Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Організація та фінансове забезпечення системи добровільного медичного страхування

Тип: автореферат
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Аналіз сучасного стану медичного страхування в Україні та шляхів його поліпшення. Чинники, що формують ставлення громадськості до добровільного медичного страхування та перспектив його розвитку в Україні як джерела фінансування галузі охорони здоров'я.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Організація та фінансове забезпечення системи добровільного медичного страхування

Автореферат

магістерської дипломної роботи

Загальна характеристика магістерської дипломної роботи

Актуальність теми дослідження. Сучасні соціально-економічні умови та значне порушення екологічної рівноваги спричинили погіршення медико-демографічних показників стану суспільства. Крім того, у умовах розвитку науково-технічного прогресу та підприємницької діяльності висуваються нові вимоги до стану здоров'я працівників, які зазнають великого фізичного та психологічного навантаження. Незважаючи на це, в Україні співвідношення між ВВП та видатками на охорону здоров'я поступово знижується і є незадовільним. Усе це зумовлює необхідність активного пошуку шляхів поліпшення функціонування системи охорони здоров'я та нових джерел її фінансування. Одним з таких шляхів є добровільне медичне страхування. Проблеми, які склалися на сучасному страховому ринку України, до кінця не вирішені. Відсутність достатньої законодавчої бази, яка б свідчила про проведення державою активної структурної політики на ринку страхових послуг і порівняно невеликий фінансовий потенціал українських страховиків і низький рівень платоспроможності страхувальників, недостатній податковий стимул і низька страхова культура населення стали актуальною проблемою сучасності, яка вимагає негайного вирішення. Разом з тим, економічні умови розвитку ринку добровільного медичного страхування коригуються із розвитком економіки, зміною рівня життя громадян, появою на ринку добровільного медичного страхування нових гравців і тому потребують адекватної оцінки та теоретичного осмислення сучасних основних проблем та перспектив поширення даного виду страхування.

Метою магістерської дипломної роботи є аналіз сучасного стану медичного страхування в Україні та шляхів його поліпшення, дослідженні чинників, що формують ставлення громадськості до добровільного медичного страхування та перспектив його розвитку в Україні як одного із джерел фінансування галузі охорони здоров'я. Розвиток добровільного медичного страхування є об'єктивною потребою, здатною піднести рівень охорони здоров'я населення, забезпечити надходження коштів у соціальну сферу.

Для досягнення поставленої мети було передбачено вирішення наступних завдань:

- дослідити економічну природу та сутність добровільного медичного страхування, обґрунтувати зміст поняття “медичне страхування ”;

- уточнити місце та роль добровільного медичного страхування у фінансовій системі держави, у забезпеченні соціальної стабільності та рівня добробуту громадян;

- виявити сутьність та основні засади добровільного медичного страхування;

- оцінити діючий фінансовий механізм добровільного медичного страхування, визначити його основні тенденції, особливості та суперечності;

- дослідити і узагальнити зарубіжний досвід організації медичного страхування з метою його практичного використання в Україні;

- обґрунтувати основні напрямки розвитку добровільного медичного страхування в Україні.

Об'єктом дослідження є організаційні засади і механізм фінансування добровільного медичного страхування в Україні.

Предметом дослідження є фінансове забезпечення системи добровільного медичного страхування в Україні.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети було використано загальнонаукові та спеціальні методи дослідження: системний аналіз; економіко-статистичний; математичні та експертний методи дослідження; а також спостереження, синтезу та логічного моделювання. Теоретичним і методологічним підґрунтям дослідження є діалектичний метод пізнання економічних явищ у їхньому взаєморозвитку, методи теоретико-емпіричного дослідження, критичний та порівняльний аналіз праць вітчизняних і зарубіжних авторів.

Інформаційну базу дослідження становлять офіційні матеріали Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг України, Ліги страхових організацій України, статистичні дані інформаційно-аналітичних видань, періодичної преси, поточна звітність страхових компаній.

Практичне значення одержаних результатів. Матеріали магістерської дипломної роботи можуть застосовуватися для відповідних спецкурсів і навчальних посібників вищих навчальних закладів України. Розроблені рекомендації щодо шляхів вдосконалення діючої системи добровільного медичного страхування можуть бути використані страховими компаніями та іншими суб'єктами даного сектору економіки.

Апробація результатів дослідження. Результати магістерської дипломної роботи апробовано на Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми формування систем управління в умовах глобалізації: теорія, методологія, практика», (Східноєвропейський університет економіки та менеджменту, Черкаси, 18 квітня 2013 р.), опубліковано тези на тему «Проблеми формування системи добровільного медичного страхування та перспективи його розвитку в Україні».

