Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Пріоритетні напрямки використання коштів місцевих бюджетів (на прикладі місцевого бюджету м. Дніпропетровська)

Тип: дипломная работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Процес становлення та сутність місцевих бюджетів в Україні. Зарубіжний досвід використання бюджетних коштів на місцевому рівні. Аналіз динаміки та структури видаткової частини бюджету м. Дніпропетровська по функціональній та економічний класифікації.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ДИПЛОМНА РОБОТА з теми:

«Пріоритетні напрямки використання коштів місцевих бюджетів»

(на прикладі місцевого бюджету м.Дніпропетровська)

ВСТУП

Бюджетна система України як унітарної держави складається з чітко визначених двох ланок - державного та місцевих бюджетів. Склад місцевих бюджетів України, як і в інших країнах, відображає особливості адміністративно-територіального поділу та специфіку функціонування місцевого самоврядування. Практика формування та виконання місцевих бюджетів має свою специфіку, відмінні особливості та проблеми.

Місцеві бюджети здійснюють важливу роль в процесі соціально - економічного розвитку регіону, забезпечуючи фінансування основної мережі дошкільних установ, шкіл, медичних та соціальних установ.

Актуальність теми дипломного дослідження полягає в тому, що за поняттям видатки місцевих бюджетів криється велика кількість не тільки наукових, але й практичних проблем, що ставляться самим життям. Насамперед, необхідність дослідження ролі видатків місцевих бюджетів у соціально-економічному розвитку регіону обумовлена здійсненням в країні економічної реформи, яка відбивається на соціальному житті населення, проведенням бюджетної реформи і розвитком бюджетного федералізму. Продовження економічних реформ в Україні пред'являє особливі вимоги до чіткості функціонування бюджетних процесів.

Предметом дослідження магістерської роботи є сукупність економічних відносин щодо планування та фінансування видатків місцевих бюджетів.

Об'єктом дипломного дослідження є міський бюджет міста Дніпропетровська з окремими бюджетами районів міста за 2007 - 2010 рр..

Метою дипломного дослідження є визначення економічного змісту видатків місцевих бюджетів, їх склад та структуру та роль в соціально-економічному розвитку регіонів, узагальнення зарубіжного досвіду їх фінансування та з його врахуванням розробка пропозицій щодо вдосконалення фінансування видатків місцевих бюджетів в Україні.

Для досягнення поставленої мети в дослідженні необхідно вирішити наступні завдання:

- Провести дослідження ролі видатків місцевих бюджетів в соціально - економічному розвитку територій;

- Узагальнити зарубіжний досвід фінансування видатків місцевих бюджетів в Україні;

- Проаналізувати склад та структуру видатків місцевих бюджетів;

- Розкрити особливості фінансування видатків на виконання власних та делегованих повноважень;

- З врахуванням зарубіжного досвіду розробити пропозиції щодо вдосконалення фінансування видатків місцевих бюджетів в Україні.

В дипломному дослідженні використані наступні методи наукового аналізу: економічний опис, аналіз і синтез, системний підхід, індукція і дедукція, наукова абстракція.

Інформаційною базою дослідження були законодавчі та нормативні акти з питань реалізації фінансово-бюджетної політики в Україні, матеріали Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, органів державної влади та місцевого самоврядування, Інституту бюджету та соціально - економічних досліджень, вітчизняна та зарубіжна література.

Логіка та методологія дослідження обумовили структуру роботи, яка складається з трьох розділів, вступу та висновків.

У І розділі розкриті сутність видатків місцевих бюджетів та їх роль в соціально - економічному розвитку територій, дана їх характеристика. Узагальнено зарубіжний досвід фінансування видатків місцевих бюджетів.

У ІІ розділі проведено аналіз складу та структури видатків місцевого бюджету м. Дніпропетровська, розкриті особливості їх фінансування на виконання власних та делегованих повноважень.

У ІІІ розділі розглянуті нові підходи до планування видатків місцевих бюджетів відповідно до нової редакції Бюджетного кодексу України та перспективи розвитку їх фінансування в Україні з врахуванням зарубіжного досвіду.

Практична цінність отриманих результатів дипломного дослідження полягає в підтвердженні обґрунтованості та необхідності впровадження програмно-цільового методу планування та використання місцевих бюджетів на основі позитивного зарубіжного досвіду місцевого самоуправління:

- планування діяльності на найближчі 3 роки, що дає змогу вирішувати складніші і довготермінові завдання;

- орієнтованість на результат, яка досягається шляхом фінансування окремих бюджетних програм, а не діяльності бюджетних установ;

- можливість оцінити ефективність використання коштів шляхом застосування показників виконання кожної бюджетної програми;

- залучення громадськості до процесу прийняття рішень з питань, що стосуються бюджету міста, на всіх етапах бюджетного процесу.

Пояснювальна записка до дипломної роботи містить вступ, 3 розділи, висновки - 110 с., 2 табл., 23 рис., список з 48 джерел, 5 додатків на 20 стор..

Період розробки дипломного проекту - 2010 рік.

Рік захисту дипломної роботи - 2010.

