Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Альпінарій у львівському Ботанічному саду ім. І. Франка

Тип: отчет по практике
Категория: Экология
Скачать
Купить
Ботанічний сад ім. І Франка. Рідкісні та зникаючі види рослин. Поняття ландшафтного дизайну. Особливості кам'янистого саду. Будівництво альпійської гірки. Створення альпінарію, матеріали для його устаткування - каміння, гравій, щебінь, пісок, торф.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Національний університет «Львівська політехніка»

Інститут екології, природоохоронної діяльності і туризму ім. В. Чорновола

Кафедра екології і збалансованого природокористування

Звіт з загально екологічної навчальної практики

на тему

«Альпінарій у львівському Ботанічному саду ім. І. Франка»

Виконав студент групи ЕО-21

Романів Степан

Прийняв

Гуглич С. І.

Львів 2014

Ботанічний сад ЛНУ ім. І. Франка

Ботанічний сад є навчальною, науково-дослідною та природоохоронною установою при Львівському університеті. Входить до природно-заповідного фонду як об'єкт загальнодержавного значення. Він входить до складу природно-заповідного фонду України, як об'єкт загальнодержавного значення відповідно чинного законодавства: постанова Ради Міністрів України від 22.07.1983р. №311 «Про класифікацію території та об'єктів природно-заповідного фонду України» та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1992р. №584 «Про зміну деяких рішень Уряду України, у звя'зку з прийняттям Закону України, про природно-заповідний фонд України». Земельна площа 18,5га відведена Ботанічному саду в постійне користування і обов'язково враховується при реконструкції та розвитку міських територій та приміських зон. Згідно з статтею 33 Земельного кодексу України вилучення земель Ботанічного саду не допускається. Територіально Ботанічний сад знаходиться у м. Львові на двох ділянках та займає площу: 16,5га на вул. Черемшини, 44; 2,0га на вул. Кирила і Мефодія, 4.

Головним завданням Ботанічного саду є:

збереження та поновлення в штучних умовах колекції генофонду живих рослин місцевої і світової флори, особливо рідкісних та унікальних;

проведення науково-дослідних робіт з інтродукції та акліматизації, розмноження та ефективного використання рослин;

забезпечення та ведення навчальної та освітньо-виховної роботи з питань ботаніки , екології, охорони природи, селекції, рослинництва, декоративного садівництва та ландшафтної архітектури.

Ботанічний сад є базою для наукової діяльності співробітників біологічного факультету та підготовки спеціалістів біологічного, географічного та інших факультетів, надає методику та консультативну допомогу виробничим установам, веде науково-просвітницьку роботу.

Наукові дослідження в Ботанічному саду проводяться за такими напрямами:

відтворення біологічної різноманітності рослинного світу, розробка наукових основ її охорони, особливо рідкісних та зникаючих видів рослин;

опрацювання практичних й теоретичних питань інтродукції та акліматизації рослин;

дослідження фізіолого-біохімічних особливостей інтродуцентів та способів підвищення їх резистентності;

розробка наукових основ декоративного садівництва та ландшафтної архітектури;

вивчення методів захисту інтродуцентів від шкідливих хвороб;

дослідження генетичних і фізіолого-біохімічних аспектів стійкості рослин до техногенних факторів забруднення навколишнього середовища;

створення бази даних для ЕОМ про колекційні фонди рослин, рідкісні та корисні рослини регіону, комп'ютеризація інших досліджень.

Ботанічний сад:

- Утримує, розвиває та проводить систематичне вивчення наукових колекцій, створює експозиції різних груп рослин відкритого і закритого грунту, колекційні та експериментальні ділянки, ділянки рідкісних рослин, розсадники розмноження;

- виконує наукові дослідження за планами держбюджетної і госпдоговірної тематики;

- організовує наукові експедиції по вивченню і мобілізації світових рослинних ресурсів, приділяючи особливу увагу виявленню і охороні рідкісних і зникаючих видів рослин;

- створює насіннєвий фонд, проводить обмін насінням і посадковим матеріалом з іншими установами зарубіжних країн, щорічно видаючи каталог насіння обмінного фонду;

- видає наукові праці (збірники статей), науково-популярні брошури, книги, путівники і т. д.;

- з метою підвищення рівня підготовки спеціалістів надає навчальним закладам максимальну можливість використання колекцій та експозицій рослин для навчального процесу; здійснює вирощування рослин, необхідних для демонстраційних навчальних і наукових цілей, надає земельні ділянки для виконання курсових та дипломних робіт;

- впроваджує найбільш цінні інтродуктивні рослини в народне господарство для масового розмноження, розробляє методичні вказівки щодо їх вирощування.

У Ботанічному саду проводиться освітньо-виховна робота серед населення міста з метою поширення екологічних та природоохоронних знань. Для цього використовуються колекції живих рослин, створюються спеціаотні експозиції, кутки або музеї природи, прокладаються пізнавальні маршрути територією, видається науково-популярна література, путівники, буклети тощо, організовуються лекції, виступи в пресі, на радіо й телебаченні.

