Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Еволюція дизайну гривні в період незалежності України

Тип: курсовая работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Відродження національної валюти в умовах незалежності. Василь Лопата – "батько" українських грошей. Особова характеристика банкнот по рокам друкування. "Метаморфози" національної валюти. Містика п’ятисот гривень. Порівняльний аналіз грошових номіналів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ МАЛОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Еволюція дизайну гривні в період незалежності України

Роботу виконав

Буров Євгеній Васильович

учень 9 класу

Криворізької Загальноосвітньої Школи №121

м. Кривого Рогу

Науковий керівник

Тобер Тетяна Василівна

м. Кривий Ріг 2010р.

ВСТУП

Паперові грошові знаки - об'єктивні свідки багатьох історичних подій, відіграють важливу роль у системі соціально-економічних, політичних відносин як всередині країни, так і між державами. В усі часи наявність власної грошової одиниці вважалась символом державності, атрибутом визнання країни серед інших держав. Цей факт цілком підтверджує історія українських грошей, яка є документальним доказом багатовікового прагнення народу до національного та економічного суверенітету, об'єднання споконвічних українських земель. Специфічний характер історичного розвитку України дістав відбиток на її грошових знаках.

Еволюція створення дизайну «нової гривні» належить до проблем малодосліджуваних у вітчизняній історіографії, не зважаючи на те, що національна валюта - це свого роду «візитна картка» держави, тому, окрім функцій грошового обігу, вона презентує країну у світовому масштабі.Таким чином, сучасний вигляд гривні є досить актуальним питанням.

На сьогоднішній день данною проблемою займалися такі відомі українські діячі ,як: Мартос Б. «Українська валюта 1917-1920 років»,Матвієнко В.П. «Держава і гроші», Лопата В. «Надії та розачарування», Комаринська З.М. «історія грошей» та інші.

Мета науково - дослідницької роботи:простежи ти та проаналізувати еволюцію українських купюр, які змінювалися протягом 1992-2007 років.

Завдання науково-дослідницької роботи:

· ознайомитися з становленням української гривні;

· охарактеризувати грошові банкноти за роками випуску;

· дослідити «містичність» купюри номіналом п'ятсот гривень;

· проаналізувати зміни в дизайні національної валюти;

· провести соціологічне (інтернет) опитування за для визначення думки населеня стосовно зображень українських діячів на грошових номіналах.

Обєкт науково-дослідницької роботи - національна валюта .

Предмет дослідження - дизайн української гривні.

Мета даної роботи реалізується методами вивчення, аналізу та порівняння грошових номіналів на основі опису та характеристики .

Дана робота складається із двох розділів, які вміщують 7 пунктів,таблицю та діаграму.

РОЗДІЛ 1. ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ВАЛЮТИ В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

1.1 Становлення української гривні

Основна робота над створенням і впровадженням національної грошової одиниці була покладена на Національний банк України і його першого Голову Правління - професора Володимира Павловича Матвієнка. Проводилась вона в безпрецедентно складних політичних і економічних умовах розпаду загальносоюзного економічного простору, при відсутності фінансових можливостей, практичного досвіду роботи центрального банку незалежної держави, відповідних фахівців. Розуміючи, що «...національні гроші - одна з провідних ознак незалежності», В.П. Матвієнко, в той же час, застерігав від поспішного, непоміркованого введення гривні. За його безпосередньої участі розроблялася зважена концепція поетапної (карбованець+купон=гривня) грошової реформи. Значна увага в концепції приділялася створенню сприятливих умов для запровадження нових грошей, а після їх введення - стабілізації обігу. Зокрема, необхідною передумовою введення гривні визначалось створення валютних резервів, нагромадження золотого запасу, без якого гривня легко могла перетворитися на звичайний папірець.

Історична назва «гривня» повернулася в Україну у вересні 1996 року -- внаслідок здійснення грошової реформи та введення в обіг національної грошової одиниці.Робота з виготовлення українських грошей розпочалася в квітні 1991 року за двома напрямами: розробка дизайну та виготовлення купюр і монет. Дизайн гривень був розроблений українськими художниками Василем Лопатою та Борисом Максимовим під безпосереднім керівництвом В. П. Матвієнка. Вже в вересні 1991 року, після розгляду і схвалення Верховною Радою, був запланований випуск банкнот номіналами 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100, 200 гривень.

Згідно з постановою Президії Верховної Ради України «Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України» від 10 грудня 1991 року Національний банк України встановлював детальні ознаки купюр всіх номіналів, а Голова Правління НБУ отримав повноваження підпису до друку зразків банкнот.

2 березня 1992 року були затверджені номінали монет: 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 50 копійок і 1 гривня. Монети номіналом 3, 15 та 20 копійок в обіг випущені не були.