РОЗДІЛ 1. МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ - ФІНАНСОВА БАЗА РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ

1.1 Процес становлення та сутність місцевих бюджетів в Україні

Діюча в Україні система формування місцевих бюджетів характеризується низьким рівнем фінансової автономії, зменшенням частки власних доходів та збільшенням трансфертних платежів, а також відсутністю дієвих стимулів соціально-економічного розвитку, не сприяє впровадженню ефективної державної регіональної політики, як одного з головних чинників забезпечення ринкових перетворень та подальшого розвитку економіки України [42].

Однією з ключових проблем сучасного розвитку національної економіки є обмеженість фінансових ресурсів. Її розв'язання вимагає не тільки визначеної державної діяльності в підтриманні збалансованості місцевих бюджетів, але й відповідної взаємозалежності між доходами та видатками, оскільки обмеженість фінансових ресурсів звужує економічну базу функціонування бюджетної системи держави, зокрема її складової ланки - місцевих бюджетів.

Однією з вирішальних умов створення високо розвинутої ринкової економіки є формування ефективно функціонуючого суспільного сектора, у тому числі його складової частини - місцевого самоврядування. Існування самостійних органів місцевого самоврядування є необхідним для утвердження засад громадянського суспільства, збереження демократичного ладу, адже саме через них, у першу чергу, відбувається залучення громадян до вирішення суспільних проблем та їх реальний вплив на політику оподаткування та бюджетних видатків.

Кожен орган влади повинен володіти своїми фінансовими джерелами, достатніми для організації управління економікою і соціальною сферою на своїй території. Одночасно з цим він повинен володіти відносною самостійністю в управлінні податками та іншими обов'язковими платежами, що надходять до відповідного бюджету.

Щодо визначення поняття «місцеві бюджети», в економічній літературі немає єдиної думки.

На думку О.Д. Василика, місцеві бюджети - це збалансовані розрахунки доходів і витрат, які мобілізуються і витрачаються на відповідній території [16].

Деркач М.І., Гордєєва А.П. базуються на визначенні місцевих бюджетів як економічної категорії, яка виражає сферу економічних відносин суспільства, пов'язаних із формуванням, розподілом і використанням централізованих грошових коштів, що знаходяться у розпорядженні місцевих органів влади і призначені для соціально-економічного розвитку певних регіонів країни [18].

В. Кравченко характеризує місцевий бюджет у трьох аспектах. По-перше, це правовий акт, згідно з яким виконавчі органи влади отримують легітимне право на розпорядження певними фондами грошових ресурсів. По-друге, це план (кошторис) видатків і доходів відповідного місцевого органу влади чи самоврядування. По-третє, це економічна категорія [22].

Усі визначення, про які йшлося вище, як правило, торкаються його форми. Адже за формою бюджет - це план доходів і видатків відповідних органів влади, який має юридичну силу, тобто одночасно є правовим актом. Доцільним у визначенні бюджету, зокрема місцевих бюджетів, є відображення його сутності як економічної категорії, адже наведене в економічній літературі визначення бюджету як фонду грошових засобів недостатньо розкриває його економічний зміст.

У сучасних нормативних документах, що визначають правові засади функціонування місцевих бюджетів, подається їх визначення тільки за формою або складом. Проте слід зазначити, що і в нормативних документах немає єдиної думки щодо визначення сутності терміна «місцеві бюджети».

О. Кириленко [21 зазначає, що Закон "Про місцеве самоврядування в Україні" [4] відносить до місцевих бюджетів лише бюджети територіальних громад, а саме - міські (районні у містах), селищні та сільські бюджети. При цьому реально існуючі територіальні обласні бюджети та районні бюджети, якими управляють відповідні обласні та районні Ради народних депутатів, в законі не обумовлені. Таке визначення складу місцевих бюджетів науковець вважає неправильним із погляду побудови державного устрою країни, розподілу повноважень між рівнями влади.

Отже, поняття місцевого бюджету можна сформулювати...

Другие файлы:

Джерела формування доходів місцевого бюджету (на прикладі місцевого бюджету м. Дніпропетровська)
Джерела та порядок формування доходів місцевих бюджетів в Україні. Організація і структура фінансового управління м. Дніпропетровська. Структура доход...

Джерела формування доходів місцевого бюджету (на прикладі місцевого бюджету м. Дніпропетровська)
Сутність бюджету як фінансової категорії та законодавчі основи бюджетного устрою України. Організація, структура і аналіз фінансового управління міста...

Аналіз напрямів використання коштів зведеного бюджету Закарпатської області
Місцеві податки і збори як джерело формування місцевого бюджету. Особливості соціально-економічного стану Закарпатської області. Джерела формування та...

Фінансування екологічних заходів
Охорона навколишнього природного середовища є фінансовоємкою діяльністю, що потребує значних фінансових затрат. Наша держава не виділяє належних кошті...

Місцеві бюджети, міжбюджетні відносини та доходи і видатки місцевих бюджетів
Структура та розвиток місцевих бюджетів України, особливості формування та шляхи зміцнення їх дохідної бази. Аналіз зарубіжної практики організації мі...