Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Прямі податки в Україні: теорія і практика

Тип: дипломная работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Суть, форми та роль у податковій системі прямого оподаткування. Класифікація прямих податків, їх адміністрування. Оцінка практики на прикладі сплати податку на доходи приватними підприємцями. Вдосконалення практики справляння надходжень прямих податків.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Університет економіки та права «Крок»

Факультет економіки та підприємництва

Кафедра фінансів та банківського бізнесу

Спеціальність 6. 030 508 «Фінанси і кредит»

Випускна робота

на тему:

«Прямі податки в Україні: теорія і практика»

Студентки 4 курсу групи Фк-07 зн

Смуток Тетяна Володимирівна

Науковий керівник: канд. екон. наук., доцент

Кузьмінський Володимир Зигмонтович

Київ-2014

Зміст

Вступ

Розділ 1. Теоретичні засади прямого оподаткування

1.1 Пряме оподаткування: суть, форми та роль у податковій системі

1.2 Класифікація прямих податків

1.3 Адміністрування прямих податків

Розділ 2. Аналіз практики прямого оподаткування в Україні

2.1 Аналіз надходження прямих податків до бюджету за 2009 - 2010 р.

2.2 Оцінка практики на прикладі сплати податку на доходи фізичних осіб приватним підприємцем Мамайчук А.К.

2.3 Оцінка практики на прикладі сплати єдиного податку приватним підприємцем Дунаєв А.О.

Розділ 3. Шляхи та перспективи розвитку системи прямого оподаткування в Україні

3.1 Вдосконалення практики справляння та аналізу надходжень прямих податків

3.2 Використання світового досвіду прямого оподаткування

3.3 Перспектива подальшого реформування податкової системи

Висновки

Список використаної літератури

Додатки

Вступ

Початковим етапом виникнення прямих податків (і податків взагалі), як економічної категорії постало формування держави й перехід від натурального господарства до грошового вираження. На ранніх етапах розвитку під податком розуміли безповоротний платіж, тобто платники, які сплатили податок не отримували від держави ні благ, ні особливих прав.

Упродовж тривалого часу в економічній науці розглядалося кілька теорій оподаткування. Найпоширенішими вважалися класичне уявлення про податки «А. Сміта у 1776 р. у фундаментальній праці «Дослідження про природу і причини багатства народів» визначив чотири основні правила оподаткування: 1) всі громадяни повинні брати пропорційну участь в доходах, які вони одержують під захистом та опікою держави; 2) податки повинні бути чітко визначені, а не довільні; 3) податки повинні стягуватися тоді та в такий спосіб, щоб це було вчасно та зручно для платника; 3) кожен податок має бути розроблений так, щоб якомога менше вилучати грошей у платників понад той дохід, який він приносить у скарбницю, тобто забезпечити дешевизну справляння податків.

Ж. Сисмонді розглядав оподаткування як «теорію насолоди». Американський економіст А. Лаффер зобразив графічний взаємозв'язок між концепцією податкового регулювання й принципом рівноваги державного бюджету». [32]

Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що прямі податки є однією з найважливіших фінансових категорій. За певних обставин прямі податки можуть бути вирішальним чинником розвитку як суспільства в цілому, так і окремого підприємства - допомагати йому виходити з кризового стану, або навпаки - спричиняти кризову ситуацію.

Правильно побудована податкова система має важливе значення як для ефективної діяльності на підприємстві, так і для суспільства в цілому.

Зараз існує краща система оподаткування, що була на всіх етапах розвитку, проте і вона не є досконалою, і не враховує однаковою мірою потреби платників податків і держави. Проте, так чи інакше, всі фізичні і юридичні особи незалежно від форм власності і напрямку діяльності платять податки.

Детальний аналіз літературних джерел та законодавчих актів свідчить, що переважна більшість ключових теоретичних положень щодо прямого оподаткування розроблена досить ґрунтовно. Проте, в даних розробках недостатньо здійснено комплексний аналіз та теоретичне обґрунтування прямого оподаткування юридичних і фізичних осіб у системі державного регулювання їх доходів, адекватного сучасним умовам економіки.

Об'єктом дослідження є податкова система України, підприємницька діяльність Мамайчук А. К. та Дунаєв А. О.

Предмет дослідження є законодавчі акти які регулюють методи обчислення і сплата прямих податків суб'єктом підприємницької діяльності, показники податкових надходжень бюджету України.

Метою випускної роботи є дослідження вітчизняної та світової практики прямого оподаткування й розробка пропозицій щодо поліпшення справляння прямих податків.

Завдання, що ставляться в роботі:

– дослідити теоретичні основи прямого оподаткування, визначити поняття «прямі податки» та їх роль в наповненні бюджету;

– визначити юридичні «прогалини» в справлянні прямих податків;

– проаналізувати показники податкових надходжень та визначити їх співвідношення;

– проаналізувати практику оподаткування приватних підприємців;

– розглянути пряме оподаткування розвинених країн світу;

– розробити рекомендації щодо подальшого реформування системи прямого оподаткування.