Колекційний фонд Ботанічного саду складає близько 5000 таксонів, які включають:

· 1025 видів і форм дерев і кущів;

· 720 природних трав`янистих видів;

· 1095 видів і сортів культурних трав'янистих рослин;

· 1630 видів тропічних і субтропічних рослин.

Спонтанна флора ботанічного саду налічує 489 видів.

Унікальними в ботанічному саду є колекції саговиків, пальм, антуріумів, сукулентів, плющів, інших тропічних і субтропічних рослин, рододендронів (друга за об'ємом колекція в Україні), хвойників, ботанічна система, рідкісні декоративні рослини, півники, лілійники, жоржини. У колекціях Ботанічного саду знаходяться рідкісні та зникаючі види рослин, 64 види з Червоної книги України, що включають 12 ендеміків і 17 реліктів.До відділу культурної флори і озеленення належать гладіолуси. У Ботанічному саду представлений 41 сорт.

Альпінарій

На присадибній чи дачній ділянці альпінарії набули чималої популярності. Квітникарі-аматори і в містах, і в селах вирощують первні види рослин, намагаючись надати своєму саду особливого, неординарного вигляду. Таким куточком може стати альпінарій.

Альпінарій - це вдала, прогресивна мода садівництва, яка полюбилася багатьом садівникам, причому мрія про прекрасне, прагнення вирощувати рідкісні рослини об'єднала квітникарів. Альпінарії почали облаштовувати не тільки несадових, дачних ділянках, але і в місцях відпочинку, в парках, поряд з громадськими будівлями. Чудові руки садівника можуть створити з рослин справжні казкові куточки.

Альпінарій можна легко спорудити навіть не маючи садової ділянки, використати для цього балкон, лоджію, терасу, дах. Доволі популярними стали міні-альпінарії. Це свідчить про те,що крихітні куточки з живою природою дарують людям радість.

Характерна особливість альпінаріїв - вирощування в них рослин, зазвичай, багаторічних, які ростуть на одному місці декілька років. На невеликій ділянці землі в альпінарії можна висадити велику кількість різних видів рослин. Якщо правильно їх підібрати, то альпінарій протягом усього року матиме декоративний вигляд.

У альпінарії легко замінити рослини, постійно доповнюючи композицію або обмежуючи зростання окремих видів.

Альпінарій - це необмежена можливість творчості, бо його будова і композиція завжди нескінченні

Трохи історії

Понад 100 років тому квітникарі-аматори і ботаніки вирушили у високогірні області за прекрасними квітами. Рослини високогір'я, високогірних луків, квіти, трави, чагарники, які ростуть на скелях, в ущелинах, що покривають валуни, почали з'являтися в долинах, низинах, де вони росли в незвичних для них умовах.

Альпінарії стали розміщувати в ботанічних садах, де створювалися умови для вивчення рослин, які висаджували в них. Рослини акліматизувалися в новому середовищі, почали рости і розмножуватися.

Інтерес до розведення високогірних рослин дедалі зростав. У садах біля замків, де було зібрано чимало видів квітів, і притому рідкісних, почали облаштовувати спеціальні ділянки, майданчики, які на вигляд були схожими на високогірну природу, альпійські луки. Такі ділянки називали альпінаріями. Перший альпінарій для високогірних рослин облаштував у Марилауні ботанік з Інсбурга А. Кернер. Високогірні рослини він зібрав у Доломітових Альпах на висоті майже 2000 м над рівнем моря.

Багаті колекції рослин для альпінаріїв є і в інших ботанічних садах країн Європи. Відомі, наприклад, колекції альпійських рослин у Швейцарії, Словаччині, Франції, Великобританії тощо.

Створення альпінарію

Створення альпінарію - справа досить трудомістка і клопітка. Перед тим, як приступити безпосередньо до його створення необхідно провести ряд підготовчих робіт, ретельно розпланувати ділянку, скласти детальний план розміщення всіх декоративних елементів, підготувати ділянку і тільки після цього почати висаджування рослин.

Вибір місця

Альпінарій потрібно розмістити так, щоб він органічно вписувався в навколишнє середовище. Не обов'язково шукати великий простір - адже крихітні альпійські рослини - не дерева, і їх на невеликій ділянці помістяться десятки.

Для альпінарію вибирають, я...

Другие файлы:

Образ саду у творчості Івана Франка
Місце і значення саду в художній прозі І. Франка, його функціональне та семантико-смислове навантаження, особливості метафоричного опису. Смислове нав...

Соціально-філософські погляди І.Франка
Український народ в особі Івана Франка має найвищий творчий злет своєї інтелектуальної культури. Філософський світогляд І. Франка. Позитивізм у соціал...

Философия Франка С.Л.
Биография С.Л. Франка. Рассуждения С.Л. Франка о бытие и о божестве. Вопросы социальной философии. Истинная жизнь и ее сущность. Поиски смысла жизни....

Родина Орхідні
Характеристика найбільш поширених представників родини Орхідних у природі, еколого-ценотичні властивості їх популяцій, основні заходи охорони та захис...

Лікарські рослини в ботанічному саду. Агробіостанція херсонського державного університету
Вплив лікарських рослин на діяльність систем організму людини. Дослідження лікарської флори на території агробіостанції Херсонського державного універ...