Обсяг та структура магістерської дипломної роботи. Дипломна робота містить вступ, три розділи, висновки, список використаної літератури та додатки. Загальний обсяг роботи - 136 сторінок. Основний зміст викладено на 110 сторінках комп'ютерного тексту. Робота містить 20 таблиць, 9 рисунків, 4 додатки. Список використаної літератури налічує 42 найменування.

Основний зміст роботи

медичний страхування фінансування

У вступі обґрунтовано актуальність теми магістерської дипломної роботи, сформульовано мету і завдання, об'єкт та предмет дослідження, названо методи, за допомогою яких проводилось дослідження.

У розділі 1 «Теоретичні основи добровільного медичного страхування в умовах ринкової економіки» проведено дослідження економічної сутності поняття «добровільне медичне страхування», розкрито передумови виникнення добровільного медичного страхування та особливості його розвитку в Україні, визначено роль ДМС в охороні здоров'я населення.

Ринок добровільного медичного страхування - це система соціально-економічних відносин, що виникають між страховиками, медичними закладами та страхувальниками, в якій у процесі обміну через механізм ринкових цін здійснюється погодження та реалізація їх економічних інтересів. Об'єктом добровільного медичного страхування є майнові інтереси страхувальника або застрахованого, які пов'язані з витратами на одержання медичної допомоги та лікування застрахованого. Суб'єктами добровільного медичного страхування виступають страховики, страхувальники, застраховані та медичні установи.

Основними завданнями медичного страхування є: посередницька діяльність в організації та фінансуванні страхових програм, надання медичної допомоги населенню; контроль за обсягом та якістю виконання страхових медичних програм лікувально-профілактичними та соціальними закладами і окремими приватними лікарями; розрахунок з медичними, соціальними установами та приватними лікарями за виконану роботу згідно з угодою через страхові фонди (страхові компанії), які формуються за рахунок грошових внесків підприємств, закладів, організацій, громадян.

Добровільне медичне страхування є частиною особистого страхування, виступає важливим ринковим компонентом та ефективним доповненням до системи соціальних гарантій держави. Економічне значення ДМС полягає у тому, що воно такий вид страхування виступає в ролі економічного механізму для зниження бюджетних видатків, оскільки є одним із джерел фінансування системи охорони здоров'я. Соціальне значення ДМС виражається через гарантії, надані в рамках соціального забезпечення, до максимально можливих у сучасних умовах стандартів.

Невизначеність правових питань медичного страхування робить цю галузь суспільних відносин непривабливою і неперспективною в інвестиційному, економічному, маркетинговому аспектах. У зв'язку з цим ринок медичного страхування розвинутий слабо, серйозної конкуренції між страхувальниками не існує. Велике значення має фактор низьких доходів населення. Невідповідність між реальним прожитковим мінімумом і середньостатистичною заробітною платою, а також високі податкові ставки на доходи підприємств не дозволяють залучати додаткові ресурси в систему добровільного медичного страхування.

Сьогодні в Україні існує ряд економічних, правових і соціальних чинників, вплив яких стримує розвиток медичного страхування, а саме: незавершеність процесу створення нормативної бази щодо добровільного медичного страхування; відсутність у населення позитивного досвіду взаємовідносин із страховими компаніями; відсутність механізмів заохочення роботодавців щодо медичного страхування працівників і членів їхніх сімей; обмеженість можливостей запровадження медичного страхування за рахунок коштів громадян внаслідок низького рівня доходів населення, а також механізму фінансової підтримки за рахунок державного і місцевих бюджетів; незначна кількість страхових компаній, що мають позитивний досвід впровадження добровільного медичного страхування.

Розділ 2 «Фінансово-економічний механізм добровільного медичного страхування» надає оцінку сучасного стану розвитку добровільного медичного страхування в Україні, організаційно-економічну характеристику АТ «СГ «ТАС» (приватне), демонструє фінансове забезпечення системи добровільного медичного страхуванн...

Другие файлы:

Організація та фінансове забезпечення системи добровільного медичного страхування в Україні (на прикладі АТ "СГ "ТАС")
Сутність і мета добровільного медичного страхування, особливості його розвитку в Україні та роль в охороні здоров'я населення. Аналіз фінансового стан...

Медичне страхування у країнах Європи та СНД
Добровільне медичне страхування є доповненням до обов'язкового. У рамках добровільного медичного страхування передбачається оплата медичних послуг пон...

Аналіз ринку добровільного медичного страхування в Україні
Цілі та сутність страхування здоров’я на випадок хвороби та безперервного страхування здоров’я. Аналіз сучасного стану ринка добровільного медичного с...

Оцінка ефективності розвитку медичного страхування в Україні
Економічний зміст, види та функції медичного страхування. Основні концепції запровадження обов’язкового медичного страхування в Україні. Визначення пр...

Медичне страхування в Україні
Правові основи, призначення обов'язкового і добровільного медичного страхування в Україні. Індивідуальне і колективне страхування, їх призначення. Пон...