Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Видатки державного бюджету України

Тип: курсовая работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Суть бюджету України як провідної ланки державних фінансів, його роль і складові елементи. Бюджетна політика держави; аналіз показників доходної та видаткової частин. Формування і розподіл фондів грошових коштів, виконання видаткової частини бюджету.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота

на тему

Видатки державного бюджету України

Зміст:

Вступ

1. Суть, значення державного бюджету України

1.1 Роль державного бюджету України

1.2 Складові елементи державного бюджету України

2. Аналіз показників державного бюджету України

2.1 Загальна характеристика видаткової частини

2.2 Аналіз показників видаткової частини

3. Пропозиції щодо покращення ефективності видаткової частини державного бюджету України

Список використаної літератури

Вступ

Термін фінанси походить від латинського «finantia», що означає обов`язкову сплату грошей. У цьому розумінні він почав застосовуватися ще в XIII-XV ст. в Італії, де міста Флоренція, Венеція, Греція раніше за інших перетворились на провідні торгові центри.

У сучасному трактуванні фінанси - це система економічних відносин, які склалися в суспільстві між економічними суб`єктами з приводу створення, формування та використання фондів грошових коштів на основі розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту.

З 2004 року в Україні ринкова економіка. Фінансова система - це сукупність фінансових операцій, які проводяться суб'єктами фінансової діяльності з використанням певного фінансово-кредитного механізму. Фінансова та перш за все бюджетна система впливають на зріст валового внутрішнього продукту та його головну частину - національний доход, на розвиток підприємств та галузей народного господарства та стан широких верств населення.

Фінансова діяльність держави базується на законодавчо визначних формах мобілізації доходів і витрат з метою досягнення економічного та соціального прогресу в державі.

Бюджетна система є провідною ланкою державних фінансів. Держава використовує бюджет як інструмент реалізації своєї соціально-економічної політики, адже він відображає складну систему відносин у суспільстві, охоплює практично кожну юридичну та фізичну особу.

Метою курсової роботи є дослідження видаткової частини державного бюджету, зокрема факторів, що на неї впливають, визначення шляхів покращення ефективності видаткової частини державного бюджету України.

Предметом курсової роботи є дослідження взаємовідносин, які складаються під час виконання видаткової частини державного бюджету.

Суб'єктом дослідження і аналізу є проведення бюджетної політики держави, а об`єктом - відносини при формуванні і розподілі фондів грошових коштів.

Перший розділ даної курсової роботи розкриває суть, значення видаткової частини державного бюджету і модель бюджету України.

У другому здійснюється аналіз показників доходної та видаткової частини бюджету у державі.

Третій розділ розкриває основні пропозиції щодо покращення ефективності видаткової частини бюджету України.

1. СУТНІСТЬ І ЗНАЧЕННЯ ВИДАТКІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ

1.1 Загальна характеристика державного бюджету України

Бюджет як явище в історії людського суспільства з'явився порівняно недавно - в епоху капіталізму (феодалізм не знав єдиного документа, який об'єднав би всі доходи і видатки держави). Його поява пов'язана з відділенням державних фінансів від фінансів монарха, обмеженням влади останнього, переходом до демократичних засад і суспільним життям. Бюджет в усіх країнах світу є основою державних фінансів і основним фондом грошових коштів держави.

Сутність бюджету має декілька основних значень.

Як економічна категорія, бюджет є системою економічних за своїм змістом відносин з приводу утворення, розподілу і використання централізованого фонду грошових коштів держави. Ці економічні відносини виникають в результаті розподілу валового внутрішнього продукту країни.

За матеріальним змістом бюджет - це сам централізований фонд грошових коштів держави.

В юридичному аспекті державний бюджет виступає у формі закону, який приймається найвищим органом законодавчої влади країни. Бюджетне законодавство України визначає бюджет як фінансовий план.

Кожна держава має свою бюджетну систему і встановлює свої принципи її побудови, з тим щоб власний бюджет мала сама держава, її частина (якщо це федерація) і всі адміністративно-територіальні одиниці, тобто включає в себе організацію бюджетної системи, принципи її побудови, повноваження законодавчих та виконавчих органів державної влади, органів місцевого самоврядування. [3 с. 31]

Країна використовує бюджет для здійснення територіального, внутрішнього і міжгалузевого розподілу і перерозподілу ВВП з метою вдосконалення структури суспільного виробництва і забезпечення соціальних гарантій населенню.

В Україні поняття, зміст і функції державного бюджету мають свої особливості, викликані суспільними і економічними перетвореннями в країні за останні роки. Бюджет, як система економічних розподільних відносин, охоплює фактично все суспільство, на відміну від інших ланок фінансової системи, які мають більш обмежене функціонування. Це пов'язано з тим, що бюджет повинен забезпечувати виконання державою її основних функцій - управління, оборона, регулювання економіки. Бюджет має і політичне значення, оскільки законодавчий орган за своїм волевиявленням затверджує обсяг видатків і доходів бюджету на плановий рік і цим ставить уряд під свій контроль. Структура державного бюджету відображена на рис.1.

