Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Оборотний капітал підприємства: аналіз і оцінка продуктивності його використання

Тип: курсовая работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Значення, завдання і джерела аналізу оборотних засобів підприємства. Аналіз стану, структури й динаміки джерел формування оборотних активів і напрямів вкладання оборотного капіталу ВАТ "Бурякорадгосп Ланнівський". Прискорення оборотності оборотних коштів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

УКООПСПІЛКА

Полтавський університет економіки і торгівлі

Кафедра фінансів

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни «Фінансовий аналіз»

на тему «Оборотний капітал підприємства: аналіз і оцінка продуктивності його використання»

Роботу виконала студентка

факультету заочного

групи Ф 32 а

Новицька Віта Григорівна

Полтава 2011р.

ВСТУП

На сьогодні кожне підприємство саме відповідає за себе. Знов створені і вже діючі підприємства самі вирішують яку продукцію випускати, за якими цінами реалізувати. Тому важливість і актуальність проблеми організації, управління ефективного використання оборотних коштів беззаперечно. Саме оборотний капітал поряд з основним забезпечує діяльність підприємства. Немає оборотних коштів - немає виробництва. Проблеми управління оборотним капіталом потребують попереднього розгляду економічної сутності поняття “оборотний капітал”, яке з одного боку, має визначити сутність такого управління в сучасних умовах господарювання, а з іншого - його значення для забезпечення ефективного функціонування вітчизняних підприємств. Поняття “ капітал ” виступає в трьох формах: грошовій, продуктивній і товарній. Найбільш широке, загальне поняття капіталу відповідає його грошовій формі. В економічній теорії "грошовий капітал" розглядається як вартісна форма всього капіталу, а не лише як певна сума грошей, що спрямовується в процесі господарсько-підприємницької діяльності на придбання засобів виробництва і предметів праці [7, с.206].

Тема курсової роботи є досить актуальною, тому що в сучасних умовах для багатьох вітчизняних підприємств типовим наслідком кризових явищ їх економічного розвитку є гостра нестача джерел фінансування оборотного капіталу, яка супроводжується низьким рівнем його використання.

В даній роботі поняття оборотних активів (коштів) та оборотного капіталу будуть розглядатися як тотожні, тому що в вітчизняній нормативній документації не існує їх розмежування.

Метою даної роботи є аналіз і оцінка ефективного використання оборотного капіталу на підприємстві ВАТ „Бурякорадгосп Ланнівський” для забезпечення його ефективного функціонування на основі комплексного фінансово-економічного аналізу, обґрунтування та пропозиції з приводу реалізації дій щодо підвищення ефективності використання оборотних коштів підприємства. Поряд з аналізом визнаються шляхи покращення використання оборотного капіталу, проілюстровані проблеми, з якими стикаються підприємства в умовах кризи.

При написанні роботи були враховані вимоги чинного законодавства, законів України, постанов та інших документів Кабінету Міністрів. Це дало змогу поєднати теоретичний матеріал роботи з можливостями практичного дослідження. Об'єктом даної курсової роботи є Відкрите акціонерне товариство „Бурякорадгосп Ланнівський” та, як його частина, яка є предметом дослідження, оборотний капітал підприємства.

Інформаційна база дослідження представлена в вигляді статуту та річної фінансової звітності підприємства за три останні роки, що була надана бухгалтерією [Додаток А, Б].

У результаті дослідження економічної літератури було виявлено, що існує багато визначень поняття ”оборотний капітал”, „грошові кошти” та виділено декілька підходів до визначення цих категорій.

Попри значну кількість глибоких і ґрунтовних праць вітчизняних і зарубіжних економістів присвячених проблемам теорії та практики управління фінансуванням оборотного капіталу підприємств, ступінь їх наукової розробки не можна визнати вичерпною. Розвиток економічних відносин у суспільстві обумовлює виникнення нових і трансформацію існуючих проблем у сфері фінансування оборотного капіталу що вимагають дослідження. У економічній літературі недостатньо висвітлено проблеми, що виникають у сфері фінансування оборотного капіталу. Значний внесок у розробку проблем фінансування оборотного капіталу підприємств зробили такі вітчизняні та зарубіжні вчені як Бланк І.О., Поддєрьогін А.М., Білик М.Д., Пархоменко О.П., Ван Хорн Дж. К., Брігхем Є.Ф., Холт Р.Н. та ін.

актив оборотний капітал

1. Значення, завдання і джерела аналізу оборотних коштів підприємства

Для української економіки термін «оборотний капітал» є відносно новим. Більш звичним і застосованим є терміни «оборотні активи», «поточні активи», «оборотні кошти», які фігурують у нормативно-правових актах, економічній літературі, господарській практиці та навколо економічної сутності котрих науковці ведуть тривалу полеміку. Понятійно-категорійний апарат, який вживається в науковій літературі, нормативних документах і на практиці, відзначається суттєвими суперечностями і відсутністю одностайності у визначенні капіталу взагалі та оборотного капіталу зокрема. Це призводить до різних тлумачень означених понять і викликає об'єктивну потребу у створенні універсального визначення оборотного капіталу, яке б відповідало всім переліченим вимогам.

