію, обмежений бюджет та існує необхідність впровадження нових технологічних рішень з найменшими витратами.

Таким чином, для дослідження ефективності природоохоронних заходів в якості полігону нами було обрано Харківський район. Це пов'язано з його: 1) інтенсивним рівнем техногенного навантаження на всі компоненти навколишнього середовища; 2) складною промислово-аграрною спеціалізацією; 3) значною щільністю населення та великим рівнем його захворюваності; 4) необхідністю оптимізації витрат на охорону навколишнього середовища на регіональному рівні.

Ціль даної курсової роботи - аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод на прикладі адміністративно-територіальної одиниці (Харківського району).

Для вивчення цього питання необхідно вирішити ряд задач:

- провести аналіз можливих методів оцінки;

- виконати необхідні розрахунки щодо ефективності природоохоронних заходів;

- розрахувати економічний збиток від забруднення навколишнього середовища;

- розробити модель, яка демонструє особливості розрахунку збитків від забруднення атмосферного повітря та водних об'єктів, оцінки зборів за викиди та скиди.

1. Еколого-економічна ефективність природоохоронних заходів у Харківському районі

Територія Харківського району потерпає від значного антропогенного навантаження, що пов'язане з безпосередньою близькістю м. Харків, яке територіально не входить до складу району, але є потужним джерелом забруднення. Тому, територія Харківського району потребує розробки комплексу заходів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, оздоровлення території, на покращення екологічного стану компонентів природного середовища. На території Харківського району кожен рік здійснюють природоохоронні заходи спрямовані на охорону та покращення екологічного стану атмосферного повітря, водних, земельних, рослинних ресурсів та тваринного світу.

Таким чином, доцільно розрахувати ефективність природоохоронних заходів згідно з Тимчасовою типовою методикою визначення економічної ефективності здійснення природоохоронних заходів і оцінка економічного збитку, нанесеного народному господарству забрудненням навколишнього середовища [1]. Методика призначається для розрахунку економічної ефективності здійснення природоохоронних заходів при:

1. Економічному обґрунтуванні головних етапів досягнення нормативної якості навколишнього середовища.

2. Оцінці фактичної ефективності здійснюваних заходів.

3. Оцінці результатів природоохоронної діяльності підприємств та об'єднань, міністерств та відомств.

Методика може бути використана для оцінки економічної ефективності водо - та атмосферо охоронних заходів при проектуванні об'єктів виробничого та невиробничого призначення [1].

Природоохоронні заходи розглядаються у вузькому і широкому розумінні.

У вузькому розумінні природоохоронні заходи - це ті види господарської діяльності, які безпосередньо спрямовані на вирішення певних природоохоронних завдань, тобто ці заходи зазвичай мають одно цільову спрямованість.

У широкому розумінні до середовище захисних заходів можна віднести всі види господарської діяльності, що як прямо, так і побічно сприяють зниженню або ліквідації негативного впливу дій людини на довкілля, тобто підвищують загальну ефективність функціонування економічних систем [2].

Теорія ефективності чітко розмежовує поняття ефекту й ефективності, розуміючи під першим результат заходу, а під другим - співвідношення ефекту і витрат, що його викликали.

Ефект означає результат, наслідок певних причин, дій. Ефект може вимірюватися в матеріальному, соціальному, грошовому вираженнях. Зокрема, ефект може оцінюватися обсягом додатково виробленої чи спожитої продукції (тобто штуками, кубічними чи квадратними метрами, тоннами тощо), показниками поліпшення здоров'я населення (наприклад, зниження захворюваності або смертності, виробничого травматизму, підвищення середньої тривалості життя) тощо [2]. У тому випадку, коли зазначені результати отримують грошову оцінку, говорять про економічний ефект.

Економічний ефект - виражений у вартісній формі результат будь - яких дій [2]. Економічний ефект природоохоронних заходів виражається в економії або відверненні втрат природних ресурсів, живої праці у виробничій і невиробничій сферах народного господарства, а також у сфері особистого споживання, яких досягають завдяки їх здійсненню [1].

У тому випадку, якщо згадані результати впливають не тільки на суто виробничу сферу, але й обумовлюють зміни, пов'язані з впливом на здоров'я або умови життєдіяльності людини, прийнято говорити про соціально - економічний ефект. Якщо ці зміни стосуються природоохоронної сфери, використовують вираз еколого - економічний ефект [2].

Соціальний ефект охорони навколишнього природного середовища виявляється в зниженні захворюваності населення, поліпшенні умов праці і відпочинку, збереженні природних комплексів і ландшафтів. Соціальний ефект безпосередньо не має вартісної форми. Можна, втім, визначити, наприклад, скільки коштує лікування людини. Але не можна говорити, що здоров'я, відновлене лікуванням, має вартість, що дорівнює витратам на лікування. Разом з тим, поліпшення здоров'я населення супроводжується цілою низкою економічних результатів, зокрема:

- економією витрат на соціальне страхування і лікування хворих;

- зменшенням кількості недовиробленої за час хвороби працівників продукції.

Завдяки цьому окремі економічні показники соціального ефекту можна визначити саме у вартісній формі [2].

Загальний екологічний ефект складається у зменшенні негативного впливу на навколишнє середовище і покращенні його стану та проявляється в зниженні об'ємів забруднень, що надходять до навколишнього середовища і рівня його забруднення (концентрації шкідливих речовин у середовищі, рівнів шуму, радіації і т. д.), збільшення кількості і покращення якості придатних до використання земельних, лісових і водних ресурсів і т. д. [1].

Харківський район є аграрно - промисловим районом Харківської області. Серед основних забруднювачів атмосферного повітря та водних об'єктів на території Харківського району виступають: Арт...

Другие файлы:

Гідрометцентр як суб’єкт екологічного моніторингу
Створення та структура Донецького Гідрометцентру. Стан виконання заходів охорони атмосферного повітря підприємствами металургійної і коксохімічної про...

Управління і контроль у галузі охорони атмосферного повітря
Під управлінням у галузі охорони атмосферного повітря розуміють діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань,...

Оцінка впливу на атмосферне повітря ТОВ "Торговий дім "Керамік"
Екологічний аналіз впливу діяльності ТОВ "Торговий дім "Керамік" на атмосферне повітря. Розрахунок платежів за викиди забруднюючих речовин. Соціально-...

Розрахунок економічної ефективності заходів для запобігання нещасного випадку на підприємстві
Методика розрахунку матеріальних затрат, пов’язаних з нещасним випадком, травмою на виробництві або профзахворюваннями. Особливості розрахунку економі...

Аналіз економічної ефективності використання грошових коштів підприємства та шляхи їх підвищення (на прикладі ТОВ "Бочечківське", Конотопського району Сумської області)
Теоретичні основи економічної ефективності використання грошових потоків. Організаційна характеристика ТОВ "Бочечківське", Конотопського району Сумськ...