Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Производство и технологии

Стандартизація та сертифікація продукції

Тип: реферат
Категория: Производство и технологии
Скачать
Купить
Поняття стандартизації продукції. Категорії нормативних документів, порядок розроблення, затвердження та впровадження стандартів. Держане регулювання сертифікації продукції. Реалізація заходів з стандартизації та сертифікації продукції на підприємстві.
Краткое сожержание материала:
  • Зміст
  • Вступ
  • Розділ 1. Науково-теоретичні засади стандартизації та сертифікації продукції
    • 1.1 Поняття стандартизації продукції
    • 1.2 Органи стандартизації в Україні
    • 1.3 Категорії нормативних документів з стандартизації продукції
    • 1.4 Порядок розроблення, затвердження та впровадження стандартів
    • 1.5 Міжнародні стандарти ІСО
    • 1.6 Поняття сертифікації продукції
    • 1.7 Держане регулювання сертифікації продукції
    • 1.8 Державна система сертифікації УкрСЕПРО
  • Розділ 2. Використання системи сертифікації та стандартизації якості продукції на прикладі ЗАТ «Оболонь»
    • 2.1 Загальні відомості про підприємство
    • 2.2 Реалізація заходів з стандартизації та сертифікації продукції на підприємстві
  • Висновки

сертифікація стандартизація продукція нормативний

Вступ

Актуальність теми

В умовах розвитку міжнародної торгівлі і споріднених їй видів діяльності, успіх окремих підприємств та галузей залежить від того, на скільки їх продукція відповідає стандартам якості. Тому проблема забезпечення і підвищення якості продукції є суттєвою для всіх країн та підприємств. Від її вирішення в значній залежить успіх та ефективність національної економіки. При цьому необхідно враховувати те, що підвищення якості продукції - задача довгострокова і безперервна. Рівень якості продукції не може бути постійною величиною, що обумовлено науково-технічним прогресом в науці та техніці. Але на кожному часовому етапі якість продукції повинна бути оптимальною, тобто такою, що максимально задовольняє потреби при відносно мінімальних затратах на її досягнення.

З розвитком науково-технічного прогресу проблема якості не спрощується, а навпаки, стає складнішою. Тому вирішувати її традиційними методами, тобто лише шляхом контролю якості готової продукції, практично неможливо. Повинен бути комплексний, системний підхід, реалізація якого можлива в рамках стандартизації, що є організаційно-технічною основою систем якості.

Іншим механізмом гарантії якості стала сертифікація продукції, яка переросла в норму торгових відносин будь-якого рівня. Якщо на ранніх етапах появи і розвитку сертифікації в її проведенні був зацікавлений головним чином виробник(з метою підвищення конкурентноздатності своїх товарів) і споживач(з метою одержання гарантій відповідності певних характеристик виробів), то зараз до вирішення задач сертифікації залучені громадські і приватні виробники, споживачі та науково-технічні організації, уряди більшості країн і навіть міжурядові організації.

Досвід та практика показують, що стандартизація та сертифікація продукції є невід'ємною складовою суспільного виробництва та одночасно створюють ефективний механізм управління якістю та номенклатурою продукції.

На даний момент в світі помітно посилились вимоги споживачів до якості продукції. Посилення даних вимог супроводжується усвідомленою необхідністю постійного підвищення якості без чого неможливе досягнення і підтримання ефективної економічної діяльності.

Цілком очевидно, що для підтримання належного рівня конкурентоспроможності країни на міжнародній арені слід проводити цілеспрямовану політику створення державних систем стандартизації та сертифікації продукції. Ці системи покликані сприяти утворенню правових основ, форм та методів роботи зі стандартизації та сертифікації, направлених для здійснення безпеки продукції для життя та здоров'я населення, охорону навколишнього середовища.

Тому метою даного дослідження є визначення поняття, особливостей регулювання стандартизації та сертифікації продукції, та принципи їх реалізації на практиці.

Виходячи з поставленої мети, в даному дослідженні поставлені наступні завдання:

· дослідити поняття та теоретичні засади здійснення стандартизації та сертифікації продукції;

· визначити механізм регулювання стандартизації та сертифікації продукції;

· проаналізувати окремі риси здійснення заходів з стандартизації та сертифікації продукції на конкретному підприємстві.

При написанні даної роботи було використано такі методи дослідження: пошуковий, описовий та порівняльний аналіз.

Об'єктом дослідження є проведення заходів з стандартизації та сертифікації продукції на щодо конкретного економічного субґєкта.

Предметом дослідження є чинне законодавство, монографічні та публіцистичні дослідження з питань стандартизації та сертифікації продукції.

Розділ 1. Науково-теоретичні засади стандартизації та сертифікації продукції

1.1 Поняття стандартизації продукції

Сучасні умови господарювання змушують кожне підприємство запровадити дійовий комплексний механізм управління якістю Продукції та суворо дотримуватись його вимог. Визначальними елементами цього специфічного менеджменту, що справляють найбільш істотний вплив на процес постійного забезпечення виробництва й постачання на ринок конкурентоспроможної продукції є стандартизація та сертифікація виробів.