Одне з визначень цього поняття звучить так: оборотний капітал (оборотні кошти) - це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди й у фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку» [19, с.189].

Оборотний капітал, як зазначається у фінансовій літературі, являє собою «рухливу область -- грошовий кругообіг, у якому гроші на якийсь період перетворюються в матеріали, робочу силу і накладні витрати, а потім знаходять первісну форму. Це означає, що управління цим капіталом, по суті, є управління часом». Отже, принцип «час -- це гроші» наявний в управлінні оборотним капіталом. Практично, завданням оборотного капіталу визначають реалізацію головної мети підприємництва: підвищення економічної віддачі від вкладень, тобто зростання прибутку. Завдання полягає в скороченні сум, інвестованих у короткострокові (поточні) активи, та їх зв'язку з рішеннями в маркетингу й організації збуту виробленої продукції [13, с.328].

Незалежно від того, розподіляється капітал підприємства на власний, позиковий, основний, оборотний, він знаходиться у процесі безперервного руху та приймає лише різноманітні форми.

Бізнес, як система, функціонує та розвивається в наслідок попередніх капіталовкладень. Отримання прибутку - це результат правильних рішень в пропорціях вкладання капіталу в основні та оборотні кошти, прийнятих ще до початку діяльності підприємства. Для забезпечення безперервного процесу виробництва та реалізації продукції кожна фірма повинна мати одночасно основні та оборотні фонди.

Оборотний капітал складає значну частину всього майна (активів) підприємства. Він є невід'ємною частиною неперервного потоку господарських операцій та його завданням є забезпечення неперервності процесу виробництва. Механізм визначення потреб, складу, структури, джерел формування, регулювання, управління та використання оборотного капіталу активно впливає на хід виробництва, виконання поточних виробничих і фінансових планів, та є важливим критерієм в отриманні прибутку підприємства.

У своєму русі оборотні кошти проходять послідовно три стадії: грошову, виробничу і товарну.

Мету функціонування капіталу буде досягнуто тоді, коли відбудеться приріст грошей порівняно з авансованою сумою. Отже, самозростання капіталу відбувається в процесі кругообігу оборотного капіталу, який проходить різні стадії і набирає різних форм. Чим менше часу оборотний капітал перебуває в тій чи іншій формі (грошовій, виробничій, товарній), тим вища ефективність його використання, і навпаки [5, с.177].

Розмір оборотних коштів, зайнятих у виробництві, визначається в основному тривалістю виробничих циклів виготовлення виробів, рівнем розвитку техніки, досконалістю технології й організації праці. Сума засобів обігу залежить головним чином від умов реалізації продукції і рівня організації системи постачання і збуту продукції.

Співвідношення окремих елементів оборотних фондів до загального їх обсягу характеризує їх виробничо-технологічну (стадійну) структуру, яка формується під впливом цілого ряду факторів (характеру виробництва, особливостей продукції та технології її виготовлення, умов забезпечення підприємства сировиною та матеріалами тощо). Ця структура з часом змінюється. На підприємствах різних галузей структура оборотних фондів має значні відмінності, обумовлені особливостями застосування технологій, умовами забезпечення і видами застосування матеріальних ресурсів, рівнем та видами спеціалізації тощо.

Дослідження джерел фінансування оборотного капіталу як важливого чинника підвищення ефективності функціонування підприємств різних галузей, зокрема сільськогосподарської, набуває особливої актуальності, оскільки фінансовий аналіз підприємства являє собою вагомий елемент фінансового менеджменту і аудиту. Практично всі користувачі фінансових звітів використовують методи фінансового аналізу для прийняття рішень по оптимізації своїх інтересів. Основним (а в деяких випадках і єдиним) джерелом інформації про фінансову діяльність ділового партнера є бухгалтерська звітність, яка стала публічною.

Звітність підприємства у ринковій економіці базується на узагальнені даних фінансового обліку і є інформаційним ланцюгом, який зв'язує підприємство з суспільством та діловими партнерами. Суб'єктами аналізу виступає зацікавлені в діяльності підприємства користувачі інформації.

Цілі аналізу досягаються у результаті рішення окремого взаємозв'язаного наб...

Другие файлы:

Аналіз ефективності використання оборотного капіталу
Ефективне використання фінансових ресурсів визначається їх оборотністю. Термін «оборотний капітал» (на українських підприємствах вживають термін «обор...

Оцінка стану продуктивності праці у рослинництві на підприємстві СТОВ "Людмила"
Організаційно-економічна характеристика сільськогосподарського підприємства. Виявлення резервів покращення екстенсивного використання його ресурсів. А...

Власний капітал підприємства, його формування та використання
Сутність і класифікація капіталу підприємства, його характеристика та методика аналізу. Економічний аналіз та система показників оцінки капіталу й ефе...

Власний капітал підприємства та порядок його формування
Теоретико-методологічні основи формування та використання власного капіталу підприємства. Власний капітал підприємства, його структура та показники фо...

Земельні ресурси підприємства
Земельні ресурси підприємства і ефективність їх використання. Основні фонди (основний капітал) аграрних підприємств, оборотний капітал організацій. Тр...