Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Фондовий ринок Казахстану

Тип: реферат
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Історія становлення фондового ринку Казахстану. Функціонування фондової біржі "КАSЕ" як основи фондового ринку. Цінні папери, допущені до торгів. Адаптація торгової системи відповідно до специфіки діяльності регіонального фінансового центру міста Алмати.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Вступ

Фондовий ринок займає особливе місце в загальній системі ринкової економіки кожної країни. Фондовий ринок - це загальна назва цілої системи ринків фінансових ресурсів. На сучасному етапі фондовий ринок займає важливе місце в системі економічних відносин як в середині країни так і поза нею. Світові фінансові кризи, і особливо остання глобальна фінансова криза, що зачепила багато країн наглядно демонструють роль фондового ринку в загальній системі економічного розвитку будь якої країни та обумовлюють актуальність даної теми.

Казахстан після виходу зі складу СРСР, як і інші республіки опинився перед проблемою переходу від командно-адміністративної до ринкової економіки. Становлення в Казахстані ринкових відносин привело, як до трансформації існуючих раніше форм і методів управління, так і до зміни технологій функціонування товарних та фінансових ринків, модернізації всіх сфер економіки. Своє друге народження отримали деякі види економічної діяльності, які були потрібні і за умов адміністративної економіки, зокрема фондовий ринок.

За планової економіки рух фінансових потоків визначався лише рішенням економічних відомств, тому для фондового ринку в сучасному розумінні не було місця. На зламі 90-х років у Казахстані почалося зародження ринку з усіма його характеристиками та атрибутами. Нині цей ринок активно розвивається та характеризується найшвидшими темпами проти росту на відміну від інших сегментів ринкової економіки країни.

1. Історія становлення фондового ринку Казахстану

Казахстан, як і інші країни СНД, довго переживав процес становлення і розвитку ринкової економіки, а також одного з найважливіших її елементів - фондового ринку. Формування основ казахстанського ринку цінних паперів відноситься до початку 90-их років, коли на базі законодавства СРСР стали створюватися акціонерні товариства, брокерські фірми, фондові біржі. Період масової приватизації та акціонування державних підприємств у 1991-1994 рр. дав поштовх для утворення численних акціонерних товариств та незалежних реєстраторів.

До весни 1994 р. Законодавство Республіки Казахстан увазі існування тільки чотирьох можливих видів суб'єктів фондового ринку - емітентів, інвесторів, посередників (брокерів і дилерів) і фондових бірж. Органом державного регулювання фондового ринку в цей період виступало Міністерство фінансів РК. Перешкодою створенню необхідної інфраструктури і відповідної роботи національного фондового ринку були високі темпи інфляції, стагнація виробництва, переважання державного сектора, професійна неготовність персоналу більшості господарюючих суб'єктів до здійснення діяльності на ринку цінних паперів [4, с. 31].

У 1994 р. була створена Національна комісія Республіки Казахстан з цінних паперів (НКЦБ), якій були передані функції з державного регулювання фондового ринку республіки. Професійними учасниками ринку цінних паперів у 1997 р. був заснований Центральний депозитарій РК, зі створенням якого було завершено побудову базової інституційної та технічної інфраструктури, відповідної основним світовим вимогам, що забезпечує надійне виконання угод.

Наступною важливою датою є 15 листопада 1993, адже в Казахстані була введена національна валюта - тенге. На другий день після цієї події - 17 листопада 1993 року - Національний Банк Республіки Казахстан і двадцять три провідних казахстанських комерційних банку прийняли рішення створити валютну біржу. До цього центром проведення міжбанківських валютних операцій був структурний підрозділ Національного Банку. Основним завданням, поставленим перед новою біржею, були організація та розвиток національного валютного ринку у зв'язку з введенням тенге. Як юридична особа біржа була зареєстрована 30 грудня 1993 року за найменуванням «Казахстанська Міжбанківська Валютна Біржа» в організаційно-правовій формі акціонерного товариства закритого типу. Так була утворена існуюча в цей час Казахстанська фондова біржа, а 17 листопада стало її днем народження [10, с. 37-38].

Слідуючим кроком у розвитку стало 2 жовтня 1995 р., коли біржа отримала ліцензію №1 на здійснення біржової діяльності на ринку цінних паперів, проте дія цієї ліцензії обмежувалося правом організації торгів тільки державними цінними паперами. Через півроку 12 квітня 1996 біржа була перереєстрована під найменуванням «Казахстанська фондова біржа», а 13 листопада цього ж року отримала необмежену ліцензію Національної комісії Республіки Казахстан з цінних паперів на організацію торгів цінними паперами [9, с. 205].