Размещено на

Рис. 1. Структура Державного бюджету

В залежності від співвідношення між доходами і видатками державного бюджету розрізняють такі його види: збалансований бюджет, бюджет зведений з позитивним сальдо і зведений з дефіцитом. Збалансований бюджет має місце тоді, коли видатки дорівнюють доходам. В разі перевищення сум доходів над видатками виникає профіцит бюджету (позитивне сальдо). І навпаки, коли доходи недостатні для фінансування видатків, бюджет зводиться з дефіцитом (від'ємне сальдо). [2 с. 98-99]

Як і кожна держава Україна мала свої етапи становлення бюджетної системи:

- загальновійськова казна запорізького козацтва, до якої надходили доходи від промислів, скотарства, рибальства, полювання. Видатки здійснювалися на військове спорядження, будівництво монастирів та ін.

- після об`єднання України з Росією майже 50 років Україна мала свої атрибути державності, у тому числі і самостійність фінансів.

- протягом 1918-1922 рр. Українська Центральна Рада, а потім більшовицький уряд намагалися оволодіти бюджетним процесом, але спроби виявилися марними.

- з 1922р. по 1992 р. Україна виконувала у бюджетному процесі підпорядковану роль. (У ці роки близько 25% НД, створеного в Україні, перерозподілялося через державний бюджет, а понад 40% НД - через союзний бюджет).

- 05.12.1990 р. був прийнятий Закон «Про бюджетну систему Української РСР», згідно з яким Державний бюджет складається з двох самостійних ланок - загальнодержавного бюджету і місцевих бюджетів.

- у 1992 р. Україна вперше склала свій Державний бюджет як незалежна держава. (Через нього розподілялося більш ніж 60% НД і 70% фінансових ресурсів країни. Дефіцит бюджету становив десь 3%).

- 29.06.1995 р. Верховна Рада України прийняла нову редакцію Закону «Про бюджетну систему України».

- у 1996 р. Конституцією України було закріплено основні принципи побудови бюджетної системи, визначені нові принципи побудови міжнародних відносин, встановлено право територіальних громад самостійно затверджувати бюджети адміністративно-територіальних одиниць і контролювати їхнє виконання, встановлювати місцеві податки та збори відповідно до законодавства.

- у 1997 р. прийнято Закон «Про місцеві самоврядування» (від 27.05.1997), який розширив положення Конституції щодо організації бюджетної системи та міжбюджетних взаємовідносин в Україні.

- 21.06.2001 р. ознаменувалося прийняттям Бюджетного кодексу України [1 с. 25-26]

Державний бюджет є найдійовішим механізмом здійснення фінансової політики держави. У доходах бюджету відображається податкова політика країни, а у видатках - пріоритетні напрями вкладень коштів.

1.2 Складові елементи державного бюджету України

Бюджетний устрій України визначається закріпленим Конституцією державним ладом України та її адміністративно-територіальним поділом.

Під бюджетним устроєм розуміють організацію і принципи побудови бюджетної системи, її структуру, взаємозв`язок між її окремими ланками.

Державний бюджет України, республіканський бюджет Автономної Республіки Крим та місцеві бюджети утворюють бюджетну систему України. Сукупність усіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, складає зведений бюджет, який використовується для аналізу і визначення заходів державного регулювання економічним і соціальним розвитком України.

Бюджет Автономної Республіки Крим об'єднує республіканський бюджет та бюджети районів і міст республіканського підпорядкування цього регіону.

До місцевих бюджетів належать обласні, міські, районні в містах, селищні і сільські бюджети. Бюджет області об'єднує обласний бюджет та бюджети районів і міст обласного підпорядкування. До складу бюджету району входять районний бюджет, бюджети міст районного підпорядкування,...

Другие файлы:

Видатки державного бюджету в умовах бюджетного дефіциту
Видатки державного бюджету, їх функції та класифікація, аналіз для сучасної України та оцінка. Бюджетний дефіцит, його причини та вплив на видатки. Уп...

Видатки бюджету на оборону та управління
Склад видатків бюджету на оборону, особливості її фінансування. Поточні, капітальні, побічні та приховані оборонні видатки. Показники Державного бюдже...

Бюджет Украина на 2004 год
Стаття 1. Установити доходи Державного бюджету України на 2004 рік у сумі – 58.220.041,4 тис. гривень, у тому числі доходи загального фонду Державного...

Державний бюджет України
Сутність, принципи формування Державного бюджету України. Доходи Державного бюджету України та їх класифікація. Джерела формування доходів Державного...

Видатки державного бюджету України Додаток Структура бюджету України