Розрізняють стандартизацію фактичну і стандартизацію офіційну. Фактична стандартизація виникла в далеку давнину. Писемність, система числення, грошові одиниці, одиниці міри і ваги, літочислення, громадські і карні кодекси, кодекси законів про працю, взагалі всі закони і моральні норми, правила співжиття і багато іншого - все це прояви фактичної стандартизації. Вона розвивалася поступово, її успіхи сприяли культурному, науково-технічному і економічному прогресу на всіх рівнях цивілізації, причому для стандартизації вища мета ніколи не була дуже високою.

Характерна особливість стандартизації полягає в тому, що сфера її ді, галузі застосування і рівень її розвитку практично необмежені. Нема сфери діяльності людини, де не була б потрібна стандартизація. Вона зачіпає інтереси людей всіх професій і віку.

Офіційна стандартизація завжди завершується випуском стандартів, еталонів або інших нормативно-технічних документів, що мають цілком визначену форму, систему індексації, порядок затвердження і характеристики, ступінь зобовґязаності та термін дії.

Стандартизація є своєрідним відображенням обґєктивних законів еволюції технічних засобів і матеріалів. Вона не є вольовим актом, який навґязується технічному прогресу ззовні, а впливає як неминучий наслідок відбору засобів, методів і матеріалів, що забезпечують високу якісь продукції на даному рівні розвитку науки і техніки. З роками зґявляються нові методи виробництв матеріали, що призводить до заміни старих стандартів новими. В цьому безперервному процесі головна мета полягає в тому, щоб на якому завгодно етапі економічного розвитку суспільства створювати якісні вироби при масовому їх виготовленні.

У більш загальному вигляді можна зазначити, що під стандартизацією розуміють встановлення й застосування єдиних правил з метою впорядкування діяльності в певній галузі. Стосовно продукції

стандартизація охоплює:

установлення вимог до якості готової продукції, а також сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів;

розвиток уніфікації та агрегатування продукції як важливої умови спеціалізації й автоматизації виробництва;

визначення норм, вимог і методів у галузі проектування та виготовлення продукції для забезпечення належної якості й запобігання невиправданій різноманітності видів і типорозмірів виробів однакового функціонального призначення;

формування єдиної системи показників якості продукції, методі н її випробування та контролю; уніфікація вимірювань і позначень;

створення єдиних систем класифікації та кодування продукції, носіїв інформації, форм і методів організації виробництва.

Слід зазначити, що в сучасних умовах господарювання розширення виробництва, покращення якості продукції та поліпшення життєвого рівня населення тісно повґязані з широким використанням стандартизації.

1.2 Органи стандартизації в Україні

Говорячи про органи стандартизації в Україні, слід розрізняти органи державної служби стандартизації та органи галузевої служби стандартизації.

До органів державної служби стандартизації відносять :

Державний комітет України з стандартизації, метрології та сертифікації(Держстандарт України), який був створений Постановою Кабінету Міністрів України № 293 від 23.09.1991 року. Він є національним органом стандартизації, створює державну систему стандартизації в країні керує всіма роботами зі стандартизації.

Український науково-дослідний інститут стандартизації, сертифікації та інформатики. (УкрНДІССІ), на який покладена розробка науково-технічних та економічних основ стандартизації, стандартів на єдині методи випробування продукції. Він виконує експертизу стандартів перед їх затвердженням, проводить порівняльний аналіз рівня стандартизації в Україні, надає інформацію з стандартизації зацікавленим особам.

Український державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації(УкрЦСМ). На нього покладено здійснення всієї централізованої інформації організацій про чинні стандарти. Технічні умови...

Другие файлы:

Стандартизація і сертифікація продукції
Роль стандартизації товарів та послуг для суспільства. Стандартизація і економія матеріальних ресурсів. Принципи концепції технічної гармонізації і ст...

Стандартизація, уніфікація та сертифікація продукції та їх економічна ефективність
Поняття стандартизації та стандарти якості. Стандартизація та уніфікація як напрями розвитку спеціалізації. Методи та критерії оцінки економічної ефек...

Управління якістю і конкурентоспроможністю машинобудівної продукції
Стандартизація і сертифікація машинобудівної продукції, її характеристика. Управління тотальною якістю, форми і методи досягнення конкурентної переваг...

Управління якістю продукції ТОВ "МТК"
Теоретичні аспекти управління якістю. Поняття якості. Основні етапи розвитку систем управління якістю. Стандартизація та сертифікація якості продукції...

Сертифікація і стандартизація
Стандартизація як основа системи технічного регулювання. Гармонізація української системи з міжнародними та європейськими нормами і правилами. Правові...