Паралельно зусиллям, які робилися в напрямку розвитку організованого ринку цінних паперів, біржею проводилася роботи з розвитку термінового ринку. На початку 1996 року була проведена робота зі створення нормативної бази, регулюючої біржовий ринок термінових контрактів, і в травні цього року відбулося відкриття ринку валютних ф'ючерсів.

З 1999 року почався розвиток біржового ринку корпоративних облігацій, перші з яких були включені в офіційний список біржі 1 лютого цього року. 1999 відзначений також запуском з 05 липня біржові сектора операцій репо з державними цінними паперами і проведенням 7 липня першого аукціону з розміщення муніципальних облігацій [10, с. 41].

З набранням чинності закону Республіки Казахстан «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів Республіки Казахстан з питань акціонерних товариств» від 10 липня 1998 року був усунутий заборона на організацію фондовою біржею торгів іноземними валютами та іншими, крім цінних паперів, фінансовими інструментами, що дало можливість приєднати AFINEX до Казахстанської фондової біржі. Рішення про це було прийнято загальними зборами акціонерів 6 січня 1999, а 16 березня цього року була проведена відповідна державна перереєстрація возз'єднаній біржі [10, с. 51].

В даний час єдиною в республіці фондовою біржею є АТ «Казахстанська фондова біржа». Згодом Казахстанська фондова біржа запустила в експлуатацію нелістингові (котирувальну) торгову площадку, що, по суті, розв'язало проблему створення в Казахстані позабіржовий котирувальної системи. У цьому ж році з'явилися 8 компаній з управління пенсійними активами (Купала), що сприяло перетворенню накопичувальних пенсійних фондів в один з найбільших інституційних інвесторів на казахстанському ринку цінних паперів.

Загальний аналіз становлення та розвитку казахстанського фондового ринку дозволяє відзначити високі темпи реформування національної фінансово-кредитної системи. У Казахстані створена система гарантування банківських вкладів, здійснено дострокове погашення боргу Всесвітнього банку по лінії Національного банку РК, здійснюється державна компенсація вкладникам банків і пенсійних фондів курсових втрат внаслідок девальвації національної валюти [8, с. 35].

Сьогодні фондовий ринок являє собою серце фінансового ринку, який умовно можна розділити на чотири основних сектори: ринок іноземних валют, ринок державних цінних паперів, у тому числі міжнародних цінних паперів Республіки Казахстан, ринок акцій і корпоративних облігацій, ринок деривативів.

2. Функціонування фондової біржі «КАSЕ» як основи фондового ринку РК

Основним індикатором стану фондового ринку у Казахстані є організований ринок цінних паперів, представлений фондовою біржею - KASE. У період із 2011 по 2012 роки кількість казахстанських емітентів, цінні папери допущені до торгів на KASE, є достатньо стабільною. Основну питому вагу цінних паперів, допущених до торгів на Казахстанскій фондовій біржі, становлять випуски категорії «А» - 77,19% та частка випусків цінних паперів за категорією «У» - 22,81%. Слід зазначити, що значна частина цінних паперів в офіційних списках категорії «А» - випуски акцій банками другого рівня [6].

Станом на 1 січня 2012 року у офіційний список KASE за категорією «А» включено 202 випуски корпоративних облігацій і 45 випусків акцій, за категорією «У» - 28 і 45 випусків, відповідно (таблиця 1).

Таблиця 1. Цінні папери, допущені до торгів на KASE

на 1 січня 2011 року

на 1 січня 2012 року

кількість випусків

кількість емітентів

кількість випусків

кількість емітентів

Листинг «А»

229

92

247

93

Листинг «У»

66

55

73

67

Разом

295147

320160

На 1 січня 2012 року загальна капіталізація ринку з недержавним цінних паперів, включеною у офіційний список за категоріями «А» і «У», становила 8005664 млн. тенге і 258732 млн. тенге, відповідно. При цьому капіталізація ринку за облігаціями збільшилася на 9,23%, з акцій зменшилася на 9,93%. Загальна капіталізація KASE становила 8264396 млн. тенге, що становить 62,07% від ВВП Республіки Казахстан. Аналогічний показник за станом 1 січня 2011 року стано...

Другие файлы:

Фінансовий ринок фондовий України

Європейський фондовий ринок у період глобалізації

Фондовий ринок України і перспективи його розвитку

Фондовий ринок України
Функції, які виконує ринок цінних паперів в економіці країни. Необхідні кроки для зростання й розвитку фондового ринку й сектору фінансових послуг. Об...

Сучасний стан фондового ринку України
Становлення і розвиток української держави. Фондовий ринок, його сутність, структура, функції. Сучасний стан фондового ринку України. Організований ри...