14 листопада 1991 року Президія Верховної Ради України прийняла постанову «Про національну валюту в Україні». Цим документом передбачалось введення в обіг на території України національної валюти в І півріччі 1992 року. Тому заходи з виготовлення гривні здійснювались у прискореному темпі. Ще 23 жовтня 1991 року було підписано контракт з «Кенедієн Банкнот Компані» на виготовлення гривні. Проте достатніх потужностей для якісного друку щонайменше 1,5 млрд. необхідних банкнот фірма не мала.За згодою Леоніда Кравчука, 18 січня 1992 року у Києві було укладено контракт з англійською фірмою «Томас Де Ла Рю». Від Національного банку його підписав тодішній голова НБУ В. П. Матвієнко. Він же затвердив до друку купюри номіналом 50 і 100 гривень.Хоча гривня була виготовлена вчасно, складна економічна ситуація вимагала введення перехідних грошей, які б прийняли на себе тиск інфляції і загрозу неплатежів. Виготовлені тоді купоно-карбованці виконали функцію таких грошей, забезпечивши виплати зарплат шахтарям, пенсіонерам, державним службовцям. Це дало змогу уникнути дефіциту грошових знаків, який виник при виході України з рублевої зони.

Паралельно з виготовленням гривні здійснювались заходи з впровадження власних потужностей для друкування грошових знаків і цінних паперів. 18 вересня 1991 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про створення потужностей з виготовлення національної валюти і цінних паперів». Згідно з цією постановою Національний банк створив дирекцію з будівництва необхідних об'єктів. Були укладені угоди з провідними світовими виробниками найсучаснішого обладнання з виготовлення грошей, яке і стало технічною базою для друку гривні на вітчизняному Банкнотно-монетному дворі. Таким чином, були закладені основи для самостійного випуску українською державою власних грошових знаків.

25 серпня 1996 року в засобах масової інформації було оголошено Указ Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні». Безпосередньо виконання грошової реформи було покладене на Національний банк України, який тоді очолював Віктор Ющенко. Протягом 15 днів -- від 2 до 16 вересня 1996 року -- в готівковому обігу одночасно вільно використовувалися як гривні, так і карбованці з поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року приймання карбованців в усі види платежів було припинено і єдиним законним засобом платежу на території України з цього моменту стала гривня. З початку реформи всі видачі готівки з кас банків (у тому числі для виплати заробітної плати, пенсій та інших доходів), безготівкові розрахунки здійснювались тільки у новій національній валюті.

Висновок: Отже, разом з утворенням власної держави з 1991 року ми отримали право на існування та створення національної валюти - гривні,яку отримали внаслідок проведеня грошової реформи 16 вересня 1996 року.

1.2 Василь Лопата - «батько» українських грошей

Молода Українська держава взялася розробляти власні банкноти ще за п'ять місяців до розпаду СРСР. Разом з урядовцями першими, хто серцем і душею, своїм талантом прилучився до ідеї, були провідні київські художники: народний художник України О. Данченко, заслужені діячі мистецтв України В. Юрчишин, С. Якутович і В. Лопата. Останній зі славетної мистецької когорти -- Василь Лопата, зрештою, став автором і творцем зорового образу української валюти.

Цей художник, народився 1941 року в Нової Басани на Чернігівщині, відомий в Україні своїми ілюстраціями до "Слова про полк Игореве", українських народних казок і народних дум, "Кобзаря" Т.Г.Шевченко.

Творцям українські гривні могли завдати шкоди, якби історія розвернулася в інший бік. «Коли у Москві у 1991 р. стався серпневий путч, художники подумали, що у разі повернення до СРСР на авторів гривні однозначно чекають репресії. Адже для нас, художників, гроші - це мистецтво графіки, а для всіх інших - політика і влада», - жартує Василь Лопата.

«Художньо оформлені Василем Лопатою гривні мають своє історичне життя, вони досконалі артистично, з глибоким ствердженням національної суті й означенням вершинних діянь і покликів української історії та культури, розвитком історизму та української духовності. У них -- життя України від глибинних закорінень до сьогоденних буревіянь». Так сказав про творця нової гривні Олександр Федорук, дійсний член Академії мистецтв України, доктор мисте...

Другие файлы:

Еволюція форм грошей на українських землях
Особливості розвитку грошей на українських землях в епоху античності. Вплив іноземних грошових систем на формування грошового обігу в Давньоруській де...

Специфіка адаптації протестантських церков до українських реалій в період незалежності України
Динаміка і тенденції розвитку сучасного протестантизму. Роль церков у душпастирській опіці в Збройних Силах України. Місіонерська діяльність протестан...

Стабільність грошової одиниці та її історія
Еволюція гривні та її стабілізація в умовах 2014 року. Поява перших реальних гривень, що використовувалися в якості грошей. Створення Державного украї...

Аналіз ефективності грошово-кредитної політики України в післякризовий період
Стабілізація гривні як головна мета грошово-кредитної політики України. Порівняльний аналіз фактичних і прогнозних показників індексу споживчих цін, м...

Преса України в період від проголошення свободи до незалежності