Інформаційною базою є теоретичні та методологічні засади прямого оподаткування, що розроблені західними вченими різних часів: А. Смітом, Д. Рікардо, Дж. Локком, Дж. Ст. Міллем, Дж. М. Кейнсом, Ф. Нітті, А. Вагнером, А. Лаффером та ін., є підґрунтям для подальшого розвитку економічних теорій з питань податкового регулювання які потребують детального вивчення з метою можливого їх використання в Україні.

Сучасні проблеми прямого оподаткування присвячена велика кількість публікацій та законодавчих актів які досліджувалися в представленій роботі:

Конституція України [1], «Господарський Кодекс України» [2], «Бюджетний Кодекс України» [3], «Податковий Кодекс України» [4], Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» [8], Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» [9], Декрет Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» [10],

Азаров М. Я. Науково-практичний коментар до Податкового Кодексу України в 3-х томах [15], Бачевський Б.Є. Потенціал розвитку підприємництва [20], Бездітко Ю.М., Піралієв Є. В. Співвідношення прямих і непрямих податків у податковій системі України [21], Безпалько І.Р. Досвід оподаткування доходів фізичних у зарубіжних країнах [22], Василькова Т. В., Лаба М. С., Єгорова Т. М. Оцінка факторів впливу на обсяги надходжень податкових платежів до бюджетних платежів до бюджетів усіх рівнів [25], Дропа Я., Чабан І. Податкове навантаження та його вплив на економіку України [27], Єфименко Т. І. Податковий Кодекс України як перший крок на шляху реформування вітчизняної економіки [28], Майбуров І. А., Іванов Ю. Б. Теорія і практика податкових реформ: звіряємо позиції [34], Паньків В. М., Саранчук О. М. Вдосконалення діючої системи оподаткування [37], Шкарупа О. В., Романченко А. В. Аналіз проблем та напрямків удосконалення системи оподаткування в Україні [42], Щербина І. Ф., Рудик А. Ю., Зубенко В. В. та інші Бюджетний моніторинг: Аналіз виконання бюджету за січень - грудень 2008 року [43], Щербина І. Ф., Рудик А. Ю., Зубенко В. В. та інші Бюджетний моніторинг: Аналіз виконання бюджету за січень - грудень 2009 року [44], Щербина І. Ф., Рудик А. Ю., Зубенко В. В. та інші Бюджетний моніторинг: Аналіз виконання бюджету за січень - вересень 2010 року [45] та багато інших видатних вчених.

Методи дослідження поставлених завдань здійснюється за допомогою аналізу і синтезу, конкретного і абстрактного, індукції та дедукції, а також економіко-статистичних і економіко-математичних методів.

Теоретичною основою дослідження стало творче опрацювання досягнень світової та вітчизняної літератури з проблем використання прямих податків як важелів державного регулювання економіки.

Структура випускної роботи складається з трьох розділів:

В першому розділі розглядаються теоретичні засади прямого оподаткування.

У другому розділі аналізується практика прямого оподаткування в Україні

В третьому розділі розглядається напрямки вдосконалення та реформування прямого оподаткування з використанням світового досвіду.

Висновки містять узагальнення усіх висвітлених питань у першому, другому та третьому розділах.

Список використаної літератури містить літературу яка використовувалася при написанні випускної роботи.

Додатки містять 20 таблиць, 5 рисунків, 7 діаграм.

Розділ 1. Теоретичні засади прямого оподаткування

1.1 Пряме оподаткування: суть, форми та роль у податковій системі

В законодавчому полі пряме оподаткування регулюється: Податковим Кодексом, Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (єдиний податок) та Декретом Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» (фіксований податок).

В сучасній податковій системі існує поділ податків за [21, с. 107]:

за формою розмежування:

Другие файлы:

Класифікація податків в Україні
Сутність та функції податків у податковій політиці держави, їх вплив на соціально-економічну сферу. За формою оподаткування розрізняють прямі податки...

Прямі податки, їх суть, види і характеристика
Загальна характеристика умов та об’єкту вивчення. Фінансова діяльність підприємства КП "Городницький фарфоровий завод". Прямі податки їх суть, види та...

Податкова система України: теорія та практика становлення
Податки як джерело доходів державного бюджету: історичний аспект, сутність, характерні ознаки, класифікація, фіскальна і регулююча функції, правова ба...

Аналіз впливу податків на розвиток підприємництва в Україні
Система оподаткування підприємств та її становлення в Україні. Суть, види та роль податків у розвитку підприємництва. Зарубіжний досвід у сфері оподат...

Прямі податки
Розгляд значення і етапів розвитку прямих податків в Україні, дослідження особливостей процедури їх нарахування та стягнення. Аналіз структури прямих...