Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Валютний ринок та валютне регулювання в Україні

Тип: курсовая работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Поняття та структура валютного ринку, методи валютного регулювання. Аналіз функціонування валютного ринку в Україні: оцінка попиту і пропозиції; динаміка валютного курсу. Вдосконалення валютного законодавства, його вплив на розвиток фінансового ринку.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ПЛАН

ВСТУП

Розділ 1. Теоретичні аспекти валютного ринку і валютного регулювання

1.1 Поняття та структура валютного ринку

1.2 Місце валютного ринку на фінансовому ринку

1.3 Сутність валютного регулювання і його методи

Розділ 2. Аналіз функціонування валютного ринку та оцінка регулювання в Україні

2.1 Оцінка попиту і пропозиції на валютному ринку

2.2 Динаміка валютного курсу

2.3 Законодавче регулювання валютного ринку

Розділ 3. Перспективи розвитку валютного ринку та удосконалення його регулювання

3.1 Напрями поліпшення функціонування валютного ринку

3.2 Удосконалення валютного регулювання

ВИСНОВОК

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ВСТУП

Операції з обміну валют відомі з давніх часів. Однак валютні ринки в сучасному розумінні сформувалися в ХІХ столітті.

Сучасний валютний ринок являє собою розгалужену систему механізмів, функціонування яких покликане забезпечити купівлю та продаж національних грошових одиниць та іноземних валют з метою їх використання для обслуговування міжнародних платежів.

Актуальність теми. Валютний ринок та його регулювання займає провідне місце в економічній політиці держави. В залежності від ефективності роботи органів управління, валютне регулювання може стимулювати або стримувати економічний розвиток в країні та відповідно впливати на стан окремих секторів, галузей та підприємств, а також на місце держави на світовому ринку. Зміни ж в економіці країни та її міжнародному становищі впливають на розвиток валютних відносин, та відповідним чином коригують валютну політику, що проводиться в державі.

Предметом дослідження є валютний курс та правове регулювання валютних операцій суб'єктів господарської діяльності.

Об'єктом дослідження є сукупність відносин, які формуються у сфері діяльності суб'єктів валютного ринку з приводу купівлі-продажу валюти.

Мета і завдання дослідження. Метою роботи є запропонування методів збільшення попиту і пропозиції на валютному ринку та шляхи удосконалення валютного законодавства України на основі комплексного дослідження цього законодавства і його впливу на відносини, що складаються в процесі діяльності суб'єктів господарювання. Курсова робота складається з трьох розділів,в яких розкриваються такі питання:

- поняття валютного ринку

- сутність валютного регулювання в Україні

- шляхи вдосконалення валютного регулювання в Україні

- підвищення попиту та пропозиції на валютному ринку України

Розділ 1. Теоретичні аспекти валютного ринку і валютного регулювання

1.1 Поняття та структура валютного ринку

Успішний розвиток валютних відносин та формування міцної економіки країни можливий за умови функціонування ринку, на якому можна вільно продавати та купувати валюту.

Валютний ринок - це система економічних відносин, пов'язаних з операціями купівлі - продажу іноземної валюти,платіжних документів у іноземних валютах та розміщення тимчасово вільних валютних коштів.

Досить різні визначення поняття валютного ринку подаються у сучасній довідниковій літературі. Так, наприклад, С.В. Мочерний в "Економічному словнику-довіднику" зазначає, що валютний ринок - важлива сфера економічних відносин з приводу купівлі-продажу іноземних валют і платіжних документів (чеків, векселів, акредитивів, телеграфних і поштових переказів). На ринку здійснюються операції щодо зовнішньої торгівлі, розрахунків, міграції капіталів та робочої сили, туризму.

У банківсько-фінансово-правовому словнику-довіднику уточнюється попереднє визначення, а саме підкреслюється, що валютний ринок - сфера економічних відносин між країнами, пов'язаних з операціями купівлі-продажу, обміну іноземних валют та з використанням платіжних документів в іноземних валютах. Подібне визначення подає фінансовий словник-довідник за редакцією М.Я. Дем'яненка.

A.M. Мороз дає таке визначення: "Валютний ринок за своїм економічним змістом - це сектор грошового ринку, на якому урівноважуються попит і пропозиція на такий специфічний товар, як валюта" [18].

В.А. Ющенко та В.І. Міщенко пропонують розглядати валютний ринок і як економічну категорію, і з практичної точки зору, подаючи таке визначення: "Валютний ринок як економічна категорія відображає певну сукупність відносин щодо здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, інших валютних цінностей, цінних паперів у іноземній валюті та руху іноземних капіталів. З практичної точки зору, під валютним ринком розуміють офіційні фінансові центри, в яких зосереджено здійснення валютних операцій" [19].

Саме валютний ринок сьогодні є однією з головних форм забезпечення світових господарських зв'язків, виконуючи по суті функції міжнародної грошової системи та сприяючи здійсненню міжнародних інвестицій і торгівлі. Він обслуговує не лише експортерів та імпортерів, а й величезні міжнародні потоки капіталів, розширившись від ланцюга окремих національних фінансових центрів до єдиного інтегрованого міжнародного ринку, який відіграє значно важливішу роль у функціонуванні національних економік, впливаючи на всі аспекти життя суспільства.

Саме цим зумовлена порівняно складна структура валютного ринку за сферою поширення, рівнем організованості, складом суб'єктів .

Рисунок 1. Структура валютного ринку

Функціонування валютного ринку в будь-якій країні тією чи іншою мірою зазнає безпосереднього впливу валютної політики держави [12], що через дію відповідних економічних чи адміністративних інструментів позначається на формуванні кон'юнктури ринку та умовах діяльності його учасників. Такі умови можуть мати більш жорсткий або ліберальний характер залежно від того, які пріоритети визначені валютною політикою держави на певному етапі економічного розвитку країни. З урахуванням цього на практиці проводяться адекватні заходи валютного регулювання і валютного контролю, що й визначають можливості учасників валютного ринку здійснювати на ньому ті чи інші операції з валютними цінностями, тобто валютні операції.

Валютні операції - це операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності, включаючи операції з використання валютних цінностей у міжнародному обігу як засобу платежу, а також операції, пов'язані з ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію країни та за її межі валютних цінностей.

1.2 Місце валютного ринку на фінансовому ринку

фінансового ринку - це його побудова за певними ознаками: функціональною, інституціональною, сегментарною тощо [23].

За економічною сутністю фінансовий ринок - це сукупність економічних відносин, пов'язаних з розподілом фінансових ресурсів, купівлею-продажем тимчасово вільних грошових коштів, цінних паперів та інших фінансових активів. Об'єктами відносин на фінансовому ринку є грошово-кредитні ресурси, цінні папери, фінансові послуги тощо. Суб'єктами відносин - держава, підприємства різних форм власності, фінансові інститути, окремі громадяни.

В організаційному плані фінансовий ринок - це сукупність ринкових фінансових інститутів, що супроводжують потік коштів від власників фінансових ресурсів до позичальників і виступають як суб'єкти ринку.

Таблиця 1

Професійні учасники фінансового ринку

Основні сегменти фінансового ринку

Фінансові інститути та інститути інфраструктури

Вид діяльності

Грошовий

Комерційні банки, кредитні спілки, брокерські контори, дисконтні компанії

Розрахунково-касове обслуговування, надання кредитів, депозитно-позикова діяльність

Кредитний

Банки, фінансові корпорації, іноземні кредитори та позичальники

Середньострокове та довгострокове кредитування

Цінних паперів

Банки, ІСІ, депозитарії, реєстратори, фондові біржі, зберігачі, корпорації-емітенти, інституційні інвестори, саморегулюючі організації, торгово-інформаційні системи, рейтингові агентства, клірингові палати, брокерські та дилерські контори

Організація випуску та розміщення цінних паперів, їх збереження, передача та облік, ведення реєстрів власників цінних паперів, здійснення угод з фінансовими активами

Валютний

Банки та брокерські контори, валютні біржі, міжнародні організації та їх філії, офіційні представництва, фінансові корпорації

Обмінні (конверсійні) операції, кредитно-депозитні операції, інвестиції в цінні папери та інші операції, пов'язані з обслуговуванням зовнішньоекономічної діяльності

Фінансових послуг

Банки; страхові, інвестиційні, інноваційні, факторингові, лізингові та інші компанії; брокерські та дилерські контори; депозитарні установи; довірчі товариства; фірми: консалтинг...

Другие файлы:

Валютний ринок та його регулювання
Валютний ринок, його класифікація, суть та структура. Його нормативно-правове регулювання. Проблеми функціонування, шляхи подолання та перспективи роз...

Валютне регулювання в Україні
Становлення сучасної високоефективної української економіки неможливо без розвинутого фінансового ринку, складовою частиною якого є валютний ринок. Бу...

Валютне державне регулювання
Головним елементом валютної політики слід вважати валютне регулювання - діяльність держави та уповноважених нею органів, спрямована на регламентацію м...

Валютна політика України
Валютна політика – складова частина економічної політики держави і зовнішньоекономічної політики. Це система заходів держави усередині і поза країною,...

Валютне регулювання в Україні
Основні напрями валютного регулювання. Особливості правового регулювання валютних відносин в Україні. Принципи валютного контролю. Відповідальність за...